Site icon HWCooling.net

Recenzia TCL C735: Televízor do malej i veľkej obývačky

Možnosti nastavení

Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735.

Základné parametre

ParametreTCL
55C735
Parametre27E1N5600HE
Displej55" 139 cm, VA, 16:9, rovný
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia100/120/144 Hz
Panelaž 12 bit
VRR/FreeSync/G-Syncáno/áno/nie
Doba odozvy-
Jas-
Kontrast-
Farebné režimy-
Vstupy2× HDMI 2.1 (4K 144 a 120 Hz, 48 Gb, 1× eARC), 2× HDMI 2.0 (4K 60 Hz), RJ-45, CI+, Satelit, optický
USBáno, 1× 2.0
Audio vstup/výstupáno/áno
Reproduktory2.0 (20 W)
VESAáno (300 × 300)
Orientačná cena669 €/16 500 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1971" as a base selector for example: #supsystic-table-1971 { ... } #supsystic-table-1971 tbody { ... } #supsystic-table-1971 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa má vytlačené všetky základné parametre televízora, ako je logo výrobcu, rozmer, rozlíšenie a technológiu displeja, operačný systém ale aj podporované technológie ako 4K HDR, VRR a HDMI 2.1 atď. Otváranie škatule je trochu nepraktické, nakoľko je potrebné televízor vytiahnuť cez jej vrch, čiže lepšie je si krabicu položiť na zem a televízor v polystyréne z nej vysunúť na podlahe.

Vnútri balenia okrem televízora a stojana nájdete dokumentáciu na viacerých papieroch, ale čo je zaujímavejšie, je dvojica diaľkových ovládačov. Jeden menší pre multimédiá a druhý tradičnejší, pre pozeranie televízie. Ja som si vystačil s tým menším, keďže klasickú televíziu nepozerám vôbec a na prehliadanie internetových médií ten menší úplne postačuje.

Inštalácia stojana prebieha vo viacerých krokoch. Najskôr je potrebné pripevniť dve nožičky k telu televízora, následne zasunúť stredovú plochu a zakryť otvory na nožičkách.

Bližší pohľad na multimediálny ovládač nám ukáže viacero skratiek pre streamovacie aplikácie, kruhový D-pad či tlačidlo Google Asistenta. Ovládač váži len 93 gramov a pôsobí pomerne plastovým dojmom. Vzhľadom na cenovú politiku značky je to však pochopiteľné.

Modelový rad C735 je strednou triedou výrobcu, pričom s týmto označením máte k dispozícii najväčší výber rozmerov od 43 do 98 palcov v celkovo 7 modeloch. Testovaný 55C735 je pri tom tretí najmenší, takže je jasne vidieť, že výrobca sa snaží priniesť veľké formáty medzi ľudí, čomu zodpovedajú aj pomerne priaznivé ceny. Zvláštnosťou je, že napriek príbuznosti modelového radu existujú až tri rôzne dizajny a prevedenia stojana, pričom testovaný kúsok má centrálny podstavec.

V čom sa už televízory nelíšia je výbava. Ako už bolo uvedené, C735 je stredná trieda výrobcu, ktorá ponúka 4K rozlíšenie s technológiou QLED, podporou viacerých formátov HDR, hernou výbavou Gamer master a integráciou Google TV vrátane hlasového asistenta. O reprodukciu zvuku sa stará audiosústava Onkyo s výkonom 20 W.

Televízor poháňa čipset od MediaTek, konkrétne MT9615 (MT5889), ktorý má štvoricu Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,3 GHz. Ide teda o niečo pomalší procesor ako mal The One od Philips. Na rozdiel od neho však ponúka vyše 20 GB vnútorného úložiska pre inštaláciu aplikácií, čo je veľká výhoda v porovnaní s Philipsom, ktorý sa už po pár aplikáciách sťažoval na nedostatok úložiska. Počas používania som sa nestretol so žiadnym sekaním ani inými zaváhaniami systému, je teda možné, že Google TV je lepšie optimalizovaný ako Android TV v podaní Philips.

Televízor je na stránke výrobcu prezentovaný ako orientovaný na hry, čomu má zodpovedať aj maximálna obnovovacia frekvencia 144 Hz. Okrem toho sú podporované aj ďalšie, konkrétne 120, 100, 60 a 50 Hz. Okrem toho nechýba ani podpora VRR a ALLM, pričom výrobca hovorí o input lagu na úrovni 6 ms. Pre využitie týchto funkcií je však potrebné konzolu alebo počítač zapojiť do dvojice vyznačených portov HDMI, zvyšné dva sú len 60 Hz. Takisto je pre hráčov k dispozícii Game Bar, na ktorý sa určite bližšie pozrieme.

V portovej výbave okrem štvorice HDMI nájdeee aj jeden port USB 2.0, eternetový konektor RJ-45, audio výstup pre slúchadlá, digitálny audio výstup, AV vstup a dvojicu vstupov pre káblovú a satelitnú televíziu s tunermi DVB-T2/C/S2, Nechýba ani slot pre modul CI. O bezdrôtové pripojenie sa stará WiFi 5 802.11ac a ani podpora Bluetooth na pripojenie príslušenstva, napríklad klávesnice.

Stránka výrobcu hovorí o bezrámikovom dizajne, pravdou je ale trojica tenších čiernych rámikov po stranách a hore, ktoré dopĺňa spodná brada v štýle brúseného hliníka. Určite sú na trhu televízory s tenšími rámikmi, no C735 rozhodne neurazí a dizajnom skôr poteší ako urazí. Televízor v 55″ teda 139 cm prevedení váži len niečo málo cez 10 kg, takže manipulácia s ním je veľmi jednoduchá v porovnaní s naposledy testovaným The One od Philips.

Zadná strana je odetá do čiernej, pričom uprostred ponúka úchyt VESA 300 × 300. Okrem toho už zadná strana nie je ničím výnimočná ani zaujímavá.

Výrobca pri výbere operačného systému siahol po Google TV, čo je novší OS pre televízory a prevedením sa líši od Android TV, ktorý tu bol skôr. Už spomínaný The One od Philips a aj ďalšie modely tohto výrobcu používajú Android TV a my si tak budeme môcť ukázať niekoľko rozdielov. Prvým je podpora AirPlay a HomeKit, ktorá na Philipse úplne absentovala a TCL s výrazne nižšou cenovkou tieto funkcie pre Apple používateľov ponúka.

Aby som však bol úplne férový a transparentný, implementácia na strane TCL nie je 100 % a stávalo sa mi, že som mal problém sa k televízoru pripojiť či prenos obrazu nechcel fungovať na prvý pokus. To sa mi nikdy na LG OLED televízoroch nestalo. Takéto prešľapy sa dajú aspoň trochu ospravedlniť cenovkou televízora, no bolo by vítané, keby ich výrobca opravil či už aktualizáciou softvéru alebo aj na hardvérovej úrovni, ak to bude potrebné.

Herné funkcie sme si samozrejme vyskúšali a k televízoru sme preto pripojili PlayStation 5 aj počítač. PS5 rozpoznala VRR aj ALLM a 4K pri 120 Hz tiež fungovalo bez problémov. Na aktiváciu týchto funkcií však bolo potrebné spraviť niekoľko krokov v nastaveniach, ktoré si ukážeme v ďalšej kapitole.

Čo sa týka pripojenia počítača, to bolo bezproblémové a nevyskytli sa problémi s farbami ako pri The One od Philips. 4K so 120 Hz teda funguje ako má, televízor žiaľ nepodporuje G-Sync, ani v režime neoficiálnej kompatibility, čo bude pomerne zásadná informácia pre majiteľov Nvidia grafických kariet. Tým odporúčam pozrieť sa po modeloch od LG, kde G-Sync určite funguje, čo mám už dlhé roky odskúšané. Na ďalšie herné funkcie sa pozrieme v ďalšej kapitole.



Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735.

Game Master v praxi

Game Master je názov pre súbor herných funkcií v podaní TCL, do slovenčiny strojovo preložené ako Majster hry, čo vyvoláva úsmev. Ten sa ale rýchlo stratí, keď po aktivácii tejto funkcie zapnete PS5 a tá vám vypíše, že VRR ani ALLM nie sú podporované.

Situácia sa našťastie dá pomerne rýchlo vyriešiť v nastaveniach, kde si musíte povoliť pokročilý štandard HDMI a takisto povoliť VRR pod vstupmi. Potom už funguje všetko ako má.

Okrem vylepšenia pripojenia k herným konzolám ponúka televízor aj ďalšie herné nástroje, ktoré teraz pre zmenu dostanete pod švédskym názvom Spelassistent.

Ten vás v prvom kroku prevedie cez jednotlivé funkcie, medzi ktoré patrí HGIG, stĺpec štatistiky či skrinka na náradie. Niekedy by sa názvy naozaj nemali lokalizovať, lebo vznikajú takéto nezmysly.

Čo je ale dôležité je, že HGIG vie vytiahnuť tmavé časti obrazovky, čo pomôže najmä pri tmavých hrách.

Dobrým príkladom je tak Battlefield, kde lepšia viditeľnosť v tieňoch môže odhaliť nepriateľov.

Skrinka na náradie ponúka rôzne nastavenia zameriavača, ktorému viete meniť tvar, farbu aj jeho veľkosť. Ide tak o oveľa lepšie a komplexnejšie riešenie ako to, čo ponúka Philips.

Na výber máte z troch veľkostí a rozdiely medzi nimi môžete vidieť na obrázku nižšie.

Vybrať si tiež môžete medzi bielym a tyrkysovým zameriavačom.

Aby toho nebolo málo, na výber máte tiež z troch prevedení grafiky zameriavača.

Herné funkcie na TCL zanechali oveľa lepší dojem, ako to čo sme videli v podaní Philips pri The One. Som zvedavý, či vyššie modely ponúknu ešte nejaké ďalšie funkcie, alebo budú zhodné s tým, čo ponúka C735.



Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735.

Možnosti nastavení

TCL 55C735 využíva Google TV vo verzii Android TV 11, pričom Google TV je akási novšia verzia Android TV. Okrem zmeny názvu sa zmenilo najmä prostredie domácej obrazovky a celková ucelenosť systému, ktorý je lepšie optimalizovaný na ovládanie a používanie na veľkej obrazovke. Stále ale platí, že s Google TV získavate platformu s množstvom aplikácií a možnosťami prispôsobenia, ktoré asi nikde inde nenájdete. LG a Samsung majú vlastné proprietarné OS, ktoré sú často limitované množstvom dostupných aplikácií a na inštaláciu z tretích strán môžete rovno zabudnúť.

Nové úvodné menu prináša vylepšený dizajn dlaždíc s obsahom, ktorý ste mali rozpozeraný a ktorý by vás mohol zaujímať. Novinkou je akési bočné menu s nastaveniami a tiež možnosť používania viacerých účtov naraz. Na rozdiel od Philips, ktorý si Android TV prispôsobuje podľa seba, čo je vidieť najmä v nastaveniach, TCL ide formou ponechania systému bez zmien a pridanú hodnotu ponúka v aplikáciách.

Prvou je TCL channel, kde nájdete rôzne filmy a seriály, ktoré môžete sledovať bezplatne. Žiadne trháky a novinky tu ale nehľadajte, vyzerá to skôr tak, že ide o knižnicu menších nezávislých producentov. Nenašiel som tu jediný film či seriál, ktorý by som poznal.

Ďalšou aplikáciou je MagiConnect, ktorá vám umožní použiť váš smartfón ako diaľkový ovládač. S tým je úzko spojená aplikácia TCL Home, ktorú si nainštalujete do smartfónu. Prihlásenie do konta bolo trochu problematické, nakoľko sa nedalo prihlásiť Google účtom a musel som si zakladať TCL účet.

Okrem použitia ako diaľkový ovládač umožňuje aplikácia aj zdieľanie médii zo smartfónu, a toto už fungovalo spoľahlivejšie ako AirPlay.

 

Televízor dostal aj aplikáciu na správu a čistenie s názvom Safety Guard.

Prejdime ale k samotným nastaveniam. Začnime tými pre obraz, ktoré ponúkajú rôzne režimy obrazu alebo pokročilé nastavenia s možnosťou úpravy jasu, kontrasu, čiernej, gamy, teploty farieb a pod. S nastaveniami sa budete musieť trochu pohrať, nakoľko mne sa obraz v štandardnom režime zdal veľmi tmavý a presaturovaný.

Nakoľko sa pozeráme na televízor, nechýbajú ani nastavenia pre správu a vyhľadávanie kanálov a manažment vstupov.

Podobne ako nastavenie obrazu, aj zvuk ponúka viacero profilov.

O pripojenie sa stará WiFi alebo ethernet a v nastaveniach si viete pozrieť jeho detaily či otestovať dostupnosť internetu.

Okrem upravených nastavení od výrobcu je dostupných aj niekoľko klasických androidových, tých je však výrazne menej.

Nechýba ani správa aplikácií a súkromia.

V systémových nastaveniach nájdete viac informácií o operačnom systéme aj možnosť jeho aktualizácie.

Klasické možnosti nastavenia a času predchádzajú zmene jazyka a klávesnice. Takisto sa tu nachádza aj správa úložiska, ktoré ako môžete vidieť, je výrazne väčšie ako bolo v prípade Philips The One.

Google TV tiež ponúka akýsi šetrič obrazovky, ktorý nazýva Ambientný režim. V ňom dokáže prehrávať fotografie z rôznych zdrojov a viete si tiež prispôsobiť ako rýchlo sa majú obrázky meniť a či chcete vidieť čas a počasie.

V dnešnej dobe určite potešia rôzne nastavenia správy energie a šetriaceho režimu, kde sa tiež nachádza automatické vypnutie a časovač spánku.

Ďalšie položky sa venujú prenosu obrazu, systémovým zvukom či správe účtu TCL.

Zaujímavosťou je položka zamknúť, ktorá vám umožní blokovať porty, kanály či obmedziť hlasitosť.

Ďalšie nastavenia slúžia pre správu HbbTV, herného režimu Majster hry, ktorú sme si už popísali, či pripojenie príslušenstva. Ja som si pripojil Bluetooth klávesnicu Logitech, vďaka ktorej viem rýchlejšie písať vo vyhľadávačoch.

Po pripojení USB úložiska vám OS ponúkne možnosť prehliadania médií aj súborov.

Počas používania som sa stretol aj so zopár bugmi, ktoré boli horšie ako len nesprávne preklady. Prázdne položky, úsmevné tlačidlo Dobre či chyby vo vyhľadávaní sú ukážkou toho, s čím som sa počas testovania stretol.



Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 55″ (139 cm) a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px. Maximálna obnovovacia frekvencia je maximálne 144 Hz pri 4:4:4 10bit alebo 120 Hz 4:4:4 12 bit. Ďalšie parametre na rozdiel od monitorov nie sú udávané, farebný gamut, kontrast a jas si tak budeme musieť namerať. Za zmienku ale stojí podpora viacerých HDR formátov, konkrétne HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG. Výrobca to označuje ako Multi HDR format.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude televízor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 88 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3 a 84 % NTSC, čo sú prekvapivo dobré hodnoty, za ktoré by sa nehanbili ani niektoré monitory. O chlp tiež poráža Philips The One, čo je výrazne vyššie cenovo postavený model. Kde však už TCL stráca je jas, ktorý je len tesne nad 300 nitov, pričom Philips ponúkol až 500 nitov. Minca sa ale obracia pri uniformite a priemernej farebnej odchýlke Delta E, ktoré sú v oboch prípadoch lepšie v podaní C735. Presnosť farieb je trochu prekvapením vzhľadom na dojem, ktorý som mal pri pozeraní obsahu, môže to byť ale spôsobené nejakým post-processingom, ktorý pri pripojení k počítaču nie je prítomný.

Rýchlosť pripojenia

Samostatnou kategóriou pri televízoroch bude testovanie pripojenia cez WiFi a LAN, nakoľko v dnešnej dobe ide o dôležitú vlastnosť pri streamovaní obsahu. WiFi 5 802.11 ac dosahovala pomerne dobré výsledky vzhĺadom na to, že smerovač je umiestnený v inej miestnosti, no spomenúť treba aj to, že na rovnakom mieste ako bol postavený televízor dosiahol iPhone 14 Pro Max viac než dvojnásobnú rýchlosť prenosu. Sklamaním je ale káblové pripojenie, ktoré je obmedzené na 100 Mbps. Ide teda o veľmi podobné výsledky, aké sme videli pri Philips The One. Nakoľko sa situácia opakovala, vyzerá to tak, že ide o limitáciu na strane čipsetu.

Výkon

Na televízoroch, ktoré nám to umožnia, sa pozrieme aj na výkon čipsetu pre herné účely, nakoľko Android ponúka množstvo herných titulov a bola by škoda neotestovať, či je možné ich na televízore spustiť. Výsledky výkonu sú pre použitý čipset výrazne horšie, zhruba na tretinovej až polovičnej úrovni toho, čo ponúkal Philips The One s MediaTek MT5895, ktorý má vyššie takty.

Pripojenie k PC

Pri testovaní televízora sa nesmie zabudnúť ani na otestovanie pripojenia k PC, či už za účelom testu kompatibility s G-Sync alebo všeobecného využitia a kompatibility pri hrách. Ako už bolo na prvej strane povedané G-Sync nie je podporovaný, no potešujúcou správou aspoň je, že 4K pri 120 Hz funguje bez problémov. 144 Hz mi však televízor neponúkol a nenašiel som ani nastavenie, ktoré by bolo potrebné aktivovať, aby sa tento režim sprístupnil. Alternatívou tak je asi len manuálne nastavenie rozlíšenia a frekvencie, čo veľmi oficiálne nevyzerá, obzvlášť, keď 144 Hz je prakticky na každom jednom propagačnom materiály k televízoru.

   

Sekciu testov pre televízory budeme postupom času rozširovať o nové merania, ktoré stále testujeme a snažíme sa nájsť tie najvhodnejšie. Ak vás niečo konkrétne pri televízoroch zaujíma, dajte nám vedieť v komentároch.



Po 65″ televízore Philips sa teraz pozrieme na jeden model čínskeho tigra TCL, ktorý v ostatnom čase zbiera jedno ocenenie za druhým. V porovnaní s inými zabehnutými značkami TCL tiež ponúka výborný pomer ceny a výkonu a okrem toho tento výrobca má aj aj veľkoplošné TV, a to až s uhlopriečkou 98″. Začneme ale konzervatívnejšie, variantom s uhlopriečkou 55″, konkrétne televízorom C735.

Záver

TCL 55C735 ponúka zaujímavé herné funkcie a podporu nových herných konzol, vrátane bezproblémového pripojenia k počítaču. Novší odev Google TV pôsobí moderne a ponúka množstvo funkcií a možností prispôsobenia. TCL k štandardnému prostrediu pridalo zopár užitočných aplikácií a možnosť pripojenia k smartfónu, ktorý viete použiť ako diaľkový ovládač. Tie štandardné sú v balení dokonca dva, čo je tiež zaujímavosť hodná zmienky. Dizajnom televízor rozhodne neurazí, pôsobí moderne aj vďaka trojici tenkých rámikov a akoby levitujúcemu stojanu.

Samozrejme nič nie je bezchybné a aj C735 má niekoľko nedostatkov. Prvým je rozhodne reprodukcia zvuku. 20 W 2.0 audio od Onkyo nie že neohúri ale je jedno z najslabších vlastností televízora. Drobné softvérové chyby a nedokonalé preklady sa trochu dajú ospravedlniť, nakoľko vyslovene neprekážajú používaniu. Hoci merania sondou ukázali prekvapivo dobré výsledky, nastavenie obrazu, najmä čo sa týka farieb si vyžadovali manuálnu úpravu.

Neviem, či to ale bolo spôsobené mojim vkusom, no obraz vyzeral veľmi saturovaný a tmavý. Ako sme už videli pri Philips PUS88807 The One, čipset obmedzuje rýchlosť pripojenia cez LAN a týmto neduhom trpí aj kúsok od TCL. Výkon čipsetu je v hrách ani nie polovičný proti The One, takže na Android hry si môžete nechať zájsť chuť. Napriek tomu bolo ovládanie TV pomerne svižné a žiadne spomalenia som nepostrehol, čo pokladám za plus.

Čo si ale rozhodne pochvalu zaslúži je kapacita vnútorného úložiska, ktorá je takmer trojnásobná oproti tomu, čo ponúkal Philips. Nižší 300 nitový jas je vzhľadom na základné podsvietenie pochopiteľné. Ak ale toto je stredná trieda v podaní TCL, bude naozaj zaujímavé sledovať, čo ponúknu vyššie modely C835/C935, na ktoré sa dúfam v budúcnosti tiež pozrieme.

TCL C735 je dostupný vo viacerých rozmeroch a okrem testovanej 55″ uhlopriečky tak môžete zvoliť menšie aj väčšie modely:

TCL 55C735
+ Dostupá cena
+ Veľké množstvo rozmerov od 43 do 98 palcov
+ Kompatibilita s novými konzolami – VRR, ALLM, FreeSync...
+ Rýchle prostredie Google TV
+ Užitožné funkcie herného asistenta
+ Veľké interné úložisko
+ Dvojica ovládačov v balení
- Limitácie procesora, iba dva porty HDMI 2.1, pomalý port LAN, slabý herný výkon...
- Podanie farieb pri pozeraní video obsahu, nutnosť úprav v nastaveniach
- Slabšie 20 W reproduktory
- Nestabilný Apple AirPlay
- Rôzne softvérové nedostatky a chybičky
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1972" as a base selector for example: #supsystic-table-1972 { ... } #supsystic-table-1972 tbody { ... } #supsystic-table-1972 tbody tr { ... } */