Site icon HWCooling.net

Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint: Rýchlejšia a ľahšia

Testy snímača

Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Základné parametre

ParametreAsus ROG
Gladius III Wireless AimPoint
Parametre
SnímačROG AimPoint (optický)
Rozlíšenie snímača36 000 DPI
Obnovovacia frekvencia1000 Hz
Počet tlačidiel6
Spínače primárnych/sekundárnych tlačidielROG Micro
Ergonómiapravoruká
Materiályplast, PTFE, guma
Rozmery myšky (D × V × Š)123 × 44 × 68 mm
Hmotnosť79 g
Pripojeniekáblové (2 m), bezdrôtové (Bluetooth LE/RF 2,4 GHz)
Osvetlenie RGB LEDáno (telo)
Cenaneznáma
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1949" as a base selector for example: #supsystic-table-1949 { ... } #supsystic-table-1949 tbody { ... } #supsystic-table-1949 tbody tr { ... } */

Detaily

Obsah balenia vo farebnej kartónovej škatuli je, ako býva zvykom pri produktoch ROG, bohatý. Základ je, samozrejme, samotná myška. K nej sa nabaľujú veci ako kábel nazvaný ROG Paracord, adaptér kábla, náhradné spínače a k ním aj nástroj na vyťahovanie spínačov. Pre prípad potreby máte k dispozícii aj náhradné nožičky a polep na myšku, ktorý zdrsní jej povrch. Ako posledné sú tu nálepky ROG pre fanúšikov a návod na používanie.

   

Všetky plasty, s ktorými bude vaša ruka v kontakte, sú hladké. Pravá polovica myšky je viac „rozliata“ a tak je určená iba pre pravákov. Keby ju chcete dať do ľavej ruky, dlaň by ste mali neprirodzene vykrútenú dovnútra. Pri daných rozmeroch spolu s nízkou váhou môžete využiť skoro každý typ úchytu, okrem clawgripu. Osobne som striedal medzi fingertip a palm gripom a oba typy úchytu boli pri používaní myšky pohodlné. 

Oproti pôvodnej Gladius trojke v bezdrôtovej verzii výrobca stiahol váhu ešte o 10 gramov, na rovných 79.

Na ľavej strane máte k dispozícii dve bočné tlačidlá. Tie majú z výroby nastavený krok vpred a vzad. V obslužnej aplikácii sa dá ich funkcia zmeniť a uložiť v internej pamäti myšky. Bočné strany majú pre istejší úchyt ryhovanú štruktúru. Po dlhšej dobe som ale zaregistroval, že sa do nich ľahko dostane nejaké smietko. S čistením je to ale už ťažšie, keďže ryhy sú úzke.

   

Pravé aj ľavé tlačidlá majú mierne zakrivenie, vďaka ktorému vytvárajú „údolie“. Prsty vám lepšie zapadnú do ich stredu. Pri uchytení myšky palm gripom (položená celá dlaň na myške) sa mi veľa krát stalo, že mi samotná váha prsta stlačila pravé tlačidlo. Jeho odpor je na testovanej myške veľmi malý a musel som na to furt myslieť.

Konektor pre nabíjanie integrovanej batérie je USB typu C, takže nebudete v zápale hrania lúštiť, ako otočiť kábel pre nabíjanie.

   

Kábel v príslušenstve je veľmi ohybný a ľahký, za čo vďačí aj jemnému opletu. Vďaka tomu pri nabíjaní ani neviete, že máte myšku napojenú na kábel. Redukcia pribalená ku káblu má z oboch strán konektory pre vstup či USB typu A alebo USB typu C, čím viete ďalej rozšíriť konektivitu.

Zvrchu nad kolieskom sa nachádza tlačidlo, ktoré sa vizuálne stráca na myške. Z výroby je nastavené pre zmenu citlivosti senzora DPI. Väčšina hráčov si nastaví jednu hodnotu (tú najvyššiu) a k tlačidlu sa už nevráti. Ako aj všetky ostatné, tak aj tomuto tlačidlu môžete zmeniť jeho funkciu v obslužnej aplikácii. Tým dáte tlačidlu väčšiu využiteľnosť, ak nepotrebujete pravidelne meniť citlivosť šnímača.

Ak máte radi podsvietenie aj pri myškách, tak vás čaká miernejšie sklamanie. Podsvietené je iba decentné logo ROG vzadu na myške. To pri používaní budete samozrejme prekrývať dlaňou. Pôvodný Gladius III mal podsvietené aj koliesko aj boky myšky. Je ale dobré, mať toto podsvietenie pri bezdrôtových myškách. Dá vám vedieť, ak sa kapacita batérie dostala pod nejakou hodnotu, keď je myška už nabitá a taktiež vám podľa farby dá vedieť, na akú citlivosť ste snímač nastavili.

Zospodu myšky je toho taktiež dosť čo objavovať. Hlavná časť sú klzné nožičky. Tie sú vyrobené z materiálu PTFE (teflón). Vďaka nim je odpor s podložkou nízky a tak sa s myškou hýbe veľmi ľahko. Spredu máte pozičné tlačidlo pre výber režimu pripojenia myšky. K dispozícii máte štandardné káblové pripojenie (zároveň nabíjanie), Bluetooth 5.1 a pre hráčov rádiofrekvenčný režim. Cez rozhranie Bluetooth môžete myšku spárovať až s troma zariadeniam naraz. Výdrž pri tomto režime výrobca udáva solídnych 143 hodín. Stlačením tlačidla „pair“ na dobu tri sekundy nahodí myšku do režimu párovania.

Väčšinu z hráčov zaujíma ale rádiofrekvenčné spojenie, ktoré si výrazne polepšilo. Oproti modelu bez prívlastku AimPoint má o viac ako jedennásobok dlhšiu výdrži a to aj vďaka lepšej technológii pre prenos dát nazvanej ROG SpeedNova. Obnovovacia frekvencia je 1000 Hz, čo sa môže považovať dnes už za herný štandard. Výrobca uvádza výdrž 119 hodín, ja som nameral o niečo málo viac.

Uprostred je umiestnený optický snímač Asus ROG AimPoint. S ním si dokážete nastaviť DPI od 100 do 36 000, pričom by mala byť odchýlka menšia ako 1 %. Pohyb dokáže zaznamenávať až do rýchlosti 650 IPS, čo je v prepočte na naše jednotky niečo málo nad 59,4 km/h pri akcelerácii do 50 g. Ako aj predchodca, tak aj testovaná myška má podporu Nvidia Reflex. Touto funkciou znížite v určitých hrách systémovú odozvu a tak viete oproti protihráčovi získať určitú výhodu.

Vzadu je umiestnené tlačidlo pre zmenu profilov, ktoré sú mimochodom uložené vo vnútornej pamäti myši. Tam je situovaný aj odkladací priestor prijímača USB. Ten síce nie je magnetický, no udrží ho pevne v sebe.

Po odskrutkovani dvoch skrutiek zospodu myšky sa dostanete priamo k jej „vnútornostiam“. Mikrospínače pre hlavné dve tlačidlá sú z výroby osadené ich vlastné. Výdržať by mali 70 miliónov klikov. Konektory snímačov sú pre vyššiu odolnosť pozlátené. To hlavne z dôvodu, že sa dajú vymeniť za iné. Napríklad za Omron D2F-01F, ktoré sú pribalené v príslušenstve. Kompletný zoznam spínačov, ktoré sú kompatibilné nájdete na webových stránkach Asusu.

   

Koliesko spoločne s vrchným tlačidlom pre zmenu citlivosti snímača majú osadené rovanké mikrospínače, aj keď stlačenie kolieska je o dosť príjemnejšie čo sa týka hmatovej odozvy. Pogumovanie je na ňom príjemné na dotyk zároveň zvyšuje istotu pre akciu, ktorú chcete s ním spraviť. Točenie kladiek odpor prijateľný. Ani nie veľký, ani nie malý. Veľkým plusom je jeho nízka hlučnosť pri pomalom rolovaní – napríklad pri čítaní. Zvyšuje sa až pri tom divokom.

   

Nabíjateľná batéria má kapacitu 370 mAh pri 3,7-voltovom napätí. S vyladeným manažmentom spotreby dokáže napájať myšku v režime BlueTooth 143 hodín. Pri RF spojení som nameral skvelých 119 hodín a 48 minút, čo je o 48 minút viac, než udáva výrobca.

Pod batériou sú ukryté dva spínače Kailh s modrým cuplíkom. Tým udáva výrobca životnosť 30 miliónov klikov, takže sa nezabudlo ani na bočné tlačidlá a nedostali to najlacnejšie na trhu.

   



Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Obslužná aplikácia

Pre využitie celého potenciálu myšky je nutná dobre známa aplikácia Armoury Crate. Môžete úplne premapovať všetky klávesy vrátanie makier. Jediná podmienka je, že funkcia ľavého kliku musí byť na jednom z tlačidiel – ráta sa aj točenie kolieska hore/dole. Následné tieto zmeny môžete uložiť do piatich profilov, ktoré sa ukladajú v internej pamäti myši. Dôkladne sa dá nastaviť aj citlivosť senzora, obnovovacia frekvencia, ale aj rôzne vylepšenia ako tzv. „Angle Snapping“, podsvietenie či skalibrovať snímač na vlastný povrch.

Hlavná nevýhoda je, že treba mať vždy aktualizovaný firmvér v myške. Ak je vydaná nejaká dôležitejšia(?) aktualizácia, tak bez neho aplikácia nedovolí vstúpiť do nastavení.

V piatich profiloch môžete mať rôzne premapované tlačidlá
Nastavenie DPI anímača má veľký rozsah od 100 do 36 000 v štyroch režimoch na profil
S podsvietením RGB LED sa viete taktiež vyhrať
Snímač sa kalibruje ručne alebo ak máte nejakú podložku ROG, viete ju jednoducho navoliť a skalibruje sa presne jej povrch
Chcete vedieť kedy klesne batéria pod určitú hodnotu? Dá sa to
Aj pre aktualizácie firmvéru je zvlášť karta



Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Metodika testovania

K otestovaniu kvality snímača používame softvér Mouse Tester, z ktorého je možné vyčítať viacero dát. My sme ale vybrali štyri najhlavnejšie údaje zo všetkých dostupných. Pri teste hýbem po podložke myškou rýchlymi pohybmi sprava doľava a naopak. Tento pohyb v grafoch znázorňuje modrá os X. Červená os Y reprezentuje pohyb myškou dopredu a dozadu, ten je väčšinou minimálny.

Ak sa jedná o bezdrôtovú myšku, ktorá má možnosť pripojiť v móde RF 2,4 GHz, tak merania prebiehajú v tomto režime. Nastavenie snímača bude vždy rovnaké – 400, 3200 a maximálne (36 000) DPI, s maximálnou frekvenciou (1000) Hz.

Vysvetlenie grafov:

Často býva jedným z kľúčových parametrov pri výbere myšky aj hlučnosť jej tlačidiel. Hlavne ak ste nočný tvor a nebývate sami. Pri myškách budeme merať hlučnosť troch najpoužívanejších funkcí, pravý – ľavý klik a točenie kolieskom. Každú vykonáme 10-krát a ich priemer hlučnosti je následne zaznamenaný do grafov. K meraniu poslúži hlukomer Voltcraft SL-100, ktorý je priamo nad testovanou myškou vzdialený 10 cm.

Výdrž myšky je meraná s RF 2,4 GHz pripojením. Primárne sa zameráme na výdrž bez podsvietenia poprípade iných drobností, ktoré pre plnohodnotné používanie nie sú nevyhnutné. Nakoľko je myška prezentovaná ako herná, tak ju využívať primárne na tento účel. Samozrejme ju využívam aj pre štandardnú kancelársku prácu.



Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Testy snímača






Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Merania hlučnosti a výdrž na batériu






Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Záver

Nový snímač ROG AimPoint je naozaj rýchly a veľmi presný. To dokazujú aj všetky body v grafoch držiace sa na líniách. Áno, sú tam malé výnimky, ale sú skôr ojedinelé. Azda jediný nedostatk je, že pri vysokých rýchlostiach uchádza kurzor smerom dole. To si môžete všimnúť pri každom testovanom nastavení citlivosti, v grafoch yCounts × xCounts. Pri bežnom používaní, aj keď v hrách zrýchlite, si toto chovanie ale nemáte šancu všimnúť. Museli by ste rukou veľmi rýchlo po určitú dobu hýbať doprava a doľava.

Tvar myšky je spravený výborne aj pre držanie vo väčšej ruke. Spracovanie vonkajších plastov je na skvelej úrovni, neohýbajú sa ani pri väčšom vyvinutom tlaku. S teflónovými nožičkami sa veľmi ľahko myška kĺže po povrchu, kde jej napomáha aj nízka hmotnosť, 79 gramov. Konektor v podobe USB typu C sa pri perifériách rýchlo rozširuje a nechýba ani tu. Aj so zapojeným káblom je používanie hladké a väčšinu času som o ňom ani nevedel. Prvú polovicu kapacity batérie nabijete rýchlo, za 25 minút. Tam sa rýchlo-nabíjanie aj spomalilo a celkový čas nabitia z 0 na 100% je 1 hodina a 46 minút.

Obslužná aplikácia ponúkne snáď všetky možnosti, o ktoré stojíte. Premapovanie všetkých tlačidiel, makrá, nastavenie podsvietenia a mnoho ďalšieho. Všetky nastavenia sa dajú uložiť do internej pamäti myšky. Tá vám ponúka až päť rôznych profilov, ktoré budete mať vždy so sebou. Najotravnejšie na nej je, že ak nemáte aktualizovaný firmvér v myške, tak vás nepustí aplikácia k jej nastaveniam. A k tomu musíte nájsť a zapojiť kábel, aby ste všetko mali najnovšie.

Veľký plus sú vymeniteľné hlavné spínače, ku ktorým sa ľahko dostanete. Kompatibilné sú po novom aj päť-pinové zároveň s troj-pinovými. Ak by vám nevyhovovali osadené ROG Micro Switches, tak v balení máte na výmenu jedny Omron. Ani pre bočné tlačidlá nie sú použité z tie nižšej sorty. Kailh s modrým spínačmi by mali vydržať 30 miliónov klikov.

Skvelý, nový optický senzor s minimom chýb v testoch, kvalitné vyhotovenie a skvela správa napájania myšky s extrémnou výdržou pri rádiofrekvenčnom spojení (takmer 120 hodín). To je to čo staronovú myšku ROG Gladius III Wireless AimPoint vystihuje. Cena je v čase písania neznáma (a to sme ju zistovali aj priamo od zastúpenia Asusu), takže s udelením redakčného ocenenia budem opatrný, „Approved“.

Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint
+ Presný a rýchly snímač
+ Vymeniteľné mikrospínače
+ Dlhá výdrž na jedno nabitie
+ Podpora Nvidia Reflex
+ Solídne vyhotovenie
+ Nízka hmotnosť
- Nutnosť neustále aktualizovať aplikáciu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1950" as a base selector for example: #supsystic-table-1950 { ... } #supsystic-table-1950 tbody { ... } #supsystic-table-1950 tbody tr { ... } */