Site icon HWCooling.net

HAL3000 Workstation Ultimate – keď sú výpočty priorita

Parametre a detaily

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Základné parametre

ParametreHAL3000 Workstation Ultimate
Rozmery518 × 508 × 233 mm
ProcesorAMD Ryzen 9 5950X, šestnásťjadrový, s frekvenciou až 4,9 GHz
Grafická kartaGigabyte GeForce RTX 3060 Eagle OC 12G
Operačná pamäťPriepustnosť zberniceKingston HyperX Fury 32 GB (2x 16 GB), DDR4, 3200 MHz
Chladič procesoraSilentiumPC Navis EVO ARGB 360 AiO
Základná doskaMSI MAG X570 Tomahawk
ÚložiskáWD_Black SN850, 1 TB
Porty1x USB 3.1 Gen2 typ C, 3× USB 3.1 Gen2, 2× USB 3.1 Gen1, 2× USB 2.0, 1x PS/2, 3× HDMI, 2× DisplayPort; vpredu: 2× USB 3.1 Gen1, 2× audio 3,5 mm
ZdrojSeasonic Focus GX-750, 750 W, 80+ Gold
SkriňaSilentiumPC Armis AR7
Operačný systémWindows 10 Home 64bit
Orientačná cena73 000 Kč / 2800 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-852" as a base selector for example: #supsystic-table-852 { ... } #supsystic-table-852 tbody { ... } #supsystic-table-852 tbody tr { ... } */

Detaily

Balenia počítačov HAL3000 sme už videli viackrát a WS Ultimate sa v tomto ohľade nijako nelíši. Opäť sa tak stretávame s bielou kartónovou škatuľou s veľkým logom výrobcu.

Po otvorení škatule ako prvé uvidíte menšiu škatuľku, v ktorej sa nachádza príslušenstvo k použitým komponentom, typicky k základnej doske či zdroju. V tomto prípade boli v balení káble k zdroju, antény WiFi pre základnú dosku a takisto návod a ovládače na DVD.

Samotný počítač je v škatuli chránený niekoľkými penovými výstuhami. Oproti predchádzajúcim zostavám pribudli dve nové na oboch bokoch, čo oceníte najmä pri zostavách so sklenenými bočnicami.

Rovnako ako vonkajšok, aj vnútro počítača je chránené proti poškodeniu počas prepravy. Nájdete tu výplň vytvarovanú tak, aby podopierala grafickú kartu a zabránila počas prepravy akémukoľvek pohybu komponentov vo vnútri skrinky.

Ako už môžete na obrázkoch vidieť, skrinka je na dnešnú dobu nezvyčajne strohá a ponúka kovové nepriehľadné bočnice na oboch stranách. Pri pracovnom zameraní tejto zostavy však môže ísť skôr o výhodu ako nevýhodu. V prípade umiestnenia na stôl nebudete rušený prvkami RGB na komponentoch.

Po odňatí zadného panelu máme opäť možnosť pozrieť sa na prepracovanú kabeláž, s ktorou sa technici z HAL3000 vždy vyhrajú.. Ja som totiž príliš lenivý na to, aby som si dal takto záležať na vyviazaní káblov, preto je vždy radosť vidieť, ako to robia profesionáli.

Všímajte si ako sú jednotlivé káble združené do väčších celkov a na viacerých miestach upevnené o konštrukciu skrinky, aby sa samovoľne nehýbali.

Rovnaký zmysel pre detail vidieť aj v oblasti zdroja, kde je vďaka modulárnej kabeláži poriadok a nie zväzky nepotrebných káblov, ako je to pri niektorých zostavách zvykom. Za zmienku stojí aj fakt, že zostava používa zdroj od výrobcu Seasonic, ktorý je považovaný za jedného z najlepších na trhu. Sám dlhodobo využívam zdroje tohto výrobcu a zatiaľ som s nimi nemal jediný problém.

Rovnaký poriadok ak nie ešte väčší vidíme aj pri pohľade na hlavnú časť skrinky s komponentami. Opäť sú všetky káble minimalisticky zviazané do zväzkov, až sa zdá, akoby v skrinke vôbec neboli. Zostava tak pôsobí veľmi čistým a prehľadným dojmom.

Pri pohľade na hlavnú časť zostavy si povedzme aj niečo o komponentoch, zameraní a zmysle takéhoto počítača. Ako už bolo v úvode naznačené, ide o pracovný počítač, kvôli čomu tu nájdeme najvýkonnejší Ryzen 9 5950X so 16 jadrami. Aktuálne ide o najlepší mainstreamový procesor na multitasking, rendering ale aj hranie hier. Podrobnejší test procesora vám prinesieme v najbližšej dobe, ale prehľad štandardných testov zostavy nájdete už v nasledujúcej kapitole.

Procesor, podobne ako väčšinu iných komponentov si môžete prispôsobiť podľa vašich potrieb. Alternatíva je slabší Ryzen 9 5900X, ktorým ušetríte cca 290 eur/7600 Kč. Použitá základná doska je MSI MAG X570 Tomahawk s prídavkom WiFi pre bezdrôtovú sieťovú konektivitu. Základná doska pritom ako jediná v zostave neumožňuje výmenu. Dôvodom je zaručenie kompatibility a testovanie spoľahlivosti takejto konfigurácie výrobcom, pričom pri viacerých možnostiach základnej dosky by už toto nebolo možné garantovať.

Ďalej v zostave vidíme RTX 3060 od Gigabyte, ktorej podrobnú recenziu sme vám už priniesli. Štandardne je však zostava dodávaná s GT 1030 Aero od MSI, čiže naozaj základnou grafickou kartou, ktorá slúži ako zobrazovadlo. Dôvod použitia takejto low-end karty je opäť jednoduchý. Pre tých, ktorí grafickú kartu pri práci nepotrebujú sú výkonnejšie modely zbytočným zaťažením rozpočtu, a naopak pre ľudí, čo grafický výkon potrebujú, je jednoduchšie si v konfigurátore vybrať vhodný model grafiky, či už pôjde o nejakú RTX 3060–3090, prípadne niektorú z profesionálnych grafík Quadro, podľa potreby a rozpočtu.

Základná verzia zostavy štandardne ponúka 16 GB operačnej pamäti. Testovaná konfigurácia má viac, 32 GB o rýchlosti 3200 MHz, no v prípade potreby si ju jedným klikom môžete rozšíriť až na 64 GB. Nič sa nemení ani pri úložisku, kde možnosti prispôsobenia sú ešte väčšie ako pri iných komponentoch. Na výber máte z až 5 pozícii, 2× M.2, 1× 2,5″ SSD a 2× 3,5″ HDD. Testovaná zostava má opäť trochu upravenú konfiguráciu a ponúka 1 TB verziu WD_Black SN850, čo je SSD s podporou PCIe 4.0, ktoré bude určite ponúkať vysoké rýchlosti. To si, samozrejme, overíme počas testov. Zabudnúť netreba ani na 360 mm AIO chladič od SilentiumPC s možnosťou vylepšenia na Kraken X73 od NZXT a takisto si môžete pridať optickú mechaniku či čítačku pamäťových kariet. A na úplný záver si môžete ešte zvoliť verziu Windows a pribaliť aj balíček MS Office podľa vašich preferencií. Možnosti prispôsobenia zostavy sú tak naozaj široké a záleží len na vašich preferenciách a potrebách, aké komponenty si vyberiete.

Pokračujme v obhliadke zostavy. Predná strana skrinky SilentiumPC pripomína brúsený hliník, ale je to len imitácia – maska je z plastu. Po dlhej dobe tiež ide o skrinku, ktorá ponúka 5,25″ pozície pre rozličné príslušenstvo. Na prednom paneli je mimo iné aj ovládanie podsvietenia, intenzity ventilátorov ako aj dvojica 5-gigabitových konektorov USB (3.2 gen. 1) a 3,5 mm jackov.

Zadná strana je ponúka celý arzenál konektorov základnej dosky a grafickej karty. Za vyzdvihnutie tu stojí 2,5 Gb konektor RJ-45 aj WiFi 6 takisto ako aj štvorica 10 Gb USB, z ktorých je jeden typu-C.

Konektor USB-C využijete napríklad na pripojenie nových rýchlych externých SSD, medzi ktoré patrí aj Sandisk Extreme SSD druhej generácie, na ktorý sa čoskoro pozrieme v samostatnom článku.

Predný panel umožňuje odpojenie pre prístup k ventilátorom a ich čisteniu, pozor si však dajte na káble vedúce z predného I/O. Nakoľko sú všetky káble tesne vyviazané, predný panel nemá veľkú vôľu na manipuláciu.

Ventilácia po bokoch obsahuje odnímateľné prachové filtre, ktoré bude rozumné v pravidelných intervaloch čistiť, nakoľko ide o jediný vstup vzduchu cez predný panel.

Keď už je reč o prachových filtroch, ďalší nájdete na vrchu skrinky, kde je uchytený magneticky.

Ďalší filter je na spodku skrinky, kde prekrýva ventilačné otvory zdroja. Na rozdiel od často osadzovaných plastových filtrov má tento jemné sito (to znamená, že bude efektívny) a zasúva sa medzi malé výstupkoch v skrinke. Drží dobre.

Ako sme už videli z pohľadu na vrchnú časť skrinky, o chladenie sa stará 360 mm kvapalinový chladič AIO od SilentiumPC. Vzhľadom na vysoký výkon procesora a predpokladané dlhodobé vysoké vyťaženie pri renderoch a pod ide o ideálne riešenie.

Hoci je zostava zameraná primárne na prácu, jej herný výkon a to obzvlášť pri konfiguráciách s vyššími modelmi grafických kariet bude tiež veľmi zaujímavý. Herný duch sa pri spomínanom chladiči rozhodne nezaprie, má totiž RGB LED osvetlené ventilátory a aj bloku s pumpou. V prípade, že vás tento dizajnový prvok zaujíma, môžete siahnuť po presklenej bočnici.

Jeden z najzaujímavejších prvkov zostavy je SSD, ktoré podobne ako operačná pamäť či grafická karta nie je v základnej konfigurácii. Namiesto 500 GB SSD  Kingston tu je 1 TB WD_Black SN850 z novej generácie s podporou PCIe 4.0. Aké vysoké rýchlosti dosahuje, sa dozviete v teste, ale podľa špecifikácií predpoklady na popredné priečky v našej databáze.

Zostavu sme si podrobne prehliadli a pozreli sa na jej zaujímavosti, ktoré ukrýva. Ostáva nám teda už len ohodnotiť jej výkon. Poďme na to!

 

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Metodika testovania

Počítač sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných meraní.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Rendering, Geekbench

Počítače aj notebooky s novou generáciou Ryzen 5000 a RTX 3000 sme už v našich testoch mali. Workstation Ultimate od HAL3000 však má najvýkonnejší procesor z rodiny nových Ryzen 5000, ktorý som ja v rukách ešte nemal. Než dokončíme novú metodiku na testy procesorov, prinášame vám aspoň takýto rýchly pohľad na výkon tohto procesora v porovnaní s inými desktopmi a notebookmi, ktoré sme doteraz namerali. Bude zaujímavé sledovať, ako si nové 16-jadro poradí v testoch renderingu a neskôr aj zahrievania a spotreby.


Začneme tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. 5950X doslova demoluje konkurenciu a ponúka doteraz najvyšší nameraní single aj multi-core výkon v tomto teste. AMD teda podľa všetkého v prezentáciách nezavádzalo a vylepšenia na úrovni IPC sa v single-core výkone ukazujú ako pravdivé. Dominancia v zhodnotiť už takým prekvapením nie je, predsa len sme doteraz iné 16-jadro v teste nemali. Pre bližšie porovnanie, 5950X ponúka o 5 % vyšší výkon než 5600X a 28 % než 3900X v single-core teste. Multi-core je o 37 a 126 % vyšší než 3900X a 5600X.



Novší Cinebench R20 ukazuje prakticky zhodné výsledky s odchýlkou len 1–2 % oproti porovnávaným zostavám s 5600X a 3900X. Workstation tak aj v tomto teste berie prvé miesta.



V novom R23 postupne zbierame údaje a už môžeme začať robiť nejaké závery. Single-core výkon je stále o máličko (4%) vyšší než 5600X a multicore sa stále hýbe okolo 127 % náskoku. Workstation v multi-core teste ponúka prakticky dvojnásobný výkon oproti konkurencii.


Praktické testy Blender a POV-Ray ukazujú opäť skvelé výsledky a nové rekordy. V POV-Ray poráža Workstation súrodenca MČR 2020 Ultimate o 38 % a opäť obsadzuje prvé miesto. 33 % náskok vidíme v Blenderi a s časom tesne pod dve minúty aj tu Workstation spravil nový rekord.








Výsledky single-core v Geekbench 3–5 ukazujú opäť 3–4 vyšší výkon oproti 5600X a teda prvenstvo Workstation v týchto testoch. V multi-core ponúk Workstation náskok 37/24/13 % pred 3900X v MČR 2020 Ultimate a 115/67/67 % oproti Alfa Gamer Pro.

Compute test grafiky už prvenstvá neukazujú, opäť však pripomíname, že táto zostava nie je primárne určená na hranie hier. Workstation s 3060 stráca -9/-14 % na MČR 2020 Ultimate s 2080 Super a -18/-21 % na Alfa Gamer Pro s 3060 Ti.


Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition

Na výsledok PCMark tradične vplýva viac výkon procesora ako grafiky, preto vidíme tesné víťazstvo Workstation pred Alfa Gamer Pro so silnejšou grafikou.




Herne orientované 3DMark Firestrike, Time Spy a Sky Diver už viac závisia od grafiky a ako už z recenzie vieme, 3060 je rozumná mainstreamová karta. Workstation tak vo Firestrike pokoril 20000 hranicu no na porovnávané zostavy stráca 12 a 21 %. V Time Spy sa rozdiel zvýšil na 19 a 25 %. Prekvapením je však Sky Diver, kde Workstation napriek slabšej grafike obsadil druhé miesto, čo opäť bude vyšším výkonom procesora.






Výkon závislý od RT jadier ukazuje cca 35 % stratu na porovnávané zostavy MČR 2020 Ultimate a Alfa Gamer Pro.



Do 3DMarku pribudli nové testy, ktoré budeme do budúcna tiež používať. Wild Life aj test raytracingu však ukazujú veľmi podobnú 38–39 % stratu na Alfa Gamer Pro ako sme videli v RT testoch.



Herné testy Unigine Heaven potvrdzujú stratu 3060 na 3060 Ti a 2080 Super, ktorá je tentokrát na úrovni 40–45 %.



Posledné grafické testy Unigine Superposition na situácii nič nemenia. Workstation opäť kvôli slabšej grafike zaostáva o cca 40 % na porovnávané zostavy.



Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Herné testy – dedikovaná grafika

Hoci testovaná zostava nie je primárne herná, napriek tomu sme naše štandardné herné testy nevynechali. Môžete si tak aspoň spraviť trochu lepší prehľad o výkone 3060.



V GTA vidieť, že pracovná stanica HAL3000 sa opäť umiestňuje vo vyššej polovici štartovného pola a na porovnávané zostavy stráca už opakovaných 30–40 %.




Vo Far Cry je prekvapivo Workstation na popredných priečkach hneď za Alfa Gamer Pro len s 11 % stratou. Na MČR 2020 Ultimate má pritom 21 % náskok.




AC Odyssey je náročný test, grafický rozdiel je aj tu menší, než pri syntetických benchmarkoch. Konkrétne hovoríme len o 12–19 % rozdiely v priemerných FPS.




Novým testovaným titulom je AC: Valhalla, kde je opäť vidieť 17 % strata Workstation na Alfa Gamer Pro, čo je opäť len polovica oproti syntetickým testom.



Situácia je v SOTTR opäť priaznivá pre Workstation, nakoľko poráža MČR 2020 Ultimate o 5 % a stráca len 17 % na Alfa Gamer Pro.




Metro je veľmi náročný titul a ani tu sa nepotvrdili veľké rozdiely zo syntetických grafických testov. Workstation je tak ku konkurencii bližšie, stráca len 15 a 26 %.




Po zapnutí ray tracingu v Metre sa strata Workstation navýšila na 22 a 32 %, čo je však stále menej ako 40 % pri syntetických testoch.




Ďalším novým herným testom je Dirt 5, ktorý sa azda najviac priblížil syntetickým testom so stratou 29 % na Alfa Gamer Pro.


Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Šifrovanie, kódovanie


Menším sklamaním je výkon v šifrovaní aj dešifrovaní, kde sa dali očakávať lepšie výsledky. Úzkym hrdlom v tomto prípade bude pravdepodobne operačná pamäť.


Enkódovanie videa je však už iná pesnička a podobne ako pri renderingu, aj tu 5950X ukazuje svoju silu a získava prvé pozície v oboch testoch. Na 3900X pritom získal 14 a 33 % náskok.


Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Testy pamätí a disku




Výsledky pri teste pamätí sú priemerné, ako už pri Ryzenoch býva zvykom.


Iná situácia je pri rýchlosti SSD, kde vďaka použitiu nového SN850 od WD s PCIe Gen 4.0 pripojením vidíme najrýchlejšie hodnoty pri použití jedného disku. Takmer 7 GB/s pri čítaní a vyše 5 GB/s pri zápise sú naozaj skvelé hodnoty.


Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Zahrievanie CPU a GPU


Maximálne teploty CPU s hodnotou 80 stupňov boli v praxi dosiahnuté len raz, zvyčajne boli testy ukončené s teplotou okolo 75 °C, čo je naozaj skvelá hodnota, keď berieme do úvahy, že ide o najvýkonnejší procesor v testoch. Grafická karta dosahovala maximálne 73 °C. Opäť ide o veľmi dobrú hodnotu, ktorá nijako nenaznačuje prehrievanie a vo väčšine hier teplota neprekročila ani 70 stupňov. Na detailnejší rozbor sa pozrieme pri priebehoch výkonu v rozšírených testoch Blenderu.


Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Blender@Cycles – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API OptiX podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách. Použitý renderer je Cycles a renderovacích dlaždíc je 12.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU si pekne drží takty okolo hranice 3,9 GHz a v čase vidíme len mierny pokles o 50 MHz, čiže sa dá povedať, že frekvencia je stabilná. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime a takisto aj pri OptiX sú zmeny frekvencií o čosi vyššie, no stále sa hýbu okolo 3,9-4 GHz.

Rovnako stabilná, ako frekvencie, je aj spotreba. V režimoch CPU a kombinovanom režime CUDA je procesor vyťažený naplno, a jeho spotreba sa hýbe okolo limitu 125 W. V OptiX režime je procesor neaktívny a odoberá tak len 66 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Tie sú opäť pomerne stabilné, okrem chvíľkových skokov pred koncom testu, ktoré možno sledovať aj pri spotrebe. V CPU režime sa teplota hýbe medzi 55-60 stupňami, CUDA má bližšie k 60 a v OptiX je stabilných 60 stupňov, čo však bude spôsobené pomalšími otáčkami ventilátorov chladiča, keďže procesor nie je pod záťažou.

Zaťaženie grafiky v CPU režime je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie.

Takty v CPU sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Vidím len jeden skok k maximálnej frekvencii, ktorý však bude spôsobený nejakou aktivitou OS. CUDA aj OptiX sa viac menej držia hodnoty 1920 MHz a ochýlky sú minimálne.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotreba grafiky, kde OptiX dosahuje okolo 95 W a CUDA má bližšie k 130 W. V režime CPU je spotreba GPU takmer nulová.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná rovná čiara s hodnotou 34 stupňov. V CUDA pracuje veľká časť čipu a preto teplota stúpa k 52 stupňov Celzia. Z predchádzajúceho grafu vieme,  že kombinovanom CUDA režime je spotreba oproti OptiX vyššia, čo sa prejavilo aj na vyššej teplote. OptiX sa totiž pohybuje o pár stupňov nižšie, a nepresiahne 50-stupňovú hranicu.

Tak ako vždy, aj teraz môžete pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Podobne ako pri ostatných testoch renderingu vidieť doteraz najlepší nameraný čas, ale čo je podstatné, rozdiel medzi renderom len na procesore a zvyšnými režimami s grafikou, je výrazne menší, ako zvyčajne. Dokazuje to opäť vysoký výkon procesora. Režimy CUDA a OptiX sa líšia len o 4 sekundy, čo je opäť dôkaz výkonu procesora, ktorý sa v kombinovanom režime s CUDA používa. Zvyčajne býva rozdiel medzi CUDA a OptiX väčší, práve kvôli slabším procesorom. Naopak už sme videli rýchlejšie časy v režime OptiX, čo je zase spôsobené mainstreamovou RTX 3060.


Stolovým počítačom sa vo väčšine prípadov venujeme v spojitosti s herným použitím. Hranie hier však nie je jediná náročná činnosť, kde zaváži každé percento výkonu. V pracovnej sfére je výkon ešte dôležitejší, nakoľko šetrí čas. Pracovné počítače zamerané na vysoký výpočtový výkon označujeme ako workstation a nám do redakcie dorazila s takýmto prívlastkom zostava HAL3000. Čo má s bežným PC spoločné a v čom sa líši?

Hodnotenie

HAL3000 Workstation Ultimate nie je bežným herným počítačom, aké bežne testujeme. Jeho cieľom je ponúknuť vysoký výpočtový výkon na prácu a zároveň umožniť prispôsobenie komponentov pre individuálne potreby kreatívcov. V základnej konfigurácii preto dostanete síce ultimátny Ryzen 9 5950X, no zvyšné komponenty sú skôr núdzové a očakáva sa, že si ich v konfigurátore vyberiete sami. Hovorím najmä o 16 GB RAM, 500 GB SSD či základnej GT 1030. Preto aj testovaná zostava bola už akýmsi stredným, vyváženým modelom s 32 GB RAM, 1 TB SSD a RTX 3060, no ani zďaleka tu možnosti výbavy nekončia, ako sme si už povedali v úvode. Čo je však spoločným menovateľom pre všetky zostavy je kvalitné chladenie s 360 mm kvapalinovým chladičom AIO, dobre vybavená doska X570 so všetkým potrebným ako aj kvalitný zdroj Seasonic a samozrejme profesionálne vyviazaná kabeláž so zmyslom pre detail.

Komponenty sú pri tom zabalené pomerne v nevýraznej skrinke s nepriehľadnými bočnicami, čo vzhľadom na pracovné zameranie vnímam ako plus. Naopak zbytočné mi potom príde podsvietenie RGB procesorového chladiča, na druhej strane rozumiem spolupráci so SilentiumPC, ktorých komponenty často HAL3000 počítače využívajú. Takže kolotočársky chladič možno úplne do profesionálneho zamerania nezapadá, jeho výkon sa však kritizovať nedá. Veľmi výkonné 16-jadro chladil viac než dobre a ani 30 minútový nepretržitý render Cinebench R23 mu s maximálnou dosiahnutou teplotou 67,3 °C nerobil žiadne vážne problémy.

V testovanej konfigurácii boli teploty viac než v norme a aj neprežitú niekoľkohodinovú zaťaž by zostava zvládla viac než dobre. Azda takou otázkou na zamyslenie je ako by to vyzeralo pri použití takej RTX 3090, v takom prípade sa dá počítať so zvýšenou ambientnou teplotou v skrinke a tým pádom aj vyššími teplotami jednotlivých komponentov. Armis je však pomerne veľká skrinka a ani toto by nemal byť väčší problém.

Chválim tiež voľbu základnej dosky, ktorá nepatrí medzi top modely rodiny X570, ale ponúka všetko podstatné a za rozumnú cenu. Vidieť to môžete napríklad na 2,5 GbE, štyrom USB s 10 Gb rýchlosťou, integrovanou WiFi 6 či možnosťou inštalácie rýchlych PCIe Gen 4.0 SSD, ktoré v našom prípade predstavovalo WD_Black SN850 s excelentnými hodnotami čítania aj zápisu. V praktických testoch zostava dominovala vo všetkých aspoň trochu procesorovo orientovaných úlohách a hoci syntetické testy pre grafický výkon boli kvôli použitiu RTX 3060 priemerné, v hrách boli rozdiely oproti RTX 3060 Ti a 2080 Super menšie, než sa dalo očakávať. Workstation Ultimate však primárne nie je herná zostava, preto treba tieto výsledky brať s rezervou a skôr orientačne.

Kombinácia použitých komponentov ale hranie nevylučuje, preto boli realizované aj všetky štandardné herné testy. Negatíva sa hľadajú pomerne ťažko a okrem zbytočne svietiaceho chladiča a priemerného výkonu mainstreamovej grafiky, ktorú ľahko môžete v konfigurátore vymeniť za lepšiu, som nenašiel žiadne. I kvalita vyhotovenia či balenia, záručného servisu a služieb, ktoré HAL3000 ponúka, sú na vysokej úrovni.

HAL3000 Workstation Ultimate
+ vysoký výkon procesora
+ viac než adekvátne chladenie s tichým chodom v záťaži a dobrými teplotami
+ základná doska s množstvom portov a WiFi 6
+ rýchle SSD a kvalitný zdroj
+ široké možnosti konfigurácie na mieru
+ služby – záruka, servis, balenie a pod.
+ zmysel pre detail – precízna kabeláž...
- AiO chladič má zbytočné RGB prvky pri nepriehladnej bočnici
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-853" as a base selector for example: #supsystic-table-853 { ... } #supsystic-table-853 tbody { ... } #supsystic-table-853 tbody tr { ... } */

Testovacie hry máme z Jamy levovej