Sharkoon Elite Shark CA200G – žralok v oceánu počítačových skříní

Praktické zkušenosti, závěr a hodnocení

Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Praktické zkušenosti

Montáž sestavy do Sharkoon Elite Shark CA200G byla vysloveně pohodová záležitost. Během stavby modelové sestavy i vodního okruhu jsem nenarazil na žádný zásadní problém. Po sejmut obou bočnic se člověk dostane pohodlně ke všem částem skříně a montáž samotné sestavy je otázkou krátké chvíle. Vzhledem k prostornost celé skříně nemusíte příliš řešit rozměry chladiče pro procesor nebo délku grafické karty. Osobně bych ocenil montáž napájecího zdroje skrz zadní část pomocí rámečku, ale jde spíše o zvyk. Zdroj navíc není komponenta, která by se často měnila a obvykle se instaluje pouze jednou. Pokud však v této skříni plánujete použít napájecí zdroj s modulární kabeláží, doporučuji zapojit všechny potřebné kabely pro hardware ještě před instalací zdroje. Mezera mezi zdrojem a rámečkem pro disky ve spodní část poskytuje prostor pro přebytečnou kabeláž. Vyvázání a skryt kabeláže je usnadněno díky všudypřítomným očkům pro uchycení svazků. Strategicky umístěné gumové průchodky zase umožňují vyvedení kabelů do hlavního oddílu skříně co nejkratší cestou k odpovídajícím portům.

Během stavby vodního okruhu jsem mohl pohodlně nainstalovat vše potřebné a velice jsem ocenil přítomnost montážního rámečku pro pumpu. Jediný menší zádrhel během stavby okruhu byl okamžik, kdy jsem zjistl, že nemám k dispozici dostatečně tenký radiátor, takže jsem trošku improvizoval. Radiátor jsem umístil do horní pozice a trochu jej posunul směrem k prosklené bočnici, abych se vyhnul konfliktu ventilátorů a I/O krytu základní desky. Ventlační mřížka v horní část bedny je totž naštěstí tak akorát široká pro šroubky, kterými se přichycuje radiátor. Až na tento drobný zádrhel jsem však během stavby nenarazil na nic jiného, co by mě nějak omezovalo. Fotografie nicméně vydají za tisíc slov. Níže tedy naleznete menší galerii hotové sestavy s vodním okruhem.

Galerie

   
   
   
   

Závěr a hodnocení

Sharkoon Elite Shark CA200G se nevyznačuje zbytečnými estetckými výstřelky nebo agresivním „gaming“ vzhledem. Naopak se jedná o velice kvalitně zpracovanou počítačovou skříň s elegantním designem. Dílenské zpracování skříně je na velice vysoké úrovni. Bočnice a přední panel z tvrzeného skla přímo vyzývají k tomu, aby se tato skříň stala základem působivé sestavy nebo ozdobou hráčského doupěte. Přítomnost rámečku pro montáž pumpy, otvory pro upevnění nádržky a prostor pro dva dlouhé radiátory přímo vybízí k sestavení komplexního vodního okruhu. Airflow je řešený uspokojivě, přední panel je dostatečně odsazený před ventilátory aby nebránil přísunu okolního vzduchu skrze perforace v čelním panelu. Na všech relevantních místech jsou umístěné jemné prachové filtry. Jediným větším negatvem je vyšší cena. Díky tomu se tato skříň dostává do tvrdé konkurence kvalitních skříní od ostatních výrobců s podobnou cenovkou. V této cenové hladině by také skříni slušel vyšší počet ventilátorů v základu. Celkově je však Sharkoon Elite Shark CA200G kvalitní skříň bez zásadních nedostatků a jako takovou ji tedy lze bez obav doporučit.



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *