Site icon HWCooling.net

Sharkoon Elite Shark CA200G – žralok v oceánu počítačových skříní

Klíčové vlastnosti

Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Klíčové vlastnosti

Elite Shark CA200G patří mezi rozměrnější modely middle-tower skříní. Svým provedením navíc umožňuje osazení i širšími základními deskami, než je formát ATX. Délka a výška skříně umožňují osazení dvou dlouhých radiátorů, což je doplněno i rámečkem pro pumpu a otvory pro upevnění nádržky. Tato skříň je tedy plně připravená a také velmi vhodná pro stavbu vodního okruhu. Pro milovníky RGB podsvícení je zde integrovaný ovladač pro až osm zařízení s adresovatelnými RGB diodami. Jednu pozici však už okupují dva podsvícené proužky v přední část skříně a další pozici využívá jeden předinstalovaný ventlátor v zadní část. Střed čela skříně tvoří černý panel z tvrzeného skla, který dodává skříni dojem luxusu. Levá bočnice je také z tvrzeného skla a je připevněna pomocí dvojice pantů pro snadný přístup do interiéru skříně. Toto provedení navíc zjednodušuje spolehlivé upevnění bez obav z poškození bočnice při neopatrné manipulaci. Skříň má také možnost vertikální montáže grafické karty, k tomu je však potřeba zakoupit volitelné příslušenství.

ParametreSharkoon Elite Shark CA200G
RozměryPatice517 × 240 × 506 mm (V × Š × H)
HmotnostČipová sada11,5 kg
Počet PCIe slotůPočet PCIe slotů8
Podporované základní deskyPodporované základní deskyMini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX, SSI CEB, SSI EEB
Maximální délka grafcké kartyMaximální délka grafcké karty425 mm
Vertkální montáž grafcké kartyVertkální montáž grafcké kartyAno (s volitelným příslušenstvím)
Maximální výška CPU chladičeMaximální výška CPU chladiče165 mm
Maximální délka zdrojeMaximální délka zdroje240 mm
Maximální hloubka horního radiátoruMaximální hloubka horního radiátoru60 mm (vč. ventlátorů)
Maximální hloubka předního radiátoruMaximální hloubka předního radiátoru57 mm (vč. ventlátorů)
Pozice pro ventlátoryPozice pro ventlátory3× 120/140 mm vpředu, 3× 120/2× 140 mm nahoře,
Počet pozic pro 2,5“ a 3,5“ diskyPočet pozic pro 2.5“ a 3.5“ disky7 pozic pro 2,5“ SSD/HDD, 4 pozice pro 3,5“ HDD
Doporučená prodejní cenaDoporučená prodejní cena3599 Kč/140 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-337" as a base selector for example: #supsystic-table-337 { ... } #supsystic-table-337 tbody { ... } #supsystic-table-337 tbody tr { ... } */



Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Obsah balení a exteriér skříně

Skříň je dodávána ve zdvojeném kartonovém obalu s kvalitním pěnovým polstrováním. Navíc je ještě pro dodatečnou ochranu jejího povrchu zabalena do pevného pytle ze syntetcké tkaniny.

   

Skleněná bočnice je dokonce zabalena odděleně, aby se minimalizovala šance na poškození při přepravě. Veškeré drobné příslušenství je uloženo v malé kartonové krabičce s logem výrobce. Skříň je bohužel vybavena pouze jediným ventlátorem s RGB podsvícením v zadní pozici. V této cenové relaci by bylo milé, pokud by zde byl ještě jeden až dva další ventilátory. Nechybí zde samozřejmě ani stručná uživatelská příručka.

   

Design čelního panelu je elegantní a minimalistcký. Střední část panelu je z černého tvrzeného skla, které je po stranách doplněno dvěma RGB LED pásky. Panel je ve spodní části doplněn nenápadným logem výrobce. Zadní strana skříně také neskrývá žádná velká překvapení. Zadní pozice pro ventilátor je už z výroby osazena stodvacetmilimetrovým Shark Blades RGB ventlátorem. Ten bohužel není vybaven PWM regulací otáček, lze jej však regulovat pomocí DC. Výšku ventilátoru v zadní pozici lze upravit, aby nedocházelo ke kolizi s případným radiátorem v horní pozici. Další tři ventilátory, které vidíte na fotkách v přední pozici bohužel nejsou součástí balení, jedná se pouze o ilustrační fotografe.

Do vertikální pozice pro grafické kartu lze umístit karty s maximální šířkou dvou slotů. Vzhledem k tomu, že vodní bloky grafických karet bývají štíhlé a zabírají obvykle pouze jediný slot, tak se nejedná o žádné omezení. Naopak to umožňuje vytvořit z vaší grafické karty jakýsi estetcký středobod celé sestavy, zejména s RGB podsvíceným chladícím blokem. Pozice blízko skleněného panelu navíc stejně není příliš vhodná pro karty se vzduchovým chlazením. Příslušenství pro vertikální montáž grafické karty však není součást dodávky a je nutné jej zakoupit zvlášť.

   

Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, tak levá bočnice je z tvrzeného skla a je upevněná na pantech. Takové provedení zjednodušuje přístup do interiéru skříně pro pravidelnou údržbu. Také snižuje šanci pádu bočnice na zem neopatrnou manipulací. Bočnici lze upevnit v uzavřené pozici pomocí dvou širokých šroubů.

   

Pravá bočnice je připevněna čtveřicí stejných šroubů. Zprvu jsem to vnímal jako negatvum, ale během montáže se ukázalo, že toto provedení umožňuje jednoduché připevnění bočnice i se silnými svazky kabelů za základní deskou. Neřešíte žádný kolejnicový systém nebo odstávající kraje panelu. Povrchová úprava celé skříně je bohužel magnet na otsky prstů. I v ochranných rukavicích jsem se nedokázal úplně vyhnout otskům během manipulace.

Horní panel je vybaven dvojicí USB 2.0 portů, dvojicí USB 3.0 portů a dvěma 3.5 mm porty pro sluchátka a mikrofon. Uprostřed lze najít tlačítko pro spuštění počítače a na pravé straně je pak další tlačítko pro volbu jednoho z dvacet režimů podsvícení všech RGB komponent, které jsou zapojené do integrovaného ovladače v interiéru skříně.

   

Sharkoon Elite Shark CA200G je vybavena plejádou prachových filtrů ve všech relevantních pozicích. Oceňuji provedení spodního filtru, který pokrývá celou délku skříně a vysouvá se z boku. Tím odpadá nepohodlné vysouvání ze zadní strany, což je typické zejména pro levnější skříně. Přední a horní filtry jsou magnetické. V přední část jsou navíc filtry zdvojené díky přítomnost dvojice úzkých filtrů po stranách čela, kde je panel perforovaný. V tomto ohledu tedy není absolutně co vytknout.



Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Pohled do interiéru

Sharkoon Elite Shark CA200G je skříň klasické konstrukce a rozložení interiéru tedy neskrývá žádné velké překvapení. Základní deska se instaluje do obvyklé svislé pozice v hlavním oddílu. Vzhledem k celkové prostornost hlavního oddílu skříně lze do skříně nainstalovat i širší desky než je standardní ATX rozměr. Po vzoru současného trendu je hlavní oddíl oddělený od spodní části krytem pro zdroj a přebytečnou kabeláž. Na krytu zdroje jsou umístěny dvě pozice pro 2.5“ disky s odpovídajícími perforacemi pro kabeláž. Další dva 2.5“/3.5“ disky lze nainstalovat na zadní stranu hlavního panelu a poslední dvojici 2.5“/3.5“ pozic jde nalézt v rámečku ve spodní část skříně.

   

Jako sedmou a poslední pozici pro 2.5“ disk lze v nouzi využít i šikovný rámeček pro instalaci pumpy chladícího okruhu. Jedná se o velice užitečný detail a nemusíte řešit, kam pumpu umístt. Nad tmto rámečkem se nachází nastavitelná podpěra pro grafické karty. V dnešní době velkých, dlouhých a těžkých chladičů grafických karet je toto další užitečný detail, který zabraňuje nadměrnému prohýbání karty vlastní vahou. Na fotografiích níže si lze také povšimnout prakticky umístěných podlouhlých otvorů pro uchycení nádržky chladicího okruhu. Ve všech možných pozicích lze také nalézt gumové průchodky pro kabeláž a osobně velice oceňuji sloupec průchodek hned u čela skříně pro vedení kabeláže od ventilátorů v předních pozicích.

Jedinou malou výtku bych měl k prostoru pro přední radiátor. Je zde 57 mm široký otvor v krytu spodního oddílu, který bohužel nejde nijak rozšířit. Pokud tedy vezmeme v potaz šířku standardního ventilátoru (25 mm), je zde prostor pouze pro nejvýše 32 mm silný radiátor. Pro tenké radiátory na AIO chladičích je to naprosto dostatečné. Musíte to však zohlednit, pokud vybíráte radiátor pro komplexní vodní okruh. Například modely SE radiátorů od EK Water Blocks půjdou použít bez problémů, ale radiátory z řady PE, CE nebo XE se zde bohužel nevejdou. Je to trochu škoda, protože přidání 15-20 mm by bylo konstrukčně snadné. V horní pozici je situace obdobná, maximální podporovaná výška radiátoru bez ventilátorů je 35 mm. Tohle však bývá obvyklé u většiny skříní, dochází totž ke konfliktu s komponenty na základní desce.

   

Spodní oddíl skříně je dostatečně prostorný i pro delší typy napájecích zdrojů a pohodlně se sem schovají všechny přebytečné kabely. Rámeček s dvěma pozicemi po 2.5“/3.5“ disky je vyjímatelný, pokud potřebujete zvětšit tento prostor, například pro část vodního okruhu. V levém horním rohu zadního oddílu je pak RGB ovladač pro až osm komponent a využívá moderní 5 V adresovatelné RGB rozhraní. RGB komponenty lze ovládat pomocí tlačítka na horním panelu skříně. Nebo můžete zapojit celý ovladač do základní desky a k ovládání využít sofware. Ovladač je kompatibilní s Asus Aura Sync, MSI Mystc Light Sync, Gigabyte RGB Fusion i ASRock Polychrome. Mezi hlavním panelem a bočnicí je pak dostatečný (35 mm) prostor pro kabeláž, kterou lze vyvázat k mnoha praktcky umístěným očkům v hlavním panelu.

   



Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Praktické zkušenosti

Montáž sestavy do Sharkoon Elite Shark CA200G byla vysloveně pohodová záležitost. Během stavby modelové sestavy i vodního okruhu jsem nenarazil na žádný zásadní problém. Po sejmut obou bočnic se člověk dostane pohodlně ke všem částem skříně a montáž samotné sestavy je otázkou krátké chvíle. Vzhledem k prostornost celé skříně nemusíte příliš řešit rozměry chladiče pro procesor nebo délku grafické karty. Osobně bych ocenil montáž napájecího zdroje skrz zadní část pomocí rámečku, ale jde spíše o zvyk. Zdroj navíc není komponenta, která by se často měnila a obvykle se instaluje pouze jednou. Pokud však v této skříni plánujete použít napájecí zdroj s modulární kabeláží, doporučuji zapojit všechny potřebné kabely pro hardware ještě před instalací zdroje. Mezera mezi zdrojem a rámečkem pro disky ve spodní část poskytuje prostor pro přebytečnou kabeláž. Vyvázání a skryt kabeláže je usnadněno díky všudypřítomným očkům pro uchycení svazků. Strategicky umístěné gumové průchodky zase umožňují vyvedení kabelů do hlavního oddílu skříně co nejkratší cestou k odpovídajícím portům.

Během stavby vodního okruhu jsem mohl pohodlně nainstalovat vše potřebné a velice jsem ocenil přítomnost montážního rámečku pro pumpu. Jediný menší zádrhel během stavby okruhu byl okamžik, kdy jsem zjistl, že nemám k dispozici dostatečně tenký radiátor, takže jsem trošku improvizoval. Radiátor jsem umístil do horní pozice a trochu jej posunul směrem k prosklené bočnici, abych se vyhnul konfliktu ventilátorů a I/O krytu základní desky. Ventlační mřížka v horní část bedny je totž naštěstí tak akorát široká pro šroubky, kterými se přichycuje radiátor. Až na tento drobný zádrhel jsem však během stavby nenarazil na nic jiného, co by mě nějak omezovalo. Fotografie nicméně vydají za tisíc slov. Níže tedy naleznete menší galerii hotové sestavy s vodním okruhem.

Galerie

   
   
   
   

Závěr a hodnocení

Sharkoon Elite Shark CA200G se nevyznačuje zbytečnými estetckými výstřelky nebo agresivním „gaming“ vzhledem. Naopak se jedná o velice kvalitně zpracovanou počítačovou skříň s elegantním designem. Dílenské zpracování skříně je na velice vysoké úrovni. Bočnice a přední panel z tvrzeného skla přímo vyzývají k tomu, aby se tato skříň stala základem působivé sestavy nebo ozdobou hráčského doupěte. Přítomnost rámečku pro montáž pumpy, otvory pro upevnění nádržky a prostor pro dva dlouhé radiátory přímo vybízí k sestavení komplexního vodního okruhu. Airflow je řešený uspokojivě, přední panel je dostatečně odsazený před ventilátory aby nebránil přísunu okolního vzduchu skrze perforace v čelním panelu. Na všech relevantních místech jsou umístěné jemné prachové filtry. Jediným větším negatvem je vyšší cena. Díky tomu se tato skříň dostává do tvrdé konkurence kvalitních skříní od ostatních výrobců s podobnou cenovkou. V této cenové hladině by také skříni slušel vyšší počet ventilátorů v základu. Celkově je však Sharkoon Elite Shark CA200G kvalitní skříň bez zásadních nedostatků a jako takovou ji tedy lze bez obav doporučit.

Sharkoon CA200G
+ vysoce kvalitní dílenské zpracování
+ atraktvní a elegantní vzhled
+ dostatek prostoru i pro stavbu komplexního okruhu
+ montážní rámeček pro pumpu a/nebo nádržku
+ integrovaná podpěra pro grafické karty
+ jednoduchá a rychlá montáž
- pouze jeden ventilátor v základu
- relativně vysoká cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-336" as a base selector for example: #supsystic-table-336 { ... } #supsystic-table-336 tbody { ... } #supsystic-table-336 tbody tr { ... } */