Site icon HWCooling.net

Fractal Design North Mesh: Skrinka ako kus nábytku

Záver

North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Základné parametre

ParametreFractal Design
North Mesh
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 170 mm
Grafická kartado 355 mm
Ventilátor6× 140 mm (2× predinštalované)/8× 120 mm/1× 80 mm
Montáž radiátorov1× do 360 mm + 1× do 240 mm + 1× 120mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané + 1 volitelné
3,5" pozície2 zdieľané + 1 volitelné
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)469 × 447 × 215 mm (45 l)
Hmotnosť7,6 kg
Materiályoceľ + plast + drevo + faux koža
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 1 typ C + 2× 3,5 mm jack
MSRP155 eur/3799 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1965" as a base selector for example: #supsystic-table-1965 { ... } #supsystic-table-1965 tbody { ... } #supsystic-table-1965 tbody tr { ... } */

Exteriér

Všetko je zabalené v štandardnej kartónovej škatuli s popismi pre rýchly prehľad. Skrinka je obalená v molitánovej pene. Tá po sebe taký neporiadok ako napríklad polystyrén nenecháva. Obsah je, ako sme u Fractal Design zvyknutí, je o trochu bohatší. Oproti bežným skrutkám, jednorazovým sťahovacím páskam a protivibračným podložkám pre 3,5″ disky dostanete navyše ešte držiak ventilátorov k ľavej bočnici. Ten sa dodáva ale iba pri skrinke vo verzii Mesh. Samozrejme tu nechýba ani podrobný manuál, kde sú znázornené aj rôzne možnosti osadenia skrinky.

Pri väčšine skriniek s prívlastkom „mesh“ vám napadne, že budú mať niečo perforované, zväčša predný panel. Pri testovanom Northe to naberá trochu viac na význame a perforovaná je tu aj ľavá bočnica. Ak by ste sa obávali, že takto deravý plech bude ohybný, tak nemusíte. Z vnútornej strany je bočnica spevnená plechovým rámom. Otvory sú tu veľké 0,9 mm, čo pri danej veľkosti perforácie zabezpečí dostatočný prísun vzduchu. Síce som si už pri drahších skrinkách od Fractal Design zvykol, že používajú západkový systém, tak tu ostali verní jednoduchým skrutkám vzadu. Našťastie majú dvojitý závit a tak aspoň zostanú v bočnicach aj po ich vybratí.

   

Ako prvý na skrinke vzbudzuje pozornosť predný panel, ktorý je čiastočne z dreva. Na bielu skrinku je použitý dub, čierna je z orechu. Celý drevený panel sa dá vybrať. Zospodu je na to pripôsobený výrez, za ktorý je možné potiahnuť. Nemusíte tak nič dvíhať, ako je to obvyklé. Zvnútra je nylonový prachový filter, ktorý zabráni nasatie väčšine prachových častíc. Za predným panelom na vás čakajú dva ventilátory Aspect 14 PWM vo formáte 140 mm. Ak by ste chceli osadiť iné ventilátory, tak miesta tu máte na tri 120 mm alebo aj pre radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360 mm.

   

Čo sa kompatibility týka, tak vrchný panel I/O s konektormi neohúri, ale ani nesklame. Dostanete jeden konektor USB typu C a dva typu A. Nezabudlo sa ani na audio stránku, takže tu máte dva 3,5 mm jacky na slúchadlá a mikrofón. Tlačidlo zapnutia je vyhotovené elegantne. Musím poznamenať, že odozva pri jeho stlačení je príjemná. Zapnutie indikuje decentné osvetlenie LED, ktoré je umiestnené v línii pretínajúce všetky prvky na ovládacom paneli.

   

Zbytok vrchnej časti je perforovaný, rovnako ako aj ľavá bočnica. Kovový panel môžete jednoduchým potiahnutím dozadu vybrať a tak si uľahčiť inštaláciu komponentov dovnútra skrinky. Aj na strop sa dajú podľa výrobcu osadiť ventilátory, dva 140 mm, alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 240 mm. Odmontovať sa dá aj kryt panela I/O cez dve skrutky navrchu a dva vpredu. Tým získate ľahký prístup k ovládaču s konektormi, ak by ste sa rozhodli pre nejaký „servisný“ zásah aj doma.

   

Zadná strana sa od väčšiny skriniek veľmi nelíši. Zospodu je vstup aj s rámčekom pre uchytenie zdroja ATX. Nad ním sú krytky rozširujúcich kariet v PCI Express. Tie sú upravené tak, aby sa dal na nich osadiť jeden 80 mm ventilátor. Ten by mohol poslúžiť na tlačenie vzduchu pod grafickú kartu. Hore je štandardný otvor pre panel I/O základnej dosky, vedľa neho sú prieduchy s možnosťou osadiť 120 mm ventilátor. Je prekvapivé, že z výroby neumiestnili jeden ventilátor práve tu. Z tých dvoch vpredu sem kvôli veľkosti (140 mm) nedáte ani jeden. Zadnú časť zakončí putko z umelej kože, ktorá slúži k potiahnutiu vrchného panela. Ja som ho teda nepoužil ani raz. Skôr som panel spredu zatlačil dozadu.

   

Nad zemou držia skrinku štyri nožičky, ktoré sú osadené protišmykovou gumou. Tá kladie veľký odpor pri posúvaní skrinky na stole. Zdroj proti prachu chráni jemný prachový filter, aký je použitý aj vpredu.



North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Interiér

Z príslušenstva môžete držiak ventilátorov osadiť priamo za perforovanú bočnicu. Ten uchytí dva 120 alebo 140 mm ventilátory. Držiak môžete použiť na troch miestach. Vrchná poloha je presne naproti procesora a podľa parametrov by nemal mať vežovitý chladič viac ako 145 mm na výšku (šírku). Testovací chladič Fuma 2 má výšku 154,5 mm a držiak som dokázal osadiť, no s nasadenými ventilátormi to už nešlo. Možno o dva až tri milimetre menší chladič a podarilo by sa to. V strednej a spodnej polohe držiak zasa limituje grafickú kartu na šírku. Nemala by presahovať 148 mm aj s napájacím káblom. Aby ale držiak bolo možné uchytiť, tak musel byť pridaný ešte jeden panel. S ním je samozrejme miesta pre manipuláciu v skrinke menej a tak je možnosť ho vybrať pomocou jednej skrutky na strope.

      

Do priestranného vnútra môžete osadiť základné dosky Mini-ITX, mATX a ATX. Pre E-ATX už miesto nezostalo. Pozície uchytenia základných dosiek sú označené podľa ich formátov. Stĺpiky na osadenie máte z výroby už predmontované. Bez použitého držiaka ventilátorov na bočnici môže mať vežovitý chladič procesora veľkosť až úctyhodných 170 mm, vďaka čomu máte úplnú voľnosť v jeho výbere. Pri grafickej karte sa taktiež nemusíte obmedzovať do veľkosti 355 mm s osadeným ventilátorom vpredu. 

Gumené krytky majú iba vertikálne priechodky kabeláže. To že chýbajú navrchu a na tuneli ako mínus určite nevidím. Čo ale ako prekážku vidím, je veľkosť vertikálnych priechodiek. Prevliekanie hrubšieho kábla ATX, pre napájanie základnej dosky, vám cez ne pôjde ťažšie.

Vrchné a spodné priechodky majú šírku dva centimetre, čo je dostatočné aj pre pohodlné prestrčenie kábla EPS na napájanie procesora. Vpredu za panelom je najväčší otvor v skrinke. V ňom máte až osem centimetrov pre radiátor kvapalinového chladiča.

   

Tak ako je pri Fractal Design zvykom, tak aj táto novinka prináša slušnú správu kabeláže s predpripravenými troma páskami na suchý zips v žľabe. Ten pre káble poskytuje až 30 mm priestoru do hĺbky. Okrem toho je na podnose ďalších 14 pozícií pre uchytenie káblov. Pri nich viete využiť napríklad jednorázové sťahovacie pásky z príslušenstva. Okrem toho má na sebe podnos aj držiak pre dve 2,5″ úložiská. Ten jednoducho vyberiete jednou istiacou skrutkou. Priestor pre úložiská máte aj v tuneli. Nie štandardný šuplík ale ďalšie dva držiaky. To vám dáva veľkú flexibilitu pri správe kabeláže, keďže nezavadzajú a tak ich nemusíte nutne vyberať ak ich nepotrebujete. Jedná sa o hybridné držiaky, no nie hoc aké. Môžete tu osadiť 2,5 aj 3,5″ úložiská súčasne na jeden držiak. Ich pozíciu v tuneli si taktiež môžete určiť. Dve miesta sa nachádzajú dole a tretie, alternatívne, je na strope tunela. Pri spodnom uložení môže byť maximálna dĺžka zdroja 140 mm. Ak využijete iba jeden držiak, tak jeho dĺžka môže byť až 255 mm. Bez nich máte voľný tunel o dĺžke 375 mm.

   

Na vrchnej časti je osadený malý rozbočovač pre štyri ventilátory. Pri ponechaní tých dodávaných ku skrinke, dokážete pokryť až päť ventilátorov. Oba sa dajú do seba reťazovo nadpojiť a tak ušetriť jednu pozíciu v rozbočovači. Ak by vám jeho vrchné umiestnenie nevyhovovalo, tak môžete použiť alternatívnu pozíciu. Tá sa nachádza zozadu skrinky, tam kde sa štandardne osádza ventilátor na ťah.

Všetko spomenuté na sebe držia pevné plechy o neuveriteľnej, možno až prehnanej, hrúbke 0,9. mm

Pri inštalácii hardvéru som sa stretol s jedným, celkom nepríjemným nedostatkom. Ako výrobca udáva možnosť osadenia dvoch 140 mm ventilátorov na strope, tak pravdepodobne nerátal s menej ohybnými káblami pri napájaní procesora. Kvôli tomu mi káble kolidovali s pozíciou pre ventilátor a nebolo tam možné osadiť dva, ale iba jeden. Rovnako tak bude problém aj s iným hardvérom, ako napríklad radiátor kvapalinového chladenia. Minimálne s tými širšími.

   

Okrem vrchného osadenia 140 mm ventilátorov išla inštalácia bez ťažkostí. Káble sa dali veľmi ľahko a intuitívne usporiadať a následne zapojiť. Najviac tomu pomohol voľný priestor v tuneli a 30 mm hlboký žľab pre správu kabeláže.

   



North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Metodika testovania

V skrinke sú osadené dva 140 mm ventilátory s označením Aspect 14 PWM. Tie vo veľkosti 120 mm vyšli v podrobných testoch vcelku dobre. Ako si ale poradia s chladením, keď z výroby sú umiestnené iba na nasávaní vpredu? Verzia Mesh ponúka aj menej tradičné umiestnenie ventilátorov, priamo za ľavú perforovanú bočnicu. Túto pozíciu s ventilátormi otestujeme taktiež. Aj s orientáciou „nasávania“ aj „vysávania“, pre porovnanie s pôvodným osadením. Držiak s ventilátormi je umiestnený priamo nad tunelom.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1456" as a base selector for example: #supsystic-table-1456 { ... } #supsystic-table-1456 tbody { ... } #supsystic-table-1456 tbody tr { ... } */




North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Testy chladenia CPU a GPU








North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme aj skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Testy chladenia základnej dosky











North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Testy chladenia SSD




Zahrievanie vzduchu pod stropom





North: Skrinka, ktorá sa má priblížiť súčasnej modernej domacnosti. Na niektorých miestach Fractal Design plasty a kov nahradil za drevo a umelú kožu. Testovaný variant skrinky North s doplnkovým označením Mesh má deravý nielen predok, ale aj bočnicu, vďaka čomu sú k dispozícii nové možnosti chladenia. Okrem továrneskej konfigurácie prevetráme skrinku ventilátormi aj z netradičných pozícií.

Záver

V testoch skrinka nedokázala ani s perforovanou bočnicou chladiť komponenty na rovnakej úrovni ako napríklad Meshify 2 Compact z rovnakej stajne. Veľká nevýhoda je, že nemožete použiť vzadu na „vysávaní“ dodávané ventilátory kvôli nepodporovanému formátu. No obstála celkom slušne. S použitím oboch ventilátoroch na bočnici si polepšila iba teplota grafickej karty. Aj to iba pri „nasávaní“. Pri opačnej polohe sú na držiaku skôr na škodu ako na úžitok. Hlavne kvôli nepríjemnému zvuku, ktorý začnú vydávať. Jediné malé zlepšenie teplot v tejto polohe nastalo pri zahrievaní pod stropom.

Kvalita skrinky je na vysokej úrovni. Hrubé plechy bez ohýbania vám udržia na sebe všetko čím ich zaťažíte. Drevené prvky vpredu sú taktiež pevne osadené, s minimálnou vôľou. Aj keď za perforovanú bočnicu môžete osadiť dva ventilátory, tak treba počítať s tým, že nemá žiadny prachový filter v prípade „nasávania“. Vpredu ho máte. Zaujímavou pozíciou je aj osadenie 80 mm ventilátora na krytkách pre rozširujúce karty v PCI Express. Ako menšiu nevýhodu vidím nemožnosť zobrať jeden ventilátor spredu a osadiť ho za procesorový chladič na vysávanie teplého vzduchu kvôli veľkosti. Vnútro je inak priestranné a môžete doň nainštalovať aj väčší hardvér, nemusíte sa obmedzovať.

Pri skladaní som sa stretol s nedostatkom, možno aj mojich káblov, ale kvôli napájaciemu káblu pre procesor som nemohol osadiť na vrchnú časť dva 140 mm ventilátory ale iba jeden. Okrem toho išla inštalácia bez ťažkostí a vďaka skvelej správe kabeláže aj dosť rýchlo. Najviac tomu pomohla voľnosť v tuneli. Tú zabezpečili priechodné pozície pre úložiská. A samozrejme aj žľab pre kabeláž hlboký 30 mm.

Vzhľadom dokáže skrinka zapadnúť do hádam každej modernejšie vybavenej miestnosti, či čierny variant s orechovým alebo biely s dubovým drevom. Poskytne rôzne varianty osadenia ventilátorov a taktiež úložísk. S malými nedostatkami a s cenou 155 eur/3799 Kč si skrinka odnáša hodnotenie „Approved“.

Fractal Design North Mesh
+ Netradičný vzhľad
+ Až deväť pozícií pre ventilátory
+ Rozbočovač ventilátorov
+ Voľný priestor v tuneli
+ Skvelá správa kabeláže
+ Robustné vyhotovenie
- Absencia jemného prachového filtra na bočnici
- Ventilátor na strope kolidoval s napájacím káblom procesora
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1968" as a base selector for example: #supsystic-table-1968 { ... } #supsystic-table-1968 tbody { ... } #supsystic-table-1968 tbody tr { ... } */