MiniPC s Comet Lake má už i MSI. Na konektivite sa nešetrilo

Nový Cubi 5 10M so šiestimi USB a DisplayPortom

Len minulý týždeň sa objavili prvé minimalistické počítače s novými procesormi Intel Comet Lake. Že šlo o intelovské NUCy, s ktorými tieto mobilné platformy tradične začínajú svoj životný cyklus na trhu desktopových PC, asi nikoho neprekvapí. Ale uvedenie hotového alternatívneho riešenia od MSI v tak krátkom časovom slede by čakal asi len málokto. A zrýchlené barebony Cubi nevyzerajú vôbec zle.

Malé počítače Cubi nie sú žiadna novinka, preskákali si už niekoľko generácií procesorov, no napriek tomu sú skôr v tieni ostatných produktov. Teraz sa ale zdá, že veci naberajú trochu iný smer. Väčší dôraz na tento typ počítačov MSI kládlo i v rámci letnej prezentácie v Girone, kde firma priblížila čerstvú segmentáciu produktov. A v CND (computing and display) majú svoje miesto i jednoduchšie počítače, akými Cubi sú.

MSI síce odignorovalo generáciu Whiskey Lake, po takomto expresnom dokončení hotových počítačov postavených na Comet Laku, je všetko odpustené. Aj rýchly nástup novej generácie svedčí o tom, že firma týmto počítačom zvýšila prioritu. Či je to len v rámci experimentu alebo to bude trvalý stav a modernizované Cubi budú vychádzať takto skoro so železnou pravidelnosťou, ukáže až čas. Teraz pôjde po NUCoch o jedny z prvých minipočítačov s procesormi Comet Lake. Čo sa týka osadenia, hovorí sa o konfiguráciách s Core i7-10510U (4 jadrá/8 vlákien) a Core i7 10710U (6 jadier/12 vlákien), ale zrejme sa objavia i lacnejšie deriváty končiace procesormi Pentium či Celeron, ako tomu bolo i v minulosti.

MSI Cubi 5 10M (spredu)

Premenou prešlo i šasi, to je teraz o trošičku väčšie (124 mm × 124 mm × 53,7 mm), a to i v porovnanie s NUCmi, ale objemovo sa stále sa dá cez držiak VESA pekne privevniť na chrbát monitora. Väčšie rozmery by mohli znamenať i lepšie (tichšie) chladenie, to sa dozvieme ale až v testoch.  Každopádne plášť je celkom výrazne perforovaný, čo na jednej strane znamená častejšie čistenie, ale zase to výtvára lepšie podmienky pre výkonne SSD (NVMe). Doska totiž počíta s plnohodnotným SSD pripojeným štyrmi linkami k PCI Express 3.0. ten je jeden takisto ako jedna je šachta pre 2,5″ SSD (alebo HDD). Sloty SO-DIMM na pamäte sú dva (s oficálnou podporou modulov do 2666 MHz) a voliteľne bude bezrôtový modul AC 9462 alebo AX201 s podporou WiFi 6. Pevná sieť je potom Intel WGI219V s gigabitovým pripojením.

Veľmi pekný pohľad je na zadný panel, kde sú oproti mnohým iným podobným počítačom (vrátane NUCu Frost Canyon) dva extra porty USB 2.0 na periférie. Tých je v celkovom súčte až šesť, dva vpredu (5Gb USB typu A + C) a štyri vzadu (2× USB 3.2 gen 1 a 2× USB 2.0). A výbavou bližšie k stolovému počítaču (ako k bežnému notebooku) má i vďaka DisplayPortu (1.2). Ten je pre prevádzku rozlíženia 4K so 60 Hz stále kĺúčový, keďže dostupné HDMI je žiaľ stále štandardu 1.4, ktoré končí na 4096 × 2304@24Hz.

MSI Cubi 5 10M (zozadu)

Zatiaľ čo NUCy s Comet Lake vyrážajú do sveta 12. decembra, Cubi 5 10M s najväčšou pravdepodobnosťou tento rok už nekúpite a reálnejšia dostupnosť bude v prvom kvartáli 2020.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F

V segmente lacnejších procesorov Intel prakticky nemá priamu konkurenciu. Najnižšie Core i5 sú totiž výrazne lacnejšie než Ryzen 5 5600X, s ktorým AMD štartuje túto triedu. Preto atraktívnejšie ako porovnanie procesorov naprieč firmami je bratovražedný duel novej (11400F) so staršou (10400F) Core i5. To bolo i prianie jedného z našich čitateľov a teraz konečne prichádza k jeho plneniu. Celý článok „Súboj generácií 6-jadrových Intel Core i5: 11400F proti 10400F“ »

 •  
 •  
 •  

Analýza jednovláknového boostu Vermeer, Rocket a Comet Lake

V nedávnom teste procesorov sme sa venovali všetkému možnému, aj jednovláknovému boostu. Na ten sa teraz pozrieme ešte bližšie, pretože jeho správanie je pozoruhodné. Moderné procesory totiž na striedačku používajú aj pre jednovláknové úlohy dve jadrá. Ako presne, sme zachytili do čiarových grafov s priebehmi a z článku sa dozviete i to, či k špecifikáciám pristupuje viac prozákaznicky AMD alebo Intel. Celý článok „Analýza jednovláknového boostu Vermeer, Rocket a Comet Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i9-11900K vs. AMD Ryzen 9 5900X. Kto z koho?

Máte už vytvorený dokonalý obraz o aktuálnej generácii desktopových procesorov alebo ste ešte možno ochotní niektoré veci prehodnotiť? Na začiatok testov procesorov na HWC sme otestovali najhorúcejšie želiezko v mainstreamovom kotli Intelu – Core i9-11900K, ktorému v 40 kapitolách plných informácií čelí AMD Ryzen 9 5900X. Re-test novou metodikou má ale úspešne za sebou aj starší Core i9-10900K. Celý článok „Intel Core i9-11900K vs. AMD Ryzen 9 5900X. Kto z koho?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Drobná muška: Core i7 10710U (6 jadier/8vlákien)
  Vzhledem k už známým výsledkům – meh, narozdíl od očekávaných modelů s Iris.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *