Nízkoprofilový top-flow Scythe realitou. V podobe Shuriken 2

Najmenší zo Shurikenov na obzore

Chladiče s ventilátormi ženúcimi vzduch proti doske boli oproti vežiam vždy v menšine. Ktovieaký výber nie je ani teraz, no čo sa za posledné roky zmenilo, je pomer veľkých k malým chladičom. Zatiaľ čo obrie konštrukcie so 140mm ventilátormi príliš nepribúdajú, z nových modelov SFF sa tešíme často. A obzvlášť teraz, keď ponuku rozširuje i Scythe, špecialista na strednú triedu a dominanciu v nej.

S najnovším prírastkom do chladiacej rodiny sa Scythe vracia k pôvodnému názvosloviu Shurikenov. Pilotný model (SCSK-1000) sa ešte prívlastkom Big nepýšil. Menší ako druhý v poradí, Big Shuriken (SCBSK-1000) však nebol. Zrejme v tej dobe, pred desiatimi rokmi, mal takýto prívlastok marketingové opodstatnenie. Shuriken 2 na iba Shuriken typologicky nenadväzuje, a že to takto vyšlo určite nebol plán, no táto novinka je už pomerne malá, ale pritom niečo ako Little Shuriken asi neznie príliš vábne.

Chladič sa rozmerovo zaraďuje medzi doterajšie Shurikeny a už naozaj maličký Kodati, ktorý je už ale EOL. Na výšku má rovnakých 58 mm ako mal Big Shuriken 2, ale je v zvyšných dvoch osiach (94 mm × 93 mm) je o 32, resp. 42 mm kratší. To z dôvodu lepšej kompatibility s pamäťami a chladičmi VRM na malých doskách. Okrem použitia s doskami Mini-ITX je to veľmi zaujímavá možnosť aj pre ešte menšie platformy Mini-STX, kde i napriek krátkej vzdialenosti pätice od okraju PCB stále neprečnieva.

Kontakt s procesorom zabezpečuje plný blok, z ktorého je teplo rebrovania odvádzané štyrmi heatpipe a celá táto kovová časť je poniklovaná. Rebrá sú nasekané jedno z druhým natesno a to v kombinácii s nízkoprofilovým ventilátorom ukazuje, že bola snaha Scythe o dosiahnutie čo najväčšej absorpčnej plochy v takto malých rozmeroch. Nie však na úkor montáže, ktorá by mala byť vďaka servisným otvorom nemala byť žiadny horor. V miestami nad sponou, ktorá spája chladič so zvyškom montážneho systému okolo pätice, sú rebrá pre pohodlný prístup skrátené.

Ventilátor má priemer 92 mm a výšku 16 mm. Rozsah otáčok Kaze Flex 92 Slim PWM je široký, 300 – 2500 za minútu. Ložiská ma fluidné (FDB) a na konštrukcii rámčeka sú prítomné i gumené prvky tlmiace prenos vibrácii na pasív.

Scythe hovorí o tepelnom výkone okolo 100 W, čo napovedá, že pre všetky procesory Coffee Lake refresh bez otvoreného násobiča by mohol byť chladiaci výkon dostatočný aj pri nižších otáčkach. Zabrať by chladiču mohlo až APU 3400G, ktoré si viem predstaviť v malej skrinke, s priestorom tak akurát pre tento chladič.  Udávaný TDP má síce iba 65 W, ale spotreba v kombinovanej záťaži (CPU + GPU) je pri maximálnom výkone viac než dvojnásobná.

Podporované pätice sú AMD AM4 a LGA 115x. Chladič by mal byť dostupný začiatkom decembra, ale či celosvetovo nevieme. Scythe zvykne v predstihu predávaŤ chladiče na vyhradených trhoh, typicky na Ćínskom. K našim obchodníkom sa tak Shuriken 2 možno dostane až po novom roku. Cena je zatiaľ neznáma, no odhadujeme, že pre koncových spotrebiteľov bude niekde na úrovni 40 eur.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design

Když AMD uvedlo procesory Ryzen, dostaly přibalené vylepšené boxové chladiče, které se sice nemají na velké věžové chladiče, ale na poměry boxů jsou považovány za celkem přijatelné a za výhodu proti procesorům Intel, které mají box chladiče slabší. Ale s příchodem procesorů Comet Lake pro socket LGA 1200 to zdá se také Intel změní a vylepší chladiče, které dává k 65W zamčeným CPU (odemčená CPU chladič v balení nemají). Celý článok „Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vychádza Grandis 3. Oproti 2 je ľahší, TDP zostáva rovnaké

SilentiumPC sype jednu novinku za druhou rýchlo ako nikdy predtým. Zatiaľ čo nedávno to boli low-endoví „Spartani“, teraz sa svetu ukazuje čerstvý Grandis 3. Tento twin-tower tvorí vrchol ponuky chladičov poľskej firmy a nadväzuje na vcelku úspešného predchodcu. Koncepčne sa od neho príliš neodlišuje a ponáša sa v duchu ladenia detailov, ktoré majú chladič zdokonaliť a snáď predsa len zvýšiť aj jeho účinnosť. Celý článok „Vychádza Grandis 3. Oproti 2 je ľahší, TDP zostáva rovnaké“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC má nové levné chladiče Spartan 4 a Spartan 4 Max

SilentiumPC nabízí hodně cenově výhodné chladiče, například svoji linii Fera. Ale firma má ještě levnější řadu Spartan a v té teď vydala novou generaci Spartan 4, která má rovnou čtyři různé modely. Přináší kromě možnosti ARGB osvětlení také nový a zdá se lepší upevňovací systém a dost možná by to zase mohla být atraktivní volba do počítačů, kde je třeba ušetřit pár stovek, ale neobětovat výhody věžového chladiče. Celý článok „SilentiumPC má nové levné chladiče Spartan 4 a Spartan 4 Max“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *