Objavil sa 3D model Radeon RX 6000. I s detailmi chladiča

AMD Big Navi na obraze prvýkrat ako kompletná grafická karta

AMD ukázalo podobizeň jednej z nadchádzajúcich grafických kariet s Big Navi. Jednak formou realistického renderu a jednak v hre Fortnite. A hoci tieto materiály nezachádzajú hlbšie pod kožu, je z nich zrejmé, že referenčné návrhy upustia od tradičných referenčných chladičov s jedným radiálnym ventilátorom. Pravdepodobný top model (RX 6900 XT?) bude mať na pasíve tri vrtule s axiálnymi lopatkami.

Minulý týždeň AMD zverejnilo termín, v ktorom prezradí podrobnosti k novej generácii desktopových Radeonov. Koncom októbra sa očakáva odhalenie podrobností k architektúre RDNA2 a tiež na nejakú tú segmentáciu – koľko grafík a za aké ceny prinesie prvá vlna. To už Nvidia absolvovala.

Veľa informácií k nadchádzajúcim 7 nm grafickým kartám zatiaľ nemáme. Isté je už ale aspoň označenie a začlenenie do série RX 6000. Pomerne dlho sa už hovorí aj o 80 CU (s 5120 shadermi) na ploche GPU 505 mm2 najväčšieho Navi 21. Celkom nedávno unikla i prvá fotka údajného prototypu (s provizórnym chladičom) odkazujúci podľa počtu pamäťových čipov na 256-bitovú zbernicu. Je však možné, že ide len o inžiniersku vzorku a nakoniec to bude celé inak.

Najjasnejšie sú teraz veci okolo referenčného chladiča. AMD sa na svojom Twittri pochválilo, že ten už nebude typu „blower“. Má ísť o osvedčenú konštrukciu, akú používajú bežne nereferenčné karty. To znamená, že vzduch kolmo medzi rebrá pasívu tlačia axiálne ventilátory. Zo zverejnenej ilustrácie však nie je jasné, či zobrazuje najvýkonnejší model (to je pravdepodobnejšie) alebo nejaký slabší derivát.

V každom prípade v hrubých črtách ide o podobnú konštrukciu, ako bola pri Radeone VII. A práve tento chladič sa zapísal do histórie pomerne negatívne, čo trochu vyvoláva obavy. Chladič na Radeone VII síce bol hlučný a celkovo neefektívny, ale to predovšetkým kvôli zlému kontaktu cez grafitovú vložku. Absorpčná plocha rebrovania a ventilátory v tom boli nevinne a veríme, že AMD sa z predošlého návrhu poučilo a dvakrát po sebe rovnakú chybu nezopakuje.

AMD nezostalo pri jednom obrázku a digitálnu podobu grafickej karty zo série RX 6000 si môžete pozrieť i zo všetkých strán. To exkluzívne v hre Fortnite na mape Creative Islands na súradniciach  8651-9841-1639. Asi netreba nejako zvlášť dodávať, že táto obmedzená možnosť so sebou priniesla vlnu nevôle, ale z marketingového hľadiska je to pre firmu asi prospešné. Všetko podstatné a to, čo sa dá z obhliadky zachytiť, máme je vidieť na screenshotoch nižšie.

   

Pohľad na zadný panel. Jeden výstup HDMI, dva DisplayPorty a vedľa nich USB-C. Bude fungovať ako VirtualLink?

Chladič o trochu presahuje štandardnú výšku dvoch slotov, výraznejšie ale záslepku PCIe prerastá na hĺbku, odhadom o nejaké dva centimetre. Vzadu je potom backplate cez celú plochu PCB (a možno i kúsok za ním). Nejde však o žiadne netradičné dielo, ako tomu je v prípade chladiča Nvidie, ale o zaužívaný dizajn, ktorý je pri bezchybnej realizácii efektívny, to už vieme. Pozoruhodné je tu i to, že pasív bude mať zjavne väčšie rozstupy medzi rebrami než je bežné a i rebrá samotné sa zdajú byť silnejšie. Ak je vo finálne použité rovnaké alebo podobné množstvo hliníku, tak by chladenie mohlo byť účinnejšie najmä pri pomalších otáčkach s veľmi nízky statický tlakom. V zmysle dosiahnutia čo najúčinnejšieho chladenia je i tvar rotorov s lopatkami zapustenými do takisto rotujúceho okrúhleho rámčeka, čo sľubuje koncentrovanejšie prúdenie s minimálnymi únikmi do strán. Podobne sú konštruované i ventilátory na grafických kartách Nvidia Ampere a ešte predtým ste takéto vylepšenie mohli vidieť napríklad na chladičoch (RX 5700/XT) Asus TUF Evo Gaming.

Pokiaľ tento návrh naozaj prináleží najvýkonnejšiemu modelu RX 6000, tak je vysoko pravdepodobné, že ten RTX 3090 neohrozí. Jednak pre externé napájanie dvoma 8-pinmi (RTX 3090 má tri) a oproti GeForce je chladič presa len menší, konštruovaný na nižšie TDP (tak do 300 W?). Ale ktovie, možno bude RDNA2 natoľko efektívna architektúra, že to bude na RTX 3090 stačiť aj pri nižších režijných nákladoch. Uvidíme 28. 10. a možno sa po ceste k tomuto dátumu nejaké čriepky pozbierame i skôr.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky

Tento týden jsme už psali o designu a chladiči referenčního Radeonu s architekturou RDNA 2 alias „Big Navi“, který AMD ukázalo na 3D vizualizaci. Prakticky vzápětí se už objevily i reálné fotografie, takže si můžete udělat lepší představu. Zejména ale prosákly obrázky další karty, která má dva ventilátory a asi by mohla být levnějším modelem, tj, například Radeonem RX 6700. A také máme zprávy o podpoře AV1 videa. Celý článok „Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD odhalí Zen 3 a GPU Radeon RX 6000 příští měsíc, známe data

Během tohoto měsíce se hardwarové zprávy točí kolem nových grafických karet GeForce RTX 3000 od Nvidie. Ale ten příští by zdá se mohl alespoň z části být i o konkurenci. AMD totiž oznámilo, že během něj budou odhalené jeho grafiky Radeon RX 6000 s novou architekturou RDNA 2 přinášející už i hardwarovou akceleraci ray tracingu, ale předtím i nové procesory Ryzen 4000 s architekturou Zen 3, obojí hodně očekávané. Celý článok „AMD odhalí Zen 3 a GPU Radeon RX 6000 příští měsíc, známe data“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX

Na konci tohoto roku by měly vyjít procesory Ryzen 4000 „Vermeer“ už s jádry Zen 3. Z AMD zatím vyteklo málo informací o těchto procesorech, ale teď unikly nepřímo nějaké údaje o výkonu architektury Zen 3, z kterých si můžeme něco dát dohromady. Jejich původ je u výrobců serverů, takže se primárně týkají procesorů Epyc, ale říkají nám něco i obecně o jádrech Zen 3 a následujícím Zenu 4 v normálních CPU Ryzen. Celý článok „Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *