Site icon HWCooling.net

Test notebooku MSI GE76 Raider. Rocket Lake naposledy a výkonne

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Základné parametre

ParametreMSI GE76 Raider 11UH-433CZ
Rozmery397 × 284 × 25,9 mm
Hmotnosť3000 g
Displej17,3", 16:9 Full HD 1920 × 1080 px, IPS, 360 Hz
ProcesorIntel Core i9-11980HK, 8C/16T, 45 W, 10nm
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 3080 16 GB GDDR6 (165 W/ Dynamic Boost) / Intel UHD graphics, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice64 GB DDR4 SODIMM (3200 MHz), vymeniteľné, až 64 GB
Úložiská1× 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 NVMe, 1× voľný slot M.2 PCIe 3.0 / SATA
Porty1× Thunderbolt 4 USB-C 40 Gb/s, 1× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ C, 1× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 2× USB 3.2 Gen 1 5 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.1, 1× miniDisplayPort 1.4, 1× 2.5G RJ-45, 1× SD Express čítačka, 1× 3,5 mm jack
Kapacita batérie99 Wh
Rozlíšenie kamery1080p
Reproduktory2× 2 W, 2× 1 W
Orientačná cena86 000 Kč/3500 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1395" as a base selector for example: #supsystic-table-1395 { ... } #supsystic-table-1395 tbody { ... } #supsystic-table-1395 tbody tr { ... } */

Detaily

Dvojité balenie ukrýva vnútornú krabicu s tématikou nového loga MSI a klasického erbu s drakom. Notebook je vnútri pekne chránený penovou výplňou.

   

Obsah balenia je štandardný a okrem notebooku v ňom nájdete dokumentáciu a napájací adaptér. Niektorí výrobcovia pridávajú do balení aj drobné príslušenstvo či dokonca herné myši, možno by aj MSI mohlo spestriť balenia vyšších herných modelov akým je aj Raider.

Raider séria je asi najrozumnejšou voľbou u MSI, ak chcete čo najvýkonnejší herný notebook bez obmedzení. Áno, výrobca ponúka aj tenké a ľahké Stealth, ktoré ale zvyčajne trpia na chladenie, a monštruózne Titan modely si asi len tak niekto nekúpi (navyše sú dlho bez aktualizácie). Možno prekvapivo sa tak z akéhosi stredného modelu Raider vyšplhal na vrchol rebríčka taiwanského výrobcu, čo pri pohľade na špecifikácie ani nie je prekvapením. Najvyššia Core i9 11. generácie, 64 GB RAM, 165 W RTX 3080 s Dynamic Boost či rýchle 2 TB Gen4 SSD sú špecifikácie ako z rozprávky. Navyše Riader ponúka neúrekom rôznych konfigurácií, čo samozrejme ovplyvňuje aj cenu a každý si tak nájde to vhodné pre svoje potreby.

   

Okrem upgradu komponentov sa 11. generácia (a rovnako aj aktuálna 12) dočkala výrazných dizajnových zmien, ktoré by sa dali prirovnať premene škaredého káčatka k labuti. Raidery GE75 a staršie nepôsobili zrovna vábivo, no to čo MSI spravilo s GE76 si zaslúži klobúk dole. Nový RGB pás, tenké rámiky a celková uhladenosť dizajnu je na úplne inej úrovni než u predchodcov, čo opäť len umocňuje pocit, že Raider sa stal pre MSI dôležitým modelom a podľa ohlasov sa teší aj vysokej popularite, čomu sa ani nečudujem. Situáciu by som asi prirovnal ku Scar modelom ROG, ktoré tiež bývali také nemastné neslané stredné modely, no posledné roky tiež dávajú väčší zmysel ako prepálené top modely, kde cena nedáva zmysel a forma je častokrát nad funkčnosťou, čo pri hernej mašine nedáva veľmi význam.

   

Raider v 17″ prevedení je poriadny macek. Na váhe sa hmotnosť zastavila na gram presne na 3 kg, čo rozhodne nie je málo a napájací adaptér má ďalších 1071 gramov, čo už v ruksaku určite pocítite. Napriek hernému zameraniu je zadná strana až prekvapivo decentná a bez akýchkoľvek RGB excesov. S prižmúreným okom by ste sa za GE76. nemuseli hanbiť ani na pracovnom stretnutí, obzvlášť keď si upracete RGB LED na prednej strane.

Pri rodinnom porovnaní so Stealth modelmi má Raider opäť navrch aj pri konektivite, ktorá patrí medzi to najlepšie na trhu. Na pravom boku máme dvojicu 5 Gb USB a čítačku SD kariet s podporou SD Express a rýchlosťami až 985 MB/s. Ľavý bok obsadili 10 Gb USB typu A aj C a kombinovaný audio jack. Zvyšná konektivita sa nachádza na zadnej strane, čo je podľa mňa najlepšie umiestnenie, aby vám káble nezavadzali.

Na zadnej strane konkrétne vidíte miniDisplayport, USB-C Thunderbolt 4 s DP, 2,5 Gbit RJ-45 Lan od Killer, HDMI 2.1 s podporou 4K @ 120 Hz a 8K @ 60 Hz a nakoniec napájací konektor. Portová výbava Raideru GE76 je špičková a naozaj tu nič nechýba.

   

Demontáž spodného krytu je veľmi jednoduchá vďaka použitiu krížových skrutiek. Výrobca vďaka tomu umožňuje ľahký prístup ku komponentom a možnosti ich vylepšenia, na ktoré sa pozrieme o chvíľu.

Rozloženie komponentov je pomerne štandardné a ničím prekvapivé. Dá sa to považovať za pozitívum, nakoľko všetko podstatné je ľahko dostupné a notebook na dnešné pomery ponúka pomerne dobré možnosti rozšírenia.

O chladenie sa stará systém Cooler Boost 5, ktorý ponúka dvojicu ventilátorov a až 6 heatpipe. Pri plnom výkone dokáže presúvať veľké množstvo vzduchu, čo ľahko zistíte pri priložení ruky k otvorom po bokoch a zadnej časti notebooku.

Testovaná konfigurácia predstavuje úplný vrchol ponuky. Konkrétne je testovaný kúsok osadený Core i9-11980HK, 16 GB modelom RTX 3080, 64 GB DDR4-3200 RAM, 2 TB Gen4 SSD. V ponuky sú aj modely s RTX 3070 a 3060, či prípadne nižšími procesormi od Intelu. AMD v ponuke žiaľ nenájdeme.

   

Možnosti vylepšenia sú najlepšie, aké v tradičných notebookoch nájdete. Vymeniť si teda môžete SSD, pričom sú tu dva sloty M.2 – jeden Gen4 a druhý Gen3. Dvojica SO-DIMM slotov ponúka možnosť rozšírenia až do 64 GB, ktorými je testovaný kúsok osadený. Poslednou vymeniteľnou súčasťou je WiFi karta, ktorá v tomto prípade je najnovšieho štandardu 6E so 6 GHz frekvenciou.

Notebook je osadený až štvoricou reproduktorov, pričom dva sú klasické 2 W a druhá dvojicu 1 W slúži ako basové reporduktory. Notebook dokáže byť pomerne hlasný, no pre kvalitnú reprodukciu radšej siahnite po slúchadlách.

Zaujímavosťou je rozdiel v prevedení predného RGB pásu v porovnaní so Scar 17, kde si musíte dávať veľký pozor, aby ste neroztrhli káble vedúce zo základnej dosky do spodného krytu. Implementácia v podaní MSI je výrazne lepšia, keďže RGB pás je súčasťou tela a nie spodného krytu, vďaka čomu je kábel pevne pripojený a nemusíte mať starosti o jeho bezpečnosť.

Pánty displeja sú mierne odsadené dopredu, čo žiaľ zabraňuje otvoreniu displeja do priameho uhla, Raider teda v tejto oblasti ponúka len bežné možnosti polohovania.

Raider, ako je pri MSI zvykom, ponúka klávesnicu Steelseries s individuálnym podsvietením RGB každého jedného klávesu. Nechýba numerická časť ani množstvo Function skratiek pre ovládanie podsvietenia, jasu, zvuku, režimov výkonu a pod. Zvyknúť si budete musieť na rozloženie šípok, ktoré sú síce plnohodnotné, no zasahujú do numerickej časti a ako ma už poznáte, preferoval by som dvojriadkový Enter.

Touchpad je mierne posunutý doľava, čo je pri notebookoch s numerickou časťou bežné. Pravé a ľavé tlačidlo sú integrované, gestá aj sledovanie pohybu fungujú dobre, no kvalitou spracovania ma neohúril. Pri klepaní prstom po ploche touchpadu sa ozýva lacný plastový zvuk.

Miernym prekvapením je 1080p kamera, čo je nadštandard pri 720p, ktoré nájdeme v drvivej väčšine notebookov. Rozlíšenie ale nie je všetko a najmä v horších svetelných podmienkach má kamera pomerne veľa šumu, no tu by som skôr chválil za vyššie rozlíšenie ako kritizoval. Pochvalu dávam aj veľmi peknému RGB podsvieteniu, ktoré rozhodne patrí medzi vychytávky tohto modelu.

Notebook je vybavený 99 Wh batériou, čo je maximálna kapacita, akú v notebookoch nájdete, kvôli leteckým obmedzeniam. V preklade, na palubu lietadla si nemôžete zobrať notebook s batériou väčšou ako 100 Wh. Výrobca nám teda dáva maximálnu možnú kapacitu, takže tu nie je žiaden priestor na kritiku, len pochvalu.

K notebooku dostanete 280 W nabíjačku s hmotnosťou 1071 gramov, ako sme si už v úvode spomenuli. Vzhľadom na vysoké požiadavky systému nám v tomto prípade nepomôže ani nový štandard USB-C, ktorý podporuje maximálne 240 W nabíjanie, takže pri high-end notebookoch ešte nejaký čas budeme musieť strpieť takéto „tehly“.

Rýchlosť nabíjania nie je nijako očarujúca. Po hodine mala batéria 52 % a plné nabitie trvá niečo okolo 2,5 hodiny. Rozhodne teda nejde o žiadne rýchlo nabíjanie. Výdrž batérie nikdy nebýva silnou stránkou herných notebookov, obzvlášť tých s Intelom, no v tejto oblasti Raider príjemne prekvapil a vďaka hybridnému režimu grafiky dosiahol v našom náročnom YouTube teste hodnotu 5 hodín a 12 minút, čím porazil aj mnohé neherne orientované modely. V praxi tak Raider môže fungovať ako bežný notebook na cestách a po pripojení do zásuvky ako desktop replacement, čo je rozhodne veľké plus.



Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.



Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. GE76 Raider je ponúkaný až s štyrmi typmi displejov a testovaný kúsok dostal najmenšie rozlíšenia, ale najvyššiu rýchlosť. Ide teda o 17,3″ Full HD IPS panel s 360 Hz frekvenciou, žiaľ bez G-Sync a akýchkoľvek parametrov o kvalite zobrazenie farieb, čo neveští nič dobré. Zvyšné panely s QHD a 4K rozlíšniami majú 165 a 240 Hz v prípade QHD a bežných 60 Hz pri 4K verzii. Všetky tieto majú následne uvádzané 100 % DCI-P3 a dokonca 100 % Adobe RGB pre 4K verziu.

Testovanie prebehlo v sRGB režime, kde sme namerali 98 % sRGB, 78 % AdobeRGB, 80 % DCI-P3 a 75 % NTSC, čo je priemerný výsledok. Nejde o zlé hodnoty ale ani nič dychberúce, ako sme videli naposledy pri OLEDe v Aero 15. Naopak sklamním je jas len 230 nitov a takisto priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 3,9 je pomerne ďaleko od cielenej hodnoty <2,0.

Uniformita je tiež len dobrá a pri zobrazení čiernej farby bolo na paneli vidieť mierny edge bleed. Testovaný kúsok nebude úplne vhodný na grafickú prácu, na hry postačí, ale mali sme tu aj krajšie herné displeje. V tejto oblasti by sa oplatilo siahnuť po inom z ponúkaných modelov.



Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Rendering, Geekbench


















Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

















Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Herné testy – dedikovaná grafika

























Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Šifrovanie, kódovanie






Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Testy pamätí a disku








Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Zahrievanie a výdrž na batériu





Nová generácia notebookov sa už pomaličky objavuje v obchodoch, no než sa aj my pozrieme na prvé tohtoročné kúsky, šancu dáme ešte poslednej konfigurácii s Intel Rocket Lake a GeForce RTX 3080. Tá nám dobre poslúži aj na porovnanie s čerstvými novinkami. Notebook MSI GE76 Raider je už síce na konci predajného cyklu, stále však môže byť atraktívnou voľbou vo výpredaji alebo i z druhej ruky.

Hodnotenie

MSI GE76 Raider 11UH je posledný testovaný kús minuloročnej generácie notebookov. Dobre sa však bud dať od neho odraziť pri hodnotení novších konfigurácií, a to vrátane svojho nástupcu s procesorom Alder Lake.

Napriek tomu, že ide o už výbehovú konfiguráciu, bola by chyba ju obchádzať. ide totiž o jeden z top modelov, ktoré bolo možné si zadovážiť. Hoci MSI siahlo po platforme Intel, ktorá stráca najmä v oblasti multicore, a to až 50 % na konkurenčný Ryzen 5900HX, nie je všetko stratené. Použitie Core i9 umožnilo zahrnúť do skvelej portovej výbavy aj Thunderbolt 4, ktorý na AMD notebookoch nenájdete. Takisto benefitujú rýchlosti operačných pamätí ale najmä rýchlosti úložiska, ktoré je vďaka 4. generácii rozhrania PCI Express dvojnásobne rýchlejšie než porovnávané modely AMD.

Teploty sú ako vždy pri Inteloch vyššie a aj tu sme dosiahli 100 stupňov Celzia, no chladenie notebooku je veľmi solídne a ešte sa mu budeme venovať pri porovnaní generácií s jeho nástupcom. Naopak prekvapením bola, na pomery Intel notebookov, výdrž batérie, ktorá prekonala prakticky všetky doteraz porovnávané modely  Intel a jediným premožiteľom bol Legion 7 s Ryzenom.

Pri syntetických testoch sa Ryzen v Legion 7 ukázal ako Nemesis testovaného Raideru s rozdielmi najčastejšie okolo 10, či dokonca až 17 % v prospech Legion vo Firestrike. Čím bližšie však bol test k hernej záťaži, tým sa rozdiel zmenšil a to až na zanedbateľné 1 %, ako nám ukázali testy Raytracingu či DLSS ale aj Unigine Heaven a Superposition. V reálnych hrách potom môžete sledovať dva scenáre, buď sme opäť v rozmedzí 1–2 % v prospech jedného alebo druhého modelu, čo vlastne znamená, že sú výkonom totožné, alebo tento rozdiel narástol na 4–5 %, čo je tiež veľmi tesné a premenlivé v závislosti od herného titulu.

Najviac vyčnieva AC Valhalla, kde má Raider náskok až 13 %, no ide skôr o výnimku povtrdzujúcu pravidlo. V skratke sme sa teda dozvedeli, že hoci Ryzeny ponúkajú vyšší výkon v syntetických testoch a pri pracovnom zameraní, či šifrovaní a kódovaní, no pri hrách sa tieto rozdiely stratili a GE76 dokáže držať krok, ba dokonca občas aj predbehnúť Legion 7 s Ryzenom, ktorý som považoval za najlepší herný notebook minulého roka. Potvrdili sa tak moje očakávania, že Raider 11. generácie netreba podceňovať a s príchodom 12. generácie bude ešte zaujímavejší, nakoľko moje prvé skúsenosti s novými mobilnými Intelmi sú výborné. Tento rok sa tak na poli notebookov máte na čo tešiť.

MSI GE76 Raider (11UH-433CZ)
+ skvelá konektivita
+ výrazné zlepšenie dizajnu oproti predchodcovi
+ vysoký herný výkon, napriek slabšiemu Intel procesoru
+ prekvapivo dobrá výdrž batérie
+ možnosti vylepšnia a veľké množstvo dostupných konfigurácií
- pomalšie nabíjanie
- chýba biometrické zabezpečenie
- 1080p displej nepresvedčil
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1396" as a base selector for example: #supsystic-table-1396 { ... } #supsystic-table-1396 tbody { ... } #supsystic-table-1396 tbody tr { ... } */

Testovacie hry máme z Jamy levovej