Site icon HWCooling.net

GeForce RTX 3080 Ti a 3070 Ti v notebookoch. Max-Q a výkon

Reštaurácia videa v Topaz Video Enhance AI

Nvidia túto jar potešila novými modelmi grafických kariet pre herné notebooky. V sériách 70 a 80 sme sa prvýkrát dočkali modelov Titanium (Ti), ktoré bolo doteraz len v desktopových variantoch. Okrem vyššieho výkonu prichádza aj štvrtá generácia technológie Max-Q pre tenšie modely. Tá neobišla ani notebooky z „pracovnej“ divízie Nvidia Studio, do ktorej spadá aj Aero 16 od Gigabyte, na ktorom si novinky otestujeme.

Upozornenie: Tento článok vznikol na objednávku Nvidie a je platený. Firma však nijakým spôsobom nezasahovala do jeho obsahu a jediná podmienka bola priblížiť čitateľom objektívne výhody nových grafických kariet a technológií v notebookoch. Namerané výsledky v testoch sú naše vlastné.

Nový hardvér

Nie je žiadnym prekvapením, keď výrobcovia v priebehu životného cyklu prinesú vylepšené modely s mierne vyšším výkonom, aby tým hráčom uľahčili čakanie na úplne novú generáciu hardvéru. Pri Nvidii sme takto v priebehu rokov dostávali modely Ti, prípadne pri Ampere architektúre to boli Super verzie už existujúcich modelov.

Desktopové generácie Ampere a Turing trend Ti modelov zmenili, nakoľko vrcholový herný model radu x80 (RTX 2080 Ti/3080 Ti) vyšiel zároveň s „bežnou“ 2080/3080, čím výrobca prerušil zaužívanú ideológiu. Zmeny sa udiali aj na poli mobilných grafík, kde sme doteraz vždy končili pri modeloch x80, teda GTX 1080, RTX 2080 (Super) a v súčasnej generácii RTX 3080. Tento rok sme sa prvýkrát dočkali modelu Ti aj v mobilnom prevedení a v tomto čase sa do obchodov dostávajú už aj prvé notebooky s touto grafikou. Okrem vrcholného modelu „80“ Nvidia predstavila aj RTX 3070 Ti v mobilnom vyhotovení, pričom opäť platí, že Ti v 70 rade sme doteraz na notebookoch nevideli. Konkrétne zmeny v špecifikáciách jednotlivých GPU vidíte na obrázku nižšie.

Špecifikácie mobilných GPU radov 70 a 80 podľa webu Nvidie. (Zdroj: Nvidia)

Nová RTX 3070 Ti dostala o 15 % viac shaderov (jadier CUDA), no mierne sa jej znížili frekvencie. Spolu s jadrami CUDA narástol aj počet RT jadier, zo 40 na 46.  Mobilná RTX 3070 Ti ponúka teda na vlas rovnakú konfiguráciu ako desktopový variant RTX 3070. Podobný trend vidieť aj pri RTX 3080 Ti,  ktorá má takmer o 21 % viac shaderov a tiež o cca 100 MHz nižšie takty. Počet RT jadier tiež narástol o takmer 21 % z 48 na 58. Mobilná RTX 3080 Ti však nemá žiadnu podobnosť s desktopovými verziami a na plnú 3080 stále stráca. Ako je teda možné, že mobilná 3070 Ti sa zhoduje s desktopovou 3070 a mobilná 3080 Ti je tak rozdielna? Dôvod je jednoduchý, mobilná RTX 3080 Ti využíva nový typ GPU s označením GA103, ktorý doteraz nepoužívala žiadna verzia herných grafík výrobcu. Mobilná RTX 3070 Ti má rovnaký čip GA104, aký aj desktopová 3070, preto sa ich konfigurácie zhodujú. Pre lepšiu predstavu ako z jednotlivých čipov výrobca vytvára herné GPU, dobre poslúži nasledujúci obrázok.

Prevod GPU na herné modely. (Zdroj: Geekerwan)

Nvidia pri nových modeloch prezentuje silné vyhlásenia ako že mobilná RTX 3080 Ti je rýchlejšia ako desktopový Titan RTX alebo 3070 Ti má byť až 1,7-krát rýchlejšia ako 2070 Super. V nasledujúcich kapitolách sme si pre vás pripravili prvé testy výkonu, no na lepší obraz o výkone nových mobilných grafík sa budeme potrebovať pozrieť na viac notebookov od rôznych výrobcov, na čom už pracujeme.

Nový softvér

Zmeny hardvéru sú nám už jasné, no mobilné grafiky sa vo veľkej časti spoliehajú na softvér pre optimalizovanie výdrže aj výkonu vzhľadom na obmedzenia, ktoré forma notebooku obnáša. Nvidia s 10 generáciou Pascal priniesla nové technológie a označenia s názvom Max-Q, ktoré umožnili priniesť vysoký desktopový výkon do tenkých a ľahkých notebookov, pričom hlučnosť a výdrž batérie tiež dostali vysokú prioritu. S novými mobilnými RTX 3070 Ti a 3080 Ti dostávame už štvrtú generiáciu Max-Q technológií, ktoré doplňujú už existujúce riešenia ako Whisper Mode, Advanced Optimus či Dynamic Boost, ktoré už poznáte.

Max-Q technológie 4. generácie (Zdroj: Nvidia)

CPU Optimizer

Nový low-level framework, ktorého úlohou je optimalizovanie výkonu, teploty a spotreby novej generácie procesorov. Vďaka tomu môže byť energia presúvaná medzi CPU a GPU podľa potreby na dosiahnutie vyššieho herného výkonu.

Rapid Core Scaling

Je určený pre tvorcov a študentov, ktorí využívajú aplikácie ako Adobe Premier Pro, Bledner či Mathlab. Rapid Code Scaling umožňuje grafickému jadru monitorovať reálne požiadavky systému a používať len tie jadrá, ktoré sú potrebné, namiesto všetkých. Tým sa presunie energia zo všetkých jadier len na tie využívané, vďaka čomu môžu pracovať na vyššej frekvencii a podľa výrobcu umožniť až trojnásobný výkon pri intenzívnej práci na batérii.

Battery Boost 2.0

Isto viete, že po odpojení notebooku od napájacieho adaptéra dramaticky klesá jeho výkon, čo platí obzvlášť pri najvýkonnejších modeloch. Battery Boost 2.0 preto využíva AI na ovládanie celého zariadenia a v reálnom čase hľadá rovnováhu medzi využitím grafiky a procesora, vybínania batérie, kvalitou obrazu a snímkovacou frekvenciou. Výsledkom má byť „skvelá“ hrateľnosť na batériu, pričom výdrž sa má zlepšiť až o 70 %.

Nvidia Studio

Niekoľkých noviniek sa dočkal aj ekosystém Nvidia Studio, ktorý už obsahuje viac ako 75 aplikácií s podporou RTX. Novinkou je Nvidia Omniverse  čo je otvorená platforma pre spoluprácu v 3D dizajne, škálovaní multi-GPU v reálnom čase pre simulácie, vytváranie digitálnych dvojčať a mnoho iného. Bližšie informácie o Omniverse nám výrobca predstavuje vo videu:

Notebooky s označením Nvidia Studio sú zamerané predovšetkým pre tvorcov, ktorým majú poskytnúť vysoký výkon pre ich potreby kdekoľvek sa nachádzajú. Nvidia porovnala výkon v niekoľkých 3D aplikáciách, kde ukazuje porovnanie RTX 3080 Ti proti Apple Silicon M1 Max.

Porovnanie výkonu dvojice GPU od Nvidie s Apple Silicon M1 Max v 3D aplikáciách (Zdroj: Nvidia)

Dajte nám v komentároch vedieť, či by vás téma pracovných aplikácií a výkon v 3D computingu zaujímala, mohli by sme o tom pripraviť samostatný článok. M1 Max mám k dispozícii a pravdepodobne čoskoro siahnem aj po M1 Ultra, mohlo by teda ísť o zaujímavé porovnanie.

Nové RTX 3070 Ti a 3080 Ti sú už dostupné naprieč rôznymi modelmi od známych výrobcov ako Acer, Alienware, Asus, Aorus, Dell, Gigabyte, Legion, MSI či Razer. Testovaný kúsok Gigabyte Aero 16 YE5 si viete zakúpiť na CZC.cz za 118 790 Kč/4880 eur. CZC má tiež k dispozícii aj ďalšie modely s RTX 3070 Ti s cenou od 52 500 Kč/2150 eur a takisto modely s RTX 3080 Ti s cenou od 83 990 Kč/3450 eur.

Obchodu CZC.cz sa tiež chceme poďakovať za poskytnutie notebooku Gigabyte Aero 16 YE5, ktorý si v nasledujúcich stranách v krátkosti otestujeme a neskôr vám prinesieme aj našu plnohodnotnú recenziu.




Nvidia túto jar potešila novými modelmi grafických kariet pre herné notebooky. V sériách 70 a 80 sme sa prvýkrát dočkali modelov Titanium (Ti), ktoré bolo doteraz len v desktopových variantoch. Okrem vyššieho výkonu prichádza aj štvrtá generácia technológie Max-Q pre tenšie modely. Tá neobišla ani notebooky z „pracovnej“ divízie Nvidia Studio, do ktorej spadá aj Aero 16 od Gigabyte, na ktorom si novinky otestujeme.

Ako prvé sa pozrieme na niekoľko benchmarkov, ktoré preverujú celkový aj grafický výkon notebooku. Vybrané do porovnania sú predovšetkým notebookys Max-Q z predchádzajúcich generácií, a to až od GTX 1080. Upozorniť treba ale na fakt, že každý z notebookov má špecifickú konfiguráciu a výkon GPU sa tak hýbe o 80–150 W a priame porovnanie tak aj pri rovnakom modely grafiky nemusí byť presné. Čo by ale presné malo byť je porovnanie Aero 16 s predchodcom Aero 15 OLED, keďže oba notebooky majú grafiku konfigurovanú na 105 W. Do porovnania sme pridali aj Legion 7 16 AMD, čo bol doteraz najvýkonnejší notebook u nás v testoch so 150 W grafikou a 15 W Dynamic Boost. Bude zaujímavé sledovať, ako si poradí pracovný a hlavne tenký Aero 16 s menej W v porovnaniach s inými, často výrazne väčšími modelmi.

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Na výsledok PCMark tradične vplýva viac výkon procesora ako grafiky, nové Aero s 12 generáciou Intel tak dosahuje najlepší výsledok z porovnávaných notebookov. Na predchodcu má 7 % náskok a poráža aj Legion 7 16, čo je doteraz najvýkonnejší notebook v testoch.



Herne orientované 3DMark Firestrike a Time Spy ukazujú mierne väčší rozdiel medzi novým a starým Aero, konkrétne 9 a 11 %. Legion však už ukazuje svoju silu a s 27 a 29 % náskokom Aero poráža. Bude zaujímavé sledovať, či sa tieto čísla potvrdia aj v reálnych hrách.




Výkon závislý od RT jadier ukazuje očakávný výsledok. Nakoľko nová RTX 3080 Ti má najväčší počet RT jadier, až 58, z testovaných modelov, náskok na starší Aero sa v porovnaní s predchádzajúcim testom zvýšil na 14-15 % a naopak náskok Legionu zmenšil na 25 %.



Posledným syntetickým testom bude herný Unigine Heaven kde sa vracajú výsledky späť na hodnoty z 3D Marku, teda 7–9 % náskok pred Aero 15 a strata 28–29 % na Legion. Výsledky naprieč testami sú teda pomerne konzistentné, uvidíme, či a ako sa toto zmení pri hrách.


Nvidia túto jar potešila novými modelmi grafických kariet pre herné notebooky. V sériách 70 a 80 sme sa prvýkrát dočkali modelov Titanium (Ti), ktoré bolo doteraz len v desktopových variantoch. Okrem vyššieho výkonu prichádza aj štvrtá generácia technológie Max-Q pre tenšie modely. Tá neobišla ani notebooky z „pracovnej“ divízie Nvidia Studio, do ktorej spadá aj Aero 16 od Gigabyte, na ktorom si novinky otestujeme.

Herné testy – dedikovaná grafika

Aero 16 podobne ako 15 nie sú herné ale pracovné notebooky, o čom svedčí aj ich zaradenie do Nvidia Studio programu. Aero 16 mi dokonca prišiel so Studio ovládačom. Napriek pracovnému zameraniu je herný notebook určite zaujímavý a nemohli sme si preto nechať ujsť možnosť otestovať novinku aspoň vo vybraných hrách z nášho štandardného zoznamu titulov.



V GTA vidieť, že nové a staré Aero sa vo výkone veľmi nelíšia, čo je zrejme dôkaz thermal throttlingu, keď aj Zephyrus M15 s RTX 2070 Super je na tom lepšie. Aero 16 s kovovým telom sa naozaj dokáže pekne zahriať, čo pre herný výkon rozhodne nie je ideálne.




Far Cry je výrazne kratší test a tu už novinka dosahuje lepšie výsledky, a to až tak dobré, že v priemerných FPS stráca len 1 % na Legion. Nad starším Aerom víťazí opäť o známych 8 %.




Veľmi podobný výsledok vidíte aj v AC Odyssey kde 16 opäť predbieha 15 o 7 % a na Legion mu chýbajú len 3 %.



Väčšie rozdiely sú v SOTTR, kde novinka nadelila staršiemu súrodencovi 17 % a Legion sa vzdialil len na 6 %, čo sú opäť skvelé hodnoty, keď berieme v úvahu rozdiel v napájaní GPU. Inak povedané RTX 3080 Ti s rovnakou watážou akú má Legion bude nezastaviteľná.


Nvidia túto jar potešila novými modelmi grafických kariet pre herné notebooky. V sériách 70 a 80 sme sa prvýkrát dočkali modelov Titanium (Ti), ktoré bolo doteraz len v desktopových variantoch. Okrem vyššieho výkonu prichádza aj štvrtá generácia technológie Max-Q pre tenšie modely. Tá neobišla ani notebooky z „pracovnej“ divízie Nvidia Studio, do ktorej spadá aj Aero 16 od Gigabyte, na ktorom si novinky otestujeme.

Reštaurácia videa v Topaz Video Enhance AI

Pomocou GPU Nvidia GeForce je možné zvýšiť obrazovú kvalitu u starých videí. Typicky zaznamenávaných na analógové kamery, ktorých nahrávky okrem veľmi nízkeho rozlíšenia obsahujú aj veľa šumu a rôznych artefaktov.

Efektívnu aplikáciu na odstraňovanie vyššie spomínaných nedostatkov má Topaz. DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI z našich testov grafických kariet a procesorov poznáte. Tieto aplikácie slúžia na reštauráciu fotiek, keď vás ale zaujíma video, tak je tu komplexnejší Video Enhance AI. Aj silou tensorových jadier cez API DirectML táto aplikácia snímku po snímke vylepšuje videonahrávky. Pre dosiahnutie slušných výsledkov je to výpočtovo veľmi náročná úloha, ktorá pre dosiahnutie prijateľných časov vyžaduje vysoký výkon GPU.

Sústredený pohľad Royce Gracie pred zápasom s Ken Shamrock na turnaji UFC 1. Po reštaurácií (vpravo) je obraz i o poznanie ostrejší a čistejší

Na testovacie účely sme použili staré záznam z prvého turnaja organizácie UFC z roku 1993. Jedná sa o zdigitalizované video z pásky (VHS), ktoré v súčasnosti nevyzerá ktovieako vábne. Po agresívnejšom prevzorkovaní a celkovej reštaurácií snímok, to už ale vyzerá k svetu aj na súčasných monitoroch s vysokým rozlíšením. Vzorku videa v pôvodnom rozlíšení 240p prevzorkovávame do rozlíšenia 1080p. V každej osi teda šesťnásobne. Aby bola časová náročnosť udržateľná, je použitá iba krátka sekvencia s 4360 snímkami (t.j. v tomto prípade 146 sekúnd videa).

Výsledky testov

Poznámka: Na tieto testy sú použité štúdiové ovládače (512.15), ktoré Nvidia optimalizuje mimo iné práve aj na použitie s AI aplikaćiami Topaz Labs. Verzia aplikácie Video Enhance AI je 2.6.4. Detailné nastavenie AI modelu je na screenshote v závere kapitoly. Vzorka pôvodného videa (16,4 MB) je dostupná na stiahnutie v tomto odkaze. Pohodlne si tak môžete porovnať naše výsledky s vašimi.

Zatiaľ čo výkonný procesor Core i9-12900HK sa aj s takto krátkym videom trápil bez mála pol hodinu, tak mobilné grafické karty RTX 3080 (165 W) a RTX 3080 Ti Max-Q (105 W) sú 3,5–4,5krát rýchlejšie. A pri hromadnej oprave archívu dovolenkových videí z Juhoslávie, je to dramatický rozdiel. Výsledná obrazová kvalita je pritom rovnaká ako pri pomalšej práci CPU. Dátový tok (a spolu s ním prirodzene aj kvalita obrazu) sa tu neznižuje tak, ako pri hardvérovom kódovaní videa Nvenc (namiesto x264).

Pozoruhodná je aj výrazne vyššia efektivita RTX 3080 Ti Max-Q oproti RTX 3080. GeForce RTX 3080 Ti Max-Q je v tomto teste síce rýchlejšia iba o 8 %, ale to súčasne pri výrazne nižšej spotrebe, zhruba o 60 W. Väčší počet tensorových jadier a shaderov prevažuje vysoké frekvencie RTX 3080 s TDP až 165 W.

Krátky záver

Nové grafické karty GeForce s Max-Q sú pri vyššom výkone výrazne úspornejšie než staršie modely bez tejto technológie. To platilo platilo vždy, ale teraz to znamená to, že vyšší výkon je možné zase zakonzervovať do menšieho tela, prípadne pri podobnej veľkosti môže byť notebook výrazne tichší (a to stále pri vyššom hernom i výpočtovom výkone). Záleží, čo preferuje a do akého prostredia notebook cieli jeho výrobca.