Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Najmenší zo Shurikenov na obzore

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej.

S najnovším prírastkom do chladiacej rodiny sa Scythe vracia k pôvodnému názvosloviu Shurikenov. Pilotný model (SCSK-1000) sa ešte prívlastkom Big nepýšil. Menší ako druhý v poradí, Big Shuriken (SCBSK-1000) však nebol. Zrejme v tej dobe, pred desiatimi rokmi, mal takýto prívlastok marketingové opodstatnenie. Shuriken 2 na iba Shuriken typologicky nenadväzuje, a že to takto vyšlo určite nebol plán, no táto novinka je už pomerne malá, ale pritom niečo ako Little Shuriken asi neznie príliš vábne.

Chladič sa rozmerovo zaraďuje medzi doterajšie Shurikeny a už naozaj maličký Kodati, ktorý je už ale EOL. Na výšku má rovnakých 58 mm ako mal Big Shuriken 2, ale je v zvyšných dvoch osiach (94 mm × 93 mm) je o 32, resp. 42 mm kratší. To z dôvodu lepšej kompatibility s pamäťami a chladičmi VRM na malých doskách. Okrem použitia s doskami Mini-ITX je to veľmi zaujímavá možnosť aj pre ešte menšie platformy Mini-STX, kde i napriek krátkej vzdialenosti pätice od okraju PCB stále neprečnieva.

Kontakt s procesorom zabezpečuje plný blok, z ktorého je teplo rebrovania odvádzané štyrmi heatpipe a celá táto kovová časť je poniklovaná. Rebrá sú nasekané jedno z druhým natesno a to v kombinácii s nízkoprofilovým ventilátorom ukazuje, že bola snaha Scythe o dosiahnutie čo najväčšej absorpčnej plochy v takto malých rozmeroch. Nie však na úkor montáže, ktorá by mala byť vďaka servisným otvorom nemala byť žiadny horor. V miestami nad sponou, ktorá spája chladič so zvyškom montážneho systému okolo pätice, sú rebrá pre pohodlný prístup skrátené.

Ventilátor má priemer 92 mm a výšku 16 mm. Rozsah otáčok Kaze Flex 92 Slim PWM je široký, 300 – 2500 za minútu. Ložiská ma fluidné (FDB) a na konštrukcii rámčeka sú prítomné i gumené prvky tlmiace prenos vibrácii na pasív.

Scythe hovorí o tepelnom výkone okolo 100 W, čo napovedá, že pre všetky procesory Coffee Lake refresh bez otvoreného násobiča by mohol byť chladiaci výkon dostatočný aj pri nižších otáčkach. Zabrať by chladiču mohlo až APU 3400G, ktoré si viem predstaviť v malej skrinke, s priestorom tak akurát pre tento chladič.  Udávaný TDP má síce iba 65 W, ale spotreba v kombinovanej záťaži (CPU + GPU) je pri maximálnom výkone viac než dvojnásobná.

Podporované pätice sú AMD AM4 a LGA 115x. Chladič by mal byť dostupný začiatkom decembra, ale či celosvetovo nevieme. Scythe zvykne v predstihu predávaŤ chladiče na vyhradených trhoh, typicky na Ćínskom. K našim obchodníkom sa tak Shuriken 2 možno dostane až po novom roku. Cena je zatiaľ neznáma, no odhadujeme, že pre koncových spotrebiteľov bude niekde na úrovni 40 eur.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe

V dnešní době jsou mezi hráči a nadšenci do počítačů v oblibě vizuálně atraktivní all-in-one chladiče, které tak berou práci nejvýkonnějším vzduchovým chladičům. Proto těší, když se objeví nějaký nový ambiciózní vzduchový chladič, který by mohl do této oblasti zase přivát svěží vítr. Takovou novinku teď předvede Thermalright Frost Spirit 140: hodně masivní dvouvěžový chladič, jenž by mohl vyzvat klasiku typu Noctua NH-D15. Celý článok „Thermalright chystá velký dvouvěžový chladič s 8mm heatpipe“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava

Firmu SilentiumPC spopularizovala predovšetkým veľmi úspešná séria chladičov Fera. V jej tieni sú však desiatky ďalších produktov, ktoré sa títo Poliaci snažia zatraktívňovať. Minimálne teda pre bežných spotrebiteľov kupujúcich očami, pretože ide o skrášľovaciu procedúru pridaním LED RGB. Čerešničkou na torte pre Fortis 3 RGB je potom kompletné poniklovanie od coldplatu až po predposledné rebro. Celý článok „Všetkými farbami hýri už i Fortis 3. A nie je to jediná úprava“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Novinka Thermalrightu: Celomedený pasív a výška pod 5 cm

Chladičov typu top-flow je naozaj poskromne a špeciálne tých nízkoprofilových. Thermalright v nich však vidí potenciál a po AXP-100 portfólio rozširuje ešte menším modelom – AXP-90-Full Copper. V procese zmenšovania sa viac než na rozmery ventilátora tlačilo na pasívnu časť. Po jej znížení by sa chladič zmestí už aj do mnohých úzkych skriniek. No, konečne konkurencia pre Cryorig C7. Celý článok „Novinka Thermalrightu: Celomedený pasív a výška pod 5 cm“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *