Site icon HWCooling.net

Radeon VII má v chladiči místo pasty speciální grafitovou vložku

Grafitová teplovodivá vložka v Radeonu VII (Foto: HardOCP)

Hitachi TC-HM03: teplovodivá podložka s vodivostí 25-45 W/mK?

Radeon VII, který by se měl začít prodávat tento čtvrtek, přinese poprvé 7nm GPU, a sice Vegu 20 s pamětí HBM2, původně určenou do výpočetních karet. Ale uvnitř má schovanou i jednu chladící zajímavost, kterou jsme u grafik zatím neviděli. Místo klasické pasty je mezi základnou chladiče a pouzdrem GPU speciální grafitová teplovodivá vložka od Hitachi, která má údajně velmi pěknou tepelnou vodivost.

Včera AMD částečně uvolnilo informační embargo o dovolilo publikovat videa a fotografie karty, přičemž část recenzentů to využila k rozebraní Radeonu VII a nafocení vnitřností. Zatímco samotné GPU Vega 20 není úplně novým pohledem, protože už jsme ho měli možnost vidět, videa ukázala podobu referenčního chlazení. A při jeho snímání redaktoři hardwarových webů zjistili, že na čipu není aplikování teplovodivá pasta. Místo toho je mezi ním a základnou chladiče černá teplovodivá vložka. Vidět ji můžete například na videu HardOCP zde.

Grafitová teplovodivá vložka v Radeonu VII. Respektive její zbytky. Materiál mírně lepí a nepřežije sejmutí chladiče (Foto: HardOCP)

Vložky „žvýkačky“ obvykle nejsou tak efektivní jako co nejtenčí vrstva pasty, a proto je najdete většinou jen na VRM a pamětech. V tomto případě je ale použitý materiál údajně o hodně lepší než běžné vložky. Podle informací zřejmě potvrzených i AMD jde o speciální teplovodivou vložku používající grafitová vlákna – mělo by jít o materiál Hitachi TC-HM03. Informace o něm lze najít na webu výrobce zde.

Průřez jiné podložky s grafitovými vlákny, Hitachi TC-001

Tato vložky obsahuje grafitová vlákna orientovaná zřejmě kolmo na plochu, díky čemuž by materiál v tomto směru měl mít velmi dobrou tepelnou vodivost – až 90 W/mK teoreticky, což by už bylo jako u tekutých kovů. V praxi ale asi účinek bude slabší, Hitachi uvádí „efektivní vodivost“ jen 25–45 W/mK. Ovšem pokud se podíváte třeba do našeho testu, jsou hodnoty uváděné pro většinu past ještě nižší, často třikrát i víc. Vložka TC-HM03 by tedy možná mohla fungovat hodně dobře, ovšem to asi bude záviset i na její tloušťce. Podle specifikací je možné tyto vložky používat s tloušťkou 0,15–2,0 mm; doporučeno je ovšem rozmezí 0,15–0,5 mm. Stále platí, že s tloušťkou se vedení tepla zhoršuje.

Parametry vložky TC-HM03 podle Hitachi

Bude asi zajímavé porovnat tento materiál v recenzích karty Radeon VII s kvalitními pastami, pokud to konstrukce chladiče dovolí (pasta by totiž musela být v podstatně tenčí vrstvičce). Recenze by měly vyjít ve čtvrtek 7. února, takže jak dobře chladič karty funguje, by mělo vysvitnout brzo.

Podle Hitachi by se TC-HM03 mohlo používat i pod IHS procesorů

Grafit pod IHS místo šedivky?

Hitachi jako možné použití těchto vložek uvádí i roli TIM v noteboocích a pro procesory/chladiče desktopů a serverů, takže teoreticky by se použití TC-HM03 mohlo dostat i do osobních počítačů. Dokonce je ve schématu vyznačena i možnost tuto vložku použít dovnitř procesoru, tedy jako materiál mezi rozvaděč tepla (IHS) a křemík. A zde by to obzvlášť mohlo být zajímavé, protože na pastu jsou trvale stížnosti, ale pájení rozvaděče je zase komplikované a výrobci procesorů ho zřejmě kvůli tomuto nechtějí používat, pokud to jde. Možná, že grafitové vložky by mohly být vhodným kompromisem, který by nebyl tak drahý a nepotřeboval materiály jako indium a zlato na pokovení, ale fungoval lépe než „zubní pasta“.