Site icon HWCooling.net

Test extra skrinky MSI Sekira 500X: 200 milimetrov v akcii

Sklo, hliník a poriadna konektivita

Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Základné parametre

ParametreMSI
Sekira 500X
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 170 mm
Grafická kartado 400 mm
Ventilátor4× 200 mm + 1× 120 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 280mm
2,5" pozície3 + 4
3,5" pozície4
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)545,5 × 530 × 232 mm (67 l)
Hmotnosť19,85 kg
Materiályoceľ + hliník + temperované sklo
Konektivita4× USB 3.2 gen 1 + 1× USB Type C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena250 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-349" as a base selector for example: #supsystic-table-349 { ... } #supsystic-table-349 tbody { ... } #supsystic-table-349 tbody tr { ... } */

Sklo, hliník a poriadna konektivita

Veľká skrinka musí prísť logicky aj s veľkou škatuľou, no zato oku ulahodí jej vzhľad, ktorý zvýši nedočkavosť škatuľu otvoriť a rýchlo vybrať celý jej obsah von. Klasicky sa na podtlači škatuli nachádzajú všetky základné parametre. 

Pri vybratí skrinky z balenia je vidieť, že v MSI nenechávaju nič na náhodu a skrinku pekne zabezpečili pre prepravu molitanovou výplňou. Tá plní ochrannú funkciu na jednotku a vyberanie skrinky zo škatule zostáva bez neporiadku navôkol, nie ako pri polystyréne. Šikovne uložené je aj príslušenstvo, ktoré sa nachádza v jednej z dvoch molitanových výplní. Samotná skrinka je zakrytá látkou s logom firmy MSI, ktorá môže plniť funkciu ochrany aj pri ďalšej preprave, to voči povrchovým poškodeniam.

Príslušenstvo obsahuje všetky potrebné skrutky a sťahovacie pásky, ak by boli treba pre zlepšenie káblového manažmentu, ktorý je mimochodom skvelý už aj bez nich. Nezabudlo sa ani na manuál dôležitý pre správnu inštaláciu komponentov a ako bonus je skrinka pripravená aj k uloženiu grafickej karty do vertikálnej polohy, takže máme k dispozícii aj držiak pre toto uloženie karty.

Skrinka je s objemom necelých 67 litrov, ktorú výrobca i napriek prerasteným rozmerom radí k midi-towerom. Sekira 500X pôsobí mohutno, no zároveň aj elegantne, k čomu výrazne napomáha temperované sklo o hrúbke 4 mm, ktoré tvorí väčšinu exteriéru. Pravá i ľavá presklenná bočnica je usadená na kovových pántoch, čo uľahčuje manipuláciu s oboma bočnicami a prístup do interiéru je jednoduchší ako pri klasickom vysúvaní bočníc. Ku samotnej konštrukcií skrinky sú obe bočnice priťahované dlhým magnetickým pásom, takže bočnice nelietajú svojvôľne do priestoru. Na ich otvorenie je šikovne vymyslený úchyt pre štyri prsty, takže prekonať silu magnetu je omnoho ľahšie.

   

Prachové filtre sa nachádzajú nielen na najbežnejších miestach, ako sme zvyknutí, ale taktiež po celej spodnej a hornej strane obvodu skrinky. Časti skrinky s prachovými filtrami sú odnímateľné, no skôr by som si vedel predstaviť úplne odňatie prachových filtrov od časti konštrukcie skrinky, pre jednoduchšie čistenie samotných filtrov.

Predná panel je rozdelený na dve časti. Vrchná je z hliníku, spodná z temperovaného skla. V strede sa nachádza pás RGB LED, ktorý po zapnutí počítača tieto dva materiály od seba pekne rozdelí. Za sklom je umiestnené podsvietené logo MSI, ktoré je kvôli sklu a tmavému podkladu slabšie vidieť, no pri zapnutí podsvietenia ho už neprehliadnete.

Po odňatí predného panela sú k dispozícií dva 200mm ventilátory, ktoré nie sú štandardne v ponuke výrobcu, takže k bližším parametrom ako k tým, že sú napájané 12 V, som sa nedopátral. No aj bez nejakých podrobnejších špecifikácií je z testovania zrejmé, že vedia byť tiché a efektívne. Spodný, ktorý sa nachádza za sklom predného panela, má podsvietenie RGB LED. Kábliky, ktoré vedú k pásu RGB LED na prednom paneli, držia masku dosť nakrátko. Ale je ju možné zhodiť tak, aby sa dali zvnútra očistiť prachové filtre. Každopádne odporúčam dbať na opatrnú demontáž (príliš nešklbať :)).

Vrchná časť skrinky je pre mňa vzhľadom, ale aj funkčne, veľmi vydarená. Pozostáva najmä z tvrdeného skla, ktoré ponúka pohľad do vnútra na ďalšie dva 200mm RGB LED ventilátory, ale je tu aj ovládací panel pre celú skrinku. Tentokrát nie je povrch rozdelený pásom LED, ako to bolo pri prednom paneli, ale to skrinke vôbec neškodí.

Na začiatku vrchnej časti sa nachádzajú konektory, ktoré by mohli byť v roku 2020 už štandardom aj pri skrinkách s nižšou cenovkou. Reč je najmä o piatich konektoroch USB: 4× štandardu 3.2 gen 1 typ A a 1× 3.2 gen 2 typ C (toto je extra rýchle 10-gigabitové). To je nevídaná porcia! Okrem nich sú tu potom ešte dve tlačidlá. Jedno ovládanie rôznych režimov RGB LED a druhé na zapnutie. Celý tento ovládací panel  je zakrytý elegantne opracovaným hliníkom, presne ako aj pri prednom paneli, na ktorý cez ukážkovo zabrúsenú hranu nadväzuje.

Ako som už spomínal, aj vrchnú časť skrinky je možné odňať, keďže po bokoch je perforovaný plech pre prístup vzduchu, pričom dostaneme prístup k spomínaným dvom RGB LED 200mm ventilátorom. Tie sú otočené smerom, ktorým nasávajú chladný vzduch do skrinky. Osobne by som si zvolil opačné smerovanie ventilátorov, predsa netreba bojovať s fyzikou a pretláčať nechcený teplý vzduch, ktorý stúpa hore a smerovať ho naspäť do skrinky. Dôvod takéhoto natočenia je rýdzo estetický a v testoch sa ukáže, koľko (chladiaceho výkonu) treba utrpieť za krásu. Je to taký súboj výraznejšieho pretlaku (sa nastavením vrchných ventilátorov na intake) s podtlakom (zvrchu outtake).

Zadný panel je štandardnejší, s otvorom na I/O základnej dosky, ôsmimi záslepkami na rozšírujúce karty a do tretice s otvorom pre zdroj ATX. Navyše tu sú namontované štyri pánty, ktoré držia postranné bočnice. Na vrchu je otvor až pre 140mm ventilátor pre výfuk teplého vzduchu z vnútra. Je škoda, že pri cene skrinky výrobca vzadu dodáva iba 120mm verziu ventilátora namiesto možného 140mm. Ale to by zase pri zachovaní vertikálnej pozície pre grafickú kartu musela byť skrinka ešte širšia, než je.

   



Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Priestorný interiér pre každého

Po jednoduchom otvorení bočnice sa dostaneme do zaujímavejšieho vnútra, ktoré je primárne tvorené z podnosu pre základnú dosku o hrúbke 1,35 mm. Úctihodná hrúbka plechu zabraňuje možným vibráciám z mechanických častí komponentov. Veľkostiam základných dosiek sa medze nekladú, keďže je možnosť uchytiť dosky od formátu Mini-ITX až po plnotučné E-ATX. Vďaka krytkám priechodkám okolo možné káble bezpečne prevliekať popod podnos ľubovolne, no slúžia skvelo aj ako krytie nevyužitého priestoru. Priestoru pre grafické karty je v skrinke požehnane. Skrinka má možnosť uchytiť grafickú kartu až do dĺžky 400 mm, takže lámanie si hlavy s tým, či sa mi zmestí grafická karta do skrinky, úplne odpadá. Na vrch tunela je možné položiť jeden 2,5″ disk, no zmestili by sa tam aj dva. Keďže sa dajú upevniť ďalšie dva 2,5″ disky na zadnú stranu podnosu, tak v tom problém nevidím.

Vo vnútri tunela sú štyri výsuvné priečinky pre 3,5″ disky. Do priečinkov je možné uchytiť aj 2,5″ disky, tie sú kompatibilné aj s nimi. V prípade, že niekto by nechcel mať viditeľné disky, jednoducho ich schová všetky do priečinkov (ak ich nie je viac ako 4). Priečinky sa veľmi ľahko vysúvajú a vkladajú naspäť vďaka pákovému systému. Samozrejme to môže pre mnohých ľudí znamenať nevyužitý priestor, ale stále je to veľké plus pre Sekiru. Ak sa predsa nájdu ľudia, ktorým by bolo stále málo priestoru pre disky, vo verzií s označením P a G vei mať až šesť pozícií. Tie sú inak vždy odvibrované po bokoch, za účelom tlmenia vibrácií, ktoré mechanické disky vytvárajú.

Vrchná časť vnútorného priestoru je predpripravená na vodné chladenie už z výroby, čo zabezpečuje výsuvný priečinok, ktorý je šikovne schovaný v drážkach pod vrchnými ventilátormi skrinky, zaistený dvoma šróbmi po krajoch. Vďaka tomuto riešeniu je spôsob uchytenia radiátorov do skrinky o dosť ľahší. Na tejto pozícii je možnosť uchytiť radiátor až do rozmeru 360 mm. Lacnejšie varianty pre Sekiru sú o túto výbavu ochudobnené.

Za pravou bočnicou je „odvrátená strana“ vnútra skrinky a teda po vizuálnej stránke menej atraktívna časť, no i tak veľmi zaujímavá. Zo spodu je už spomínaný tunel s miestom pre napájací zdroj a dva šuplíky, pre 2,5″ a 3,5″ disky. Z tejto strany sa ale samotné disky napájajú. Na podnose sú pripravené úchyty pre dva 2,5″ disky. Nakoľko nie sú odvibrované, odporúčam tam vkladať iba disky bez pohyblivých častí. Väčšiu pozornosť MSI venovalo aj často zanedbávanému káblovému manažmentu. Priestor pre káble od bočnici k podnosu je vo vzdialenosti 26 mm, to znamená, že ani pri hrubšom zväzku káblov nebude problém zavrieť bočnicu. Ku správnemu vedeniu káblov sú nápomocné štyri kusy upevňovacích pások so suchým zipsom.

Na ľavej hornej strane je namontovaný ovládač RGB LED, do ktorého je možné napojiť až 8× príslušenstvo RGB LED. Napájaný je cez konektor SATA, priamo zo zdroja. Bohužiaľ je kompatibilita s doskami obmedzená, len pre dosky od výrobcu MSI to znamená, že ak nie je doska kompatibilná s aplikáciou Mystic light, úplnému prispôsobeniu RGB sa človek nedočká. Ale i tak, prednastavených profilov s rôznymi efektami osvetlenia je na samotnom ovládači viac než dosť a človek si má z čoho vybrať.





Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Metodika testovania

Testovanie prebieha v miestnosti s teplotou 23 stupňov Celzia a hlučnosť v izbe pri najvyššej možnej tichosti, ktorú dokážem vytvoriť v domácom prostredí, je 32,8 dBA. Počnúc týmto testom sa trochu mení metodika testovania skriniek oproti tej, ktorú som používal doteraz. To kvôli modernizovanej testovacej zostave.

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojSeaSonic Focus Plus 550 Gold
SkrinkaMSI Sekira 500X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-350" as a base selector for example: #supsystic-table-350 { ... } #supsystic-table-350 tbody { ... } #supsystic-table-350 tbody tr { ... } */

Pre simulované zaťaženie komponentov a produkciu čo najväčšieho tepla, sú použité programy Prime95 a FurMark (stress test 2K). V Prime95 nastavujem voliteľnú záťaž s rovnakou minimálnou i maximálnou veľkosťou FFTs 1024 KB na konštantné zaťaženie 16 vlánkien procesora Ryzen 3700X. Oba programy určené k vyťaženiu procesora aj grafickej karty sú spustené súbežne. Všetky teploty sú zaznamenávané pri určitej hlučnosti, ktorú vytváram pomocou základnej dosky cez regulovanie rýchlosti ventilátorov, po uplynutí 10minutového trvania záťaže.

Hlučnosti režimov:

Sú vrchné 200mm ventilátory, ktoré nasávajú do skrinky chladný vzduch z vrchu smerom dole, tou najlepšou voľbou pre chladenie komponentov? Ukážeme si porovnanie, čo sa stane s teplotami, ak si vrchné ventilátory užívateľ otočí, aby pomáhali teplému vzduchu opustiť skrinku namiesto tlačenia naspäť.

Konfigurácie ventilátorov:

Pozornejším iste neuniklo, že na fotkách je na procesore osadená Noctua, ale k samotným testom som používal už Scythe Fuma rev. B. Twin-tower so širším rozstupom rebier je citlivejší na intenzitu airflow. Najmä, keď je použitý, tak ako v tomto prípade, iba 1 ventilátor (v strede).



Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Výsledky testov: Chladenie CPU, GPU a MB



















Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Výsledky testov: Chladenie čipsetu a SSD



















Firma MSI nám pravidelne prináša inovatívne riešenia naprieč celým segmentom PC hardvéru. V priebehu minulého roka vypustila do sveta novú radu skriniek Sekira v troch verziách. Sekira 500P, 500G a 500X. Rozdiely medzi nimi môžu pre niekoho byť markantné, pre iného zase zanedbateľné. Poďme sa pozrieme na to, čo nám môže, najdrahšia Sekira 500X, ponúknuť vo veľkom vyhotovení midi-tower.

Záver

Po otočení vrchných 200mm ventilátoroch testy ukázali, že sa to dá aj o niečo lepšie. Predsa každý znížený stupeň Celzia pri dlhodobom hraní alebo náročnej práci, ktorá taktiež vyťažuje hardvér, je len k dobru. Každý z meraných komponentov viac profitoval z otočenia stropných ventilátorov v smere výduchu a len zdriedka výrobné (intake) nastavenie dobiehalo čísla, ktoré boli totožné aj s otočenými. Fyzika skrátka nepustí a lepšie je s ňou spolupracovať. Na druhej strane treba povedať, že rozdiely nie sú nijako dramatické a pokiaľ preferujete krajší vzhľad, tak zase až tak tomu chladeniu neuškodí ani originálna konfigurácia. Chladenie je inak vo všeobecnosti výborné. Sekira 500X je skvelo pripravená i na kvapalinové chladenie.

Konektivitou je skrinka na dnešnú dobu v nadštandardom vybavení, hodného druhej dekády 21. storočia. Vzhľad skrinky sám o sebe nevyznie lacno, vďaka použitým materiálom ako opracovaný hliník na prednom a vrchnom paneli spolu s veľkým výberom podsvietenia RGB LED a tvrdeným sklom. Osobne by som si vedel predstaviť skrinku v rovnakej kvalitatívnej kategórii s rovnakou úrovňou vybavenosti, s menšou hmotnosťou a rozmermi. To je ale iba moja subjektívna preferencia, no vám môže vyhovovať práve opak. Na záver musím uznať, že kvalita spracovania, rôzne uľahčenia pre používateľa – ako uchytenie radiátora, otváranie bočníc s pántami či veľa priestoru pre káblový manažment, sú veľmi šikovnou dominantou tejto skrinky.

MSI Sekira 500X
+ prémiový materiál
+ skvelé chladenie
+ množstvo pozícií pre disky
+ priestor pre káble
+ 4× 200mm ventilátory
+ až 5 portov USB na prednom paneli
- väčšie rozmery
- hmotnosť (odvíja sa od použitých materiálov)
- neefektívne smerovanie horných ventilátorov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-351" as a base selector for example: #supsystic-table-351 { ... } #supsystic-table-351 tbody { ... } #supsystic-table-351 tbody tr { ... } */