Site icon HWCooling.net

SPC Ventum VT2 TG Evo ARGB – první dojmy a minirecenze

Závěr a hodnocení

Společnost Silentium PC nedávno představila novou řadu počítačových skříní s označením Ventum. Modely VT2 z této řady představují kompaktní skříně střední třídy. Perforovaný přední panel jasně sděluje, že chlazení komponent v sestavě je u těchto skříní hlavní prioritou. Dnes se podíváme na model Ventum VT2 TG Evo ARGB, který je vybaven trojicí podsvícených ventilátorů s integrovaným ovladačem a bočnicí z tvrzeného skla.

Klíčové parametry

První věcí, která mě u této skříně překvapila hned při prvním pohledu, byly její malé. Zejména její hloubka, činící pouhých 374 mm, což je na poměry middle-tower skříní dosti málo. A to vše za situace, kdy do skříně pohodlně umístíte většinu ATX napájecích zdrojů na trhu a pochopitelně i základní desku formátu ATX. Avšak takto krátká konstrukce skříně pochopitelně omezuje i maximální délku grafických karet. Limit 290 mm už může u prémiových modelů současných karet představovat riziko fyzické nekompatibility. Někoho také může zklamat přítomnost pouze jediné pozice pro 3.5“ disky, byť jsou dnes klasické HDD v PC sestavách na ústupu. Dnes se obvykle používají SSD jednotky jako primární systémový disk. Ideálně ve formátu NGFF 2280 do M.2 pozice, takže disk nezabere ve skříni žádné místo a není třeba řešit kabeláž. A jeden sekundární datový disk ve formátu 3.5“ obvykle postačuje většině uživatelů.

Ventum VT2 TG Evo ARGB dále nabízí až osm pozic pro ventilátory, trochu však postrádám hlubší smysl v přítomnosti dvou pozic na krytu zdroje. U podobně řešených skříní obvykle stačí využít přední pozice. Zde je navíc v rámci výbavy nainstalovaná hned trojice ventilátorů Stella HP ARGB 120 mm CF.  Tuto základní konfiguraci můžete optimálně ještě doplnit jedním ventilátorem v zadní pozici. Při osazování radiátoru AIO chladiče na horní panel si ale dejte pozor na maximální výšku RAM, která může v tomto případě činit pouze 32 mm. Výškový limit 159 mm pro chladiče procesoru by neměl představovat větší problém. Většina běžných chladičů se do tohoto rozměru vejde, jen se pochopitelně vyhněte extrémně velkým chladičům, jako jsou například Noctua NH-D15, Bequiet! Dark Rock 4 Pro nebo Arctic Freezer 50.

SilentiumPC Ventum VT2 TG Evo ARGBSilentium PC Ventum VT2 TG EVO ARGBSilentium PC Ventum VT2 TG EVO ARGB
Podporované formáty základní deskyPodporované formáty základní deskyATX, Micro-ATX, Mini-ITX
Podporované formáty zdrojePodporované formáty zdrojeATX (180 mm/230 mm bez HDD)
Rozměry (V × Š × D)Rozměry (V x Š x D)441 × 215 × 374 mm
HmotnostPodporované základní desky4,55 kg
Počet pozic pro HDD/SSDPočet pozic pro HDD/SSD1× 2,5/3,5", 2× 2,5"
Podporované ventilátoryPodporované ventilátory3× 120/2× 140 mm přední panel, 2x120 mm horní panel, 2× 120 mm kryt zdroje, 1× 120 mm zadní panel
Nainstalované ventilátoryNainstalované ventilátoryStella HP ARGB 120 mm CF (3× vpředu)
Maximální rychlost ventilátorů, regulaceMaximální otáčky/regulace1200 ot./min, DC regulace
Podporované formáty radiátorůPodporované formáty radiátorů120/140/240/280/360 mm přední panel, 120/240* mm horní panel, 120 mm zadní panel (*maximální výška RAM do 32 mm)
Maximální délka grafické kartyMaximální délka grafické karty290 mm
Maximální výška CPU chladičeMaximální výška CPU chladiče159 mm
Doporučená prodejní cenaDoporučená prodejní cena1699 Kč/65 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-808" as a base selector for example: #supsystic-table-808 { ... } #supsystic-table-808 tbody { ... } #supsystic-table-808 tbody tr { ... } */

Detailní analýza

Skříň je na poměry své třídy opravdu velmi krátká. Odpovídají tomu i kompaktní rozměry kartonové krabice, ve které se skříň dodává. Po vybalení skříně vás ihned upoutá přední panel s jemným děrováním. Otvory mají průměr necelý milimetr a slouží tak zároveň i jako prachový filtr. Toto řešení by navíc mělo zajistit dobrý tok vzduchu k předním ventilátorům bez nadměrného odporu.

   

Za předním panelem lze spatřit trojici dodávaných ventilátoru Stella HP ARGB 120 mm CF. Můj vnitřní pedant byl však okamžitě rozladěn nepravidelnými rozestupy mezi ventilátory. Před finalizací sestavy jsem si tedy pohrál se symetrií těchto rozestupů. Zadní panel skříně neskrývá žádná překvapení. PCI Express záslepky jsou sice vylamovací, což může působit lacině, ale výrobce dodává v balení tři náhradní plnohodnotné záslepky. Pozice pro napájecí zdroj není opatřena odnímatelným rámečkem, takže musíte zdroj instalovat z bočního přístupu. To je občas hra milimetrů, ale jedná se o běžné řešení nejen u levnějších skříní. Zdroj navíc do sestavy instalujete obvykle pouze jednou, tedy pokud vás nepotká nějaká elektrická katastrofa nebo smůla na vadný kus.

   

Dominantou levého boku skříně je pochopitelně bočnice z tvrzeného skla. Její uchycení je řešeno pomocí čtveřice širokých šroubů v rozích. Jedná se o typické provedení u levnějších skříní, ale nepůsobí to příliš rušivě.

   

Po sejmutí této skleněné bočnice se vám nabídne ničím nerušený přístup do hlavního oddílu skříně. Průchody na kabely jsou strategicky umístěny všude tam, kde lze očekávat vedení kabelů do nebo ze základní desky. Tyto průchody však nejsou opatřeny pryžovými grometami. Okraje průchodů jsou nicméně hladké a dobře zpracované a nemělo by docházet k nadměrnému opotřebení kabeláže. Kryt zdroje, který odděluje hlavní a spodní oddíl je v horní části perforovaný s pozicemi pro dva 120 mm ventilátory. Boční část této přepážky je opatřena výřezem a nabízí pohled na bok napájecího zdroje. Osobně bych se však bez tohoto výřezu obešel, málokterý zdroj je natolik vizuálně atraktivní, aby si zasloužil být viděn. Přední část této přepážky pak obsahuje výřez pro ventilátory a případně i pro radiátory kapalinových chladičů za předním panelem.

Na odvrácené straně rámu pro základní desku najdeme dvě pozice pro 2.5“ diskové jednotky, ale především také rozbočovač s PWM regulací pro pět ventilátorů. Tento rozbočovač slouží zároveň i jako centrální ovladač podsvícení s pěticí ARGB konektorů. V přední části spodního oddílu nalezneme jedinou pozici pro 3.5“ diskovou jednotku. Spodní panel skříně je z větší části perforovaný, pochopitelně zejména v oblasti napájecího zdroje, ale prakticky celou plochu panelu kryje magnetický prachový filtr.

   

Přední panel lze jednoduše sejmout, čímž získáte přístup k trojici ventilátorů, které jsou se skříní dodávány. Tento panel s jemným děrováním nepředstavuje nadměrný odpor pro tok vzduchu k ventilátorům a je nejspíš důvodem označení skříně jako Ventum (ventus, lat. vítr). Horní panel je vybaven magnetickým prachovým filtrem, který kryje dvojici pozic pro 120 mm ventilátory. Vzhledem k délce skříně se I/O prvky spolu s tlačítky přesunuly na pravou stranu podél horní perforace. Tlačítka pro spuštění PC a reset doplňuje dvojice USB 3.2 Gen 1 portů, mezi nimiž najdete dvojici 3.5 mm audiojack portů pro sluchátka a mikrofon.

   

Dodávané příslušenství obsahuje všechny potřebné šroubky, několik stahovacích pásek a přehlednou uživatelskou příručku. Na té bych chtěl vyzdvihnout velmi dobře zpracované schéma možností, jak lze zapojit komponenty s ARGB podsvícením a ventilátory pomocí dodávaného rozbočovače. Pokud ve vaší sestavě nemáte desku s ARGB konektorem, nemusíte zoufat, součástí výbavy této skříně je Nano-reset ovladač, pomocí kterého změníte funkci tlačítka Reset na přepínač mezi padesáti různými režimy podsvícení.

   

Společnost Silentium PC nedávno představila novou řadu počítačových skříní s označením Ventum. Modely VT2 z této řady představují kompaktní skříně střední třídy. Perforovaný přední panel jasně sděluje, že chlazení komponent v sestavě je u těchto skříní hlavní prioritou. Dnes se podíváme na model Ventum VT2 TG Evo ARGB, který je vybaven trojicí podsvícených ventilátorů s integrovaným ovladačem a bočnicí z tvrzeného skla.

Stavba sestavy

V současné době není snadné sehnat veškerý hardware pro kompletní sestavu, především co se grafických karet týče. Do skříně Ventum VT2 TG Evo ARGB jsem tak částečně využil hardware z osobních rezerv a některé komponenty dokoupil. Měl jsem velký kus štěstí na nákup GeForce GTX 1660 Super za dobrou cenu. Výsledkem je sestava pro středně náročné hraní ve FHD rozlišení. Základem je procesor AMD Ryzen 3 3100 osazený v desce MSI B450 Tomahawk MAX. Jako operační paměti jsem použil dva 8GB moduly HyperX Predator RGB s frekvencí 3200 MHz při časování CL 16.

Teplotu procesoru reguloval chladič Silentium PC Fera 3 ARGB, jehož recenze bude předmětem příštího článku. Jako primární disk jsem použil Samsung 970 Evo v kapacitě 500 GB, další datové úložiště pak poskytuje starší Western Digital Black v kapacitě 1 TB. Grafickou kartu už jsem zmiňoval, jedná se o MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming, tedy prémiová edice s velmi tichým chladičem. Do kompletní sestavy zbýval už jen napájecí zdroj. Ten mi společně se skříní poskytla společnost Silentium PC. Jedná se o model Supremo FM2 650 W s účinností 80+ Gold, pětiletou zárukou a plně modulární kabeláží.

Stavba sestavy v této skříní byla velmi přímočará a nenarazil jsem na žádnou záludnost. Po osazení procesoru, RAM a M.2 SSD na základní desku jsem rovnou nainstaloval i chladič procesoru. Tento základ sestavy jsem pak jednoduše vložil do skříně na připravené distanční sloupky a upevnil pomocí dodaných šroubků. Sestavě jsem také trochu vylepšil vizuální stránku pomocí prodlužovacích CableMod kabelů.

Vyvázání kabeláže nepředstavovalo žádný problém díky přítomnosti mnoha oček pro stahovací pásky. Vzhledem k tomu, že jsem do sestavy neosazoval žádný 2.5“ disk, tak jsem pro zkrocení kabelů využil i těchto pozic. Použitím prodlužovacích kabelů od CableMod jsem si celou věc trochu ztížil, ale vzhledem k dobré poddajnosti dodávaných kabelů od napájecího zdroje to nakonec nepředstavovalo větší problém. Nejvíc starostí jsem měl s kabeláží od ventilátorů a chladiče.

Dodávané ventilátory bohužel nemají kabely pro sériové zapojení, takže od každého ventilátoru vedou hned dva kabely, které musíte někde vyvázat a někam zapojit. Rozbočovač, kterým je tato skříň vybavena, mi v tomto naštěstí dost pomohl. Zbytek přebytečné kabeláže jsem nakonec uklidil do prostoru nad 3.5“ disk. Jen jsem si musel dát pozor, aby nevylézaly kabely z výřezu v krytu spodního oddílu. Zde jsem také ocenil modulární kabeláž napájecího zdroje. Zapojil jsem pouze to, co jsem skutečně potřeboval a neřešil „co si počít se zuřivou chobotnicí“ z nevyužitých kabelů.

Osazením bočnic byla sestava kompletní. Při pohledu do hlavního oddílu nikde nic zbytečně netrčelo a nepřekáželo. S celkovým výsledkem jsem byl spokojený, snad bych jen ocenil ještě extra otvor pro vedení napájecího kabelu ke grafické kartě.

A zde můžete vidět kompletní sestavu v běhu včetně RGB podsvícení, kterému dnes prakticky nejde utéct. Vzhledem k tomu, že MSI B450 Tomahawk MAX nenabízí žádný ARGB konektor, využil jsem integrovaného ovladače skříně a podsvícení ovládal pomocí tlačítka Reset.

   

Sestavu jsem pak pochopitelně provětral i zátěžovými testy. Zvolil jsem kombinaci aplikací OCCT + Furmark po dobu 60 minut. Použil jsem tři různé profily křivek ventilátorů – maximální otáčky, výchozí profil a poté ruční nastavení pro velmi nízké otáčky s cílem tichého chodu. A abych uspokojil zvědavost svojí i čtenářovu, testy jsem poté zopakoval ještě s přidaným ventilátorem Arctic P12 PWM PST v zadní pozici. Teplota v okolí sestavy byla stabilních 19 °C. Hluk byl měřen ve vzdálenosti 50 cm pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v rychlém režimu 125 ms a s rozsahem 30-100 dBA. Výsledky najdete v grafech níže. Sluší se ale doplnit, že se jedná o testy celkové sestavy, nikoliv skříně samotné.

Společnost Silentium PC nedávno představila novou řadu počítačových skříní s označením Ventum. Modely VT2 z této řady představují kompaktní skříně střední třídy. Perforovaný přední panel jasně sděluje, že chlazení komponent v sestavě je u těchto skříní hlavní prioritou. Dnes se podíváme na model Ventum VT2 TG Evo ARGB, který je vybaven trojicí podsvícených ventilátorů s integrovaným ovladačem a bočnicí z tvrzeného skla.

Zátěžové testy, výsledky





Společnost Silentium PC nedávno představila novou řadu počítačových skříní s označením Ventum. Modely VT2 z této řady představují kompaktní skříně střední třídy. Perforovaný přední panel jasně sděluje, že chlazení komponent v sestavě je u těchto skříní hlavní prioritou. Dnes se podíváme na model Ventum VT2 TG Evo ARGB, který je vybaven trojicí podsvícených ventilátorů s integrovaným ovladačem a bočnicí z tvrzeného skla.

Závěr a hodnocení

Tento článek nemá sloužit jako hloubková recenze, nechci příliš zasahovat Martinovi Bednárovi do jeho výsostných vod. Berte jej spíše jako praktické zkušenosti a dojmy při stavbě počítačové sestavy do skříně, která nabízí skutečně hodně muziky za málo peněz. V této cenové relaci nelze předpokládat špičkovou kvalitu nebo prémiové materiály, nicméně celkové zpracování je na solidní úrovni. Nějaké ty kompromisy lze samozřejmě očekávat, ale nejedná se o žádné zásadní nedostatky. Za své peníze dostanete slušně zpracovanou skříň, navíc vybavenou trojicí ventilátorů s ARGB podsvícením, dále bočnici z tvrzeného skla a rozbočovač pro ventilátory a s ovladačem pro ARGB podsvícení.

Airflow je velice dobře provedený, což je především zásluha předního panelu, který nebrání toku vzduchu směrem do skříně. Malým překvapením bylo zjištění, že další ventilátor v zadní pozici nevedl k zásadnímu poklesu teplot. Tedy alespoň v testované sestavě, která negeneruje extrémní množství odpadního tepla. Ventum VT2 TG Evo ARGB je jednoduše povedená skříň ze střední třídy a odnáší si tak moje doporučení. Závěrem tohoto článku bych znovu rád poděkoval společnosti Silentium PC za poskytnutí skříně a napájecího zdroje.

SilentiumPC Ventum VT2 TG Evo ARGB
+ Dobrý poměr cena/výkon
+ Solidně zpracovaný airflow
+ Tři ventilátory ARGB v balení
+ Integrovaný rozbočovač pro ventilátory
- Uchycení HDD a jediná 3,5" pozice
- Maximální délka GK pouze 290 mm
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-809" as a base selector for example: #supsystic-table-809 { ... } #supsystic-table-809 tbody { ... } #supsystic-table-809 tbody tr { ... } */