Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Najmenší zo Shurikenov na obzore

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej.

S najnovším prírastkom do chladiacej rodiny sa Scythe vracia k pôvodnému názvosloviu Shurikenov. Pilotný model (SCSK-1000) sa ešte prívlastkom Big nepýšil. Menší ako druhý v poradí, Big Shuriken (SCBSK-1000) však nebol. Zrejme v tej dobe, pred desiatimi rokmi, mal takýto prívlastok marketingové opodstatnenie. Shuriken 2 na iba Shuriken typologicky nenadväzuje, a že to takto vyšlo určite nebol plán, no táto novinka je už pomerne malá, ale pritom niečo ako Little Shuriken asi neznie príliš vábne.

Chladič sa rozmerovo zaraďuje medzi doterajšie Shurikeny a už naozaj maličký Kodati, ktorý je už ale EOL. Na výšku má rovnakých 58 mm ako mal Big Shuriken 2, ale je v zvyšných dvoch osiach (94 mm × 93 mm) je o 32, resp. 42 mm kratší. To z dôvodu lepšej kompatibility s pamäťami a chladičmi VRM na malých doskách. Okrem použitia s doskami Mini-ITX je to veľmi zaujímavá možnosť aj pre ešte menšie platformy Mini-STX, kde i napriek krátkej vzdialenosti pätice od okraju PCB stále neprečnieva.

Kontakt s procesorom zabezpečuje plný blok, z ktorého je teplo rebrovania odvádzané štyrmi heatpipe a celá táto kovová časť je poniklovaná. Rebrá sú nasekané jedno z druhým natesno a to v kombinácii s nízkoprofilovým ventilátorom ukazuje, že bola snaha Scythe o dosiahnutie čo najväčšej absorpčnej plochy v takto malých rozmeroch. Nie však na úkor montáže, ktorá by mala byť vďaka servisným otvorom nemala byť žiadny horor. V miestami nad sponou, ktorá spája chladič so zvyškom montážneho systému okolo pätice, sú rebrá pre pohodlný prístup skrátené.

Ventilátor má priemer 92 mm a výšku 16 mm. Rozsah otáčok Kaze Flex 92 Slim PWM je široký, 300 – 2500 za minútu. Ložiská ma fluidné (FDB) a na konštrukcii rámčeka sú prítomné i gumené prvky tlmiace prenos vibrácii na pasív.

Scythe hovorí o tepelnom výkone okolo 100 W, čo napovedá, že pre všetky procesory Coffee Lake refresh bez otvoreného násobiča by mohol byť chladiaci výkon dostatočný aj pri nižších otáčkach. Zabrať by chladiču mohlo až APU 3400G, ktoré si viem predstaviť v malej skrinke, s priestorom tak akurát pre tento chladič.  Udávaný TDP má síce iba 65 W, ale spotreba v kombinovanej záťaži (CPU + GPU) je pri maximálnom výkone viac než dvojnásobná.

Podporované pätice sú AMD AM4 a LGA 115x. Chladič by mal byť dostupný začiatkom decembra, ale či celosvetovo nevieme. Scythe zvykne v predstihu predávaŤ chladiče na vyhradených trhoh, typicky na Ćínskom. K našim obchodníkom sa tak Shuriken 2 možno dostane až po novom roku. Cena je zatiaľ neznáma, no odhadujeme, že pre koncových spotrebiteľov bude niekde na úrovni 40 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *