Site icon HWCooling.net

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Káble Seasonic 12V-2×6

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby.

Rýchly úvod do problematiky: Konektory 12V-2×6 sú na grafických kartách s GPU Nvidia už nejaký čas, k pomerne „tichým“ revíziám dochádzalo už od polovice minulého roka. Teraz, pokiaľ nejde o staršie kusy, majú už grafické karty na externé napájanie namiesto konektorov 12VHPWR konektory 12V-2×6. Tie spoznáte aj vizuálne, podľa kratších signálových pinov. Kratšie sú preto, aby došlo ku kontaktu až po celkovo hlbšom zasunutí konektora na kábli zo zdroja. Je to taká prevencia pred tým, aby nedochádzalo iba k čiastočným zasunutiam, pri ktorých s konektormi 12VHPWR grafické karty fungujú, ale vplyvom horšieho kontaktu na menšej ploche v rámci napájacej časti dochádza pre väčší prechodový odpor k vyššiemu zahrievaniu. To je nežiaduce a nové konektory 12V-2×6 majú takémuto správaniu predchádzať.

Tip: Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Jedna vec je konektor na grafickej karte a druhá konektor na kábli, ktorým je napájaná. Spätná kompatibilita s 12VHPWR tu síce je, ale pre optimálny benefit z tohto nového riešenia (s konektormi 12V-2×6) je vhodná podpora na obidvoch stranách. To znamená, že konektor 12V-2×6 na grafickej by sa mal byť párovať s konektorom 12V-2×6 na zdroji. Káblov, ktoré sú priamo v príslušenstve zdrojov je pomerne málo, ale pri modeloch označovaných „ATX 3.1“ sú. To je však iba drvivá menšina zdrojov na trhu. Pre všetky ostatné (vrátane modelov ATX 3.0 a starších – ATX 2.x) môžu byť riešením nové káble, napríklad od Seasonicu.

Seasonic modernizoval ponuku káblov, do ktorej pribudli tri nové modely s konektormi 12V-2×6. Všetky majú spoločnú dĺžku 700 mm, ale každý je v inej konfigurácii konektorov.

Prvý typ kábla má na obidvoch stranách priame 16-pinové konektory 12V-2×6. U druhého typu sú na obidvoch stranách takisto konektory 12V-2×6, ale jeden z nich, pripájajúci sa do grafickej karty, je už 90-stupňový. To môže byť výhoda pri grafických kartách nainštalovaných vertikálne, pri tradičnom horizontálnom uložení je smerovanie kábla pri väčšine grafických kariet opačné (nahor), ako by ste možno chceli (nadol). Zopár výnimiek, kde pôjde konektor pod grafickú kartu, tu ale napríklad je. O 180 stupňov otočený konektor 12V-2×6, so signálovými pinmi bližšie k chladiču, má napríklad Asus. Seasonic to však v tejto súvislosti zalomených káblov nepovažuje za výhodu, naopak – kvôli kolízii a blokovaní poistky konektora je to nevhodná kombinácia, ktorá sa neodporúča.

Puzdro priamych konektorov 12V-2×6 je okolo dutiniek modré. Svojim kontrastom upozorňuje na to, či je konektor dostatočne zasunutý. Ak je, tak je všade čierna (a modrú farbu zvonku už neuvidíte). Takúto ochranu do praxe aplikovalo už aj MSI.

   

A potom je tu ešte tretí typ kábla. Ten jediný počíta so staršími zdrojmi ATX 2.x a napájanie cez lomený konektor 12V-2×6. Oficiálne podporované sú iba vybrané zdroje Seasonic, tak ako pri všetkých kábloch. Zoznam kompatibilných a nekompatibilných sérií nájdete v detaile na produktových stránkach pri každom kábli (1, 2, 3). Pri kábli 12V-2×6 pripájajúceho sa cez 8-piny k starším zdrojom sú nekompatibilné všetky zdroje s výkonom pod 650 W. Fyzicky tieto káble k nim zrejme pripojíte a jedná sa skôr o prevenciu proti ich eventuálnemu preťaženiu, keby by po zapojení príliš výkonnej grafickej karty slabší zdroj nestačil a chod by bol eventuálne nestabilný (zdroj by sa vypínal).

Pokiaľ ide o použité materiály, tak tie sa oproti starším káblom (12VHPWR) nezmenili. Konektory sú stále z HCS (Hard Clad Silica) a prierez napájacím vodičov je 1,31 mm2 (16AWG). Riešenie s konektormi 12V-2×6 má (v porovnaní s konektormi 12VHPWR) jednu výhodu, ktorá spočíva v dlhších napájacích pinoch. Pokiaľ aj vznikne nejaká malá medzera, tak je tu stále väčšia kontaktná plocha a tým pádom menší prechodový odpor vedúci k nižšiemu zahrievaniu vnútri konektora. Zaťažiteľnosť zostáva na 55 A a značka „600 W“ počíta eventuálne aj s napätím pod 12,0 V (10,9 V × 55 A = 600 W).

Každý z napájacích vodičov má svoju vlastnú izoláciu, takže v rámci vedenia kabeláže je ich možné podľa potreby rôzne preskupovať. Izolácia sa nezmenila a bude znovu mäkká. Pogumované káble sa budú dať ľahko ohýbať, ako je to bežné napríklad aj u zdroja Seasonic Vertex GX-850.

Všetky káble sa budú predávať samostatne, pre Európu sú naplánované od júna 2024 za odporúčané maloobchodné ceny v rozmedzí 21–26 eur (t.j. cca 530– 656 Kč), kde najlacnejší je priamy kábel s dvoma rovnakými konektormi 12V-2×6 a najdrahší 90-stupňový s dvoma konektormi 12V-2×6. Kábel, kde na jednej strane je lomený konektor 12V-2×6 a na druhej sú dva 8-piny, má byť o trochu lacnejší – za 25 eur/cca 631 Kč.

Seasonic bude staré káble (12VHPWR) za nové (12V-2×6) aj pri zdrojoch ATX 3.0 postupne nahrádzať, aby sa stali súčasťou štandardného príslušenstva. Termíny zmien pre takéto revízie sú zatiaľ neznáme, ale keď k nim dôjde, bude prítomnosť nového kábla riadne označená, či už na obale daného zdroja alebo v rámci prehľadu parametrov na webe výrobcu.