Site icon HWCooling.net

Sú nové grafické ovládače Nvidia 471.68 WHQL, herné aj štúdiové

Nvidia má Nvidia 471.68 GR a SD. Čo očakávať?

Naraz, v rovnaký čas, vyšli ovládače Nvidia Game Ready aj Studio. Tie herné vnášajú optimalizácie pre viacero nových hier, ale odstrańujú aj niektoré problémy v starých hrách. Dym v Batman: Arkham Knight už konečne nemá spôsobovať problémy a zdá sa, že niektoré problémy sa podarilo odstrániť aj v aplikáciách Topaz Labs na vylepšovanie obrazovej kvality videí a fotografií.

V auguste Nvidia znovu vydala herné grafické ovládače spolu so štúdiovými. To sa podarilo už minule (so 471.41) a vlastne i predtým, kde štúdiové 471.11 vyšli iba o deň neskôr. Každopádne stojí za pozornosť, že Nvidia štúdiové ovládače, ktoré donedávna vychádzali iba pomerne sporadicky, zhusťuje. To by mohlo súvisieť so zvyšujúcim sa počtom aplikácií (a teda i problémov), ktoré podporujú GPU akceleráciu a najmä teda tensorové jadrá. Vďaka spolupráci s firmou Topaz Labs vieme dokonca i o nejakých problémoch v ich AI aplikáciách, čo ale Nvidia nikde verejne neuvádzala, ale zdá sa, že sa na opravách pracuje. K týmto informáciám sa v tomto článku ešte vrátime. Začnime ale pekne po poriadku hernými ovládačmi, ktoré sú pre väčšinu používateľov presa len zaujímavejšie.

Z optimalizácií v rámci GeForce 461.68 sú najdôležitejšie zrejme tie pre hru Nakara: Bladepoint. Tá vyšla síce už v zime minulého roka, ale až teraz začína podporovať DLSS 2.0 a Nvidia Reflex na zníženie systémovej odozvy. DLSS má pritom zvyšovať výkon až o 60 % (zrejme nastavení Ultra Performance s najagresívnejším upscalingom).

S týmito ovládačmi získava oficiálnu podporu G-Sync aj sedem nových monitorov – AOC AG274FG8R4+ a AG274QG3R4B+, Asus VG258QM a PG32UQ, Lenovo G24-20, MSI G251F a ViewSonic XG320Q.

Potom je tu aj početný zoznam hier s optimalizáciou nastavení v GeForce Exprereince – Cris Tales, Death’s Door, Dream Engines: Nomad Cities, Escape from Naraka, F1 2021, Frozenheim, Going Medieval, Hell Let Loose, Minecraft: Chinese Edition s RTX Beta, Ninja Gaiden Σ, Ninja Gaiden Σ2, Ninja Gaiden 3: Razor’s Edge, Orcs Must Die 3, Pico Park, Red Solstice 2: Survivors, She Will Punish Them, The Ascent, Yakuza 6: The Song of Life a Ys IX Monstrum Nox.

Čo sa týka opravených chýb, tak vývojári Nvidie sa konečne dostali k dymu v Batman: Arhnam Knight, ktorý na starších grafických kartách GeForce 10. série spôsoboval pády hry.

Vyriešené má byť aj náhodné blikanie v Hitman 3 s vypnutou vertikálnou synchronizáciou a blikanie v obraze by ste už nemali zaznamenať ani v Monster Hunter World. Drobné ťažkosti s výraznejšími poklesmi fps počas hrania Assassin’s Creed Odyssey alebo po spustení jeho benchmarku sú takisto medzi opravenými chybami. Podobne ako obrazové artefakty v D5 Render, ktorém sa so staršími ovládačmi mohli objavovať pri použití sýtych farieb Nvidia SDR. A v PLA benchmarku je už na PhysX používané GPU (a nie CPU), tak, ako to má byť správne.

Pri rolovaní na YouTube však stále môže trhať prehrávané video alebo pri prejazdoch cez vodu padať hra Sonic & All-Stars Racing Transformed. Toto sa týkalo už aj predošlých ovládačov, ktoré takisto nedetegovali podporované režimy monitora Samsung Odyssey G9 a bola s nimi dosahovaný aj vyšší input lag monitorov pripojených DisplayPortom v prípade farebného výstupu nastaveného na 8 bitov. Pri 10 by pritom malo byť všetko v poriadku. Ako dočasné riešenie sa však ponúka vypnutie MPO (Multiplane Overlay) v registroch operačného systému.


Ešte sa ale v krátkosti vrátime k opravám v GF 471.68 GR. Jednu sme od ostatných schválne odtrhli. A síce tú v aplikácii Video Enhance AI, v ktorej dochádzalo k TDR a nakoniec zrejme k hláseniu, že je potrebné si na túto úlohu vybrať iný procesor AI (obvykle CPU, ak teda nevymeníte grafickú kartu za Radeon alebo nezačnete skúšať, s ktorým starším ovládačom GeForce uspejete).

O istých chybách v júnových a júlových ovládačoch nás minulý mesiac informovalo zastúpenie firmy Topaz Labs. Tie sa mali ale dotýkať aplikácie na fotky. Bližšie špecifikácie sme k tomu však nedostali a možné chyby verejne nerozvádza nikde ani Nvidia, teda až doteraz, po ohlásení opráv pre Video Enhance AI. To sa týka aj štúdiovej verzie ovládačov.

Hoci to Nvidia neuvádza, tak by sa žiadne chyby (alebo aspoň nie tie kritické) snáď nemuseli objavovať ani v aplikáciách Topaz, typicky na úpravu videa. Pri NSD (Nvidia Studio Driver) sú totiž okrem iného uvádzané vylepšenia pre Topaz Sharpen AI v3.2, ako je rýchlejší motion blur či potlačenie (redukcia) obrazových artefaktov. Je ale možné, že na tejto aplikácii Nvidii záleží viac než na ostatných (od Topaz Labs), pretože sa v nej najlepšie demonštrujú výkonnostné rozdiely oproti tomu, keď sa použije ako AI akcelerátor CPU.

GeForce RTX 3080 má pre Topaz Sharpen AI v porovnaní s Ryzen 9 5950X až 13-násobne vyšší výkon. U ostatných aplikácií Topaz je výkonnostný rozdiel menší, na čo poukazujú aj naše testy (Nvidia RTX Studio alebo keď CPU a grafické shadery nestačia). Mimochodom, oficiálne podporovaná týmito ovládačmi je aj novinka medzi grafickými kartami – Nvidia RTX A2000.

Nvidia uvádza pre tieto ovládače aj výkonnostné optimalizácie pre Capture One 21 (v14.3.0), týkajúce sa nového nástroja Magic Brush pre  vytváranie masiek na úpravu vrstiev. Z opravených chýb okrem spomínaného TDR v Topaz Video Enhance AI by už nemal byť v Luxmarku dosahovaný nižší výkon RTX A6000, než je primeraný.

A je tu ešte jedna zaujímavosť, ktorá sa netýka úplne nových ovládačov, ale tematicky súvisí. Blender od verzie 3.0 začne podporovať plugin pre Nvidia Omniverse. Pre tých, čo nevedia, tak sa jedná o 3D renderovaciu platformu postavenú na Pixar USD (Universal Scene Description) s podporou akcelerácie RTX, respektíve tensorových jadier. Blender 3.0 je od júna 2021 vo verzii alpha, v ktorej už Nvidia experimentuje, ale koncoví používatelia si na tieto frameworky budú musieť ešte chvíľu počkať.