Asus ROG Gladius III Wireless AimPoint: Rýchlejšia a ľahšia

Detaily

Pôvodná myška prešla inováciou zvnútra, čo jej parametre výrazne zlepšilo. S novým optickým snímačom ROG AimPoint môžete jeho citlivosť nastaviť až na 36 000 DPI. Aj napriek tomu, že je to viac ako mal predchodca, tak sa výdrž na nabitie zdvojnásobila. A to všetko pri nižšej hmotnosti. Ako je na tom vylepšený model Gladius III Wireless obohatený o prívlastok AimPoint si ukážeme v testoch. 

Základné parametre


Detaily

Obsah balenia vo farebnej kartónovej škatuli je, ako býva zvykom pri produktoch ROG, bohatý. Základ je, samozrejme, samotná myška. K nej sa nabaľujú veci ako kábel nazvaný ROG Paracord, adaptér kábla, náhradné spínače a k ním aj nástroj na vyťahovanie spínačov. Pre prípad potreby máte k dispozícii aj náhradné nožičky a polep na myšku, ktorý zdrsní jej povrch. Ako posledné sú tu nálepky ROG pre fanúšikov a návod na používanie.

   

Všetky plasty, s ktorými bude vaša ruka v kontakte, sú hladké. Pravá polovica myšky je viac „rozliata“ a tak je určená iba pre pravákov. Keby ju chcete dať do ľavej ruky, dlaň by ste mali neprirodzene vykrútenú dovnútra. Pri daných rozmeroch spolu s nízkou váhou môžete využiť skoro každý typ úchytu, okrem clawgripu. Osobne som striedal medzi fingertip a palm gripom a oba typy úchytu boli pri používaní myšky pohodlné. 

Oproti pôvodnej Gladius trojke v bezdrôtovej verzii výrobca stiahol váhu ešte o 10 gramov, na rovných 79.

Na ľavej strane máte k dispozícii dve bočné tlačidlá. Tie majú z výroby nastavený krok vpred a vzad. V obslužnej aplikácii sa dá ich funkcia zmeniť a uložiť v internej pamäti myšky. Bočné strany majú pre istejší úchyt ryhovanú štruktúru. Po dlhšej dobe som ale zaregistroval, že sa do nich ľahko dostane nejaké smietko. S čistením je to ale už ťažšie, keďže ryhy sú úzke.

   

Pravé aj ľavé tlačidlá majú mierne zakrivenie, vďaka ktorému vytvárajú „údolie“. Prsty vám lepšie zapadnú do ich stredu. Pri uchytení myšky palm gripom (položená celá dlaň na myške) sa mi veľa krát stalo, že mi samotná váha prsta stlačila pravé tlačidlo. Jeho odpor je na testovanej myške veľmi malý a musel som na to furt myslieť.

Konektor pre nabíjanie integrovanej batérie je USB typu C, takže nebudete v zápale hrania lúštiť, ako otočiť kábel pre nabíjanie.

   

Kábel v príslušenstve je veľmi ohybný a ľahký, za čo vďačí aj jemnému opletu. Vďaka tomu pri nabíjaní ani neviete, že máte myšku napojenú na kábel. Redukcia pribalená ku káblu má z oboch strán konektory pre vstup či USB typu A alebo USB typu C, čím viete ďalej rozšíriť konektivitu.

Zvrchu nad kolieskom sa nachádza tlačidlo, ktoré sa vizuálne stráca na myške. Z výroby je nastavené pre zmenu citlivosti senzora DPI. Väčšina hráčov si nastaví jednu hodnotu (tú najvyššiu) a k tlačidlu sa už nevráti. Ako aj všetky ostatné, tak aj tomuto tlačidlu môžete zmeniť jeho funkciu v obslužnej aplikácii. Tým dáte tlačidlu väčšiu využiteľnosť, ak nepotrebujete pravidelne meniť citlivosť šnímača.

Ak máte radi podsvietenie aj pri myškách, tak vás čaká miernejšie sklamanie. Podsvietené je iba decentné logo ROG vzadu na myške. To pri používaní budete samozrejme prekrývať dlaňou. Pôvodný Gladius III mal podsvietené aj koliesko aj boky myšky. Je ale dobré, mať toto podsvietenie pri bezdrôtových myškách. Dá vám vedieť, ak sa kapacita batérie dostala pod nejakou hodnotu, keď je myška už nabitá a taktiež vám podľa farby dá vedieť, na akú citlivosť ste snímač nastavili.

Zospodu myšky je toho taktiež dosť čo objavovať. Hlavná časť sú klzné nožičky. Tie sú vyrobené z materiálu PTFE (teflón). Vďaka nim je odpor s podložkou nízky a tak sa s myškou hýbe veľmi ľahko. Spredu máte pozičné tlačidlo pre výber režimu pripojenia myšky. K dispozícii máte štandardné káblové pripojenie (zároveň nabíjanie), Bluetooth 5.1 a pre hráčov rádiofrekvenčný režim. Cez rozhranie Bluetooth môžete myšku spárovať až s troma zariadeniam naraz. Výdrž pri tomto režime výrobca udáva solídnych 143 hodín. Stlačením tlačidla „pair“ na dobu tri sekundy nahodí myšku do režimu párovania.

Väčšinu z hráčov zaujíma ale rádiofrekvenčné spojenie, ktoré si výrazne polepšilo. Oproti modelu bez prívlastku AimPoint má o viac ako jedennásobok dlhšiu výdrži a to aj vďaka lepšej technológii pre prenos dát nazvanej ROG SpeedNova. Obnovovacia frekvencia je 1000 Hz, čo sa môže považovať dnes už za herný štandard. Výrobca uvádza výdrž 119 hodín, ja som nameral o niečo málo viac.

Uprostred je umiestnený optický snímač Asus ROG AimPoint. S ním si dokážete nastaviť DPI od 100 do 36 000, pričom by mala byť odchýlka menšia ako 1 %. Pohyb dokáže zaznamenávať až do rýchlosti 650 IPS, čo je v prepočte na naše jednotky niečo málo nad 59,4 km/h pri akcelerácii do 50 g. Ako aj predchodca, tak aj testovaná myška má podporu Nvidia Reflex. Touto funkciou znížite v určitých hrách systémovú odozvu a tak viete oproti protihráčovi získať určitú výhodu.

Vzadu je umiestnené tlačidlo pre zmenu profilov, ktoré sú mimochodom uložené vo vnútornej pamäti myši. Tam je situovaný aj odkladací priestor prijímača USB. Ten síce nie je magnetický, no udrží ho pevne v sebe.

Po odskrutkovani dvoch skrutiek zospodu myšky sa dostanete priamo k jej „vnútornostiam“. Mikrospínače pre hlavné dve tlačidlá sú z výroby osadené ich vlastné. Výdržať by mali 70 miliónov klikov. Konektory snímačov sú pre vyššiu odolnosť pozlátené. To hlavne z dôvodu, že sa dajú vymeniť za iné. Napríklad za Omron D2F-01F, ktoré sú pribalené v príslušenstve. Kompletný zoznam spínačov, ktoré sú kompatibilné nájdete na webových stránkach Asusu.

   

Koliesko spoločne s vrchným tlačidlom pre zmenu citlivosti snímača majú osadené rovanké mikrospínače, aj keď stlačenie kolieska je o dosť príjemnejšie čo sa týka hmatovej odozvy. Pogumovanie je na ňom príjemné na dotyk zároveň zvyšuje istotu pre akciu, ktorú chcete s ním spraviť. Točenie kladiek odpor prijateľný. Ani nie veľký, ani nie malý. Veľkým plusom je jeho nízka hlučnosť pri pomalom rolovaní – napríklad pri čítaní. Zvyšuje sa až pri tom divokom.

   

Nabíjateľná batéria má kapacitu 370 mAh pri 3,7-voltovom napätí. S vyladeným manažmentom spotreby dokáže napájať myšku v režime BlueTooth 143 hodín. Pri RF spojení som nameral skvelých 119 hodín a 48 minút, čo je o 48 minút viac, než udáva výrobca.

Pod batériou sú ukryté dva spínače Kailh s modrým cuplíkom. Tým udáva výrobca životnosť 30 miliónov klikov, takže sa nezabudlo ani na bočné tlačidlá a nedostali to najlacnejšie na trhu.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu a za upozornenie ohľadom pripájania sa k internetu.

    V práci (CAD, Excel etc) som si pretlačil, ná zaklade X ročnej skúsenosti s mojou G700, nákup Logitechu G604 pre celý office (namiesto najlacnajších myšiek k HP notebookom).
    Kúpila sa jedna, odskúšalo sa všetko na nej, následne sa nakúpili pre ostatných.
    V priebehu posledného pol roku sa pomenily firewally a rôzné filtre výsledkom čoho je že obslužná aplikácia sa nevie pripojiť na internet a bez toto aby si zistila či je aktuálna sa nespustí. Lokálne IT oddelenie to nedokáže riešiť, globálne to odmieta riešiť. Postupne prestáva fungovať prepínanie profilov podľa aplikácií, nedajú sa meniť fukncie tlačidiel. Jediná možnosť je pripojiť ju k súkromnému PC ktorý nie je na firemnej sieti, ponastavovať a pracovať s uloženými profilmy na myške.

    1. Je dobré mať všetko aktualizované (väčšinou), no toto je za mňa krok vedľa, aby sme nemohli bez aktualizácie nastavovať periférie. O to horšie vo firme s väčším počtom, doma si na to človek (možno) aj zvykne… aj keď včera večer na mňa tiež vybehla aktualizácia, tak som sa na to 🙂

      1. Občas po nějaké drahé periferii zašilhám, ale vždycky se nakonec utvrdím v tom, že používat ty laciné je nejvýhodnější.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *