Site icon HWCooling.net

Gigabyte G32QC – budgetových 32″ na hranie

Obrazové vlastnosti

Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Základné parametre

ParametreGigabyte
G32QC
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej31,5" VA, zahnutie 1500R
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia165 Hz
AMD FreeSync Premium Proáno
Doba odozvy1 ms (MPRT)
Jas350 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 124 %, DCI-P3: 94 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2
USB hubáno, 2× USB 3.0
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktorynie
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena410 €/10 990 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-559" as a base selector for example: #supsystic-table-559 { ... } #supsystic-table-559 tbody { ... } #supsystic-table-559 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa s vyobrazením prednej aj zadnej časti monitora sa nachádza v dvojitom balení.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI aj DisplayPort, a dokonca aj kábel USB na prepojenie s PC.

Masívny stojan sa bude musieť vysporiadať s vyššou hmotnosťou panelu, preto sú jeho rozmery väčšie než býva zvykom. Jeho profil je však pomerne nízky a hoci zaberá na stole pomerne veľa miesta, pokojne si môžete nejaké veci položiť aj na samotné nožičky.

Druhá časť stojanu je pomerne štandardná, ponúka aj otvor pre kabeláž.

Obe časti stojana viete prepojiť bez nutnosti použitia skrutkovača.

Monitor ponúka kompatibilitu s VESA 100 × 100.

Na pripojenie stojana k telu monitora už však skrutkovač budete potrebovať. V balení sú štyri skrutky, ktorými spojíte stojan s panelom. Inštalácia je teda o čosi dlhšia ako pri posledných monitoroch, kde bola inštalácia úplne bez nástrojov. Prečo Gigabyte nepoužil rovnaký prístup aj pri G32QC mi ostáva len polemizovať. Odhadol by som, že skrutky sú nutné kvôli vyššej hmotnosti panelu.

Pri prvom pohľade na displej môžete vidieť, že vďaka klasickému formátu 16:9 monitor pôsobí úplne bežným dojmom. Netradičné je až zahnutie, ktoré býva zvykom skôr pri širokouhlých monitoroch s pomerom strán 21:9.

Stojan ponúka len výškové nastavenie a náklon panelu, no nenájdete tu otáčanie do strán ani pivot.

Zadná strana nemá podsvietenie RGB, monitor tak pôsobí skôr decentným a „stealth“ dojmom, čo sa o väčšine herných monitorov nedá povedať.

Všetka portová výbava je umiestnená uprostred zadnej časti. Dvojica portov HDMI 2.0 a DisplayPort 1.2 spolu s audio jackom sú v ľavej časti, napravo je už len dvojica USB 5 Gb portov spolu s USB typu B na prepojenie s počítačom a samozrejme aj napájací konektor.

Na pravom boku zo zadnej časti je umiestnený aj 5-smerový joystick, ktorý slúži na ovládanie menu OSD. Na to sa pozrieme podrobnejšie v ďalšej kapitole.

Displej ponúka 85 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 48 mm od podložky spodnou hranou a 471 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 133 mm a 556 mm pre vrch displeja. Na stránke výrobcu však nájdete že nastavenie vo vertikálnom smere by malo byť až 100 mm.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +20 stupňov. Ako už bolo spomenuté naklonenie do strany či pivot tu nenájdete.

Keď sa ešte vrátime k samotnému panelu, jeho veľké zahnutie sa najlepšie bude prezentovať zrejme takto, po položení na rovnú podložku. Zahnutie 1500R patrí medzi najväčšie na trhu, no vzhľadom na to, že ide o 16:9 monitor nie je to nijako prehnané. Cieľom zahnutých panelov je pri veľkých uhlopriečkach ponúkať rovnakú vzdialenosť panelu od vášho oka v každom jednom bode.

Backlight bleed pri zobrazení čierneho pozadia sa ukázal ako veľkou slabinou monitora. Svetelné odchýlky sú naozaj výrazné a nedajú sa ignorovať. Vždy spomínam aj to, že panel od panelu sa líši, no pri tomto modeli monitora som  kritiku na uniformitu našiel aj v iných zahraničných recenziách. Vyzerá to teda tak, že panely, ktoré výrobca používa patria do nejakej nižšej kvalitatívnej kategórie alebo zlyháva výstupná kontrola.



Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži už spomínaný joystick, ktorý sa pohybuje v 4 smeroch a je možné ho aj stlačiť pre potvrdenie voľby.

Pri pohybe do strán sa vám zobrazia rýchle skratky pre zmenu režimu, vstupu, hlasitosti či čiernej. Po stlačení sa zobrazuje základné menu.

V ňom si môžete vybrať z niekoľkých funkcií v GameAssist, prípadne pri prepojení s PC použiť Dashboard na zobrazenie stavu vašich komponentov.

Hlavné nastavenia sú delené do niekoľkých sekcií.

Prvou je Gaming, kde nájdete hlavne ovládanie Overdrive a Freesync. Taktiež je tu Black Equalizer, ktorý má až neuveriteľných 20 úrovní. Aj tie najtemnejšie hry by na tomto monitore nemali byť problém a nepriatelia schovaní v tieňoch vám tak rozhodne neuniknú.

Nastavenie obrazu ponúka niekoľko režimov vrátane sRGB a Custom 1 – 3. Každý režim potom ponúka prispôsobenie jasu, kontrastu, farieb, gammy a podobne.

Ďalšie nastavenia slúžia na zmenu rýchlych skratiek pri ovládaní joystikom, jazyka, hoci slovenčina či čeština chýbajú alebo režimy PiP a PbP, na ktoré sa pozrieme o chvíľu.

Po pripojení monitora cez kábel USB k počítaču môžete všetky jeho nastavenia ovládať aj cez aplikáciu OSD Sidekick. Nastaviť si tu dokonca môžete aj klávesové skratky na rýchle zmeny nastavení monitora. Nechýba ani možnosť aktualizovanie firmvéru samotného monitora.

Monitor ponúka už spomínané režimy PiP a PbP. V PbP si viete vybrať z natívneho alebo plného zobrazenia a vstupy medzi sebou prepínať.

PiP ponúka tri veľkosti malého okna.

Zmenšené okno viete zobraziť v každom zo štyroch rohov.

Podobne ako v PbP aj pri PiP viete vstupy medzi sebou prehodiť.



Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 31,5″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Ide o zlatú strednú cestu, čo sa hustoty pixelov a náročnosti na grafiku týka. Full HD je už na dnešnú dobu málo a naopak 4K je vzhľadom na náročnosť zobrazovania príliš veľa, pokiaľ nemáte naozaj high-endovú grafiku, prípade neplánujete upgrade na RTX 3000. 2K 27″ monitory sa preto momentálne tešia veľkej obľube medzi hráčmi, testovaný kúsok je teda o niečo väčší než aktuálny mainstream. Väčšina herných modelov na trhu ponúka obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, Gigabyte má o pár Hz viac, konkrétne 165. K tomu pridáva aj AMD FreeSync Premium, no môžem potvrdiť aj kompatibilitu s G-Sync. Podobne ako pri iných testovaných kúskoch, aj tu nájdeme certifikáciu VESA Display HDR400, ktorá už ako vieme hovorí skôr o možnosti prehrať HDR obsah, no o plnohodnotnom HDR zážitku nemôže byť reč.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 124 % pokrytí sRGB, 94 % DCI-P3, kontrast 3000:1 a jas 350 nitov. Vďaka panelu VA sa môžete tešiť na o niečo lepšie podanie farieb a hlavne pozorovacie uhly než v prípade modelov s matricami TN. Aké hodnoty sme namerali sondou?

Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 87 % AdobeRGB, 96 % DCI-P3. Ide naozaj o skvelé hodnoty, ktoré môžu aj výrazne drahšie a neherné monitory závidieť. Gamma má hodnotu 1.9, čo je mierne odlišné o zvyčajnej 2.0. Farebná odchýlka Delta E má hodnotu 2,09, čo znamená, že je interpretácia farieb monitora veľmi presná. Monitor ponúka aj režim sRGB, určený pre prácu a povedzme pre tlač a podobne. Zníženie zobrazených farieb sa odrazí na 86 % sRGB, 65 % AdobeRGB a 65 % DCI-P3 pokrytí. Gamma sa zmenila na 1.8 a len miernou zmenou Delta E na 3,42. Osobne toto pokladám za príliš veľkú zmenu oproti základnému režimu a ani presnosť nie je taká, akú by som od dedikovaného režimu očakával. Lepšie preto bude zostať pri základných nastaveniach.

Monitor ponúka až šesť režimov Gamma – Off, 1, 2, 3, 4 a 5. Namerané hodnoty sú 2.1, 1.6, 1.8, 1.9, 2.1 a 2.2. Maximálny nameraný jas je 361 nitov, čo je o trochu viac ako udáva výrobca. Kontrast sa pohyboval okolo 2200 – 2500:1 v závislosti od farebného režimu a teploty farieb. Uniformitu som už v úvode kritizoval, sondou sme však veľké odchýlky neodmerali. Dôvodom je fakt, že pri takomto meraní sa plocha displeja rozdeľuje na 9 častí – 3 vertikálne a 3 horizontálne a v týchto oblastiach sa následne prevádzajú merania. Plocha displeja je však pomerne veľká a tak jeden dielik, na ktorom sa meria, je pomerne veľký. Ako ste už mohli vidieť pri zobrazení čiernej, odchýlky boli silné ale zároveň pomerne malé. Preto ich pri meraní sondou nebolo možné dobre zachytiť.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenia Balance má pomerne dobrý input lag len 11,1 ms, čo patrí medzi tie lepšie namerané hodnoty. Po prepnutí do Picture Quality input lag mierne narastie a to na 13,6 ms. Naopak v režime Speed klesne na 10,7 ms. Input lag medzi slabiny monitora nepatrí, práve naopak, ide o lepší priemer.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 1 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. V troch režimoch Overdrive je možné sledovať viditeľné rozdiely v ghostingu. Picture Quality zanecháva pomerne veľkú stopu za objektom, ktorá sa po prepnutí do Balance výrazne zmenší. Naopak pri Speed už žiadnu stopu nevidno, ale objavuje sa inverse ghosting, ktorý je ešte viditeľnejší. Pre optimálny herný zážitok by som preto odporúčal zostať v režime Balance.



Herné monitory sú dostupné v rôznych rozmeroch, formátoch a zahnutiach. V poslednej dobe sme tu mali viacero 27″ modelov, ktoré predstavujú momentálny mainstream. Čo však, ak chcete niečo väčšie, ale ultrawide nie je to pravé? V tom prípade zrejme siahnete po 32″ displeji. Chceli by ste aj zahnutie, veľa Hz a rôzne herné funkcie? Potom vás môže zaujímať Gigabyte G32QC.

Záver

Gigabyte G32QC ukazuje mierne iný pohľad na tému herných monitorov, než niekoľko posledných testovaných kúskov. Jednak je väčší, než býva bežné, ponúka aj zahnutie, no predovšetkým jeho dizajn je skôr rozvážny ako by kričal „ja som herný monitor“. To môže istej klientele vyhovovať viac ako šialené RGB kolotoče či červené akcenty, na aké sme si už tak nejako zvykli. S väčšími rozmermi prichádza aj menšia flexibilita a monitor tak ponúka len výškové nastavenie a náklon, otáčanie či pivot chýbajú. Pivot však pri takto veľkej obrazovke a zahnutí zmysel ani nedáva.

Pochváliť môžem portovú výbavu, ktorá je dostatočná no nijak prehnaná. Asi najsilnejšou stránkou monitora sú herné funkcie, čo by sa zase na herný displej aj patrilo. Menu OSD je veľmi rozsiahle a ponúka množstvo nastavení ale aj dedikovaných herných funkcií ako Game Assist, Dashboard či možnosť prepojenia s PC cez OSD Sidekick. Špeciálnu pozornosť si zaslúži Black Equalizer, ktorý ponúka až 20 úrovní, čo je naozaj nevídané. Doteraz som sa stretol väčšinou tak so štyrmi. Keď už sme pri herných funkciách, tak 165 Hz panel v QHD rozlíšení je tiež mierny nadštandard proti tradičným 144 Hz. Rozdiel by ste však zbadali len pri priamom porovnaní a ani to by nemuselo byt úplne viditeľné. Chválim prítomnosť FreeSync Premium Pro a aj kompatibilitu s G-Sync.

Certifikácia HDR 400 je, ako už sme viac krát pri recenziách spomenuli, viac marketingovým ťahom ako reálne využiteľnou funkciou, o čom svedčí aj nameraný jas 360 nitov, čo vôbec nie je zlé, ale na plnohodnotný HDR zážitok to nestačí. Azda najväčším sklamaním je uniformita použitého panelu Samsung, ktorá vykazuje veľké svetelné odchýlky pri zobrazovaní čiernej. Toto je asi jediná vec, ktorú môžem monitoru nejako vyčítať. Cena je tiež dobre nastavená, ak pohľadáte na internete, viete si ho zakúpiť už aj pod 400 eur, čo za tento rozmer a funkcie pokladám za veľmi zaujímavú a výhodnú kúpu, ak sa dokážete zmieriť s tou uniformitou.

Gigabyte G32QC
+ priaznivá cena a pomer k výkonu
+ panel VA so skvelým podaním farieb
+ množstvo herných funkcií a prepojenie s PC
+ podpora FreeSync aj G-Sync Compatible
+ dvojica konektorov USB, audio konektor
+ pomerne plochý stojan, na ktorý sa ešte dajú položiť iné veci
- backlight bleed
- obmedzené možnosti polohovania (pri 32" a zahnutí pomerne bežné)
- zdĺhavejšia inštalácia
- režim sRGB výrazne zhoršuje podanie farieb
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-560" as a base selector for example: #supsystic-table-560 { ... } #supsystic-table-560 tbody { ... } #supsystic-table-560 tbody tr { ... } */

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 10 990 Kč/410 eur