Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

PowerColor Radeon RX 5700 XT Liquid Devil: Nejvýkonnější 7nm Radeon navi s full cover blokem z výroby

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi.

Tato grafika se jmenuje PowerColor Radeon RX 5700 XT Liquid Devil (kód AXRX 5700XT 8GBD6-WDH/OC) a mělo by jít asi nejen o první takto rovnou z výroby vodou chlazenou kartu na bázi čipu Navi 10, ale asi vůbec první se 7nm GPU. I když na výrobním procesu asi zákazníkům nebude záležet tolik, jako na výkonu a není asi třeba dodávat, že vodou chlazené GeForce RTX 2080/2080 Super/2080 Ti budou rychlejší. Karta má z výroby průhledný blok s RGB podsvícením, jenž pro PowerColor vyrábí renomovaná firma EKWB. Karta zabírá dva sloty, byť na první pohled vypadá poměrně tence. Tloušťka s chladičem zřejmě trošku přesahuje jeden slot a záslepka je klasicky na dvě pozice.

Chladič má akrylátový průhledný vršek umožňující pozorovat proudění kapaliny, ovšem z části je schovaný pod dekorativním krytem. Ovšem dle fotografií a schématického obrázku od výrobce médium prochází i blokem nad napájecí kaskádou, výrobce blok také označuje za „full cover“ chlazení. Základna je z mědi, avšak poniklovaná pro ochranu před korozí. Terminál je klasicky na hřbetu karty a umožňuje nasazení fittingů buď směrem doků, nebo nahoru, ne do boku. Na Zadní straně PCB je pak karta osazená hliníkovým backplatem.

Schéma cirkulace vodním blokem

Model používá 12vrstvé PCB a napájecí kaskádu s 10 fázemi, které mají dohromady zvládnout dodávat přes 300 W proudu pro GPU, napájení je dvěma osmipiny. V souladu s touto kaskádou má karta zatím zřejmě nejvyšší frekvence, jaké u přetaktovaných modelů GPU Navi 10/Radeonu RX 5700 (XT) byly. Čipy pro tuto kartou jsou za tímto účelem údajně speciálně vybírané.

Karta shora (backplate)

Karta má přepínač, kterým lzd volit mezi dvěma režimy, za prvé módem „OC“, který je tím pomalejším a zřejmě by měl odpovídat taktům normálních nereferenčních OC karet PowerColoru, které mají herní frekvenci 1905 MHz a boost frekvenci 2010 MHz. Plnou rychlost karty Liquid Devil dostanete přepnutím do druhého režimu „Unleash“. Pro ten není ves specifikacích bohužel uvedena herní frekvence, ale takt boostu se posune až na 2070 MHz. Což by mělo z této karty dělat nejvýše taktovanou verzi RX 5700 XT, a pravděpodobně i nejrychlejší. Bude to ale za cenu příkonu výrazně zvýšeného proti 225W TDP referenčního modelu.

Spodní strana základny přiléhající k čipům

Jinak specifikace zůstávají stejné – 2560 stream procesorů, 256bitová sběrnice a 8 GB paměti GDDR6 na taktu 14,0 GHz efektivně, což dává propustnost 448 GB/s.

Napájecí kaskáda na PCB

Ke koupi by karta měla být od příštího týdne (25. až 29. listopadu/novembra). Cena v souladu s vysokým OC bude jako u podobných speciálních edic o hodně vyšší než za standardní modely. Je stanovena na 599 dolarů/599 eur, tedy asi 15 300 Kč. Musíte tedy zaplatit částku, která by už dovolovala koupi o třídu vyššího modelu v běžném provedení. Nicméně samostatné vodní bloky pro custom okruhy stojí vždy významné peníze navíc, takže po jejich započtení už to zas tak nevýhodná nabídka není (ostatně i nejdražší vzduchové nereferenční edice Radeonu RX 5700 XT jako ROG Strix od Asusu nejsou o tolik levnější). Mimochodem, jako bonus jsou v balení ještě tři lahvičky s barvami od EKWB pro individuální změnu odstínu chladící kapaliny. Jedna červená, jedna modrá a jedna žlutá, jejichž mísením po kapkách by mělo být možné dosáhnout různých odstínů.

V balení jsou také barvy od EKWB pro úpravu odstínu chladících kapali

Je ovšem na zvážení, zda je lepší mít ono vodní chlazení, nebo raději o stupínek vyšší běžnou grafiku – v tomto případě byste ovšem museli již vybírat jen mezi grafikami GeForce, konkrétně asi RTX 2070 Super, RTX 2080 Super už jsou ještě dražší. Mezi kartami GeForce jsou na výběr s takovýmto vodníkem přirozeně i nejvyšší highendové modely s výrazně vyšším výkonem, ovšem u těch je zase cena ještě vyšší.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové grafiky AMD až v roce 2025, letos vyjde jenom 9800X3D

Před měsícem se objevily zprávy, že by se vydání nové generace grafik AMD Radeon s architekturou RDNA 4 mohlo uskutečnit již letos. Zdá se ale, že si na to zase budete muset zajít chuť a tehdejší informace nebyly podložené. Youtuber Moore’s Law is Dead teď přišel se zprávou, že vydání těchto grafik Radeon RX 8000 přece jenom bude až příští rok (někdy na jeho začátku). Letos už AMD vydá jen nový herní procesor, Ryzen 7 9800X3D. Celý článok „Nové grafiky AMD až v roce 2025, letos vyjde jenom 9800X3D“ »

  •  
  •  
  •  

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc

Když AMD vydalo procesory s architekturou Zen 5 pro desktop, byly to zatím jenom běžné modely bez 3D V-Cache, kterou mají „X3D“ modely a výrazně zlepšuje výkon ve hrách. Zájemci o herní PC nebo upgrade tak zatím nemají náhradu za Ryzen 7 7800X3D předchozí generace, který víceméně zůstává nejlepším herním CPU. Toto by se ale mohlo brzo změnit, zdá se, že AMD už začíná být o X3D verzi Zenu 5 sdílná a vydání nastane brzo. Celý článok „Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *