Site icon HWCooling.net

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

DeepCool Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita.

DeepCool minulý rok prišiel s pomerne netradičným, ale mimoriadne efektívnym chladičom Assassin IV. Ten v úvode spomíname preto, že sa stal základom pre novinku v podobe chladiča DeepCool Assassin 4S.

Hlavný (a konštrukčne jediný?) rozdiel oproti Assassin IV je v tom, že Assassin 4S nemá zadný ventilátor a pasív je ochladzovaný iba jedným ventilátorom umiestneným medzi dvoma zväzkami hliníkových rebier. Analogicky je to podobná situácia, ako je napríklad u chladičov Noctua NH-D15NH-D15S (s jedným ventilátorom). Na rozdiel od týchto chladičov (Noctua, kde NH-D15S má v porovnaní s NH-D15 aj odklonený pasív od slotov PCI Express) sú ale pasívy chladičov DeepCool identické. Minimálne na základe vonkajších znakov. Dovnútra heatpipe nevidíme.

Rozmery chladiča Assassin 4S sú 164 mm (výška) × 144 mm (šírka) × 116 mm (hĺbka).

Assassin 4S oproti Assassin IV teda nemá ventilátor na výduchu, ktorého polohou DeepCool trochu zmenil dovtedajšie konvencie, kde bol druhý ventilátor na dvojvežových chladičoch vždy vpredu. Tento krok však nebol krokom do prázdna, pretože aj v konkurencii chladičov, akými sú BeQuiet! Dark Rock Elite či Cooler Master MA824 Stealth je Assassin IV, pokiaľ ide o efektivitu, pri nižších rýchlostiach vo vyššej tepelnej záťaži o trochu vyššie postaveným chladičom. Respektíve na jednotku hlučnosti má vyšší chladiaci výkon, minimálne na platforme Intel LGA 1200.

Predpokladáme, že Assassin 4S toto dominantné postavenie stratí, ale zase bude oproti konkurenčným chladičom „tá lacnejšia možnosť“ s pravdepodobne atraktívnejším pomerom cena/výkon. To sa nakoniec ukáže v testoch, vzorku tohto chladiča už máme v testlabe.

Výhoda Assassin 4S by mohla eventuálne spočívať aj v lepšej kompatibilite so základnými doskami, kde zadný ventilátor nebude nikdy kolidovať s krytom I/O konektorov. A takisto sa vyhne slotom DIMM, ktoré sú na základných doskách zľava pätice (sprava sa im ako jeden z mála dvojvežových chladičov vyhýba už aj Assassin IV). V praxi ale ide skôr iba o teoretickú situáciu, nakoľko platformy AMD sTR(X) sú nepodporované a Intel LGA 20xx, ktoré majú tiež pamäťové sloty z obidvoch strán procesorovej pätice, sa už nepredávajú. Z mainstreamových platforiem sú podporované všetky aktuálne (AMD AM5 a Intel LGA 1700) i staršie (AMD AM4, Intel LGA 1200 a Intel LGA 115x).

Základňa chladiča je symetrická a prechádza ňou sedem heatpipe s priemerom 6 mm. Tie odvádzajú stratové teplo do dvoch rebrovaných veží, ktoré sú ochladzované 140-milimetrovým ventilátorom s rýchlostným rozsahom 500–1800 ot./min. Ten je v prípade potreby možné manuálne zúžiť (pre zníženie maximálnych otáčok) fyzickým prepínačom, ktorý je v rohu chladiča (dobre dostupný zvrchu).

Chladič DeepCool Assassin 4S je dostupný oddnes (19. 3. 2024) za odporúčanú cenu 90 eur. V čiernom aj v kompletne bielom variante (s prívlastkom WH).