Site icon HWCooling.net

AMD Ryzen 5000G vychází: Zen 3 s iGPU, bude i v běžném prodeji

APU Cezanne pro desktop je tady

Ryzeny 5000 s architekturou Zen 3 konečně jsou k mání i ve verzi s integrovanou grafikou: AMD vydává desktopovou verzi APU Cezanne, použitého v Ryzenech 5000 pro notebooky, pro socket AM4. Čipy se 4 až 8 jádry mají 65W a 35W TDP a oproti předchozí generaci by neměly být vyhrazené jen pro OEM trh, budou se zase prodávat i samostatně v obchodech. Ovšem vydání v retailu bude až „později letos“.

Loni v létě AMD vydalo konečně APU Ryzeny s architekturou Zen 2 pro desktop, řadu 4000G, do té doby procesory s integrovanou grafikou mělo jen starší 12/14nm založené ještě na architektuře Zen/Zen+. Ovšem tyto procesory se pak prodávaly jen v hotových počítačích, mimo ně samostatně se daly koupit jen výjimečně. Na trhu Ryzenů s grafikou tak zeje dost velká díry (nemluvě už o absenci levných modelů).

Teď se ovšem situace trošku změní. AMD překvapivě brzo vydalo procesory Ryzen 5000G pro socket AM4, což už je desktopová verze APU Cezanne, které letos bylo vypuštěno jako mobilní Ryzen 5000U/H do notebooků. Přináší už tedy rovnou architekturu Zen 3 a potenciálně o dost lepší výkon CPU, než má Ryzen 4000G. Tyto procesory ale mají také vyřešit předchozí problém. AMD oznámilo, že tato APU už zase budou běžně na prodej, nemají tedy být jen pro OEM trh. Ovšem to nenastane hned, aby to nebylo tak snadné.

Zen 3 s grafikou Vega, na monolitickém čipu

Jak jsme psali při vydání mobilní verze, použitý čip Cezanne je částečně evoluce předchozího APU Renoir. Zůstává dvoukanálový řadič pamětí DDR4-3200 a řadič PCI Express 3.0 ×16 pro GPU (plus další ×4 pro SSD), konektivita se tedy nezměnila a pořád není na rozdíl od výkonnějších Ryzenů podporován PCI Express 4.0.

Současně také procesor má ponecháno integrované GPU z předchozí generace, které obsahuje jen 8 CU architektury Vega, tedy 512 shaderů. Běží na poměrně vysokých frekvencích, ale nebude to žádný posun proti grafickému výkonu předchozí generace (která také po stránce GPU nebyla o tolik lepší než Ryzen 2000G/3000G). Ač to tedy pořád v plnotučné konfiguraci nebude úplně nevýkonná integrovaná grafika, nelze čekat nic, co by bylo vyloženě zajímavé.

Kde je ale velký rozdíl, je procesorová část. Jednak je architektura Zen 2 nahrazená novým výkonnějším Zenem 3, ale s tím se současně mění i organizace těchto jader. Místo dvou CCX po čtyř jádrech, kde každé mělo jen 4 MB L3 cache, má APU Cezanne osm jader Zen 3 v jednom jediném bloku CCX, kde všechna sdílí jednolitou 16MB L3 cache. Pro jedno vlákno je tedy maximální použitelná kapacita cache mnohem lepší a také by měl lépe škálovat mnohovláknový software. CPU Ryzen 5000 „Vermeer“ má sice cache 32 MB, ale už to není takový rozdíl, jako když měla předchozí APU jen 4+4 MB.

Cezanne je na rozdíl od Vermeeru monolitický čip, takže řadič pamětí je přímo na stejném křemíku a snad bude latence pamětí nižší (také by tyto procesory měly být snáz chladitelné díky větší ploše). Výroba je stále 7nm procesem jako u APU Renoir/Ryzenu 4000G.

Modely: 65W a 35W čtyřjádro, šestijádro a osmijádro

Modely už před nedávnem unikly, teď ale máme parametry oficiálně od AMD i včetně konfigurace grafiky. Nejvýkonnější osmijádro/16vlákno Ryzen 7 5700G má frekvence 3,8 GHz v základu a 4,6 GHz v boostu (zda bude reálně takt schopen jít víc než papírové maximum, zatím není známo). Integrovaná grafika má 8 CU (512 shaderů) na taktu 2000 MHz. Je zajímavé, že to je snížení oproti 2100 MHz u Ryzenu 7 4700G. Tento model je 65W, ale existuje opět i 35W verze Ryzen 7 5700GE. Ta se liší tím, že základní frekvence CPU je jen 3,2 GHz, jinak zdá se již ničím (reálný výkon bude samozřejmě omezen limity spotřeby).

Dále bude v nabídce 65W šestijádro Ryzen 5 5600G s taktem 3,9–4,4 GHz a grafikou o 448 shaderech (7 CU) na 1,9 GHz (zde už je to stejný takt, jako měl předchůdce Ryzen 5 4600G), L3 cache he opět 16MB. To bude 65W model, jeho 35W verze Ryzen 5 5600GE má zase pouze snížený základní takt, na 3,4 GHz.

Nakonec bude v nabídce ještě čtyřjádro/osmivlákno Ryzen 3 5300G (65W), které má takt 4,0 až 4,2 GHz s integrovanou grafikou o 384 shaderech (6 CU) na taktu 1700 MHz, stejném jako u čtyřjádrového Renoiru. 35W verze Ryzen 3 5300GE se bude lišit snížením základního taktu na 3,6 GHz.

Od 65W modelů (ty se jinak dají volitelně omezit na 45 W) i od 35W modelů by zase asi měla existovat i verze Pro, která je určená pro firemní počítače se vzdálenou správou a podobnými funkcemi.

Dostupnost bude i samostatně pro běžné zákazníky, ale ještě nevíme kdy

Už jsme zmínili tu hlavní dobrou zprávu, tedy že toto APU už se bude dát normálně koupit v eshopech (tedy když pomineme to, že se na něj zase třeba bude čekat fronta). AMD potvrdilo, že nejsou jen pro OEM trh, tedy respektive, že nebudou. Už od této chvíle by se měl začít prodávat OEM počítače s těmito APU, takže v tuto chvíli by mělo APU Cezanne už být fakticky vydané. Ale ten volný prodej totiž začne až později a bohužel teď ještě AMD neříká kdy. Dostupnost v retailu má být „později v tomto roce“, což je hodně široké určení. Nedávno se objevily informace mluvící o vydání v červnu/júni, což by bylo ještě docela dobré, doufejme, že to místo toho nebudou třeba až poslední měsíce roku. Mezitím tedy chvíli bude exkluzivita pro OEM platit.

AMD teď také nesdělilo ceny těchto procesorů, což souvisí s tím, že ještě nebudou k mání samostatně. Nečekejte asi nic moc levného, zvlášť vzhledem k poměrně vysokým cenám CPU Ryzenů 5000. Ani Ryzeny 4000G nebyly moc levné a tato generace by asi mohla být i dražší.

Oficiální benchmarky Ryzenu 7 5700G (Zdroj: AMD)

Celé uvedení proběhlo téměř potichu a AMD nedodalo procesory na recenze (což neučinilo ani minule). Testy tedy opět vyjdou až když se nějaké počítače objeví na trhu. V galerii můžete vidět oficiální benchmarky, které poskytlo přímo AMD, ale jako obvykle je berte s rezervou, protože mohou být selektivní a zavádějící. AMD v nich například Ryzen 5000G porovnává jen se staršími Intel Core 10. generace, ne s novou 11. generací Rocket Lake.

Zdroje: AMD, Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz