AMD odhalí Zen 3 a GPU Radeon RX 6000 příští měsíc, známe data

Odhalení Ryzenů 4000 Vermeer bude 8. 10., odhalení RDNA 2 pak 28. 10.

Během tohoto měsíce se hardwarové zprávy točí kolem nových grafických karet GeForce RTX 3000 od Nvidie. Ale ten příští by zdá se mohl alespoň z části být i o konkurenci. AMD totiž oznámilo, že během něj budou odhalené jeho grafiky Radeon RX 6000 s novou architekturou RDNA 2 přinášející už i hardwarovou akceleraci ray tracingu, ale předtím i nové procesory Ryzen 4000 s architekturou Zen 3, obojí hodně očekávané.

Nějaká přicházející odhalení avizoval předtím zástupce AMD na Twitteru a den na to ve středu byla skutečně oznámená. A to poměrně stručně bez velkých fanfár – ovšem vzhledem k tomu, že jde zatím jenom o oznámení termínů, kdy se budou samotné akce konat (jde tedy o něco podobného, jako když Nvidia spustila minulý měsíc odpočet před odhalením Ampere), to tak asi je lepší.

Jako první bude AMD prezentovat procesory. Oznámeno to bylo v Tweetu přímo z účtu CEO firmy Lisy Su, která publikovala zprávu oznamující jako první odhalení architektury RDNA 2 a Zenu 3. Údajně mají přinést „vzrušující podzim pro hráče“ a v krátkém propagačním videu (respektive animaci) se pak říká to pro nás hlavní: že architekturu Zen 3, respektive asi i samotné procesory Ryzen 4000 „Vermeer“, které na ní budou postavené, budou odhalené 8. října/októbra.

Na videu je animace procesoru pro socket AM4, pokud byste třeba měli podezření, že tímto se myslí serverové Epycy s architekturou Zen 3. A ovšem jsou také zmínění hráči. Mimochodem animace ukazuje zase procesor se dvěma zřejmě 7nm CPU čiplety a jedním 12nm I/O čipletem. To znamená, že se Zenem 3 bude použité stejné uspořádání jako u Ryzenů 3000 „Matisse“ a 12jádrové a 16jádrové modely (možná prý by dokonce mohly vyjít i 10jádrové) budou mít dva CPU čiplety, 4–8jádrové modely budou mít jeden CPU čiplet a jeden IO čiplet.

Každopádně tedy asi pořád nebudou monolitické, takže latence RAM budou podobné jako u Ryzenů 3000 (Matisse). Toto video je samozřejmě ilustrační, takže ho nelze brát 100% vážně, ale určité vodítko by to mohlo být.

Grafické karty, respektive grafickou architekturu RDNA 2 „pro PC a konzole“ pak samostatně ohlásil twitterový účet Radeon RX. V tomto případě bude odhalení na konci měsíce, 28. října (októbra).

Je třeba upozornit, že tyto termíny platí jen pro nějakou formu formálního představení. AMD by mohlo sdělit podrobnosti architektury, nebo odhalit rovnou i modely procesorů/grafik. Zatím není jasné, co z toho nastane. Každopádně asi ale 8. a 28. nezačne hned prodej těchto CPU/GPU, protože mezi papírovým odhalením a startem prodeje je obvykle prodleva (viz teď GeForce RTX 3080/3090). Pravděpodobně ale bude sděleno, kdy se v obchodech objeví.

Kdy Ryzeny 4000 (Vermeer) a Radeony RX 6000 potom vyjdou, je otázka. Minimálně asi bude prodleva dva týdny, ale pokud si vzpomenete na minulý rok, byly Ryzeny 3000 a současně také Radeony RX 5700 (XT) oznámené s měsíčním předstihem. Možná by to tedy tak mohlo být i nyní a Ryzeny by byly vydané v půlce listopadu a Radeony RX 6000 na jeho konci. Ovšem také je možné, že bude AMD chtít oboje vydat najednou, jako to bylo loni. Toto jsou ovšem všechno jenom dohady, jaká bude realita, těžko říct.

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

Už víme, jaké má Ryzen 6000 integrované GPU: 12 CU RDNA 2

Na trhu už jsou notebooky s mobilními Ryzeny 5000 „Cezanne“ s architekturou Zen 3, takže bychom pomalu už měli zase dostávat různé úniky o následující generaci procesorů AMD, která by měla mít kódové označení Rembrandt. A skutečně se teď „stav poznání“ rozšířil o docela důležitou věc: integrované GPU těchto procesorů či jak AMD tradičně říká, APU. To konečně přinese pořádný nárůst herního výkonu, jaký APU poslední dobou scházel. Celý článok „Už víme, jaké má Ryzen 6000 integrované GPU: 12 CU RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

Adrenalin 21.5.1: Vyšší výkon v Resident Evil, ale i výpadky signálu

Dnes vyšlo ôsme pokračovanie hry Resident Evil, Village, pre ktoré AMD v predstihu pripravilo i grafické ovládače. Tie okrem rôznych optimalizácií, napríklad pre raytracingovú grafiku, oproti predošlým vnášajú i výraznejšie zrýchlenie snímkovej frekvencie. Mimo iné je s Adrenalin 21.5.1 hlásená aj podpora pre skrášlené Metro Exodus (Enhanced Edition). Horšie je to s chybami AMD Linku pri použití kodéru HEVC. Celý článok „Adrenalin 21.5.1: Vyšší výkon v Resident Evil, ale i výpadky signálu“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *