Site icon HWCooling.net

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Detaily

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2.

Základné parametre

ParametreAOC
U32P2CA
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej32" VA, 16:9
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia60 Hz
Panel8-bit
Adaptive-Syncáno
Doba odozvy4 ms (GTG)
Jas350 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 119 %, AdobeRGB: 88 %, NTSC: 72 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2, 1× USB-C (65 W nabíjanie, upstream, DP alt mode)
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 3W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena390 €/9999 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2883" as a base selector for example: #supsystic-table-2883 { ... } #supsystic-table-2883 tbody { ... } #supsystic-table-2883 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa zobrazuje niekoľko základných parametrov a vlastností, ako sú veľkosť uhlopriečky, už spomenutý konektor USB-C či pripojenie HDMI. Výrobca si dal povedať a na rozdiel od staršieho modelu U32P2 uvádza po novom rozlíšenie ako UHD/Ultra HD namiesto QHD/Quad HD, čo bolo nesprávne. K tomu mi len napadá ikonická hláška: „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?!“ Nech už je to akokoľvek, chyba je už na balení nového modelu odstránená a my na tom možno tiež máme aspoň malé pričinenie.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací kábel, dokumentáciu, káble HDMI a DisplayPort. Kábel USB-C na jednom konci ponúka redukciu na USB-A. Konektor USB-B na rozbočovač portov USB-A, podobne ako pri predchodcovi, žiaľ chýba. Zaujímavosť je tiež dokument s výsledkami kalibrácie panelu, ktorý zvyčajne nájdete pri drahších modeloch.

Štvorcový stojan s matnou úpravou v dizajne brúseného hliníka má prekvapivo veľké rozmery, konkrétne 27,5 × 27,5 cm, tu žiadna zmena nenastala.

Druhá časť stojanu je taktiež v matnej čiernej farbe a ako sme už videli na škatuli, bude ponúkať výškové nastavenie. Má tiež otvorom na manažment kabeláže.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zaujímavosť spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom ale nie je možné.

Zadná časť je tvorená opäť matným čiernym povrchom, tentokrát už plastom.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Prejdime ku konektivite, ktorú z veľkej časti nájdete na spodnej strane. Na jednom kraji sú video konektory, konkrétne dvojica HDMI 2.0b a jeden DisplayPort 1.2. Nasleduje nová hviezda v podobne USB-C, ktorý podporuje 65 W nabíjanie aj DisplayPort 1.2. Sekunduje ešte konektor USB-B pre pripojenie k PC a dvojca 5 Gb portov USB-A, ako aj 3,5 audio jack pre slúchadlá.

Na druhej strane je napájací konektor s vypínačom. Monitor má teda integrovaný zdroj, stačí teda zapojiť jednoduchý napájací kábel a nemusíte sa starať, kde by ste schovali veľku kocku, ako pri iných monitoroch. Na rozdiel od predchodcu na tejto strane už nie sú žiadne porty USB.

Chválim aj druhú dvojicu portov USB, ktorá je pre ľahší prístup umiestnená zboku. Tentokrát sa však port pre rýchle nabíjanie premiestnil na spodnú stranu, a nie je tu na boku, ako pri U32P2.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, prakticky je teda viditeľný rámček na spodku v podobe brady s logom a tlačidlami.

Jednou z podstatných vlastností U32P2 je možnosť polohovania monitora. Základným je výškové nastavenie a nastavenie sklonu. Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až +22 stupňov. Výškové nastavenie je v rozsahu 150 mm. V najnižšom bode je 75 mm od podložky spodnou hranou a 495 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 225 mm a 645 mm pre vrch displeja.

Okrem nastavenia výšky a sklonu je možné otáčať monitor do strán okolo osi stojana. Ako už bolo pri jeho montáži spomenuté, je možné monitor otočiť o kompletný kruh, teda 360 stupňov, ale nie ďalej.

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Zaujímavosť je, že pri orientácii na výšku ponúka U32P2 rovnako veľa vertikálneho priestoru ako LG OLED55B9, ktorý som používal ako primárny monitor. V číslach sa konkrétne bavíme o približne 71 cm. Ak potrebujete pracovať s textami alebo písať kód, vertikálne polohovaná 32″ teda ponúka rovnaké možnosti ako 55″ v klasickej horizontálnej polohe.

Hoci monitor oficiálne neponúka G-Sync Compatible režim a nejde vyslovene o herný režim, v Nvidia Control Settings je možné G-Sync povolit a pri zapnutom Adaptive-Sync v menu OSD aj správne funguje, čo si viete ľahko overiť na Nvidia Pendulum Demo.

Backlight bleed je v testovanom kuse pomerne pod kontrolou, nie sú tu žiadne vystupujúce body a rovnako ani na okrajom podsvietenie nepresvitá, skôr je tu také zamlženie, aké sme pozorovali aj pri predchodcovi, čo len potvrdzuje, že ide s najvčšou pravdepodobnosťou o zohné panely.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.



Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži až pätica tlačidiel na pravom okraji displeja. Monitory AOC zvyknem za toto ovládanie mierne ktirizovať, nakoľko zvyčajne bývajú tlačidlá umiestnené odspodu a často sa stáva, že nechtiac stlačíte iné tlačidlo, ako ste chceli. V tomto prípade to neplatí, nakoľko tlačidlá presne korešpondujú s ikonami nad nimi a nezvniká tak žiadna možnosť na omyl alebo hádanie, či ste nahmatali to správne tlačidlo.

Azda jedinou výčitkou je fakt, že tlačidlo napájania nie je nijako fyzicky odlíšené od tlačidla menu a pokiaľ v rýchlosti nahmatáte prvé tlačidlo, čo vám padne pod ruku, môže sa stať, že namiesto zobrazenia menu OSD si monitor vypnete.

Menu OSD je klasické na aké sme pri AOC zvyknutí a oproti U32P2 sa nijako nelíši. Už pri teste U27V4EA som spomínal, že by sa zišiel grafický update, aby monitory pôsobili o čosi modernejšie, hlavne pri tom, čo ponúka konkurencia.

Na rozdiel od spomínaného U27V4EA nájdete v ponuke menu OSD aj režimy PiP a PbP, ktoré sú pri väčšej 32″ uhlopriečke zmysluplnejšie.

Režim PiP zobrazí miniatúru jedného zdroja a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

PbP ponúka zobrazenie dvoch obrazov vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Pokiaľ potrebujete zobrazovať video z dvoch zdrojov naraz, U32P2CA vám ponúka široké možnosti realizácie.



Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 31,5″ a klasickým pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Na stránke výrobcu nájdeme informácie o 4 ms GtG odozve, 350 nit jase, kontraste 3000:1 či 60 Hz obnovovacej frekvencii. Monitor tiež ponúka Adaptive Sync a môžem potvrdiť, že pri pripojení Nvidia grafiky je možné aktivovať G-Sync, hoci monitor nepatrí medzi oficiálne G-Sync Compatible displeje. S 8-bitovým panelom dokáže monitor zobraziť 16,7M farieb.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 119 % pokrytie sRGB, 88 % AdobeRGB, 90 % DCI-P3, 72 % NTSC. Nám sonda ukázala 99 % sRGB, 87 % AdobeRGB, 93 % DCI-P3 a 85 % NTSC., čo sú o 1-2 % viac, ako sme namerali pri U32P2. Rozdiel by som však prirovnak skôr odchýlke merania než reálnemu rozdielu v paneli. Dá sa teda povedať, že parametre výrobcu sú plus mínus pravdivé. Priemerná farebná odchýlka Delta E tiež vykazuje o niečo lepšiu hodnotu a to 3,15 v porovnaní s hodnotou 3,92 pri staršom modeli.

Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1,2 a 3. Namerané hodnoty zodpovedajú číslam 2,1, 1,9 a 2,2 s prakticky zhodnými odchýlkami o hodnote 0,01. Maximálny jas dosiahol 330 nitov, čo je o 30 viac, ako pri súrodencovi, no stále menej ako uvádzaných 350. Vďaka anitreflexnému povrchu by to nemalo predstavovať výrazný problém, no neočakávajte žiaden nadštandard, ako vidíme pri monitorch určených pre HDR obsah. Uniformita ukazuje odchýlku akú sme spomínali už pri pohľade na čierne pozadie, výsledok je však skreslený tým, že meranie začína vľavo hore, kde už reálne odchýlka je a preto pravá strana vykazuje vysoké hodnoty. Hoci monitor ponúka režimy HDR v menu OSD, reálnu podporu neponúka, ani v nastaveniach Windows, ani pri prehrávaní videí.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive a pri aktivácia režimu Low Input Lag.

Základné nastavenie s vypnutým Low input lag režimom a bez Overdrive dosahuje dobu odozvy 29,6 ms. Po zapnutú Low input lag režimu odozva dramaticky klesne na 13,0 ms. V oboch prípadoch ide o pár ms viac, ako sme namerali pri staršom modeli. Overdrive následne dokáže túto hodnotu znížiť tromi stupňami, a to Weak, Medium a Strong. Nameraná hodnota potom klesá na 12,7, 12,0 až 11,3 ms. Zapnutie Low input lag režimu je teda viac než odporúčané, ktorý z režimov Overdrive vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Overdrive ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri slabom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, stredné nastavenie už začína mať drobné znaky inverse ghostingu a pri nastavení silné je už značne viditeľný. Monitor teda neponúka nejaké špeciálne rýchle doby odozvy a minimálny ghosting pre kompetetívne hranie, čo sa však ani nedalo očakávať, kedže toto nie je primárne zameranie U32P2CA.



Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2.

Prevádzková spotreba

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na televízory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali dvojicu videí: Costa Rica a 2020 LG OLED. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Vďaka meraniam televízorovou touto metodikou si môžeme porovnať spotrebu s testovaným monitorom, ktorý vo všetkých ohľadoch ponúka nižšiu hodnoty ako väčšie 65″ televízory, čo je tak trochu aj očakávané. Výrobca udáva že by monitor mal mať spotrebu 57 W pri bežnom používaní a maximálne 202 W. Energetický štýtok monitor radí do triedy G s hodnotou 39 kWh/1000h a 55 kWh/1000h pri HDR obsahu. V praxi sme sa pohybovali práve okolo 56–57 W pri 100 % jase a vzhľadom na obasentujúce HDR pri testoch nevidno žiadne výkyvy. Reálne zmeny spotreby a to 28, 32, 37, 46 a 56 W pri 0, 25, 50, 75 a 100 % jase. Pri nabíjaní notebooku a maximálnom jase na bielej obrazovke bola spotreba 126 W, čo bola najvyššia nameraná hodnota z celého testu.



Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2.

Záver

AOC U32P2 bol jedným z mojich najobľúbenejších modelov výrobcu, no sám by som si ho nekúpil. Chýbala mu totiž jedna dôležitá funkcia a to USB-C s nabíjaním a prenosom obrazu a dát. Ako častý používateľ notebookov je toto pre mňa neoceniteľná funkcia, ktorú už od roku 2015 intenzívne vyhľadávam a monitor bez nej by som nekúpi. AOC sa takpovediac spamätalo a modelom U32P2CA opravilo túto chybičku krásy na staršom modeli a USB-C port pridalo. 65-wattové nabíjanie a prenos videa aj dát vďaka jednému káblu je kombinácia, ktorú si rýchlo obľúbite, nakoľko veľmi uľahčuje život. Nemusíte už riešiť nabíjačku po príchode domov, či pripájať klávesnicu, USB príslušenstvo a pod. Jeden kábel a máte hotovo.

Všetko ostatné, čo sme povedali o U32P2 pred vyše dvoma rokmi platí aj tu. Monitor má dobré spracovanie, bohaté možnosti polohovania hodné biznisových monitorov a solídnu konektivitu s rozbočovačom USB. Podanie farieb, jas, doba odozvy ani iné parametre neponúkali dychberúce hodnoty, skôr by som povedal, že ide o priemer.

Na profesionálnu grafickú prácu sa teda U32P2CA nehodí, no na multitasking, správu dvoch zariadení naraz či na prácu v kancelárskych balíkoch bude ako stvorený. Taktiež môže poslúžiť ako menší TV či monitor k hernej konzole vďaka vstavaným reproduktorom. A čo si za jeden pridaný konektor, hoci univerzálny, musíte priplatiť? U32P2 sa v čase písanie jeho recenzie predával za cca 360 eur, teraz je jeho cena len mierne nižšia, a to 350 eur, hoci historicky už mal ja prepad k 300 eurovej hranici. U32P2CA sa momentálne predáva za cca 390 eur, teda o približne 40 viac ako jeho starší súrodenec.

V schéme celkovej ceny ide o 10 % nárast za jeden konektor, no v prípade, že používate notebook s USB-C, rozhodne ide o investíciu, ktorá sa vám vráti v kvalite života, a tiež ide o investíciu do buducnosti, nakoľko monitor si predsa len nekupujete na rok a za jeho živnostnosť môžete vymeniť niekoľko notebookov. Preto by som ja osobne neváhal a siahol po novej verzii s USB-C, hoci aj za mierne vyššiu cenu.

AOC U32P2CA
+ Končene s USB-C – video, 65 W nabíjanie, dáta
+ Široké možnosti polohovania
+ Solídna konektivita s hubom USB
+ Moderný dizajn
+ Bohaté možnosti multitaskingu a multiinput zobrazenia
+ Za veľký 4K displej priaznivá cena
- Iba priemerná kvalita panelu
- Až 10% nárast ceny oproti U32P2
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2884" as a base selector for example: #supsystic-table-2884 { ... } #supsystic-table-2884 tbody { ... } #supsystic-table-2884 tbody tr { ... } */