Site icon HWCooling.net

MikroTik hAP ax2 a RB5009: Routre na doma aj do firmy

Analýza

Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out.

Balenie a analýza

Smerovače sú dodávané v kartónových škatuliach s podobným dizajnom, hoci v logu výrobcu sa líšia. Veľkosť škatule nám už napovedá, že sa smerovače budú dramaticky odlišovať vo veľkosti.

   

V balení prvého smerovača nájdeme napájací adaptér, stojan na uchytenie o stenu ale aj vertikálne postavenie, skrutky na montáž o stenu a samozrejme dokumentáciu.

Väčší súrodenec ponúka okrem stojanu prakticky rovnaké balenie, teda dokumentáciu, skrutky a napájací adaptér, ktorý je ale výrazne väčší v porovnaní s hAP.

   

Kým napájací adaptér hAP modelu má maximálny výkon 28 W, väčší adaptér pre RB5009 ponúka až 96 W. Poďme sa pozrieť na routre podrobnejšie.

hAP ax2

Prvým testovaným je maličký router hAP ax2, ktorý je určený do domácností (home Access Point) a ako už názov napovedá, ponúka WiFi 6 802.11 ax. Výrobca tvrdí, že tento model je prefektným riešením pre 99 % domácností. V porovnaní s predchodcom hAP ac2 má dosahovať až 40 % vyššie prenosové rýchlosti v 5 GHz sieti a až 90 % v 2,4 GHz. Tieto tvrdenia síce nevieme otestovať, nakoľko sme predchodcu u nás na test nemali, no to, čoho je novinka schopná, si určite vyskúšame.

Nový štandard WiFi nie je jedinou zmenou, ktorú router ponúka. Vylepšený bol aj procesor, konkrétne sa jedná o 4-jadrový 64-bitový ARM procesor IPQ-6010 od Qualcomm, ktorý pracuje na 864 MHz frekvencii. Procesoru asistuje 1 GB operačnej pamäte a 128 GB  úložisko.

   

Maximálne bezdrôtové rýchlosti sú 1200 Mbps pri 5 GHz sieti a 574 Mbps pri 2,4 GHz. V oboch prípadoch ide o 2×2 konfiguráciu a celkovo je router označený ako AX1800. Nejde teda o žiadneho šprintéra, skôr entry level na úrovni Asus RT-AX53U. Pre zaujímavosť, konkrétne bezdrôtové čipy pre 5 a 2,4 GHz siete sú QCN-5052 a QCN-5022.

O káblové pripojenie sa stará pätica 1G RJ-45, pričom prvý ponúka PoE In aj Out. V preklade teda môžete router napájať cez ethernet alebo naopak, z routra napájať nejaké ďalšie sieťové zariadenie. Jednotlivé porty sú k procesoru pripojenie cez 5-gigabitový switch QCA8075.

Router je pasívne chladený a jeho maximálna spotreba by mala byť len 12 W, prípade 27 W pri využití PoE Out. Výrobca udáva, že smerovač je stavaný na 100 000 hodín prevádzky (vyše 11 rokov) v 25 stupňovom prostredí.

Smerovaču nechýba ani niekoľko indikátorov LED na prednej aj zadnej strane, či tlačidlo Mode na jednej z bočných strán. Na jeho využitie v praxi sa pozrieme o chvíľu, najskôr ale príde na rad väčší brat.

RB5009UPr+S+IN

Druhým testovaným smerovačom je novinka s komplikovaným názvom – RB5009UPr+S+IN. Tu si žiaľ netrúfam odhadnúť, čo jednotlivé skratky znamenajú. Radšej si povedzme čo smerovač prináša a na čo je určený. Na rozdiel od hAP ax2 ide „len“ o router v pravom slova zmysle bez podpory bezdrôtových sietí, teda niečo podobné, ako sme videli pri Qnap Qhora-322. Rozdielne je tiež zameranie, ktoré je tentokrát do firemného prostredia, kde do serverovej skrine na 1U pozície je možné nainštalovať až 4 takéto smerovače.

Firemné zameranie môžeme vidieť hneď na počet portov a možností napájania. 8 ethernet konektorov ponúka PoE In aj Out a jeden z nich je dokonca 2.5 Gb, ostatné 1 Gb. Keby sa vám to málilo, nechýba ani SFP+ konektor pre 10 Gb pripojenie.

   

Spomenuli sme si tiež viaceré možností napájania, konkrétne sú tri. Prvým je už zmienený PoE In, ktorý dopĺňa DC konektor s napájacím adaptérom v balení. Posledným je 2-pin terminal. Router dokáže inteligentne využívať jednotlivé napájania podľa potreby a v prípade zlyhanie jedného zo zdrojov prepnúť na iný. Priorita je vždy zdroj s vyšším napätím, teda 57 V pre PoE In, 48 V pre 2-pin terminal a 24 V pre DC.

Router dokáže napájať ďalšie zriadenia so všetkých osem portov, pričom maximálny výkon na jeden port predstavuje 25 W a celkových výkon 130 W. Bez problémov by ste tak mohli napájať kamery či AP. V prípade, že dôjde k prerušeniu napájania z 2-pin terminalu, router prepne na DC konektor a obmedzí napájanie ďalších zariadení podľa priority, ktorú si môžete určiť. Takisto si vždy ponechá 20 W pre vlastných chod.

Vyšší výkon v porovnaní s menším súrodencom zabezpečuje SoC Marvell ARMADA 7040 (88F7040) so štvorjadrovým ARMv8 Cortex-A72 procesorom o takte až 1,4 GHz. Procesoru asistuje opäť 1 GB operačnej pamäte ale tentokrát až 1 GB úložisko.

K procesoru je pripojený 10 Gb switch Marvell 88E6393X. Okrem sieťových konektorov smerovač ponúka aj 5 Gb konektor USB 3.2 gen 1.

Pracovné zameranie môžeme vidieť aj na garantovanej živnostnosti, ktorá je až dvojnásobná oproti hAP ax2.

Rovnako ako menší súrodenec, aj RB5009 je pasívne chladený. Vzhľadom na vyšší výkon a potrebu napájania všetkých Ethernet portov je ale zadná strana výrazne orientovaná na chladenie pomocou hrubých rebier heatsinkov.

Toľko na úvod, poďme sa pozrieť na routre v praxi.



Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out.

RouterOS V7

Oba smerovače sú dodávané s operačným systémom RouterOS, ktorý je súčasťou zariadenia a nie je potrebné platiť žiadne poplatky za obnovenie licencie a pod. Systém je pracovne orientovaný a jeho dizajnová stránka preto nie je práve „vyčačkaná“ ako povedzme pri AsusWRT. Do webového prostredia sa dostanete po zadaní IP adresy 192.168.88.1 vo vašom prehliadači.

Ako prvé na vás vyskočí zmena hesla. Následne v rýchlych nastaveniach máte možnosť zmeny režimu z routra na bridge, nastavenia jednotlivých portov či IP adresy, servera DHCP, NAT a VPN. Taktiež máte možnosť aktualizácie softvéru.

Po opätovnom prihlásení sa už dostávame do pokročilého prostredia, ktoré je rozsiahle. V prvej časti vás čakajú nastavenia rozhraní, bezdrôtových sietí (ktoré sú bez dodatočného hardvéru prázdne), WireGuard, PPP, mostu, prepínača či mesh.

Pod záložkou IP nájdete nastavenia ARP, DHCP, DNS, nastavenia firewall či možnosť vytvorenia pravidiel pre deti, či pokročilé nastavenia SSH, SMB, UPnP,  socketov a pod.

Ďalej v ponuke nájdete nastavenia pre IPv6 či routing.

Systémové nastavenia ponúkajú správu upgradeov, certifikátov, kontrolu hardvéru, nastavenia LED, možnosť reštartu či vypnutia a správu používateľov.

Zopár ďalších nastavení ponúka správu súborov či rôzne nástroje pre testy siete a pripojení, vrátane pingov, testu rýchlosti či správu SMS v prípade pripojenia mobilného modemu.

V prípade, že by sa vám prostredie zdalo príliš farebné a graficky prívetivé, viete ho ešte viac orezať a vypnúť dizajnový skin.

Čo rozhodne patrí medzi prednosti RouterOS je možnosť priameho prístupu cez konzolu a nastavení pomocou príkazov, čo ocenia najmä pokročilí používatelia.

Okrem toho je k dispozícii aj aplikácia WinBox, ktorá ponúka prakticky zhodné funkcie ako webové prostredie.

Systém vám ponúka plnú kontrolu nad jednotlivými portami. V základnom nastavení bol 2.5G port nastavený ako WAN a teda pre pripojenie k internetu. Za účelom testov rýchlosti som však WAN presunulo na port 8 a z portu 1 spravil klasický LAN. Bolo to o čosi komplikovanejšie než prepnutie jedného tlačidla, hlavne bolo potrebné pridať ether1 do bridgu, čo mi chvíľu trvalo, než som na to prišiel.

Doterajšie obrázku boli z väčšieho RB50009, no menší hAP axsa veľmi nelíši. Ponúka však nastavenia bezdrôtových sietí, ktoré sme doteraz nevideli.

RouterOS je veľmi komplexný systém, na ktorého plnú kontrolu nebude jedna návšteva stačiť. Veľké množstvo funkcií využije naozaj len profesionál pri nastavovaní siete vo firme, pre bežného používateľa bude stačiť jednoduchý režim. Biznisová orientácia však znamená menej prívetivé prostredie ako v prípade domácich sieťových zariadení, pre neskúsených používateľov to môže byť až odstrašujúce.



Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out.

Úvod k testom

Než prejdeme k výsledkom testov, je potrebné spomenúť niekoľko detailov. Zmenila sa metodika aj prostredie a výsledky sú preto izolované od predchádzajúcich výsledkom. Nové testy používajú nástroj iPerf3 a konkrétne príkaz iperf3 -c X.X.X.X -P 8 -t 30 s, v praxi teda prebieha 8 prenosov počas 30 sekúnd a následne používame výsledné priemerné hodnoty.

Pri testoch bol použitý MacBook Pro 14 ako client a naša tradičná testovacia zostava s 5900X ako server. V prípade RB5009 bol klient pripojený cez 10G SFP+ a server pomocou 2.5G/1G portu. Menší hAP má len 1G porty takže tu bol server pripojený bez zmien ale klient bol pripojený buď cez ethernet alebo pomocou WiFi a to 2.4 alebo 5 GHz. Server bol pripojený pomocou 10-gigabitovej PCIe karty Sonnet Solo10G a klient v prípade káblového pripojenie používal Thunderbolt 3 dock s konektorom SFP+ nazývaný Solo10G SFP+ (Thunderbolt 3 Edition).

V bezprostrednej blízkosti


Test bezdrôtovej siete na krátku vzdialenosť nám ukazuje výrazný rozdiel medzi rýchlosťou 2.4 a 5 GHz siete a zároveň stabilitu pri porovnaní uploadu a downloadu.


Zo vzdialenosti desať metrov


Testy pri väčšej vzdialenosti výrazne ovplyvnili rýchlosť prenosov, ktorá je zhruba len desatinná v porovnaní s testami na blízko.


Zo vzdialenosti desať metrov

Káblové prenosy nám ukázali zaujímavé výsledky a to najmä to, že hAP dokázal pri 1G ethernete poraziť RB5009, tá má ale v konečnom porovnaní navrh vďaka kombinácii 2.5G ethernetu a 10G SFP+. Samozrejme úzkym hrdlom je vždy ten pomalší port, no aj boli rýchlosti dvojnásobné oproti bežným 1G smerovačom.



Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP axs WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out.

Hodnotenie

Dvojica routrov od MikroTik je opäť niečo nové, s čím sme doteraz nemali skúsenosť. Industriálne a biznisové zameranie je z oboch produktov cítiť na míle ďaleko, čo má svoje výhody aj nevýhody. Maličký hAP ax2 ponúka naozaj kompaktné rozmery, dvojicu nových bezdrôtových sietí a päticu káblových pripojení, pričom jeden ethernet ponúka PoE In aj Out. To vo väčšine routerov pre domácnosť nenájdete a môže to tak byť veľkou výhodou.

Za pochvalu stojí aj možnosť montáže na stenu či postavenie vo vertikálnej polohe vďaka stojanu v balení. Do domácnosti je teda ako stvorený, za predpokladu, že jej rozmery nie sú príliš veľké sústo pre vstavané antény. Káblové prenosy nám ukázali zaujímavé výsledky a to najmä to, že hAP dokázal pri 1G ethernete poraziť RB5009, tá má ale v konečnom porovnaní navrh vďaka kombinácii 2.5G ethernetu a 10G SFP+. Samozrejme úzkym hrdlom je vždy ten pomalší port, no aj boli rýchlosti dvojnásobné oproti bežným 1G smerovačom.

Väčší súrodenec s krkolomným názvom RB5009UPr+S+IN je naozaj už podnikový hardvér, ktorý zaujme predovšetkým tromi možnosťami napájania, PoE In a Out na všetkých 8 ethernet portoch, prítomnosťou 2,5 Gb ethernetu a 10G SFP+ či veľkým vnútorným úložiskom a prítomnosťou USB portu. Hlavnou doménou oboch routrov je ale ich operačný systém Router OS, ktorý sa líši od všetkého, čo sme doteraz videli. Strohá grafika je v silnom kontraste uhľadených GUI na ktoré sme zvyknutí z Asus smerovačov, ale aj posledne testovaný firemný Qnap bol v tomto ohľade niekde inde.

MikroTik je naozaj také riešenie starej školy, ktoré ale svoju grafickú neprívetivosť vynahrádza veľkým množstvom nastavení, aké sme doteraz nevideli. Na jeden strane je možné toto pokladať za veľkú výhodu, najmä pre pokročilých používateľov a profesionálov, na druhej strane pre bežných používateľov pôjde skôr o prekážku a krivka učenia pre úplného laika nebude práve strmá. Našťastie je k dispozícii jednoduchý režim, v ktorom dokážete router spojazdniť a plnohodnotne používať bez nutnosti manipulácie s pokročilým menu.

Hoci ide o prvý kontakt s MikroTik u nás, dúfame, že sa na ich produkty pozrieme aj v budúcnosti a viac sa tak budeme môcť povenovať pokročilým funkciám RouterOS. Dajte nám v komentároch vedieť či máte skúsenosť so zariadeniami tohto výrobcu, prípadne či ich používate v práci a aké sú vaše skúsenosti s nimi.

Za poskytnutie smerovačov na test ďakujeme nášmu partnerovi i4wifi.