Site icon HWCooling.net

Chieftec Hawk: Najdecentnejšia lacná „herná“ skrinka

Testy chladenia základnej dosky a SSD

Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Základné parametre

ParametreChieftec
Hawk (AL-02B-OP)
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX (140 – 200 mm)
Chladič CPUdo 166 mm
Grafická kartado 349 mm
Ventilátor3× 120 mm + 1× 120 mm
Montáž radiátorov1× do 240 mm + 1× 120mm
2,5" pozície2
3,5" pozície2
DVD/BR1× 5,25"
Rozmery [V/D/Š] (a objem)453 × 435 × 202 mm (39,8)
Hmotnosť5,5 Kg
Materiályoceľ + hliník + plast
Konektivita2× USB 3.1 gen 1 + 1× USB 2.0 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena40 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-380" as a base selector for example: #supsystic-table-380 { ... } #supsystic-table-380 tbody { ... } #supsystic-table-380 tbody tr { ... } */

Obsah balenia a exteriér

V škatuli na vás čaká pomerne malá a výzorom elegantne navrhnutá skrinka, ktorá aj napriek svojim rozmerom pojme základné dosky formátu ATX. Príslušenstvo nie je nijako ohromujúce, no v cenovej kategórii okolo 40 eur som to ani nečakal. Dodávané je len to najzákladnejšie, teda skrutky na montáž, tenké sťahovacie pásky na lepšiu organizáciu káblov a bzučiak pre základnú dosku vyvolávajúci trochu nostalgiu.

Pri manipulácii so skrinkou mi v prvom momente napadlo, či sa nestala niekde chyba, pretože samotné plechy sú náchylné na ohýbanie pri jemnom dotyku. Spôsobuje to aj hrúbka bočníc, ktorá je len 0,6 mm.

Najviac dominantnou časťou exteriéru je predný panel. Leštený hliník s logom firmy Chieftec dodáva inak obyčajnej skrinke šmrnc. Celistvosť povrchu narúša iba záslepka 5,25″ šachty. Tá je už vídaná iba sporadicky, no napriek tomu možnosť inštalácie optickej mechaniky či regulátora otáčok, prípadne iného zariadenia tohto vytrácajúceho sa formátu oceníte. Vzácnosťou je to, že je čelný panel možné úplne odnímať, to znamená, že ho nedržia káble vedúce ku konektorom a tlačidlám. Tie sú síce navrchu skrinky, zasadené sú až do konštrukcie stropného plechu.

Vzhľadom na túto cenovú triedu treba pochváliť, že má Hawk až tri porty USB, a to v rozumnej konfigurácii dvoch štandardu 3.2 gen 1 a jedného štandardu 2.0. Mnohé „skvosty“ to majú z nepochopiteľných dôvodov opačne (tj. dva dvojkové k jednému trojkovému), ale hlavne väčšina skriniek má iba dva porty USB. A to vrátane u nás populárnych SilentiumPC Regnum/Signum. Nakoniec sa nezabudlo ani na dva 3,5mm jacky. Tlačidlo na zapnutie je veľké, pohodlné a za dôležitý Chieftec očividne stále považuje i reset.

   

Na prísun vzduchu z okolia slúžia prieduchy po bokoch predného panela. Tiahnu sa takmer celou jeho výškou. Po oboch stranách sú plechové sitá. Schválne nepíšem, že prachové filtre, pretože nejde o žiadne sieťky s jemným sitom. Milimetrové zrno totiž veľa prachu na sebe neudrží a väčšina čiastočiek ním prenikne.

Zadná strana, ako sme si už spomínali, očakáva doplnenie ventilátora. Mriežka so štruktúrou výrezov v tvare včelích plástov je pripravená na montáž 120mm modelov podľa vlastného gusta. Krytky na pozíciach pre rozširujúce karty sú tak, ako je v low-ende bežné, vylamovacie a v príslušenstve žiaľ nie sú žiadne náhradné na neskoršie zaplnenie už nevyužívaných pozícií. Ako už bolo spomínané, príslušenstvo je naozaj striedme.

   

Skrinka stojí na štyroch plastových nožičkách, ktoré majú na spodku pogumovanie, aby boli šetrné k podlahe alebo všeobecne povrchu, na ktorom je počítač umiestnený. Následne sa tu nachádzajú dva prachové filtre. Filter pod zdrojom je už jeden konečne jemný, nylonový a pod diskovým košom už zase hrubší, neefektívny. Na jeho úchytoch si môžete všimnúť jemné ohnutie do priestoru, aby sa po vyčistení ľahko nasadili naspäť.

   


Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Skromnejší objem, ale predsa stačí

Takmer 40-litrový objem stačí skrinke na to, aby poňala dosky plnotučného formátu ATX. Isteže, osadíte i menšie, všetko do Mini-ITX. Podnos skrinky, ku ktorému sa pripevňuje základná doska, je takisto tenký iba 0,6 mm. Síce oproti bočniciam pre menšiu plochu a ohyby na hranách pôsobí stabilnejšie, no i tak má tendenciu pri montáži sa „ohýbať“. 

Priechodky na kabeláž sú dostatočne veľké a vhodne umiestnené (vrátane tej na kábel EPS). Na podnose však chýba pogumovanie. Buď je to z dôvodu, že na podnose sú plechy na hranách ohnuté do priestoru (a do káblov zase až tak nerežú) alebo sa pri navrhovaní pozeralo na každý cent. Najskôr to bude ale kombinácia oboch veci a skrátka kompromis. Jedna priechodka (jediná pogumovaná) je aj navrchu tunela. Ten má zboku navyše otvor k uľahčeniu pri manipulácií s osádzaním zdroja. Veľké vežovité chladiče jej problém nerobia, zmestia sa všetky s výškou do 166 mm, do ktorých sa drvivá väčšina chladičov zmestí. Presah je len u minima modelov, ako je napríklad Cryorig R1 Ultimate (168 mm) alebo Thermlaright True Spirit 140 (170 mm).

 
Tunel má navyše perforáciu nad šuplíkmi na 3,5″ disky. Zvrchu i zospodu, kde je plechová sieťka podobná tej z predného panela. Takže má znovu hrubšie sito a nejaký ten prach sa cez ňu prepchá. Osobne by som to ale nejako katastrofálne nevidel, hlavné je, že sa dostane chladný vzduch k diskom, čo sa pri montáži dvoch výkonných HDD (a absencií vstupných ventilátorov) hodí.

Pri pohľade naprieč celou hĺbkou skrinky vás nezastaví žiadny ventilátor. Takže ak je účelom používať skrinku ako hernú/pracovnú, treba rátať s dodatočnou investíciou aspoň pre ventilátor na výduch dozadu. Viem si predstaviť vpredu 240mm radiátor vodného chladenia alebo 3× 120mm ventilátory a vzadu ventilátor pre výduch a skrinka by sa určite dala plnohodnotne používať na všetky spôsoby. Ale vzhľadom na low-end a tým pádom predpokladané i lacnejšie (a menej výhrevné) komponenty, bude na väčšinu prípadov, ako uvidíte v testoch, stačiť aj jeden 120mm na výduchu.

Ak sa pozriete zvnútra na vrchnú časť konštrukcie, tak uvidím druhú stranu ovládacieho panela, čo musím ešte raz vyzdvihnúť, že vďaka tomu nie je predný panel fixovaný ku skrinke. Z toho by si mohli brať príklad viacerí výrobcovia.

Po zhodení pravej bočnice sa dostanete k priestoru za základnou doskou, k diskom a k zdroju. Na manažment kabeláže je zboku vytýčený aj organizér, ku ktorému sa káble viažu bežnými drôtikmi potiahnutými zrejme PVC. Tým Chieftec opäť pripomína, že šetrí všade tam, kde sa šetriť dá. Suché zipsy by boli dozaista praktickejším, ale i drahším riešením.

Na samotné káble je k dispozícii približne 16 – 20 mm. Rozšírená je časť so spomínaným organizátorom a s priechodkami na 24-pin a externé napájanie PCI Express. Na 4+4-pin k procesoru je už stiesnenejší priestor, ale i kábel samotný je už tenší a síce je to na chlp, práca s káblami prebiehala v poriadku pri zachovaní všetkej pohodlnosti.

Spodná časť skrinky, respektíve tunel, má najviac priestoru vyhradeného pre zdroj do oficiálnej hĺbky až 200 mm. Treba pochváliť, že kompatibilita zdrojov ATX je naozaj neobmedzená. Odzadu po prvú prekážku/diskový kôš je to 24 cm, čo znamená, že osadíte i tie najdlhšie modely ATX s modulárnou kabelážou (tá kvôli konektorom a ich výške vyžaduje ďalšie extra centimetre nad rámec šasi). Jedinú výhradu mám k tomu, že sa zdroj pri inštalácii trochu šmýka, nakoľko vyvýšené pozície nemajú zdrsnený povrch.

Podpora diskov je v konfigurácii 2 (3,5″) + 2 (2,5″). Do tunela idú iba 3,5″ disky, nejde o zdieľané pozície (2,5″ sa inštalujú za základnú dosku). A treba mať na vedomí, že oba priečinky sú s HDD v kontakte iba cez plastové úchyty. Mäkčené materiály zmierňujúce prenos vibrácii tu nie sú, čo je škoda. Tým môžu vzniknúť nechcené vibrácie v skrinke a pre tenké plechy to môže znamenať, že začnú rezonovať.

   


Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Metodika testovania

Testovanie prebieha v miestnosti s teplotou 23 stupňov Celzia. K zaťaženiu komponentov sú použité súbežne bežiace záťažové programy, konkrétne Prime95 a FurMark (stress test 2K). V Prime95 nastavujem voliteľnú záťaž s rovnakou minimálnou i maximálnou veľkosťou FFTs 1024 KB na konštantné zaťaženie 16 vlákien procesora Ryzen 3700X.

Tieto programy zostavu zaťažujú po dobu 10 minút. Odčítané maximálne teploty (CPU, GPU, MB, čipsetu a SSD) sú následne zapisované do tabuliek, z ktorých exportujeme grafy. 

Keďže sa skrinka nedodáva so žiadnym ventilátorom, použil som 1× Silent Wings 3 od firmy BeQuiet! vo formáte 120 mm, na zadný výduch. Tento ventilátor je pripevnený cez antivibračné stĺpiky, takže sa žiadne vibrácie na konštrukciu skrinky neprenášajú ani pri plnej rýchlosti ventilátora. Vhodné je ešte poznamenať, že otáčky chladiča CPU a GPU sú regulované dynamicky, podľa krivky PWM. Čiže pri skrinkách so slabším chladením treba počítať s vyššou hlučnosťou týchto kľúčových komponentov. Rozdiely medzi skrinkami oproti fixne nastaveným otáčkam chladičov komponentov tak budú nižšie, ale na druhej strane by nikdy nemalo dochádzať k prehrievaniu so stratami výkonu.

Chladiaci výkon skriniek meriam pri rôznych fixných hladinách hlučnosti odstupňovaných obvykle po 3 dBA. Záleží ale aj na tom, aké minimálne a maximálne nastavenie skrinka umožňuje. Hlukomer používam Voltcraft SL-100 so snímačom zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky. To v krátkej vzdialenosti 15 cm pre dosiahnutie čo najvyššieho rozlíšenia. Hlučnosť okolia počas meraní je pritom 32,8 dBA, čo je spodná hranica toho, čo dokážem vo svojich podmienkach dosiahnuť.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 - 1× fan
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
M.2 SATA SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojSeaSonic Focus Plus 550 Gold
SkrinkaChieftec Hawk
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-381" as a base selector for example: #supsystic-table-381 { ... } #supsystic-table-381 tbody { ... } #supsystic-table-381 tbody tr { ... } */


Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Testy chladenia CPU a GPU







Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Testy chladenia základnej dosky a SSD













Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Záver

Netreba robiť veľa testov na to, aby bolo jasné, že aspoň jeden doplňujúci ventilátor je pre Hawk potrebný. Ten skrinku odmení veľmi slušnými výsledkami chladenia. V testoch som takisto použil iba jeden. Aj keď treba poznamenať, že pre skrinky bez chladenia používam ako doplnkový ventilátor drahý BeQuiet! Silent Wings 3. Bežne si môžte kúpiť asi aj lacnejší a zrejme i s o trochu horším chladiacim účinkom. To je ale detail a i napriek tomu je interiér skrinky Chieftec Hawk navrhnutý evidentne náramne dobre a stredne výkonná zostava nebude mať s ničím ťažkosti. A to bol cieľ, overiť, či je možné v takomto menšom toweri prevádzkovať hernú PC zostavu. Je a dokonca i pekne v tichosti.

Za najväčšiu nevýhodu smrdiacu trochu až nachytávaním zákazníka považujem snahu ponúknuť hernú skrinku za lacný peniaz, ale pritom s nutnými ďalšími investíciami. Bez toho ventilátora sa nepohnete, dokonca ani v úspornejších zostavách s integrovanou grafikou by som ho neobchádzal. Zdroj je umiestnený dolu, strop je uzavretý a teplo sa bude vnútri kumulovať.

Ale aby som len nekritizoval, tak samotná skrinka vôbec nie je zlá. Hlavnú výsadu Hawku vidím v jej decentnom vzhľade a minimalistickejších rozmeroch. Nie je problém ju umiestniť pod stôl medzi nohy či na menší kus stola, pričom je možné do nej vmestiť najpoužívanejší formát dosiek ATX. Hmotnosť skrinky je tak akurát aj na nejaké to prenášanie z miesta na miesto a netreba zabúdať ani na tri porty USB vpredu, ktoré v konfigurácii dvoch trojkových a jedného dvojkového sú v tejto cenovej kategórii nadštandard.

Skrinka je koncepčne vhodná i do pracovných zostáv a možno i to bude jeden z dôvodov, pre ktorý jej dá príležitostný hráč vo výbere prednosť. Svojím decentným zjavom totiž dobre zapadne i do kancelárie a pritom (po doplnení ventilátora) má potenciál v plnej záťaži úspešne chladiť aj hernú zostavu.

Chieftec Hawk (AL-02B-OP)
+ menšie rozmery
+ nižšia hmotnosť
+ po dokúpení ventilátora slušné chladenie chladenie
+ až tri konektory USB
+ decentný vzhľad
- tenké plechy
- neodvibrovaný priestor pre 3,5" disky
- nutnosť dokúpenia ventilátora
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-382" as a base selector for example: #supsystic-table-382 { ... } #supsystic-table-382 tbody { ... } #supsystic-table-382 tbody tr { ... } */