Site icon HWCooling.net

Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá

Metodika měření a výsledky testů

Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek.

Klíčové vlastnosti chladiče

Hned na první pohled vás na chladiči Liquid Freezer II 240 zaujme použití 38 milimetrů silného radiátoru s relativně nízkou hustotou žeber a jehož boky zdobí z obou stran decentně vyvedené logo výrobce. Obvyklá tloušťka radiátorů u AIO chladičů je obvykle mezi 25 až 30 milimetry.

Délka hadic je komfortních 450 milimetrů, takže by neměl být problém použít tento chladič i v přední pozici u rozměrnějších skříní. Použité ventilátory P12 PWM PST ani jiné komponenty tohoto chladiče neoplývají žádným RGB podsvícením. Celý chladič je naopak vyveden v matně černé barvě, jen opletení hadic a malé prvky na bloku nabízí i nějaké ty odstíny šedé či stříbrné barvy. V dnešní době, kdy je téměř vše vybaveno RGB LED, se jedná o příjemnou změnu. Celé provedení chladiče je prostě ryze funkční. Arctic tím jasně dává najevo, že tento chladič je především o výkonu, nikoliv o disko barvičkách. Pokud byste přesto chtěli tento chladič dovybavit RGB LED, stačí pochopitelně jen vyměnit ventilátory.

   

Nevím proč, ale blok s pumpou mi ze všeho nejvíc připomíná futuristický sportovní automobil. Hodnocení vzhledu je nicméně vždy dosti subjektivní. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Musíte tedy sami zvážit, zda se vám vzhled bloku na tomto chladiči zamlouvá či ne. Hadice jsou do bloku uchyceny pomocí kompresních fitinek a vstupují do bloku z jeho horní strany. Spojení je bohužel pevné, nenajdete zde žádné otočné úhlové fitinky. To je třeba zohlednit, pokud nemáte ve skříni příliš místa nad procesorem, protože hadice nejsou příliš poddajné. Blok s pumpou je také vybaven malým 40 mm ventilátorem, který by měl sloužit k chlazení VRM pasivu na základní desce. Nějaký airflow je vždy lepší než žádný airflow, navíc je tento ventilátor prakticky neslyšný.

   

Hadice jsou vyvedeny z radiátoru celkem netradičně uprostřed. Pro jejich vedení uvnitř sestavy by to ale nemělo znamenat žádné komplikace. Na fotografii níže si lze povšimnout povrchové nerovnosti pod opletením hadice. Jedná se o kabel od ventilátorů, který je veden až k pumpě v bloku chladiče. Tento kabel je také jediný, který musíte při instalaci zapojit do základní desky. Oba ventilátory na radiátoru, pumpa i malý VRM ventilátor jsou totiž zapojeny do série a celému chladiči tak stačí jediný konektor na základní desce. Regulace otáček pumpy i ventilátorů je řešena pomocí PWM.

Obsah balení chladiče ničím nepřekvapí a nechybí zde nic zásadního. Najdete zde vše potřebné pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice vyjma AMD TR4. Kromě instalačních sad zde najdete ještě malé balení teplovodivé pasty MX-4 a také štítek s QR kódem. Jeho naskenování vás nasměruje na webovou stránku s návodem k montáži. Instalace tohoto chladiče navíc už nemůže být jednodušší, celý chladič je z výroby sestaven včetně ventilátorů, stačí tedy jen nainstalovat blok chladiče na procesor, zapojit jediný kabel do konektoru pro ventilátor/pumpu na základní desce a také pochopitelně uchytit radiátor do skříně. Samotná montáž chladiče na základní desku je také vcelku jednoduchá a neměli byste s ní mít obtíže, ať už použijete tento chladič na jakékoliv podporované patici.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Blok s pumpou vám může připadat na první pohled rozměrný, ale zdání klame. Po instalaci na procesor nedochází k žádnému konfliktu s DIMM sloty pro operační paměť ani s VRM pasivy napájecí kaskády na základní desce. Orientaci malého ventilátoru v bloku chladiče je optimální zvolit dle polohy VRM pasivu na základní desce. Použitý radiátor svojí šířkou nepřesahuje rozměry standardního 120 mm ventilátoru a jeho délka nepřesahuje 280 mm. Měl by se tedy bez problémů vejít do většiny moderních ATX skříní bez nejmenších obtíží.

ChladičArctic Liquid Freezer II 240
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel 115x, 1200, 20xx; AMD AM4
Rozměry radiátoru (V × Š × H)Rozměry radiátoru (V x Š x H)277 × 120 × 38 mm
Rozměry bloku (V × Š × H)Rozměry bloku (V x Š x H)98 × 78 × 53 mm
Délka hadicDélka hadic450 mm
Rychlost pumpyOtáčky pumpy800–2000 ot./min
Rychlost ventilátoru VRM1000–3000 ot./min
Materiál radiátoruMateriál radiátoruhliník
Maximální výška RAMMaximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM80 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-648" as a base selector for example: #supsystic-table-648 { ... } #supsystic-table-648 tbody { ... } #supsystic-table-648 tbody tr { ... } */

P12 ventilátory od Arcticu jsou velmi oblíbené pro svojí nízkou cenu, solidní hodnoty statického tlaku a nízkou hlučnost. Regulace otáček probíhá přes PWM a nabízí vcelku široký rozsah. Očekávám tedy od tohoto chladiče solidní výsledky v zátěžových testech. Snad nebudu zklamaný.

VentilátorArctic P12 PWM PST
Arctic P12 PWM PST
LožiskoLožiskoFluid Dynamic Bearing
Rozsah rychlostíVýška (bez ventilátoru)200 – 1800 ot./min
Maximální průtok vzduchuMaximální průtok vzduchu95,7 m3/hod
Maximální statický tlakMaximální statický tlak2,20 mm H2O
HlučnostHlučnost23,5 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-649" as a base selector for example: #supsystic-table-649 { ... } #supsystic-table-649 tbody { ... } #supsystic-table-649 tbody tr { ... } */


Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek.

Metodika testování

Metodika testování je už nějakou dobu ustálená a pro zachování konzistence samozřejmě nedochází k žádným změnám. Jako generátor tepla tedy používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45-60 minut. Chladiče testuji na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1.150 V a poté na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích ~150 W, respektive ~200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy realisticky očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA. Regulaci otáček ventilátorů zajišťuje Noctua NA-FC1. Tento chladič je vybaven pouze jediným kabelem, který zprostředkovává napájení i regulaci pumpy a ventilátorů. Sice to výrazně zjednodušuje vedení kabeláže a odstraňuje problémy ohledně nízkého počtu konektorů na základní desce, ale také to představuje drobný problém pro testování, protože nejsem schopen ovlivnit rychlost pumpy ani malého ventilátoru v bloku. Malý ventilátor v bloku má naštěstí relativně nízký rozsah otáček na svojí velikost a není prakticky slyšet. Pumpa je také tichá, největším zdrojem hluku na tomto chladiči jsou ventilátory, při vyšších otáčkách pak i proud vzduchu od těchto ventilátorů.

Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33.0 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80° C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T znamená teplotu procesoru přes 100°C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80° C je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek.

Závěr a hodnocení

Nevím, jak se to inženýrům v Arcticu povedlo, ale nejspíš to zahrnovalo i černé svíčky a křídový pentagram. Arctic Liquid Freezer II 240 je jednoduše vynikající AIO chladič. Oproti konkurenci navíc není ani přehnaně drahý. Svojí účinností dokonce dotahuje daleko komplexnější a rozměrnější Eisbaer Extreme od Alphacool, který využívá výkonnou D5 pumpu a 280 mm radiátor. Dílenské zpracování je na vysoké úrovni, použité materiály jsou kvalitní, jen relativně agresivní styl bloku a opletení hadic nemusí po estetické stránce vyhovovat každému.

Trošku mě mrzí pouze dvouletá záruka a nemožnost regulovat pumpu odděleně od ventilátorů. Ale to jsou vše jen drobnosti, které nekazí jinak velmi dobrý dojem, který jsem si odnesl z testování tohoto chladiče. Obvykle mám vůči AIO chladičům mírně rezervovaný až skeptický přístup. Tento však mohu vřele doporučit a také si zaslouženě odnáší redakční ocenění Go for it!

Arctic Liquid Freezer II 240
+ Až překvapivě vysoký chladicí výkon
+ Příjemně tichý chod
+ Kvalitní dílenské zpracování
+ Atraktivní cenovka
- Způsob vedení hadic z bloku chladiče
- Krátká záruční doba
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-650" as a base selector for example: #supsystic-table-650 { ... } #supsystic-table-650 tbody { ... } #supsystic-table-650 tbody tr { ... } */