Sharkoon Elite Shark CA200G – žralok v oceánu počítačových skříní

Obsah balení a exteriér skříně

Elite Shark CA200G představuje vlajkovou loď mezi skříněmi od známého výrobce Sharkoon. Nedávno jste tuto atraktivní skříň mohli vidět jako základ sestavy pro chladící okruh v sérii článků o vodním chlazení. Tato skříň je ale natolik kvalitní a zajímavá, že by bylo škoda, kdyby neměla svůj vlastní článek. Následující text však berte spíše jako hybrid mezi uživatelskou recenzí a krátkým build logem.

Obsah balení a exteriér skříně

Skříň je dodávána ve zdvojeném kartonovém obalu s kvalitním pěnovým polstrováním. Navíc je ještě pro dodatečnou ochranu jejího povrchu zabalena do pevného pytle ze syntetcké tkaniny.

   

Skleněná bočnice je dokonce zabalena odděleně, aby se minimalizovala šance na poškození při přepravě. Veškeré drobné příslušenství je uloženo v malé kartonové krabičce s logem výrobce. Skříň je bohužel vybavena pouze jediným ventlátorem s RGB podsvícením v zadní pozici. V této cenové relaci by bylo milé, pokud by zde byl ještě jeden až dva další ventilátory. Nechybí zde samozřejmě ani stručná uživatelská příručka.

   

Design čelního panelu je elegantní a minimalistcký. Střední část panelu je z černého tvrzeného skla, které je po stranách doplněno dvěma RGB LED pásky. Panel je ve spodní části doplněn nenápadným logem výrobce. Zadní strana skříně také neskrývá žádná velká překvapení. Zadní pozice pro ventilátor je už z výroby osazena stodvacetmilimetrovým Shark Blades RGB ventlátorem. Ten bohužel není vybaven PWM regulací otáček, lze jej však regulovat pomocí DC. Výšku ventilátoru v zadní pozici lze upravit, aby nedocházelo ke kolizi s případným radiátorem v horní pozici. Další tři ventilátory, které vidíte na fotkách v přední pozici bohužel nejsou součástí balení, jedná se pouze o ilustrační fotografe.

Do vertikální pozice pro grafické kartu lze umístit karty s maximální šířkou dvou slotů. Vzhledem k tomu, že vodní bloky grafických karet bývají štíhlé a zabírají obvykle pouze jediný slot, tak se nejedná o žádné omezení. Naopak to umožňuje vytvořit z vaší grafické karty jakýsi estetcký středobod celé sestavy, zejména s RGB podsvíceným chladícím blokem. Pozice blízko skleněného panelu navíc stejně není příliš vhodná pro karty se vzduchovým chlazením. Příslušenství pro vertikální montáž grafické karty však není součást dodávky a je nutné jej zakoupit zvlášť.

   

Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, tak levá bočnice je z tvrzeného skla a je upevněná na pantech. Takové provedení zjednodušuje přístup do interiéru skříně pro pravidelnou údržbu. Také snižuje šanci pádu bočnice na zem neopatrnou manipulací. Bočnici lze upevnit v uzavřené pozici pomocí dvou širokých šroubů.

   

Pravá bočnice je připevněna čtveřicí stejných šroubů. Zprvu jsem to vnímal jako negatvum, ale během montáže se ukázalo, že toto provedení umožňuje jednoduché připevnění bočnice i se silnými svazky kabelů za základní deskou. Neřešíte žádný kolejnicový systém nebo odstávající kraje panelu. Povrchová úprava celé skříně je bohužel magnet na otsky prstů. I v ochranných rukavicích jsem se nedokázal úplně vyhnout otskům během manipulace.

Horní panel je vybaven dvojicí USB 2.0 portů, dvojicí USB 3.0 portů a dvěma 3.5 mm porty pro sluchátka a mikrofon. Uprostřed lze najít tlačítko pro spuštění počítače a na pravé straně je pak další tlačítko pro volbu jednoho z dvacet režimů podsvícení všech RGB komponent, které jsou zapojené do integrovaného ovladače v interiéru skříně.

   

Sharkoon Elite Shark CA200G je vybavena plejádou prachových filtrů ve všech relevantních pozicích. Oceňuji provedení spodního filtru, který pokrývá celou délku skříně a vysouvá se z boku. Tím odpadá nepohodlné vysouvání ze zadní strany, což je typické zejména pro levnější skříně. Přední a horní filtry jsou magnetické. V přední část jsou navíc filtry zdvojené díky přítomnost dvojice úzkých filtrů po stranách čela, kde je panel perforovaný. V tomto ohledu tedy není absolutně co vytknout.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *