Site icon HWCooling.net

Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky

Highendový Radeou RX 6900XT vyfotografován v reálu, už jsou i obrázky levnějšího Radeonu RX 6700/6800 jen s dvěma větráky

Tento týden jsme už psali o designu a chladiči referenčního Radeonu s architekturou RDNA 2 alias „Big Navi“, který AMD ukázalo na 3D vizualizaci. Prakticky vzápětí se už objevily i reálné fotografie, takže si můžete udělat lepší představu. Zejména ale prosákly obrázky další karty, která má dva ventilátory a asi by mohla být levnějším modelem, tj, například Radeonem RX 6700. A také máme zprávy o podpoře AV1 videa.

Fotografie karet se objevily od youtuberů JayzTwoCentsRedGamingTech, přičemž ti ale asi kartu neměli v ruce a dostali už přímo snímky – jejich zdroj vypadá, že je společný. Výkonnější kartu s třemi ventilátory, která je snad highendovým modelem Radeon RX 6900 XT (ale přesné označení zatím jenom hádáme), už teď můžete vidět ze všech stran.

Potvrzují se dva osmipinové konektory a také obrazový výstup USB-C vedle dvou DisplayPortů a jednoho HDMI, rovněž ventilátory s prstencem po obvodu jsou skutečnost. Dobře vidět je rozestup žeber, která mají černou povrchovou úpravu. To by asi u chladiče tohoto typu nemělo mít vliv na funkci. Co vidíme poprvé (když se nepočítá model ve Fortnite), je backplate z hliníku. Zdá se, že je docela tlustý, nepokrývá ale upevňovací sponu a součástky (zřejmě SMD kondenzátory) na zadní straně.

AMD Radeon RX 6900XT(?), (Zdroj: RedGamingTech)
AMD Radeon RX 6900XT(?), (Zdroj: RedGamingTech)
AMD Radeon RX 6900XT(?), (Zdroj: RedGamingTech)
AMD Radeon RX 6900XT(?), (Zdroj: RedGamingTech)

Kvůli backplatu bohužel nevidíme zadní stranu PCB, takže nelze říci, jak široká je paměťová sběrnice, nebo zda třeba není použitá paměť HBM2 či HBM2e. Druhý případ ale asi není pravděpodobný, čekejte spíš jen GDDR6. Zkoušel jsem porovnávat vzor součástek viditelných uprostřed spony s tím, který je vidět na ES kartě s 256bitovou sběrnicí, ale není z nich jasné, zda v těchto kartách je, nebo není stejné GPU – tj. to 256bitové. Montážní otvory by ale zdá se seděly, takže je teoreticky možné, že i tato trojvětráková karta má jen 256bitovou sběrnici (což by s 16GHz GDDR6 dalo jen 512 GB/s propustnosti).

ES vzorek či prototyp nějakého Radeonu RX 6000. Karta vypadá na 256bitové paměti GDDR6. Zda jde o stejné GPU jako v highednové tříventilátorové kartě, není jasné (Zdroj: Bilbili)

Mainstream s dvěma ventilátory?

Zatímco tyto fotky jsou hlavně na kochání, poslední snímek je závažnější novinka. Tentokrát je to ovšem ne fotka, ale zase vizualizace. Je na ní zdá se kratší karta, která má podobný design a ventilátory, ale jen dva. Měla by tedy mít menší TDP, menší výkon a také nižší cenu. Opět netušíme, jak se tento model bude jmenovat, mohlo by jít o RX 6800 XT nebo 6700 XT. Také není jasné, zda už má karta jiný čip. AMD podle nepotvrzených zpráv chystá tři: 505 mm² Navi 21, jež by mohlo, ale nemuselo být ve tříventilátorové kartě, 340 mm² Navi 22, které by mohlo být zde, a ještě Navi 23 s 240 mm².

Dvojventilátorová karta má větráky blíže k sobe, je mezi nimi ovšem značná mezera. Kvůli tomu, že žebra jdou ve směru napříč kartou, to znamená, že mezi značnou část uprostřed a po stranách nebude vzduch foukat (tříventilátorová karta tímto trpět zdá se moc nebude, profil rotorů jde přes téměř celou délku pasivu). Ovšem toto samé platilo pro Founders Edition chladiče Nvidie v generaci RTX 2000.

AMD Radeon RX 6800XT nebo 6700XT(?), (Zdroj: JayzTwoCents)

U této karty bohužel nevidíme backplate ani výstupy, ale jednu věc ano. Alespoň na vizualizaci má úplně stejné napájení dvěma osmipiny. Pokud tedy trojventilátorová karta může mít TDP až okolo 300 W, zde to asi nebude zas tak výrazně méně. Asi určitě ne pod 200 W, možná by to mohlo být někde v pásmu 225 až 250 W.

Parametry menšího modelu jsou ještě větší záhada než parametry highendového modelu, kde by snad mohlo vyjít neustále omílaných 80 CU (5120 shaderů). Jak ale budou vypadat nižší mainstreamové modely, o tom nemáme nejmenší představu. Až na to, že samozřejmě budou mít méně jednotek, paměťové propustnosti a výkonu.

Nové Radeony budou už také umět přehrávat AV1

Aby tato aktualita nebyla jen a pouze o obrázcích, máme tu ještě jeden poznatek o grafikách s architekturou RDNA 2. AMD nyní zaslalo nějaké patche do Linuxu, týkající se ovladačů bloku VCN 3.0 (Video Core Next), což je hardwarový dekodér videa v GPU a APU od AMD. A tento kód přidává podporu registrů pro dekódování videa ve formátu AV1. To je novinka integrovaných grafik Intel Tiger Lake (architektura Xe) a také v grafikách Nvidia GeForce RTX 3000 (Ampere).

Nové Radeony tedy toto také budou umět, i když zatím nelze říct, že se stejným výkonem a se stejným rozlišením (Tiger Lake a Ampere podporují až rozlišení 8K, ale AMD často používá méně nabušené obvody, takže uvidíme, zda třeba rozlišení nebude omezeno jen na 4K). Pozitivní ale je, že zde nebude takový skluz. Teď ještě kdyby AV1 podporovaly nové procesory Ryzen pro notebooky…