Site icon HWCooling.net

Recenzia skrinky SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB

Testy chladenia základnej dosky

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery.  Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Základné parametre

ParametreSilentiumPC
Ventum VT4V Evo TG ARGB
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 159 mm
Grafická kartado 345 mm
Ventilátor4× 120 mm
Montáž radiátorov2× do 280 mm + 1× do 120mm
2,5" pozície3
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)485 × 440 × 210 mm (45 l)
Hmotnosť6,25 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena80 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-756" as a base selector for example: #supsystic-table-756 { ... } #supsystic-table-756 tbody { ... } #supsystic-table-756 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Väčšina skriniek je balená totožne, ani VT4V EVO TG ARGB nevybočuje z radu. Kartónová škatuľa s informačnými polepmi, polystyrén ako výplň a ochrana pred poškodením v preprave. To sú samozrejmé veci, ktoré všetci isto dobre poznáte. 

Oceňujem štyri náhradné krytky do otvorov rozširujúcich kariet, nakoľko sú z výroby osadené iba jednorazové, vylamovacie. Ostatné veci ako návod, rôzne typy skrutiek, dištančné stĺpiky a sťahovacie jednorazové pásky sú stereotypom príslušenstva hádam u väčšiny výrobcov. Malý repráčik chybových hlášok je len taká nostalgická spomienka na časy dávno minulé, aj keď pri diagnostike problému môže byť stále nápomocný.

Prvý dojem zo skrinky je vcelku príjemný, prijateľné rozmery a skosené hrany robia z nej podarený kúsok, ktorý by som sa nehanbil vystaviť si na stôl. K tomu všetkému dostanete ľavú bočnicu v podobe temperovaného skla s hrúbkou 4 mm. Tá je uchytená štyrmi pogumovanými skrutkami pre odizolovanie možných vibrácií prenášaných na sklo. 

Celý predný panel je perforovaný, čo zabezpečí dostatočný prísun chladného vzduchu na nasávaní. Obávam sa, že samotná perforácia (tvorená 0,9 mm otvormi) nebude stačiť na zachytávanie malých nečistôt. Bohužiaľ sa za ňou nenachádza žiadny jemný prachový filter. To môže v prašnejšom prostredí časom spôsobiť veľký neporiadok a zaniesť hardvér prachom.

Potešilo ma, keď som zistil, že sa dá panel úplne odňať od konštrukcie, čo môže výrazne pomôcť pri jeho čistení od zachyteného prachu. Za ním nám SilentiumPC naservíroval tri 120 mm ventilátory Stella HP ARGB. Tie majú hydraulické ložiská pri ktorých udávajú životnosť 50 000 hodín. Pri najväčšom výkone vám budú vzduch do skrinky vháňať rýchlosťou 1200 otáčok za minútu (± 10%). SilentiumPC uvádza, že sú zamerané na veľký prietok ale, aj tlak vzduchu. Uvidíme čo dokážu urobiť deväť lopatkové ventilátory s teplotami skrinky.

Vrchná časti konektivitou nijako nevybočuje z radu a ponúka 2× USB-A, 2× 3,5mm jack pre slúchadlá a mikrofón. Tlačidla zapnutia a reštartu sú trochu nešťastne riešené. Aj keď majú štandardný kruhový vzhľad, treba ich stlačiť relatívne hlboko aby reagovali, konkrétne 3 mm, čo najme pri malom tlačidle reštartu nie je úplne ideálne. 

Zaujímavejšie je konfigurovateľné tlačidlo. Môžete si pri ňom vybrať, či bude slúžiť na reset (základnej dosky) alebo ovládanie režimov osvetlenia ventilátorov. Ako to funguje si ukážeme v ďalšej kapitole.

Magnetické sito na strope sa pre hrubé perforácie za plnohodnotný prachový filter považovať nedá. Ale aspoň  je dostatočne zapustené a nevyčnieva zo žľabu vrchnej časti skrinky. Ani nie je potrebné aby to bol plnohodnotný prachový filter. Na vrchnú časť skrinky stačí nainštalovať dva 120 alebo 140 mm ventilátory, pripadne radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm.

   

Vzadu je iba jedna vec, čo kazí dojem. Aj keď je to maličkosť, vyrazený nápis „Made in China“, ktorý nemusel byť až takto výrazný. Zbytok je ako pri iných skrinkách. Otvor pre I/O panel základnej dosky, hneď vedľa je výduch pre 120mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a spodok sa zakončuje otvorom pre zdroj.

Štyri protišmykové nožičky a magnetické sito s rovnakou perforáciou ako na vrchnej časti skrinky tvoria jej spodnú časť. Tu už by som nebol taký zhovievavý k situ, ako keď ho použili na vrchnej časti. Držať nasávanie zdroja od čo najväčšieho množstva prachu a nečistôt, by mala byť hlavná priorita.

Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Vľúdny interiér

Plechy konštrukcie sú hrubé 0,75 mm, čo dodáva stabilitu celej skrinke. Neprenáša tak vibrácie a takisto pravá bočnica drží svoj tvar – neohýba sa. Pri inštalácií dosiek Mini ITX či mATX sú už z výroby osadené dištančné stĺpiky, ak ale budete chcieť uchytiť ATX, je potrebné počítať s ich dodatočným namontovaním. Prvé čo si môžete na fotke všimnúť, je veľké množstvo nezakrytých otvorov na podnose, cez ktoré je vidieť všetky káble skrinky. Na druhú stranu vám veľké množstvo otvorov dovolí prispôsobiť prestrčenie káblov presne podľa predstáv. Ak vám teda nebude zavadzať grafická karta, ktorá môže byť dlhá až 345 mm. Tak isto vežovitý chladič určite väčšinu z vás uspokojí do veľkosti 159 mm. Vrchná časť tunela je celá perforovaná pre lepší odvod tepla zo zdroja a mechanických diskov. 

Na výduchu je totožný, deväť lopatkový 120 mm ventilátor s ARGB LED, ako sú vpredu. Bohužiaľ sa ku mne dostal kúsok, ktorý pri zhruba tretinovej rýchlosti vydáva neprirodzený zvuk od ložiska. Ako obyčajne, skúsim to zvaliť na piatkovú poobednú zmenu. 🙂 Pri zvýšení rýchlosti sa tento zvuk vytratí, no s istotou môžem povedať, že to nepredpovedá nič dobré.

Zadná strana vnútra je prešpikovaná káblami od ventilátorov a vrchného ovládacieho panela. Do tunela môžete umiestniť zdroj klasických rozmerov ATX do hĺbky 180 mm, potom už narazíte na šuplík pre dva 3,5″ HDD. Tie sa pre hladký chod upevňujú pogumovanými skrutkami priamo do šupíka. Zato 2,5″ disky pojme až 3 kusy, ktoré sa uchytia na podnos. Tu je jedna z výhod oproti menšiemu modelu VT2. Ten pojme z každej veľkosti diskov o jeden menej.

Zaujímavejší je určite rozbočovač dodávaný ku skrinke, označovaný ako Aurora Sync Evo PWM ARGB. Asi už tušíte, ako vznikol taký krkolomný názov celej skrinky. Aurora funguje ako redukcia pre všetky ventilátory a ich 5 V RGB LED osvetlenie. Napájaná môže byť dvoma spôsobmi. Buď ovládačom Nano-Reset ARGB alebo priamym zapojením do dosky. Štvorpinom PWM pre ventilátory a konektorom ARGB na ovládanie osvetlenia. Ak vlastníte dosku Gigabyte, tak by som na chvíľu spozornel. Aurora nie je podporovaná softvérom od tohto výrobcu pri doskách, ktoré používajú na ovládanie osvetlenia RGB Fusion 2.0 s 3-pinom. Dosky so softvérom RGB Fusion 2.0 s 2+1-pin sú už však plne podporované. 

Ešte sa vrátime k tlačidlu pre reštart, ako som sľúbil. V prípade zapojenia reštartu a Aurory cez konektor ARGB ovládača do Nano-Reset  vykúzli „nové“ tlačidlo, cez ktoré je následne možné ovládať predvolené režimy osvetlenia. Či už statické alebo pohyblivé. Tých je aj viac, ako by sa patrilo, presnejšie až 50! Samozrejme prídete o funkciu reštartu a taktiež musíte celý tento systém napájať káblom SATA zo zdroja. No je to skvelá možnosť aj pre používateľov, ktorí vlastnia nepodporovaný typ dosiek.

Keď všetko pozapájate, je čas sa pozrieť na káblový manažment skrinky. Za základnou doskou máte k dispozícii 20–23 mm (po bočnicu), čo je štandard pri skrinkách v tejto cenovej kategórii. Zaujímavosť je, že nižší rad VT2 má 25–28 mm. Úchyty pre jednorazové pásky a kábliky sú po celom obvode umiestnenia ATX dosky. Zámerne som použil iba dva kábliky, ktorými boli uviazané káble skrinky, aby som zistil či aj „flákačom“ bude stačiť tento priestor. A veru stačí.


Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Metodika testovania

Bohužiaľ musíme so zbieraním dát do grafu začať znova, pretože sa zmenila grafická karta a taktiež aj prostredie testovania. Pre prvotné porovnanie teplôt som  v nových priestoroch znova otestoval aj Pure Base 500DX od BeQuiet! aby som vám ponúkol použiteľný výstup z testov. Verím, že sa to bude na seba už iba nabalovať.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaASUS RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSD-
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaSilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-757" as a base selector for example: #supsystic-table-757 { ... } #supsystic-table-757 tbody { ... } #supsystic-table-757 tbody tr { ... } */



Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Testy chladenia CPU a GPU








Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka v plnej výbave od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje kompletne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Testy chladenia základnej dosky











Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka, v plnej výbave, od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje plne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom

 




Zahrievanie vzduchu pod stropom skrinky





Po dlhšej odmlke od skriniek sa k nám do redakcie dostala svieža novinka, v plnej výbave, od susedov z Poľska. VT4 sa vyznačuje plne perforovanou prednou stranou a o niečo väčšími rozmermi ako nižší rad zo série Ventum – VT2. Tým získava zopár výhod naviac, aj keď sa obe radia rozmermi medzi midi-towery. Napriek príjemnému vzhľadu jej ale pomyslená dokonalosť stále trochu uniká.

Záver

Výsledky testov ma milo prekvapili, pretože som nečakal, že sa s chladením bude Ventum VT4V doťahovať tak blízko ku skrinke Pure Base 500DX od Be Quiet!. V tomto ma skrinka dostala, nakoľko má chladiaci výkon na úrovni než podstatne drahšia skrinka BQ. Niekde má dokonca oproti Pure Base 500DX dokonca i navrch. Síce iba minimálne, ale predsa je o stupník lepšie chladená doska. A keby tento minimálny rozdiel určovala chyba merania, tak chladiaci výkon (pri regulácii na rovnaké hladiny hluku) je bez debaty vyrovnaný. A to je v tejto cenovej relácii obdivuhodné. SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB je lacnejšia o 20 eur.

Výsledný dojem zo skrinky mám pozitívny, aj keď sa našli nejaké veci, ktoré sa mne osobne príliš nepozdávajú. Hlavne prachový filter pod zdrojom a na prednom paneli, kde sa po celej dĺžke nasáva vzduch troma ventilátormi. Oba mohli mať jemnejšie sito. Takisto by som nechcel hneď po zapojení a spustení počuť divný zvuk od ložiska ventilátora a posielať skrinku späť k predajcovi. To ale beriem skôr ako kusovú záležitosť a trochu smolu, ktorá sa dostala na svetlo sveta.

Keď skrinku zoberiem do úvahy komplexne, ako celok, tak je veľmi vydarená typicky pre hráčov. Má to osvetlenie ARGB a hlavne skvelý chladiaci výkon, ktorý sa bude pre výkonne grafické karty a procesory hodiť. Nenechá sa ale zahanbiť ani ako skrinka určená pre pracovnú zostavu, ktorá má oplývať je treba vysokým výpočtovým výkonom. Okrem toho už spomínaného účinného chladenia takisto umožňuje osadiť až päť 2,5/3,5″ úložísk (SSD alebo HDD).

Po krátkom váhaní nad udelením správneho ocenenia som dospel k záveru, že si Ventum VT4V Evo TG ARGB od nás odnesie nálepku „Approved“. Predsa len ten príplatok za ventilátory s ARGB LED a 80 eur je už pomerne dosť. Lacnejší variant Ventum VT4V TG (bez ARGB) by si ale  Smart buy! možno vyslúžil. Konštrukcia skrinky, vrátane počtu ventilátorov a tvaru ich rotora sú rovnaké.

SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB
+ výkonné chladenie
+ nevnucujúci sa vzhľad
+ až štyri ventilátory
+ veľmi slušný káblový manažment
+ priestor až pre päť interných úložísk
- slabšia ochrana proti prachu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-759" as a base selector for example: #supsystic-table-759 { ... } #supsystic-table-759 tbody { ... } #supsystic-table-759 tbody tr { ... } */