AMD odhalí Zen 3 a GPU Radeon RX 6000 příští měsíc, známe data

Odhalení Ryzenů 4000 Vermeer bude 8. 10., odhalení RDNA 2 pak 28. 10.

Během tohoto měsíce se hardwarové zprávy točí kolem nových grafických karet GeForce RTX 3000 od Nvidie. Ale ten příští by zdá se mohl alespoň z části být i o konkurenci. AMD totiž oznámilo, že během něj budou odhalené jeho grafiky Radeon RX 6000 s novou architekturou RDNA 2 přinášející už i hardwarovou akceleraci ray tracingu, ale předtím i nové procesory Ryzen 4000 s architekturou Zen 3, obojí hodně očekávané.

Nějaká přicházející odhalení avizoval předtím zástupce AMD na Twitteru a den na to ve středu byla skutečně oznámená. A to poměrně stručně bez velkých fanfár – ovšem vzhledem k tomu, že jde zatím jenom o oznámení termínů, kdy se budou samotné akce konat (jde tedy o něco podobného, jako když Nvidia spustila minulý měsíc odpočet před odhalením Ampere), to tak asi je lepší.

Jako první bude AMD prezentovat procesory. Oznámeno to bylo v Tweetu přímo z účtu CEO firmy Lisy Su, která publikovala zprávu oznamující jako první odhalení architektury RDNA 2 a Zenu 3. Údajně mají přinést „vzrušující podzim pro hráče“ a v krátkém propagačním videu (respektive animaci) se pak říká to pro nás hlavní: že architekturu Zen 3, respektive asi i samotné procesory Ryzen 4000 „Vermeer“, které na ní budou postavené, budou odhalené 8. října/októbra.

Na videu je animace procesoru pro socket AM4, pokud byste třeba měli podezření, že tímto se myslí serverové Epycy s architekturou Zen 3. A ovšem jsou také zmínění hráči. Mimochodem animace ukazuje zase procesor se dvěma zřejmě 7nm CPU čiplety a jedním 12nm I/O čipletem. To znamená, že se Zenem 3 bude použité stejné uspořádání jako u Ryzenů 3000 „Matisse“ a 12jádrové a 16jádrové modely (možná prý by dokonce mohly vyjít i 10jádrové) budou mít dva CPU čiplety, 4–8jádrové modely budou mít jeden CPU čiplet a jeden IO čiplet.

Každopádně tedy asi pořád nebudou monolitické, takže latence RAM budou podobné jako u Ryzenů 3000 (Matisse). Toto video je samozřejmě ilustrační, takže ho nelze brát 100% vážně, ale určité vodítko by to mohlo být.

Grafické karty, respektive grafickou architekturu RDNA 2 „pro PC a konzole“ pak samostatně ohlásil twitterový účet Radeon RX. V tomto případě bude odhalení na konci měsíce, 28. října (októbra).

Je třeba upozornit, že tyto termíny platí jen pro nějakou formu formálního představení. AMD by mohlo sdělit podrobnosti architektury, nebo odhalit rovnou i modely procesorů/grafik. Zatím není jasné, co z toho nastane. Každopádně asi ale 8. a 28. nezačne hned prodej těchto CPU/GPU, protože mezi papírovým odhalením a startem prodeje je obvykle prodleva (viz teď GeForce RTX 3080/3090). Pravděpodobně ale bude sděleno, kdy se v obchodech objeví.

Kdy Ryzeny 4000 (Vermeer) a Radeony RX 6000 potom vyjdou, je otázka. Minimálně asi bude prodleva dva týdny, ale pokud si vzpomenete na minulý rok, byly Ryzeny 3000 a současně také Radeony RX 5700 (XT) oznámené s měsíčním předstihem. Možná by to tedy tak mohlo být i nyní a Ryzeny by byly vydané v půlce listopadu a Radeony RX 6000 na jeho konci. Ovšem také je možné, že bude AMD chtít oboje vydat najednou, jako to bylo loni. Toto jsou ovšem všechno jenom dohady, jaká bude realita, těžko říct.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky

Tento týden jsme už psali o designu a chladiči referenčního Radeonu s architekturou RDNA 2 alias „Big Navi“, který AMD ukázalo na 3D vizualizaci. Prakticky vzápětí se už objevily i reálné fotografie, takže si můžete udělat lepší představu. Zejména ale prosákly obrázky další karty, která má dva ventilátory a asi by mohla být levnějším modelem, tj, například Radeonem RX 6700. A také máme zprávy o podpoře AV1 videa. Celý článok „Radeon RX 6900 nafocen, už je tu i levnější karta s dvěma větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Objavil sa 3D model Radeon RX 6000. I s detailmi chladiča

AMD ukázalo podobizeň jednej z nadchádzajúcich grafických kariet s Big Navi. Jednak formou realistického renderu a jednak v hre Fortnite. A hoci tieto materiály nezachádzajú hlbšie pod kožu, je z nich zrejmé, že referenčné návrhy upustia od tradičných referenčných chladičov s jedným radiálnym ventilátorom. Pravdepodobný top model (RX 6900 XT?) bude mať na pasíve tri vrtule s axiálnymi lopatkami. Celý článok „Objavil sa 3D model Radeon RX 6000. I s detailmi chladiča“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX

Na konci tohoto roku by měly vyjít procesory Ryzen 4000 „Vermeer“ už s jádry Zen 3. Z AMD zatím vyteklo málo informací o těchto procesorech, ale teď unikly nepřímo nějaké údaje o výkonu architektury Zen 3, z kterých si můžeme něco dát dohromady. Jejich původ je u výrobců serverů, takže se primárně týkají procesorů Epyc, ale říkají nám něco i obecně o jádrech Zen 3 a následujícím Zenu 4 v normálních CPU Ryzen. Celý článok „Máme informace k AMD Zen 3: růst IPC o 15 %, 4,9 GHz, 8 jader v CCX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *