MiniPC s Comet Lake má už i MSI. Na konektivite sa nešetrilo

Nový Cubi 5 10M so šiestimi USB a DisplayPortom

Len minulý týždeň sa objavili prvé minimalistické počítače s novými procesormi Intel Comet Lake. Že šlo o intelovské NUCy, s ktorými tieto mobilné platformy tradične začínajú svoj životný cyklus na trhu desktopových PC, asi nikoho neprekvapí. Ale uvedenie hotového alternatívneho riešenia od MSI v tak krátkom časovom slede by čakal asi len málokto. A zrýchlené barebony Cubi nevyzerajú vôbec zle.

Malé počítače Cubi nie sú žiadna novinka, preskákali si už niekoľko generácií procesorov, no napriek tomu sú skôr v tieni ostatných produktov. Teraz sa ale zdá, že veci naberajú trochu iný smer. Väčší dôraz na tento typ počítačov MSI kládlo i v rámci letnej prezentácie v Girone, kde firma priblížila čerstvú segmentáciu produktov. A v CND (computing and display) majú svoje miesto i jednoduchšie počítače, akými Cubi sú.

MSI síce odignorovalo generáciu Whiskey Lake, po takomto expresnom dokončení hotových počítačov postavených na Comet Laku, je všetko odpustené. Aj rýchly nástup novej generácie svedčí o tom, že firma týmto počítačom zvýšila prioritu. Či je to len v rámci experimentu alebo to bude trvalý stav a modernizované Cubi budú vychádzať takto skoro so železnou pravidelnosťou, ukáže až čas. Teraz pôjde po NUCoch o jedny z prvých minipočítačov s procesormi Comet Lake. Čo sa týka osadenia, hovorí sa o konfiguráciách s Core i7-10510U (4 jadrá/8 vlákien) a Core i7 10710U (6 jadier/12 vlákien), ale zrejme sa objavia i lacnejšie deriváty končiace procesormi Pentium či Celeron, ako tomu bolo i v minulosti.

MSI Cubi 5 10M (spredu)

Premenou prešlo i šasi, to je teraz o trošičku väčšie (124 mm × 124 mm × 53,7 mm), a to i v porovnanie s NUCmi, ale objemovo sa stále sa dá cez držiak VESA pekne privevniť na chrbát monitora. Väčšie rozmery by mohli znamenať i lepšie (tichšie) chladenie, to sa dozvieme ale až v testoch.  Každopádne plášť je celkom výrazne perforovaný, čo na jednej strane znamená častejšie čistenie, ale zase to výtvára lepšie podmienky pre výkonne SSD (NVMe). Doska totiž počíta s plnohodnotným SSD pripojeným štyrmi linkami k PCI Express 3.0. ten je jeden takisto ako jedna je šachta pre 2,5″ SSD (alebo HDD). Sloty SO-DIMM na pamäte sú dva (s oficálnou podporou modulov do 2666 MHz) a voliteľne bude bezrôtový modul AC 9462 alebo AX201 s podporou WiFi 6. Pevná sieť je potom Intel WGI219V s gigabitovým pripojením.

Veľmi pekný pohľad je na zadný panel, kde sú oproti mnohým iným podobným počítačom (vrátane NUCu Frost Canyon) dva extra porty USB 2.0 na periférie. Tých je v celkovom súčte až šesť, dva vpredu (5Gb USB typu A + C) a štyri vzadu (2× USB 3.2 gen 1 a 2× USB 2.0). A výbavou bližšie k stolovému počítaču (ako k bežnému notebooku) má i vďaka DisplayPortu (1.2). Ten je pre prevádzku rozlíženia 4K so 60 Hz stále kĺúčový, keďže dostupné HDMI je žiaľ stále štandardu 1.4, ktoré končí na 4096 × 2304@24Hz.

MSI Cubi 5 10M (zozadu)

Zatiaľ čo NUCy s Comet Lake vyrážajú do sveta 12. decembra, Cubi 5 10M s najväčšou pravdepodobnosťou tento rok už nekúpite a reálnejšia dostupnosť bude v prvom kvartáli 2020.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Comet Lake přinese 65W a 35W desetijádra, známe parametry

Počty jader jdou nahoru, ale už dlouhé roky Intel vždy vydává 65W a také úsporné 35W modely svých procesorů pro desktop. Již před nějakou dobou prosákla informace, že v příští generaci Comet Lake, v které Intel vydá desetijádra, budou odemčené modely pro nadšence už 125W. Ale nyní unikly specifikace, podle nichž zamčené verze i desetijader zůstanou stále u 65W a 35W TDP. A máme rovnou i jejich frekvence. Celý článok „Intel Comet Lake přinese 65W a 35W desetijádra, známe parametry“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

CPU Intel Comet Lake má nový socket a vyšší nároky na napájení

Na internet se dostaly informace k příští generaci procesorů Intelu: Comet Lake-S má mít 10 jader stále na 14nm, přijde s ním ale nový socket LGA 1200. Mámě k němu první informace, podle nichž bude zřejmě spotřeba CPU vyšší a budou náročnější na výkon napájecí kaskády, maximální proud totiž o hodně naroste. Dobrá zpráva ale je, že na rozdíl od příchodu platformy AM4 nebudou třeba nové chladiče, montáž totiž zůstane stejná. Celý článok „CPU Intel Comet Lake má nový socket a vyšší nároky na napájení“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Drobná muška: Core i7 10710U (6 jadier/8vlákien)
  Vzhledem k už známým výsledkům – meh, narozdíl od očekávaných modelů s Iris.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *