Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Najmenší zo Shurikenov na obzore

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej.

S najnovším prírastkom do chladiacej rodiny sa Scythe vracia k pôvodnému názvosloviu Shurikenov. Pilotný model (SCSK-1000) sa ešte prívlastkom Big nepýšil. Menší ako druhý v poradí, Big Shuriken (SCBSK-1000) však nebol. Zrejme v tej dobe, pred desiatimi rokmi, mal takýto prívlastok marketingové opodstatnenie. Shuriken 2 na iba Shuriken typologicky nenadväzuje, a že to takto vyšlo určite nebol plán, no táto novinka je už pomerne malá, ale pritom niečo ako Little Shuriken asi neznie príliš vábne.

Chladič sa rozmerovo zaraďuje medzi doterajšie Shurikeny a už naozaj maličký Kodati, ktorý je už ale EOL. Na výšku má rovnakých 58 mm ako mal Big Shuriken 2, ale je v zvyšných dvoch osiach (94 mm × 93 mm) je o 32, resp. 42 mm kratší. To z dôvodu lepšej kompatibility s pamäťami a chladičmi VRM na malých doskách. Okrem použitia s doskami Mini-ITX je to veľmi zaujímavá možnosť aj pre ešte menšie platformy Mini-STX, kde i napriek krátkej vzdialenosti pätice od okraju PCB stále neprečnieva.

Kontakt s procesorom zabezpečuje plný blok, z ktorého je teplo rebrovania odvádzané štyrmi heatpipe a celá táto kovová časť je poniklovaná. Rebrá sú nasekané jedno z druhým natesno a to v kombinácii s nízkoprofilovým ventilátorom ukazuje, že bola snaha Scythe o dosiahnutie čo najväčšej absorpčnej plochy v takto malých rozmeroch. Nie však na úkor montáže, ktorá by mala byť vďaka servisným otvorom nemala byť žiadny horor. V miestami nad sponou, ktorá spája chladič so zvyškom montážneho systému okolo pätice, sú rebrá pre pohodlný prístup skrátené.

Ventilátor má priemer 92 mm a výšku 16 mm. Rozsah otáčok Kaze Flex 92 Slim PWM je široký, 300 – 2500 za minútu. Ložiská ma fluidné (FDB) a na konštrukcii rámčeka sú prítomné i gumené prvky tlmiace prenos vibrácii na pasív.

Scythe hovorí o tepelnom výkone okolo 100 W, čo napovedá, že pre všetky procesory Coffee Lake refresh bez otvoreného násobiča by mohol byť chladiaci výkon dostatočný aj pri nižších otáčkach. Zabrať by chladiču mohlo až APU 3400G, ktoré si viem predstaviť v malej skrinke, s priestorom tak akurát pre tento chladič.  Udávaný TDP má síce iba 65 W, ale spotreba v kombinovanej záťaži (CPU + GPU) je pri maximálnom výkone viac než dvojnásobná.

Podporované pätice sú AMD AM4 a LGA 115x. Chladič by mal byť dostupný začiatkom decembra, ale či celosvetovo nevieme. Scythe zvykne v predstihu predávaŤ chladiče na vyhradených trhoh, typicky na Ćínskom. K našim obchodníkom sa tak Shuriken 2 možno dostane až po novom roku. Cena je zatiaľ neznáma, no odhadujeme, že pre koncových spotrebiteľov bude niekde na úrovni 40 eur.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *