Site icon HWCooling.net

Poriadny prievan už aj v PC skrinkách DeepCool (CH560)

DeepCool CH560

Najväčšiu slabinu starších skriniek série CH – slabšie chladenie – DeepCool rieši pomerne vyberaným spôsobom. A to predinštalovaním štyroch ventilátorov (namiesto jedného). Nejde pritom o žiadne núdzové riešenie a použité sú modely postavené na dizajne, ktorý efektivitou ovláda rebríček ventilátorov s ARGB LED. Nové skrinky CH560 by sa tak okrem efektného výzoru mali vyznačovať aj pôsobivým chladiacim výkonom.

Skrinky CH560 vychádzajú z CH510 (z ktorých variant Mesh Digital sme i testovali, vnútorné rozloženie je pravdepodobne rovnaké alebo veľmi podobné. Jeden z rozdielov je v tom, že CH560 má o 23 mm viac do hĺbky. To pre robustnejšiu masku, ktorá z kostry viac vyčnieva.

Takáto úprava znamená zrejme i väčšie odsadenie mriežky od ventilátorov s cieľom zníženia hlučnosti pri súčasnom zvýšení prietoku vzduchu. Pri použití troch ventilátorov môže na výrazne lepších výsledkoch pomeru chladiaci výkon/hlučnosť zavážiť aj takýto detail. Navyše, keď sú použité nadštandardne veľké, 140-milimetrové ventilátory. Tie geometricky nápadne pripomínajú ventilátory FC120 (tento ventilátor, štvrtý, je na výstupe skrinky), akurát teda proporčne zväčšené.

Rotor tak pozostáva z dlhých lopatiek s výrazne zahnutými nábežnými hranami. Z povahy tejto konštrukcie treba do určitej miery počítať s vyššími vibráciami, z ktorých vzchádzajú tónové špičky. Tým sú ventilátory DeepCool charakteristické, je to ale na úkor vysokého prietoku a tak trochu i nižšej ceny – robustnejšie ventilátory by boli výrazne drahšie a spolu s nimi aj samotná skrinka. Tú v základnom variante (CH560) DeepCool odporúča maloobchodne predávať za 110 eur/cca 2648 Kč. To je na midi-tower (458 × 230 × 471 mm – D/Š/V) so štyrmi ventilátormi, na ktorého čelnom paneli nechýba ani port USB-C, určite v poriadku, férové.

   

V bielom vyhotovení (plášťu aj interiéru) je skrinka (CH560 WH) o 10 eur drahšia. Za ďalší 10-eurový príplatok potom existujú aj CH560 s prívlastkom Digital (WH). Tie majú predinštalovaný displej, ktorý môže súbežne monitorovať a zobrazovať napríklad záťaž CPU a zahrievanie GPU, čo môže zaujímať typicky hráčov. Prednosť môžete dať ale aj informácii o zahrievaní CPU, je to vec používateľskej voľby. Displej so základnou doskou komunikuje cez interné rozhranie USB 2.0. Jeho umiestnenie je na boku, na site. Upevnený je o tunel určený na zdroj ATX a HDD. Výhľad naň, pokiaľ máte počítač uložený bežne na stole, je teda veľmi dobrý.

K podpore komponentov: Čo sa týka základných dosiek, tak je kompatibilita uvádzaná od formátu Mini-ITX po E-ATX. S tým, že u širokých dosiek E-ATX musíte počítať s prekrytím priechodiek na kabeláž. Pokiaľ je rozloženie rovnaké ako u CH510, tak to bude už pri doskách s PCB širokým 275 mm.

Vežovité chladiče môžu mať na výšku 175 mm a grafické karty na dĺžku až 380 mm. V obidvoch prípadoch tak v praxi nenarazíte na komponent, ktorý by sa nezmestil. Prirodzene, ak za čelný panel nainštalujete radiátor, tak jeho hrúbka zmenší priestor pre grafickú kartu. Štandardne, s bežnými vodníkmi, o 52–53 mm. Formátovo sú kvapalinové chladiče podporované do 360 mm – vpredu i v stropnej pozícii. V nej možno alternatívne nainštalovať tri 120 mm alebo dva 140 mm ventilátory na zmiernenie pretlaku, ktorý v továrenskej konfigurácii skrinke je. Na 3,5″ HDD sú vyhradené dve pozície, na 2,5″ takisto. Jedna pozícia (na vrchu šuplíka v spodnej komore) je zdieľaná.

Skrinky CH560 sú v obchodoch dostupné od 25. júla 2023. K nám prídu o niečo neskôr, na Alze by malo byť zhruba od polovice augusta.