Site icon HWCooling.net

ViewSonic VP2785-2K: Monitor s „profesionálnymi“ vlastnosťami

Detaily

ViewSonic v testoch HWC debutuje 27-palcovým monitorom určeným pre grafickú prácu. S 2K rozlíšením a 60 Hz frekvenciou navonok neohúri, no opak je pravda. Monitor ponúka množstvo unikátnych hardvérových aj softvérových funkcií, aké sme doposiaľ ešte nevideli. S vyššou cenou sú ale vyššie aj očakávania. A prémiovú výbavu bude musieť doplniť aj prémiový obraz.

Základné parametre

ParametreViewSonic
VP2785-2K
Parametre27E1N5600HE
Displej27" IPS, 16:9, rovný, matný
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia60 Hz
Panel8-bit + A-FRC
FreeSyncnie
Doba odozvy5 ms GTG
Jas300 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 154 %, DCI-P3: 93 %, AdobeRGB: 114 %, NTSC: 109 %
Vstupy1× HDMI 1.4, 1× DisplayPort 1.2 (1× out), 1× USB-C
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktorynie
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena500 €/12 150 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1916" as a base selector for example: #supsystic-table-1916 { ... } #supsystic-table-1916 tbody { ... } #supsystic-table-1916 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa nesie veľmi jednoduchú grafiku pozostávajúcu len zo zopár označení a údajov. Potlač bez zobrazania samotného monitora, ako sme zvyknutí pri iných modeloch.

Hoci obal môže pôsobiť stroho, jeho obsah naopak prekvapí viacerými káblami a nadštandardnou dokumentáciou. K monitoru dostanete kábel DisplayPort, USB-C, USB-B na A a napájací adaptér. Nechýba ani výsledok kalibrácie a krátky návod.

Poteší aj fakt, že stojan monitora sa dodáva už zmontovaný, hoci je zložený z dvoch častí.

Nemusíte sa tak o nič starať a stojan môžete rovno pripojiť k monitoru.

Zadná časť monitora je matnej čiernej farby s decentne vnoreným logom výrobcu hore a VESA úchytom uprostred. Všimnúť si tiež môžete Kensington úchyt vpravo dole.

Spojenie monitora a stojana je jednoduché a rýchle, nevyžaduje ani žiadne nástroje. Dá sa povedať, že ide o najrýchlejšiu inštaláciu, akú sme doteraz videli, nakoľko pozostáva len z jedného kroku.

Jednou zo silných stránok monitor je bezpochyby konektivita, ktorá je prinajmenšom veľmi špecifická. Ponúka dvojicu konektorov DisplayPortov aj USB-C, jedno HDMI a ešte aj USB hub s USB typu B pre pripojenie k PC a dvojim USB typu A pre pripojenie príslušenstva. Dvojica DP však funguje ako výstup a vstup a monitor tak ponúka možnosť Daisy Chain, teda prepojenia s ďalším monitorom. To si ukážeme v praxi neskôr. Posledný, portom vo výbave je audio výstup.

Po zapnutí displeja sa tak môžete tešiť na tenké rámkčeky na troch stranách a matnú bradu, ktorá ukrýva ovládanie menu OSD aj senzor prítomnosti a svetla.

Uprostred spodnej brady je umiestnený senzor okolitého svetla pre automatickú úpravu jasu. Senzor tiež dokáže rozoznať vašu neprítomnosť a vypnúť displej, čím šetrí energiu.

Stojan okrem toho, že bol už od výroby zložený, ponúka široké možnosti polohovania. Začneme možnosťou nastavenia výšky, ktorá je v rozsahu 130 mm.

V najnižšom bode je monitor 40 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 405 mm. V najvyššej polohe je vo výške 175 mm a 535 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 360 mm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +21 stupňov, čo sú pomerne bežné hodnoty.

Monitor ponúka aj pivot, teda otočenie na výšku, a to dokonca oboma smermi.

Okrem toho stojan ponúka aj otočenie do strán o 60 stupňov v každom smere. Monitor tak ľahko viete otočiť bez nutnosti hýbať so základňou.

Backlight bleed VP2785-2K je len minimálny, možno trochu vľavo dole vidíme odchýlku, no aj tá je nepatrná. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




ViewSonic v testoch HWC debutuje 27-palcovým monitorom určeným pre grafickú prácu. S 2K rozlíšením a 60 Hz frekvenciou navonok neohúri, no opak je pravda. Monitor ponúka množstvo unikátnych hardvérových aj softvérových funkcií, aké sme doposiaľ ešte nevideli. S vyššou cenou sú ale vyššie aj očakávania. A prémiovú výbavu bude musieť doplniť aj prémiový obraz.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži 5 kapacitných tlačidiel, ktoré sú umiestnené na spodnej brade displeja. Okrem nich je tu aj tlačidlo napájania. Hoci komfort používania nie je taký dobrý ako pri joysticku, rozhodne ide o dobré riešenie, na ktoré som si rýchlo zvykol a nemal som ani problém s nechcenými akciami či klikmi, ako sa to stáva pri umiestnení tlačidiel odspodu displeja.

Rýchle akcie umožňujú prepnúť vstup alebo upraviť jas či kontrast.

Prvé položky v menu slúžia opäť na zmenu vstupu a upravenie hlasitosti. Následne vo ViewMode si môžete vybrať z viacerých režimov zobrazenia a prispôsobiť si ich špecifické nastavenia.

Úprava farieb ponúka opäť zmenu jasu a kontrasu, nechýbajú ani farebné režimy.

Okrem tých si viete množstvo nastavení prispôsobiť sami v režime custom, a ak by ani to nestačilo, k dispozícii sú režimy pre kalibráciu.

V manuálnom nastavení obrazu nájdete nastavenia ostrosti, pomeru strán ale aj ovládanie Response Time a Low input lag režimov. Rovnako tu nájdete aj filter modrého svetla.

V nastaveniach si viete zvoliť jazyk, zobraziť informácie o aktuálnom pripojení či upraviť zobrazenie samotného menu.

Takisto si viete aktivovať automatické vypnutie či upraviť dobu spánku, vypnúť LED indikátor zapnutia alebo ovládať už spomínaný senzor okolitého svetla a prítomnosti.

V poslednej sekcii sa nachádzajú režimy PiP a PbP, ovládanie režimu Eco a zopár ďalších nastavení vrátane ukladania profilo a zmazania volieb.

Než prejdeme k režimom PiP a PbP pozrime sa ešte na možnosť Daisy chain, ktorú monitor ponúka. Jedným káblom z počítača tak viete napájať dva monitory súčasne.

A teraz k tým režimom PiP a PbP, ktorých monitor ponúka viacero.

Prvým je režim PbP, pri ktorom viete zobraziť dva zdoje naraz vedľa seba pri zachovaní pomeru strán, teda s veľkými okrajmi hore a dole.

Režim PiP zobrazuje neden obraz nad druhom, pričom druhý je menší. Na rozdiel od tradičného umiestenia v jednom zo štyroch rohov, ViewSonic vám dáva úplnu kontrolu nad tým, kde chcete aby sa druhý obraz nachádzal. Slúži na to ovládanie vertikálnej a horizontálnej pozície.

Takisto je možné meniť veľkosť okna, opäť ale vo výrazne väčšom rozsahu, než sú zvyčajné tri veľkosti. Čo pokladám za unikát je možnosť zobraziť v režime PiP ten istý vstup, ale použiť iný režim zobrazenia, ako môžete vidieť na obrázku vyššie. Reálne tak viete pracovať v dvoch rôznych farebných režimoch naraz.




ViewSonic v testoch HWC debutuje 27-palcovým monitorom určeným pre grafickú prácu. S 2K rozlíšením a 60 Hz frekvenciou navonok neohúri, no opak je pravda. Monitor ponúka množstvo unikátnych hardvérových aj softvérových funkcií, aké sme doposiaľ ešte nevideli. S vyššou cenou sú ale vyššie aj očakávania. A prémiovú výbavu bude musieť doplniť aj prémiový obraz.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Vzhľadom na zameranie na profesionálne grafické použitie je tu len 60 Hz frekvencia a absentujú aj režimy vyhladenia obrazu v hrách. Výrobca udáva 154 % veľkosť spektra sRGB, 96 % DCI-P3, 114 % AdobeRGB, 109 % NTSC, kontrast 1000:1 a 5 ms dobu odozvy GTG. Maximálny jas dosahuje papierových 300 nitov a podpora HDR preto absentuje. 8-bitový panel s A-FRC dokáže zobraziť až 1,07 miliardy farieb a jeho životnosť by mala dosahovať minimálne 30000 hodín.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 100 % AdobeRGB, 97 % DCI-P3 a 100 % NTSC, čo sú druhé najlepšie hodnoty, aké sme kedy namerali. Maximálny nameraný jas bol 317 nitov, čo je trochu viac, ako udáva výrobca na papieri. Takisto výrobca garantuje priemernú farebnú odchýlku Delta E menšiu ako 2, reálna nameraná hodnota bola len 1,04, čo je opäť jedna z top hodnôt, akú sme kedy videli.  Miernym prekvapením je slabší výkon v teste uniformity, hoci zobrazenie čiernej farby vyzeralo veľmi dobre. Dôvodom je fakt, že základný režim neponúka upravenú uniformitu ako farebné režimy Adobe RGB, sRGB, DCI-P3, EBU, SMPTE-C a REC709. Ak je pre vás uniformita veľmi dôležitá, použite jeden zo spomínaných režimov a výsledky budú lepšie ako pri štandardnom režime.

Displej ponúka až 6 režimov gama, ktoré sa pohybujú od 1,8 až po 2,6 a majú len mierne odchýlky. Akurát režimy 2,2 a 2,4 majú reálne gamu vyššiu o jednu desatinu, než je názov režimu. Pätica farebných režimov ponúka rôzne teploty od 5100 do 9200 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 840:1 vo farebnom režime normal, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 317 nitov.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response time.

Response Time prekvapivo nemá žiaden vplyv na input lag a jediné pozorovateľné zmeny sme tak videli pri prepínaní režimov Low Input Lag. Základné nastavenie je Off s 25,2 ms, Advance má 17,6 ms a Ultra Fast len 10,1 ms. Ide o jeden z najväčších rozdielov, aké sme doteraz namerali. Ktorý z režimov Response Time vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 5 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Nakoľko nejde o ultrarýchly herný monitor ale profesionála určeného na grafickú prácu, nebude rýchlosť jeho prioritou. Rozdiely medzi režimami Response Time sú naozaj len minimálne a odporúčam prepnúť aspoň na Advanced, nech je ghosting aspoň o chlp lepší ako základný režim.




ViewSonic v testoch HWC debutuje 27-palcovým monitorom určeným pre grafickú prácu. S 2K rozlíšením a 60 Hz frekvenciou navonok neohúri, no opak je pravda. Monitor ponúka množstvo unikátnych hardvérových aj softvérových funkcií, aké sme doposiaľ ešte nevideli. S vyššou cenou sú ale vyššie aj očakávania. A prémiovú výbavu bude musieť doplniť aj prémiový obraz.

Záver

ViewSonic VP2785-2K je monitor, aký sme tu ešte nemali. Profesionálne zameranie je z neho cítiť na míle a to je len dobré. Už od stojana ponúka pridanú hodnotu a v tomto trende pokračuje aj v softvéri, kde nájdete toľko nastavení, že sa v nich ľahko stratíte. Nie ale kvôli ich neprehľadnosti, ale kvantite. Množstvo z nich je doslova unikátnych ako spomínaný režim PiP s rôznymi farebnými režimami na rovnakom vstupe. O presnosti farieb nemôže byť pochýb, čo dosvedčil aj celkovo druhý najlepší nameraný výsledok v našich testoch monitorov.

Poteší aj konektivita s portom UBS-C, rozbočovačom USB-A či podporu Daisy Chain. Vytknúť môžem asi len uniformitu v základnom režime. Pre väčšinu bude tak jedinou prekážkou cena, ktorá sa hýbe okolo 500 eur, čo za 27″ 2K monitor znie na prvý pohľad hrozivo, no pravdou je, že toto naozaj nie je produkt pre bežných používateľov, ale profesionálov, kde sa rozpočty na hardvér pohybujú v iných sumách. Pre tých, ktorým by bolo 2K rozlíšenie málo, výrobca má v ponuke aj 4K verziu.

ViewSonic VP2785-2K
+ Výborná presnosť a podanie farieb
+ Bohatá konektivita (vrátane Daisy chain)
+ Široké možnosti polohovania
+ Množstvo farebných nastavení a profilov
+ Režimy PbP a PiP s unikátnymi nastaveniami
+ Konektor USB-C s nabíjaním aj rozbočovačom a funkciou KVM
- Slabšia uniformita displeja v základnom režime
- Vyššia cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1917" as a base selector for example: #supsystic-table-1917 { ... } #supsystic-table-1917 tbody { ... } #supsystic-table-1917 tbody tr { ... } */