Site icon HWCooling.net

Chladiče GPU Arctic jsou oficiálně kompatibilní s Radeony Navi

Nereferenční karty Radeon RX 5700 (XT) ještě nejsou, ale alternativní chladiče mít lze

Radeony RX 5700 a RX 5700 XT přišly s ne zrovna uspokojivým referenčním chladičem a nereferenční verze s custom chlazením budou asi na prodej až od druhé poloviny srpna. Co s tím do té doby, když nechcete čekat? Řešení jsou. S novými Radeony jsou oficiálně kompatibilní chladiče GPU Accelero od Arcticu. Kutilové ale hlásí, že na karty se dají namontovat třeba i chladiče ze starých Radeonů R9 290/390, jejichž montážní díry sedí.

Arctic kompatibilitu oficiálně potvrdil, přičemž na nové grafiky se dá nasadit několik typů, ovšem ne úplně všechny. Pro Radeon RX 5700 XT (výkonnější model s 225W TDP) lze podle Arcticu použít typy Accelero Twin Turbo II, Accelero Twin Turbo III a modely Accelero Xtreme III a Accelero Xtreme IV. Ten jsme mimochodem testovali, viz zde, pokud vás zajímá, jak takovéto chladiče fungují. Bavíme se o referenčních kartách, až vyjdou nereferenční, mohou samozřejmě mít lišící se PCB.

Na levnější Radeon RX 5700 se 180W TDP se dají osadit stejné čtyři modely uvedené výše, ale navíc ještě Accelero Mono Plus, což je krátký pasiv s jedním ventilátorem. A do šestice pak chladič Accelero S3, ovšem podmínka je, že musí mít zároveň Turbo modul. Accelero S3 je samo o sobě pasivní chladič, „S3 Turbo Module“ je přídavný ventilátor, který se instaluje na něj a díky němu má chladič ustát až 200W karty.

Tabulka kompatibility chladičů s Radeony Navi přímo od Arcticu

Tyto chladiče by měly být kompatibilní beze změny nebo nějakých nových adaptérů, takže pokud byste je někde měli doma ze starších časů, můžete je na nereferenční karty nainstalovat. Pokud byste je měli kupovat nově, je tu samozřejmě otázka, zda se to vyplatí. Cena není zanedbatelná a musíte ji zaplatit nad rámec běžné doporučené částky za grafiku. Tím pádem se asi ztratí výhoda v poměru cena/výkon, kterou Radeony RX 5700/RX 5700 XT teď mají proti GeForce RTX.

Rozteč montážních otvorů?

V souvislosti s tímto tématem (a dotazem v komentářích) jsme pátrali, jaká je rozteč montážních otvorů kolem GPU na referenčních kartách Navi. Změřit jsme to ještě příležitost neměli, ale podle fotek s vysokým rozlišením webu techPowerUp nám to odhadem vychází na rozteč 54,28 mm × 54,28 mm pro bližší ze dvou sad otvorů kolem GPU. Tento odhad má asi určitou nepřesnost, protože nejbližší rozteč, kterou podporuje montážní systém chladičů Arctic, je 53,2 mm. Rozpor jsme se rozhodli „vysvětlit“ tak, že 1 mm rozdílu asi díky rozměrům děr v ničem nebrání. Sada vnějších otvorů na PCB má zřejmě rozteč okolo 64,25 mm × 64,25 mm, opět plus minus.

Montážní otvory referenčního PCB Radeonu RX 5700 XT (foto: techPowerUp)

…nebo vzít chladič třeba z R9 290

Tyto otvory by asi mohly být podobné, pokud dokonce ne stejné, jaké prý byly na (některých) grafikách Radeon R9 290. Hardware Unboxed totiž zkusil na referenční Radeon RX 5700 nasadit nereferenční axiální chladič právě z Radeonu R9 290 a uspěl (a zdá se že ne jako jediný). Díry tedy jsou přinejmenším kompatibilní s R9 290 (kde byla rozteč 53,2 mm), ne-li už identické . I toto je možná recept na lepší chlazení Navi pro nedočkavé. Poměrně dost takto starých (2013) výkonných grafik asi už stihlo selhat a jejich pasivy a ventilátory by tedy měly být k mání pro nový život. Problém je samozřejmě, že zrovna takového dárce orgánů musíte vlastnit, nebo někde sehnat.

Radeon RX 5700 s nasazeným neoriginálním chladičem vzatým z Radeonu R9 290 (foto: Hardware Unboxed)
Jiný Radeon RX 5700 s chladičem z Radeonu R9 390 (foto: Timmy Joe)

Pokud jinak takovéto transplantace provádíte, asi bude záhodno nalepit i nějaké aspoň malé pasivy na VRM, protože jen přímý ofuk z ventilátorů (zpomalený průchodem skrz žebra) by jim asi teoreticky nemusel stačit. Při instalaci buď aftermarket chladičů Accelero nebo takovýchto recyklátů asi bude vhodné teploty VRM (a případně pamětí) kontrolovat.