Chladiče GPU Arctic jsou oficiálně kompatibilní s Radeony Navi

Nereferenční karty Radeon RX 5700 (XT) ještě nejsou, ale alternativní chladiče mít lze

Radeony RX 5700 a RX 5700 XT přišly s ne zrovna uspokojivým referenčním chladičem a nereferenční verze s custom chlazením budou asi na prodej až od druhé poloviny srpna. Co s tím do té doby, když nechcete čekat? Řešení jsou. S novými Radeony jsou oficiálně kompatibilní chladiče GPU Accelero od Arcticu. Kutilové ale hlásí, že na karty se dají namontovat třeba i chladiče ze starých Radeonů R9 290/390, jejichž montážní díry sedí.

Arctic kompatibilitu oficiálně potvrdil, přičemž na nové grafiky se dá nasadit několik typů, ovšem ne úplně všechny. Pro Radeon RX 5700 XT (výkonnější model s 225W TDP) lze podle Arcticu použít typy Accelero Twin Turbo II, Accelero Twin Turbo III a modely Accelero Xtreme III a Accelero Xtreme IV. Ten jsme mimochodem testovali, viz zde, pokud vás zajímá, jak takovéto chladiče fungují. Bavíme se o referenčních kartách, až vyjdou nereferenční, mohou samozřejmě mít lišící se PCB.

Na levnější Radeon RX 5700 se 180W TDP se dají osadit stejné čtyři modely uvedené výše, ale navíc ještě Accelero Mono Plus, což je krátký pasiv s jedním ventilátorem. A do šestice pak chladič Accelero S3, ovšem podmínka je, že musí mít zároveň Turbo modul. Accelero S3 je samo o sobě pasivní chladič, „S3 Turbo Module“ je přídavný ventilátor, který se instaluje na něj a díky němu má chladič ustát až 200W karty.

Tabulka kompatibility chladičů s Radeony Navi přímo od Arcticu

Tyto chladiče by měly být kompatibilní beze změny nebo nějakých nových adaptérů, takže pokud byste je někde měli doma ze starších časů, můžete je na nereferenční karty nainstalovat. Pokud byste je měli kupovat nově, je tu samozřejmě otázka, zda se to vyplatí. Cena není zanedbatelná a musíte ji zaplatit nad rámec běžné doporučené částky za grafiku. Tím pádem se asi ztratí výhoda v poměru cena/výkon, kterou Radeony RX 5700/RX 5700 XT teď mají proti GeForce RTX.

Rozteč montážních otvorů?

V souvislosti s tímto tématem (a dotazem v komentářích) jsme pátrali, jaká je rozteč montážních otvorů kolem GPU na referenčních kartách Navi. Změřit jsme to ještě příležitost neměli, ale podle fotek s vysokým rozlišením webu techPowerUp nám to odhadem vychází na rozteč 54,28 mm × 54,28 mm pro bližší ze dvou sad otvorů kolem GPU. Tento odhad má asi určitou nepřesnost, protože nejbližší rozteč, kterou podporuje montážní systém chladičů Arctic, je 53,2 mm. Rozpor jsme se rozhodli „vysvětlit“ tak, že 1 mm rozdílu asi díky rozměrům děr v ničem nebrání. Sada vnějších otvorů na PCB má zřejmě rozteč okolo 64,25 mm × 64,25 mm, opět plus minus.

Montážní otvory referenčního PCB Radeonu RX 5700 XT (foto: techPowerUp)

…nebo vzít chladič třeba z R9 290

Tyto otvory by asi mohly být podobné, pokud dokonce ne stejné, jaké prý byly na (některých) grafikách Radeon R9 290. Hardware Unboxed totiž zkusil na referenční Radeon RX 5700 nasadit nereferenční axiální chladič právě z Radeonu R9 290 a uspěl (a zdá se že ne jako jediný). Díry tedy jsou přinejmenším kompatibilní s R9 290 (kde byla rozteč 53,2 mm), ne-li už identické . I toto je možná recept na lepší chlazení Navi pro nedočkavé. Poměrně dost takto starých (2013) výkonných grafik asi už stihlo selhat a jejich pasivy a ventilátory by tedy měly být k mání pro nový život. Problém je samozřejmě, že zrovna takového dárce orgánů musíte vlastnit, nebo někde sehnat.

Radeon RX 5700 s nasazeným neoriginálním chladičem vzatým z Radeonu R9 290 (foto: Hardware Unboxed)
Jiný Radeon RX 5700 s chladičem z Radeonu R9 390 (foto: Timmy Joe)

Pokud jinak takovéto transplantace provádíte, asi bude záhodno nalepit i nějaké aspoň malé pasivy na VRM, protože jen přímý ofuk z ventilátorů (zpomalený průchodem skrz žebra) by jim asi teoreticky nemusel stačit. Při instalaci buď aftermarket chladičů Accelero nebo takovýchto recyklátů asi bude vhodné teploty VRM (a případně pamětí) kontrolovat.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 5500 XT je tu. 130W 7nm GPU pro FullHD za 184 €

Dnes vychází od AMD grafická karta Radeon, která po delší době přinese novou technologii do pásma levnějších grafik: Radeon RX 5500 XT se 7nm čipem Navi 14. AMD proti novým GeForce GTX 1600 zatím nabízelo jenom různé modely karet dva až tři roky staré generace Polaris s dnes už o dost horší spotřebou. RX 5500 XT má kromě nové architektury a technologií také „jen“ 130W TDP, takže bude o dost zajímavější. Celý článok „AMD Radeon RX 5500 XT je tu. 130W 7nm GPU pro FullHD za 184 €“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem

Pokud chcete zapojit grafickou kartu do vodního chladícího okruhu, musíte z ní sundat chladič a koupit speciální blok (a přitom hlídat, aby byl kompatibilní a něco jste nepoškodili). Nyní si to můžete ušetřit u Radeonu RX 5700 XT, protože PowerColor vydává verzi této grafiky s vodním blokem rovnou z výroby a v rámci záruky. Je to zatím jediný takovýto model, a zároveň také s taktem až 2070 MHz nejrychlejší verze Navi. Celý článok „Nejrychlejší Navi: Radeon RX 5700 XT Liquid Devil s vodním blokem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. díkes za odpoveď na otázku v predchádzajúcom článku o RX5700, je dobre, že tá menšia rozteč je kompatibilná so zavedenými aftermarket chladičmi. jedna pikoška – legenda, čo sa už síce dávno nepredáva (no na bazoši sa stále dá zohnať) má tiež rozteč 53,2 mm – Accelero S1 rev.2!

  1. Verím, že ta rozteč je v skutočnosti presne tých 53,2 mm. Tento náš prepočet skresľuje i to, že všetky diery sú fotené trochu z uhla, keďže snímača je vycetrovaný kolmo na SMD za jadrom.

   Accelero S1 rev. 2 tu mám ešte v originálnom balení, nikdy nepoužité 🙂

   1. môj S1 chladil dve grafiky (s Noctuou NF-15A PWM), momentálne leží v skrini a čaká na tretiu (na ktorej je momentálne Twin Turbo II, no tie dva vetráky nie sú bohvieako tiché, zasa na S1 musím vyriešiť rozteč, ktorú nemá) a ktovie, možno sa nakoniec ešte dožije aj štvrtej….

 2. Pokud sedí rozteč se starými Radeony, tak nebude problém osadit Raijintek Morpheus II.

  Problém jen vždy nastává s chlazením VRM, s Morpheusem na 1080 Ti jsem musel hodně improvizovat 🙂

   1. Na chladič VRM jsem nalepil thermalpady, které lehce lepí, ale masivní chladič udržet nezvládnou. Po chvilce laborování mě nenapadlo nic lepšího, než chladič VRM jednoduše skřípnout mezi mosfety a samotný Morpheus. Po osazení tam byla mezera zhruba 10mm, do které jsem vložil podélně 3 plastové výlisky, které se po montáži Morpheuse zmáčkly a tím vytváří dostatečný přítlak na mosfety. Ghetto a prasárna ale přítlak to má fakt řádnej a na dotek se vždycky spálím, takže to funguje 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *