Site icon HWCooling.net

Evolveo M5: Počítačová skrinka pre nenáročných (test)

Exteriér

S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Základné parametre

ParametreEvolveo
M5
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 160 mm
Grafická kartado 345 mm
Ventilátor5× 120 mm (2× predinštalované)
Montáž radiátorov2× do 240 mm + 1× do 120 mm
2,5" pozície4
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)402 × 392 × 205 mm (32 l)
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita1× USB 3.2 gen. 1 + 2× USB 2.0 + 2× 3,5 mm jack
Orientačná cena50 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1906" as a base selector for example: #supsystic-table-1906 { ... } #supsystic-table-1906 tbody { ... } #supsystic-table-1906 tbody tr { ... } */

Exteriér

Skrinka je zabalená štandardne v kartónovej škatuli. Vnútro je pri preprave chránené polystyrénovou výplňou, v ktorej je umiestnená skrinka. Príslušenstvo obsahuje iba základné veci potrebné na jej osadenie. Tými sú skrutky, jednorazové sťahovacie pásky a bzučiak do základnej dosky na hlásenie chýb. Ten nemusíte nutne zapájať ale sťahovacie pásky si nechajte blízko, budete ich potrebovať.

   

Ľavá bočnica prišla s typicky nalepenou ochrannou fóliou z oboch strán na temperovanom skle. Jeho hrúbka je mierne pod štyrmi milimetrami, presnejšie 3,85 mm. Sklo je uchytené štyrmi zaisťovacími skrutkami, čo tak trochu ruší príjemný vzhľad skrinky. Zato je to ale spôsob, ako odsadiť sklo od kovovej konštrukcie cez gumové priechodky a tak zabrániť aj možnému prenášaniu vibrácií. Z diaľky sklo vyzerá, že je krásne zapustené do otvorov, no nie je to úplne pravda. Keď sa pozornejšie zameriate na vrchnú časť plechu, tak si môžete všimnúť jemne vykrútený koniec. Takto je plech ohnutý aj na začiatku skrinky aj na konci.

   

Celý predný panel je vyrobený z plastu, teda až na kovovú perforáciu. Tá je situovaná na spodnú časť, kde je z výroby osadený aj ventilátor. Panel je možné vycvaknúť z konštrukcie pre lepší prístup k ventilátoru a ľahšie čistenie. V praxi to ale nie je také ružové. S imitáciou prieduchov siaha brada predku takmer do roviny s nožičkami, a tak je jeho vypáčenie možné iba z boku, kde je predná časť skosená. Dá sa to, no nie je to ideálna pozícia odkiaľ ťahať predný panel. 

Aj napriek menším rozmerom skrinky máte možnosť vymeniť použitý 120 mm ventilátor za 140 mm. Taktiež môžete aj prázdnu vrchnú pozíciu osadiť jedným 120/140 mm ventilátorom. Ak by ste chceli použiť kvapalinový chladič, tak jeho radiátor sem zmestíte do veľkosti 280 mm. To je vzhľadom na rozmery skrinky spolu s cenovkou okolo 50 eur slušná variabilita pre osadenie ventilátorov/radiátorov.

   

Perforovaný plech s väčšími otvormi slúži aj ako ochrana pred väčšími prachovými časticami. No keďže sú otvory veľké okolo 1,5 milimetra, tak jemnejšie častice prachu do vnútra skrinky aj tak preniknú.

Na prednom paneli vás čaká jeden ventilátor s označením Evolveo 12R1R Rainbow. Okolo rotora je 18 LED ARGB, ktoré sú pripravené spraviť pekné divadlo. Spolu so skrinkou vám poskytnú až 60 prednastavených možností, ako budú svietiť. A to nevravím ešte o tom, že niektoré pohyblivé efekty viete zastaviť v akejkoľvek polohe a tak sa z pohyblivého stane stacionárny. Nie je veľa informácií zo strany výrobcu o tomto ventilátore, no zopár ich uviedol, napríklad rýchlosť. Maximálny počet otáčok by mal zvládnuť 1200 za minútu. Pri nich uvádza výrobca aj maximálny prietok vzduchu 54,37 m³/h. Ložisko je použité typu „rifle“.

   

V kategórii lacných skriniek dozaista poteší väčší počet portov USB než je bežné. Na I/O paneli sú umiestnené rovno tri, a aj keď dva porty z nich sú pomalšie typu USB 2.0, tak ich počet zabezpečí M5 plusové body. K zvyšku funkčných častí sa radia dva 3,5 mm jacky pre mikrofón a slúchadlá, tlačidlo zmeny podsvietenia ventilátorov a taktiež tlačidlo na zapnutie, prípadne núdzové vypnutie. Nesmieme zabudnúť spomenúť aj dve malé ale zato ostro svietiace diódy medzi tlačidlami. Jedna indikuje stav zapnutia (svieti furt) a druhá aktivitu disku (pri aktivite bliká).

Ďalšia súčasť vrchu je perforovaná mriežka. Tá by mala chrániť strop pred nečistotami, no je rovnako (ne)účinná ako tá vpredu. Našťastie to na vrchu až tak nevadí, pretože sa používa skôr ako výduch, než ako pozícia pre nasávanie. Mriežka je v žľabe umiestnená trochu hlbšie, nikde neprečnieva. Ku konštrukcii je priťahovaná magnetmi po celom jej obvode. Tie držia mriežku na jej mieste celkom dobre. Pod strop je možné dodatočne nainštalovať dva 120 mm ventilátory alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm.

   

Štyri krytky otvorov na rozširujúce karty PCI Express ihneď prezrádzajú, že sa jedná o skrinku bez podpory základných dosiek formátov ATX a väčších. V rámci šetrenia ostala iba jedna z krytiek „recyklovateľná“. Ostatné tri pod ňou sú odlamovacie. Pre hlavičky istiacich skrutiek rozširujúcich kariet sa ušiel aj jednoduchý posuvný kryt pre celistvejší vzhľad aj zozadu skrinky. Nachádzajú sa tu ešte dva otvory pre zdroj a I/O panel základnej dosky. Rozmery výduchu sú prispôsobené iba pre 120 mm ventilátor ale ponúkajú vo vertikálnom smere väčšiu flexibilitu, čo nie je pravidlo pri malých ani pri väčších skrinkách.

   

Štyri nožičky oddeľujú konštrukciu od zeme vo výške 15 mm. Síce majú pogumovanú spodnú časť, no odpor ktorý vytvárajú nie je zrovna veľký. Zospodu pozície pre zdroj je umiestnené prachové sito. To má síce menšie otvory ako predná a vrchná časť skrinky, no stále to nie je niečo, čo by vám dokázalo zdroj ochrániť od prachu ako nylonový prachový filter. Vedľa neho sú otvory pre rôzne umiestnenie šuplíka s úložiskami. 



S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Interiér

Ako už aj počet pozícií pre karty PCI Express prezradil, tak do skrinky môžete umiestniť dosky vo formáte ITX alebo M-ATX, nie väčšie. Toto je azda jediná časť, kde ste obmedzení pre menšie rozmery. Samozrejme, ak by ste chceli osadiť väčšie kolosy vežovitých chladičov procesora ako napríklad NH-D15 alebo Dark Rock Pro 4, tak narazíte na limity skrinky. Ale stále máte voľnú ruku pri výbere chladiča s maximálnou veľkosťou do 160 mm. Pri grafických kartách je taktiež treba dávať pozor, aby neprekračovala limit 345 mm. To by ale nemalo byť zložité vzhľadom na to, že skrinka nie je zameraná pre najvýkonnejší a najväčší hardvér dneška.

Šetrenie môžete pocítiť nie len pri prachových filtroch ale aj pri absencii krytiek pre priechodky kabeláže. Nevravím ale že je to nevýhoda. Niekedy pri prevliekaní káblov sú viac na škodu ako k úžitku, keď nedržia v otvoroch pevne. Zato je ale veľkosť samotných priechodiek dostatočná pre všetky typy káblov. Na podnose majú šírku 22 mm.

Vpravo sa nachádzajú dve pozície pre dve 2,5″ úložiská. Tie sú umiestnené menej tradične z tejto strany skrinky, nie zozadu podnosu.

   

Aj na výduchu je nainštalovaný ventilátor typu Evolveo 12R1R Rainbow, rovnako ako vpredu  

Vrchná časť tunela je posiata otvormi. Štyri sú pre kabeláž, dokonca jeden pri bočnici priamo určený pre dodatočné napájanie grafickej karty. Kábel sa tak nemusí ťahať cez celé vnútro skrinky až ku karte. Tu sú priechodky o niečo užšie ako tie na podnose, ich šírka je 17 mm. Medzi nimi sa nachádza jedna „holá“ pozícia pre 2,5″ úložisko. Presnejšie sa jedná iba o jej otvory, cez ktoré ho uchytíte. Samotné úložisko je šikovne umiestnené pod stropom tunela. Posledný z otvorov pri prednom paneli má šírku 62 mm a slúži pre potenciálne umiestnenie radiátora vodného chladenia.

   

Môžete si všimnúť, že zadná strana podnosu nemá pre správu kabeláže ani jednu sťahovaciu pásku na suchý zips, čo sa mi zdá ako krok vedľa. Áno, môžeme argumentovať tým, že v príslušenstve sú tie jednorazové. Ale čo potom, keď bude treba znovu nanovo organizovať káble? Odhliadnuc od toho, skrinka pre správu kabeláže ponúka 20 mm priestoru, v ktorom ich musíte usporiadať. K tomu vám pomôže sedem pozícií s očkami, kde určite využijete tie jednorazové pásky.

Vľavo pri prednom paneli je na dvoch skrutkách uchytený rozbočovač napájania až pre štyri ventilátory a taktiež pre podsvietenie ARGB. Celá táto jednotka je napájaná priamo zo zdroja cez kábel SATA. Je ale veľmi nešťastne riešená, pretože pri napájaní ventilátorov nie je možné cez ňu (dosku) regulovať otáčky ventilátorov. Ak ich chcete mať s reguláciou, musíte ich zapojiť priamo do konektorov na doske. Čo ale môžete vďaka nej regulovať je podsvietenie. To po zapojení do konektora ARGB dosky môžete synchronizovať a ovládať pomocou softvéru priamo od výrobcu základnej dosky. 

Plechový podnos a aj pravá bočnica sú hrubé 0,5 mm. Tie sa pri tejto tĺšťke očakávane prehýbajú, no nie sú ako z papiera, čiže by niečo vydržať mali.

Vnútro tunela je z časti prispôsobiteľné, za čo vďačí šuplíku pre jeden 2,5″ a dva 3,5″ úložiská. Ten sa dá polohovať (k prednému panelu alebo od neho) alebo aj vytiahnuť. S osadeným šuplíkom dostanete pre zdroj a káble maximálne 210 mm. Bez neho sa priestor zväčší na 340 mm. Kreatívne vymysleli, že aj keď je šuplík vybratý, tak na strope tunela môžete stále uchytiť jedno 2,5″ úložisko. A nakoniec ani ničomu neprekáža.

   

Správa kabeláže nie je na skrinke silná stránka. Bez použitia jednorazových pások to bola bieda. Na kotvenie hlavnej vetvy káblov v strede som použil ohybný drôt, s ktorým boli uchytené pôvodne iba káble z vrchného I/O panela. Mierne mi prekážal aj šuplík pre disky, no nakoniec sa mi to podarilo dať dokopy a dokonca som skrinku uzavrel bočnicou na prvý pokus. Tá sa káblom síce trochu prispôsobila, no vypuknutie nie je vidieť ak sa na to nezameriate. Tu by som aj povedal, že v prípade dlhších káblov je flexibilita bočnica prínosom.

   



S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Metodika testovania

V skrinke máme dva ventilátory s označením Evolveo 12R1R Rainbow, ktoré dokážu určité publikum potešiť so svetelnou šou. Nás hlavne ale zaujíma, ako si poradí pôvodné uloženie ventilátorov s chladením použitých komponentov. Nebude lepšie na nasávaní zobrať spodný ventilátor a uložiť ho na vrchnú pozíciu? Nezníži efektivitu plast, ktorý zakrýva vrchnú pozíciu nasávania? V testovaní sa pozrieme aj na túto možnosť.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaAsus ROG Strix X470-I Gaming
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1717" as a base selector for example: #supsystic-table-1717 { ... } #supsystic-table-1717 tbody { ... } #supsystic-table-1717 tbody tr { ... } */



S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Testy chladenia CPU a GPU








S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Testy chladenia základnej dosky











S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





S nižšou cenou väčšinou ide ruka v ruke aj nižšia kvalita materiálov či celkovo slabšie vyhotovenie. Týka sa to aj testovanej skrinky Evolveo M5. Pri tejto skrinke narazíte na zopár miest, na ktorých výrobca zjavne šetril, ale pokiaľ sa definujete ako používateľ s nižšími nárokmi, tak bude najskôr všetko v poriadku. Hlavná výhoda tu môže byť atraktívna cena, ktorá vás pravdepodobne nezruinuje.

Záver

Skrinka s pôvodným uložením ventilátorom oproti ostatným testovaným výrazne zaostáva. Najviac sa to dotklo procesora, ktorý dosiahol pri hlučnosti 39 dBA najvyššiu teplotu 71 °C. S touto hodnotou skrinka obsadila poslednú priečku, spolu so skrinkou Macube 310. Keď sa ventilátor ale osadí do vrchnej pozície na nasávaní, tak sa teploty procesora znížia o tri stupne. Naopak sa ale zdvihnú teploty na grafickej karte o dve jednotky. Už je iba na vás, čo budete chcieť efektívnejšie chladiť.

Konštrukčná stránka skrinky nie je žiadna hitparáda. Tenšie plechy sa síce ohýbajú ale udržia na sebe to čo im naložíte. Vrchný plech je po krajoch vpredu aj vzadu ohnutý dohora. Neviem prečo a či je to iba vada na testovacom kuse alebo vlastnosť skrinky. Za zmienku stojí aj osadený rozbočovač napájania ventilátorov a ich podsvietenia. Tu je jedna veľká nevýhoda, že je možné regulovať iba podsvietenie a nie aj rýchlosť samotných ventilátorov. Tie môžete regulovať až keď ich zapojíte priamo do základnej dosky.

Do skrinky som testovací hardvér nainštaloval bez ťažkostí. Správa káblov je v skrinke na slabšej úrovni a pre jej úpravu môžete využiť iba jednorazové sťahovacie pásky, ktoré dostanete v príslušenstve. O tých na suchý zips si musíte nechať zdať.

Za cenu približne 50 eur dostanete vzhľadovo aj rozmerovo prijateľnú skrinku, ktorou sa môžete pochváliť aj na stole. Čím sa ale nebudete asi veľmi chváliť je chladenie. To je slabšie oproti väčšine testovaných skriniek, no hardvér strednej triedy s menším odpadovým teplom dokáže uchladiť. Aj keď s menšími nedostatkami, tak menej nároční užívatelia si prídu na svoje a preto si od nás odnáša hodnotenie „Approved“.

Evolveo M5
+ Až tri porty USB
+ Príjemný vzhľad
+ Ventilátory s podsvietením
+ Rozbočovač ventilátorov aj podsvietenia ARGB
+ Až 6 pozícií pre úložiská
- Tenšie plechy
- Slabšie chladenie
- Rozbočovač nereguluje rýchlosť ventilátorov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1907" as a base selector for example: #supsystic-table-1907 { ... } #supsystic-table-1907 tbody { ... } #supsystic-table-1907 tbody tr { ... } */