ViewSonic VP2785-2K: Monitor s „profesionálnymi“ vlastnosťami

Obrazové vlastnosti

ViewSonic v testoch HWC debutuje 27-palcovým monitorom určeným pre grafickú prácu. S 2K rozlíšením a 60 Hz frekvenciou navonok neohúri, no opak je pravda. Monitor ponúka množstvo unikátnych hardvérových aj softvérových funkcií, aké sme doposiaľ ešte nevideli. S vyššou cenou sú ale vyššie aj očakávania. A prémiovú výbavu bude musieť doplniť aj prémiový obraz.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Vzhľadom na zameranie na profesionálne grafické použitie je tu len 60 Hz frekvencia a absentujú aj režimy vyhladenia obrazu v hrách. Výrobca udáva 154 % veľkosť spektra sRGB, 96 % DCI-P3, 114 % AdobeRGB, 109 % NTSC, kontrast 1000:1 a 5 ms dobu odozvy GTG. Maximálny jas dosahuje papierových 300 nitov a podpora HDR preto absentuje. 8-bitový panel s A-FRC dokáže zobraziť až 1,07 miliardy farieb a jeho životnosť by mala dosahovať minimálne 30000 hodín.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 100 % AdobeRGB, 97 % DCI-P3 a 100 % NTSC, čo sú druhé najlepšie hodnoty, aké sme kedy namerali. Maximálny nameraný jas bol 317 nitov, čo je trochu viac, ako udáva výrobca na papieri. Takisto výrobca garantuje priemernú farebnú odchýlku Delta E menšiu ako 2, reálna nameraná hodnota bola len 1,04, čo je opäť jedna z top hodnôt, akú sme kedy videli.  Miernym prekvapením je slabší výkon v teste uniformity, hoci zobrazenie čiernej farby vyzeralo veľmi dobre. Dôvodom je fakt, že základný režim neponúka upravenú uniformitu ako farebné režimy Adobe RGB, sRGB, DCI-P3, EBU, SMPTE-C a REC709. Ak je pre vás uniformita veľmi dôležitá, použite jeden zo spomínaných režimov a výsledky budú lepšie ako pri štandardnom režime.

Displej ponúka až 6 režimov gama, ktoré sa pohybujú od 1,8 až po 2,6 a majú len mierne odchýlky. Akurát režimy 2,2 a 2,4 majú reálne gamu vyššiu o jednu desatinu, než je názov režimu. Pätica farebných režimov ponúka rôzne teploty od 5100 do 9200 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 840:1 vo farebnom režime normal, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 317 nitov.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response time.

Response Time prekvapivo nemá žiaden vplyv na input lag a jediné pozorovateľné zmeny sme tak videli pri prepínaní režimov Low Input Lag. Základné nastavenie je Off s 25,2 ms, Advance má 17,6 ms a Ultra Fast len 10,1 ms. Ide o jeden z najväčších rozdielov, aké sme doteraz namerali. Ktorý z režimov Response Time vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 5 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Nakoľko nejde o ultrarýchly herný monitor ale profesionála určeného na grafickú prácu, nebude rýchlosť jeho prioritou. Rozdiely medzi režimami Response Time sú naozaj len minimálne a odporúčam prepnúť aspoň na Advanced, nech je ghosting aspoň o chlp lepší ako základný režim.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *