Sharkoon Elite Shark CA200G – žralok v oceánu počítačových skříní

Pohled do interiéru

Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Pohled do interiéru

Sharkoon Elite Shark CA200G je skříň klasické konstrukce a rozložení interiéru tedy neskrývá žádné velké překvapení. Základní deska se instaluje do obvyklé svislé pozice v hlavním oddílu. Vzhledem k celkové prostornost hlavního oddílu skříně lze do skříně nainstalovat i širší desky než je standardní ATX rozměr. Po vzoru současného trendu je hlavní oddíl oddělený od spodní části krytem pro zdroj a přebytečnou kabeláž. Na krytu zdroje jsou umístěny dvě pozice pro 2.5“ disky s odpovídajícími perforacemi pro kabeláž. Další dva 2.5“/3.5“ disky lze nainstalovat na zadní stranu hlavního panelu a poslední dvojici 2.5“/3.5“ pozic jde nalézt v rámečku ve spodní část skříně.

   

Jako sedmou a poslední pozici pro 2.5“ disk lze v nouzi využít i šikovný rámeček pro instalaci pumpy chladícího okruhu. Jedná se o velice užitečný detail a nemusíte řešit, kam pumpu umístt. Nad tmto rámečkem se nachází nastavitelná podpěra pro grafické karty. V dnešní době velkých, dlouhých a těžkých chladičů grafických karet je toto další užitečný detail, který zabraňuje nadměrnému prohýbání karty vlastní vahou. Na fotografiích níže si lze také povšimnout prakticky umístěných podlouhlých otvorů pro uchycení nádržky chladicího okruhu. Ve všech možných pozicích lze také nalézt gumové průchodky pro kabeláž a osobně velice oceňuji sloupec průchodek hned u čela skříně pro vedení kabeláže od ventilátorů v předních pozicích.

Jedinou malou výtku bych měl k prostoru pro přední radiátor. Je zde 57 mm široký otvor v krytu spodního oddílu, který bohužel nejde nijak rozšířit. Pokud tedy vezmeme v potaz šířku standardního ventilátoru (25 mm), je zde prostor pouze pro nejvýše 32 mm silný radiátor. Pro tenké radiátory na AIO chladičích je to naprosto dostatečné. Musíte to však zohlednit, pokud vybíráte radiátor pro komplexní vodní okruh. Například modely SE radiátorů od EK Water Blocks půjdou použít bez problémů, ale radiátory z řady PE, CE nebo XE se zde bohužel nevejdou. Je to trochu škoda, protože přidání 15-20 mm by bylo konstrukčně snadné. V horní pozici je situace obdobná, maximální podporovaná výška radiátoru bez ventilátorů je 35 mm. Tohle však bývá obvyklé u většiny skříní, dochází totž ke konfliktu s komponenty na základní desce.

   

Spodní oddíl skříně je dostatečně prostorný i pro delší typy napájecích zdrojů a pohodlně se sem schovají všechny přebytečné kabely. Rámeček s dvěma pozicemi po 2.5“/3.5“ disky je vyjímatelný, pokud potřebujete zvětšit tento prostor, například pro část vodního okruhu. V levém horním rohu zadního oddílu je pak RGB ovladač pro až osm komponent a využívá moderní 5 V adresovatelné RGB rozhraní. RGB komponenty lze ovládat pomocí tlačítka na horním panelu skříně. Nebo můžete zapojit celý ovladač do základní desky a k ovládání využít sofware. Ovladač je kompatibilní s Asus Aura Sync, MSI Mystc Light Sync, Gigabyte RGB Fusion i ASRock Polychrome. Mezi hlavním panelem a bočnicí je pak dostatečný (35 mm) prostor pro kabeláž, kterou lze vyvázat k mnoha praktcky umístěným očkům v hlavním panelu.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *