Site icon HWCooling.net

AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku

Detaily

Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podstatne drahším CU34G2X.

Základné parametre

ParametreAOC
Q27G2U
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" VA
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia144 Hz
AMD FreeSync Premiumáno, 48 – 144 Hz
Doba odozvy1 ms (MPRT)
Jas250 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 121 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2
USB hubáno, 4× USB 3.0
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktorynie
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena300 €/7 990 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-549" as a base selector for example: #supsystic-table-549 { ... } #supsystic-table-549 tbody { ... } #supsystic-table-549 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Potlač dizajnovej škatuľe zobrazuje monitor a opisuje zopár jeho základných vlastností.

Balenie je prekvapivo bohaté a to dokonca viac ako pri drahších modeloch. K napájaciemu adaptéru a klasickej dokumentácie dostanete káble HDMI aj DisplayPort, a dokonca aj kábel USB na prepojenie s PC. Takáto plná výbava kabeláže nebýva vždy zvykom.

Stojan je veľmi podobný a možno aj zhodný s CU34G2X.

Stalé platí, že obe časti stojana viete spojiť bez potreby použiť skrutkovač, čo vždy ocením.

Samozrejmosťou je kompatibilita s VESA 100 × 100 a taktiež pripájanie stojana bez akýchkoľvek skrutiek a nástrojov.

Celú inštaláciu monitora vďaka zľahčovákom zvládnete do 5 minút.

Pri prvom pohľade môžete vidieť, že okrem klasického formátu 16:9 a rovného panela je Q27G2U po dzajnovej stránke praktický zhodný s CU34G2X.

Rovnako ako väčší súrodenec, aj testovaný kúsok ponúka široké možnosti polohovania, napríklad otáčanie až 30° v oboch smeroch, výškové nastavenie aj náklon. Na to sa pozrieme neskôr.

Zadná strana nemá podsvietenie RGB, ako sme mohli vidieť pri AG273QZ. Červené linky napriek tomu dodávajú dostatočne agresívny herný dizajn.

Jednou z predností je rozhodne portová výbava. Dvojica HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2 spolu s  audio jackom sú umiestnené hneď vedľa stojana.

Na pravom boku je rozbočovač USB so štvoricou portou, pričom jeden ponúka rýchle nabíjanie. Je tu samozrejme aj USB typu B, ktoré slúži na pripojenie k počítaču. Na spodnej hrane sú zase k dispozícii tlačidlá na ovládanie menu OSD.

Displej ponúka 130 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 35 mm od podložky spodnou hranou a 402 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 165 mm a 532 mm pre vrch displeja.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +21 stupňov. A rovnako aj naklonenie do strany, čo sme už videli pri prvom pohľade na prednú stranu. Otočenie je o 30 stupňov do oboch strán.

Monitor ponúka aj funkciu pivot, teda možnosť otočiť displej o 90 stupňov do vertikálnej polohy. Otočenie je však možné len jedným smerom (s konektormi vľavo), podobne ako pri AG273QZ.

Backlightbleed bol minimálny, čo pokladám za veľmi dobrý výsledok vzhľadom na cenu monitora. Ani výrazne drahšie kúsky nemajú takúto dobrú uniformitu. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podsttane drahším CU34G2X.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúžia už spomínané tlačidlá na spodnej časti displeja.

Osobne viac preferujem joystick pre jednoduchosť používania. Rovnako ako pri CU34G2X aj tu platí, že tlačidlá sa zle nahmatávajú a obzvlášť v noci netušíte, ktorú akciu idete stlačiť. Ide o úplne rovnaký nedostatok ako v prípade väčšieho súrodenca.

Stlačením akcie do strán viete prepínač medzi vstupmi, herným režimom či zapnúť mieridlá uprostred displeja.

Ďalšie nastavenia sú prakticky totožné s ostatnými AOC monitormi. Nechýbajú teda nastavenia obrazu v podobe úpravy farieb či jasu, herné nastavenie a podobone. Na rozdiel od širokouhlejšieho 34″ súrodenca tu však nenájdete režimy PiP/PbP.


Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podsttane drahším CU34G2X.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Ide o zlatú strednú cestu, čo sa hustoty pixelov a náročnosti na grafiku týka. Full HD je už na dnešnú dobu málo a naopak 4K je vzhľadom na náročnosť zobrazovania príliš veľa. 2K 27″ monitory sa preto momentálne tešia veľkej obľube medzi hráčmi. Podobne ako väčšina modelov na trhu ponúka 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, ku ktorej pridáva aj AMD FreeSync Premium, no môžem potvrdiť aj kompatibilitu s G-Sync. Na rozdiel od iných modelov tu nenájdete žiadnu formu HDR, čo je vzhľadom na uvádzaný jas 250 nitov pochopiteľné.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 121 % pokrytí sRGB, kontrast 3000:1 a jas 250 nitov. Vďaka panelu VA sa môžete tešiť na o niečo lepšie podanie farieb a hlavne pozorovacie uhly než v prípade modelov s matricami TN. Aké hodnoty sme namerali sondou? Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 86 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3. Ide naozaj o skvelé hodnoty, keď berieme do úvahy v akej cenovej kategórii sa pohybujeme. Gamma presne kopíruje krivku s priemernou hodnotou 2.0 a minimálnymi odchýlkami. Farebná odchýlka Delta E má hodnotu 2,2, čo znamená, že je interpretácia farieb monitora veľmi presná. Monitor ponúka aj režim sRGB, určený pre prácu a povedzme pre tlač a podobne. Zníženie zobrazených farieb sa odrazí na 94 % sRGB, 73 % AdobeRGB a 75 % DCI-P3 pokrytí. Gamma sa zmenila na 2,1 a len miernou zmenou Delta E na 2,93.

Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1, 2 a 3. Namerané hodnoty sú 2,0, 1,9 a 2,2. Maximálny nameraný jas je 274 nitov, čo je o trochu viac ako udáva výrobca. Maximálny kontrast v sRGB režime bol 1600:1, v bežnom len o máličko viac, teda 1610:1. Uniformita farieb je rovnako skvelá ako pri teste zobrazenia čiernej. Farebné odchýlky sú naozaj minimálne, podsvietenie možno trochu vyššie hodnoty v spodnej časti, no nič závažné. Uniformitu preto naďalej chválim.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Monitor ponúka režim Low Input Lag, ktorý ho dokáže znížiť. V bežnom režime sa čas hýbe okolo 27,6 ms, zatiaľ čo pri zapnutom Low Input Lag tieto hodnoty klesnú na 12 ms a menej. Zapnutím Overdrive môže čas klesnúť až na 10,5 ms, čo patrí medzi tie najlepšie časy v našich testoch. Boost je ako zvyčajne v režime HDMI nedostupný, takže ten sme žiaľ nemohli odmerať, kedže Input Lag tester Leo Bodnar komunikuje priamo cez toto rozhranie.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 1 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. Táto hodnota však platí pre MPRT, pri ktorom sa veľmi znižuje jas. Ostatné režimy overdrive ponúkajú rovnaký jas. Všetky okrem Silného vyzerajú veľmi podobne a nemajú výrazné artefakty. Pri režime Silný sa však začína mierne prejavovať inverse ghosting, preto by som tento režim sám nepoužíval. Boost zase funguje v spolupráci s MPRT a výrazným znižením jasu, ktorý ide možno na polovičku ak nie ešte menej už aj tak nízkeho jasu. Pre potreby obrázka vyššie bol tento režim graficky zosvetlený, no v praxi je jeho jas naozaj nedostatočný.


Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podsttane drahším CU34G2X.

Záver

AOC Q27G2U je veľmi vydarený, cenovo dostupný herný monitor pre masy. Dizajnom a takmer všetkými funkciami je zhodný so širokouhlým CU34G2X, ktorý je však za takmer dvojnásobnú cenu. Chválim preto skvelý pomer ceny a výkonu, ktorý Q27G2U ponúka. Zabudnúť nesmieme ani na nadštandardnú ergonómiu a možnosti polohovania či skvelú portovú výbavu. Prekvapí aj veľmi dobrým podaním farieb, ktoré bude dostatočné aj na grafickú prácu.

Nižšia cena sa samozrejme musela niekde odraziť a tou je hlavne jas panelu. 250 nitov je na hranie v noci stále viac než dostatočných, no cez deň pri silnom svetle to už môže byť obmedzujúce. Naštastie je tu antireflexná úprava. Napriek tomu už 300 a viac nitov býva viac menej zvykom a čím ďalej sa stretávame s HDR 400 certifikáciou aj keď ako už iste viete, ide skôr o marketingovú nálepku ako záruku skutočného HDR zážitku.

144 Hz sa môže zdať v dnešnej dobe už ako mainstream, no pre hráčov, čo mali doteraz klasické 60 Hz monitory ide o skok do novej galaxie a práve cenovou dostupnosťou tohto monitora môže ísť o skvelú kúpu pre občasných, ale zanietených hráčov. Pre profíkov tu máme 240 Hz a teraz aj 360 Hz monitory, no tie už vyžadujú veĺmi výkonný hardvér, zatiaľ čo 144 Hz už potiahnete aj na mainstreamovej zostave, akú väčšina hráčov vlastní. Q27G2U preto pokladám za skvelú voľbu a bránu do herného sveta rýchlych displejov s dostupnou cenovkou.

AOC Q27G2U
+ priaznivá cena a pomer k výkonu
+ panel VA s dobrým podaním farieb
+ stojan polohovateľný vo všetkých smeroch
+ podpora FreeSync aj G-Sync Compatible
+ až štvorica konektorov USB, audio konektor
+ jednoduchá inštalácia
- nízky jas pre použitie na ostrom svetle + absencia HDR
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-550" as a base selector for example: #supsystic-table-550 { ... } #supsystic-table-550 tbody { ... } #supsystic-table-550 tbody tr { ... } */

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 7990 Kč/300 eur