Site icon HWCooling.net

Moto G9 Plus – k veľkému displeju veľká batéria

Parametre, balenie a detaily

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Základné parametre

ParametreMotorola Moto G9 Plus
Rozmery170 × 78 × 9,7 mm
Hmotnosť221 g
Displej6,8", Full HD+ s 2400 × 1080 px, 386 ppi, LTPS IPS LCD, 60 Hz, 20:9, výrez s kamerou
ČipsetQualcomm Snapdragon 730G, 8 nm, 64-bit, osemjadrový procesor (2× 2.2 GHz + 6× 1.8 GHz), grafický čip Adreno 618
Operačná pamäť4 GB
Úložisko128 GB UFS 2.1
OSAndroid 10
Hlavný fotoaparát64 Mpix, f/1.8, 1/1.73", 0.8µm, PDAF, 4K 30 fps
Širokouhlý fotoaparát8 Mpix, f/2.2, 1/4.0", 1.12 µm, 118˚, FF
Macro fotoaparát2 Mpix, f/2.2, FF
Hĺbkový (bokeh) fotoaparát2 Mpix, f/2.2, FF
Predný fotoaparát16 Mpix, f/2.0, 1/3.0", 1.0µm, FF, Full HD 30 fps
KonektivitaUSB-C, WiFi 802.11ac, BT 5.0, GPS, Galileo, Glonass, LTE, NFC, FM rádio, 3,5 mm audio jack
Dual SIMáno, hybridný, 2× nanoSIM
microSD slotáno, až 512 GB
Ďalšie funckievodevzdorná povrchpvá úprava P2i (nie vodeodolnosť), čítačka odtlačkov prstov, stereo reproduktory s Dolby Atmos
Nabíjaniekáblové 30 W, bezdrôtové nie
Kapacita batérie5000 mAh
Orientačná cena229 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-741" as a base selector for example: #supsystic-table-741 { ... } #supsystic-table-741 tbody { ... } #supsystic-table-741 tbody tr { ... } */


Balenie

Motorola obsahom balenia vždy poteší a ani tentokrát tomu nie je inak. G9 Plus rovnako ako predchádzajúce modely ponúkne v balení okrem samotného smartfónu, kábla USB a nabíjačky aj gumený obal s dobrým spracovaním a presnými výrezmi pre všetky potrebné ovládacie prvky. Samozrejmosťou je aj dokumentácia či spinka na vyberanie SIM karty.

Detaily

Dizajn série Moto prechádza postupnou evolúciou, pričom 9. generácia je akousi nadstavbou nad 8. G9 Plus prináša prechod z tzv. waterdrop, teda fotoaparátu v tvare kvapky, k modernejšiemu výrezu, aký ste už videli pri G8 Power. Okrem toho je tu bezrámčekový dizajn, pričom mám pocit, že aj spodná brada je tentokrát o niečo menšia než na predchodcovi. Viac menej sa ale telefón podobá práve na Power verziu minulej generácie, kde azda jediným očividným rozdielom sú väčšie rozmery a ešte „dlhší“ displej. Hovorím o rozdiele 6,4″ a 6,8″ v uhlopriečke a 19:9 vs. 20:9 pri pomere strán. Telefón je tak pomerne úzky no vysoký, čo je ideálne na čítanie internetového obsahu, prehliadanie sociálnych médií a písanie správ. Na displej sa totiž vojde viac obsahu, no smartfón sa stále pohodlne drží v ruke.

Kde sú väčšie zmeny oproti predchádzajúcej generácii je zadná strana. Vidieť tu prechod od trojice spojených snímačov a jedného samostatného k združenému oválu so všetkými senzormi v jednom. Snímače sú štyri, teda rovnako ako mal G8 Power a o jeden viac než priamy predchodca G8 Plus. Fotoaparátom sa budeme venovať podrobnejšie v samostatnej sekcii. Späť teda k zadnej strane. Predchádzajúce modely tu mali čítačku odtlačkov, tá sa však tentokrát premiestnila na pravý bok do tlačidla napájania. Ide o zaujímavé rozhodnutie, na ktoré si budete musieť v praxi zvyknúť. Čítačka je citlivá aj na dotyk, čím sa môže vyvolať rýchle menu, o čom si povieme viac v sekcii o softvéri.

Motorola posledné roky rada experimentuje s farbami a G9 Plus je tak v ponuke v modrej Navy Blue a zlatej Blush Gold. Tentokrát teda ide o pomerne zabehnuté farby, no výrobca sa v minulosti nebál ukázať aj červené či fialové modely. Hoci by sa mohlo zdať, že zadná strana je sklenená, nie je tomu tak. Použitý plast je však veľmi kvalitný a lesklý, takže naozaj na prvý pohľad vyzerá ako sklo. Azda jedinou nevýhodou môže byť nižšia odolnosť voči škrabancom, no vďaka plastu je telefón ľahší, lacnejší a odolnejší voči pádom.

Plastový kryt zadnej strany plynulo prechádza do bočných strán a nenachádza sa tu teda kovový rám ako mal Power. Napriek ľahšiemu plastu je hmotnosť pomerne vysokých 221 gramov. G8 Power mal 198 g, čo je vzhľadom na nižšie rozmery pochopiteľné. Rovnakých 221 gramov som nameral iPhone XS Max, novšie 11 Pro Max a 12 Pro Max sú ťažšie s 234 a 239 gramami.

Dôvodom vyššej hmotnosti G9 Plus pri použití neprémiových materiálov je rozhodne batéria. Tá má kapacitu až 5000 mAh, čo je rovnako veľa ako mal G8 Power a o 1000 mAh než predchodca G8 Plus. Vylepšené bolo aj nabíjanie TurboPower z 18 W na 30 W, čo je pri veľkej kapacite batérie určite vítané. Na výdrž batérie aj rýchlosť nabíjania sa pozrieme podrobnejšie neskôr.

Ovládacie prvky telefónu prešli zopár zmenami oproti predchodcom. Okrem integrácie čítačky odtlačkov do tlačidla napájania na pravom boku nájdete aj ovládač hlasitosti. Ľavý bok obsahuje ďalšie tlačidlo, ktoré slúži na vyvolanie Google Asistenta a rovnako je tu aj slot pre SIM a kartu microSD. Horný okraj obsahuje 3,5 mm audio konektor, ktorý sa už zo smartfónov takmer vytratil a sekundárny mikrofón.  Spodná strana má už klasicky reproduktor, konektor USB-C a mikrofón. Zadná strana okrem kamier je prakticky prázdna a rovnako aj predná strana je prázdna ak nepočítame displej. Na hornom okraji prednej strany nájdeme ešte umiestnený reproduktor, ktorý slúži spolu so spodným na stereo-reprodukciu zvuku. Je však veľmi tichý a v praxi tak veľa vody nenamúti.

Konektivita G9 Plus ponúka konektor USB-C, GPS, LTE, 3,5mm audio jack, Bluetooth 5.0 a dokonca aj FM rádio. Slot na SIM karty je  hybridný slot a musíte si teda vybrať medzi dvoma kartami nanoSIM alebo jednou SIM a kartou microSD. Dôležitou funkciou v dnešnej dobe je aj NFC, ktoré umožňuje bezkontaktné platby v obchodoch. Na G9 Plus vďaka tomu môžete využívať Google Pay.

Moto G8 Power som kritizoval za pomalú WiFi, ktorá síce mohla byť spôsobená nejakým bugom, no ani factory reset a aktualizácia nepomohli. Posvietil som si preto na túto oblasť aj pri G9 Plus a odľahlo mi, že novinka podobnými problémami netrpí. Navyše podporuje 5 GHz WiFi, ktorá Power verziám úplne chýbala. V teste rýchlosti som tak nameral 325 Mb/s download a 154 Mb/s upload, čo sú hodnoty, aké by som na WiFi 5 802.11 ac očakával. Samozrejme, drahšie smartfóny ponúknu už aj WiFi 6. Pre zopakovanie podmienok testovania len spomeniem, že pri teste bol použitý špičkový WiFi 6 router od Asus a moje internetové pripojenie je 1 Gb/s. Maximálny možný výsledok predstavuje iPhone 11 Pro Max s WiFi 6 ax, ktorý dosiahol vyše 500 Mb/s a pre spravodlivejšie porovnanie uvádzam aj Xiaomi Mi 5X (A1), ktorý som našiel na poličke. Ide o telefón z r. 2017 v približnej cenovej relácii ako G9 Plus. Na ňom som nameral 306 Mb/s.

Toľko k úvodu, poďme sa podrobne pozrieť na jednotlivé časti telefónu.


Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Parametre a testy displeja

Displej G9 Plus oproti predchodcovi narástol a dostal podporu HDR10 obsahu. Novinka si tak polepšila z 6,3″ na 6,8″. Okrem toho je displej ešte „dlhší“ kvôli pomeru strán 20:9. Predchodca mal strany v pomere 19:9. Logicky sa tak navýšilo aj rozlíšenie a to z 1080 × 2280 px na 1080 × 2400 px. Ďalšou zmenou je prechod fotoaparátu v tvare kvapky na výrez v ľavom hornom rohu.

Samozrejme ide o displej IPS, očakávať AMOLED v tejto cene je prehnané. Napriek tomu, IPS ponúka na bežné používanie veľmi dobré vlastnosti, nemusíte sa báť vypaľovania pixelov a farby aj pozorovacie uhly sú na veľmi dobrej úrovni. Maximálny jas nameraný sondou sa pohyboval okolo 430 nitov, čo je tiež adekvátne a zhruba o 30 nitov viac ako mal G8 Power.

V nastaveniach nájdete viacero možností prispôsobenia displeja a zobrazenia, či už od režimu farieb, tmavej témy, až po zväčšenie textov alebo rôznych akcií, akou je screenshot či gestá z aplikácie Moto.

Prejdime na naše testy kvality displeja. Na odmeranie presnosti zobrazenia farieb sme použili sondu SpyderElite5 a aplikáciu HCFR.

Najskôr sa pozrieme na podanie farieb. Začneme režimom sýte farby, ktorý je vybraný ako prednastavený režim.

Z podania farieb vidíte, že gamut prekračuje krivku sRGB na pravej strane, no vrcholové hodnoty RGB nie sú presné. Priemerná odchýlka Delta E je tak 6,1.

Kontrast v tomto režime je 1167:1 a gama s väčším zobrazením bielej rastie. Priemerná hodnota sa zastavila na 2,46.

Druhý testovaný režim sú prirodzené farby, ktorý na mňa pôsobil červeným odtieňom.

Prirodzené farby kopírujú spektrum sRGB horšie, o čom svedčí vyššia odchýlka Delta E s hodnotou 3,65.

Naopak podanie čiernej a bielej sa mierne zlepšilo s Delta E na 2,44. Horšie však je, že kontrast klesol na 947:1 a rovnako aj maximálny jas mal v tomto režime už len 350 nitov.

Vzhľadom na to, že nejde o displej AMOLED a v akej cenovej kategórii sa pohybujeme, displej hodnotím kladne, neodporúčam však meniť režim sýty na prirodzený, vzhľadom na horšie výsledky a predovšetkým červenkastý nádych a nižší jas. Pri bežnom používaní je však displej veľmi pekný a hranie hier či pozeranie videí si budete užívať.

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Snapdragon 730G a testy výkonu

G9 Plus poháňa Snapdragon 730G, ktorý patrí medzi novšie mainstreamové procesory od Qualcomm. Zároveň je však vyššie postavený ako model 665, ktorý sme našli v G8 Plus. Novinka je vyrobená na novšom 8 nm procese oproti 11 nm predchodcovi. Kým predchodca mal štvoricu Kryo 260 Gold (Cortex-A73) jadier na 2,0 GHz a druhú štvoricu Kryo 260 Silver (Cortex-A53) na 1,8 GHz, nástupca dostal vynovené Kryo 470 Gold na 2,2 GHz vo dvojici a šesť Kryo 470 Silver na 1,8 GHz. Nové je tiež grafické jadro Adreno 618, ktoré nahrádza Adreno 610.

Smartfón sa u nás predáva v jednej úložiskovej kapacite a to 128 GB a 4 GB RAM. To boli donedávna špecifikácie vlajkových lodí a teraz ich dostanete za 200 eur. Vnútornú pamäť si rozšírite až o 512 GB pomocou karty microSD, no len v prípade, že nebudete používať dual SIM.

Poďte sa pozrieť, ako sa G9 Plus bude dariť v benchmarkoch. Snažíme sa využiť už namerané historické dáta, no je čím ďalej obtiažnejšie testovať nové smartfóny v starých testoch. Pre prehľad výkonu je to však nevyhnutné, nakoľko staré telefóny v nových testoch nemáme ako otestovať.

Prvým je populárny AnTuTu, ktorý preverí celkový výkon telefónu.

Nasleduje súprava Geekbench testov so zameraním na jedno a viacvláknový výkon procesora a výpočtový výkon grafiky.



Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

PC/3D Mark

Testy 3D Mark preveria grafický výkon.

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Vellamo Metal a GFXBench

Znovu test výkonu procesora.


Medzi ďalšie testy grafického výkonu patrí GFXBench.



Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

AndroBench

Dôležitý je i výkon pamäťového úložiska.


Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Medzi štyrmi očami

Najväčšie dizajnové zmeny oproti predchodcovi pozorujem v implementácii prednej aj zadnej kamery. Začneme teda primárnou zostavou pozostávajúcou zo štyroch snímačov. Hlavný snímač si polepšil z 48 Mpix na 64, dostal clonu f/1.8 a elektronickú stabilizáciu. Primárne sú fotografie vyhototovované v tzv. Quad pixel konfigurácii, teda štyri pixely sa spoja do jedného výsledného, čo je obzvlášť vhodné pri zlých svetelných podmienkach. Nechýba však ani možnosť vyhotovenia fotografií v plnom rozlíšení 64 Mpix, na čo sa tiež pozrieme. Za krok späť sa dá pokladať odstránenie Laserového AF a prechod späť k PDAF. Hlavný snímač tiež slúži na nahrávanie videí a to pri maximálne 4K 30 FPS, prípadne Full HD 30 a 60 FPS či 120 FPS v spomalenom režime.

Ďalším senzorom vo výbave je ultraširoký 8 Mpix senzor s clonou f/2.2 a 118-stupňovou šírkou záberu. Ten si pohoršil z 16 Mpix a už neslúži na nahrávanie videí. Zvyšná dvojica 2 Mpix snímačov slúži na makro fotografie a ako hĺbkový senzor. Aktívne sú len vo vybraných režimoch.

Predný fotoaparát má pomerne vysoké 16 Mpix rozlíšenie. Podporuje Full HD videá bez autofokusu, no ten mávajú na prednej kamere zvyčajne len vlajkové lode.

Prostredie fotoaparátu ponúka rýchle a intuitívne ovládanie pri ktorom máte dostupných množstvo funkcií na jeden dotyk bez nutnosti chodiť do nastavení. Prepínanie medzi kamerami a režimami je vyriešené tlačidlami ale aj možnosťou potiahnutia prstu po obrazovke vertikálne alebo horizontálne.

V nastaveniach nájdete možnosť meniť rozlíšenie fotografií a videí prednej aj zadných kamier. Môžete si zapnúť pomocnú mriežku, vypnúť zvuk uzávierky či zapnúť vodováhu alebo vodotlač, na ktorej môžete zobraziť ľubovoľný text. Vďaka AI sa môžu fotografie zhotoviť automaticky, keď sa usmejete.

Nakoľko má G9 Plus dva hlavné zadné fotoaparáty a najlepšie uvidíte rozdiely medzi nimi pri porovnaní toho istého záberu, prinášame vám sériu takýchto snímok z normálneho 1× a širokouhlého 0,5× senzoru.

   

   


Pozrime sa ešte ako funguje HDR. Vľavo je normálna fotografia, vpravo režim HDR a opäť pri použití oboch snímačov.

   

   


   

   


   

   


   

   

Pri nočných fotografiách je vhodné používať nočný režim, nakoľko ináč sú fotografie pri minimálnom svetle takmer nepoužiteľné. Nočný režim však funguje dobre.

   

   


   

   

Makro fotoaparát sa dá použiť len vo vybranom režime a poslúži predovšetkým na umelecké zábery, aké asi veľmi často robiť nebudete. Ako zaujímavosť tak uvádzame nižšie fotografie kôry stromu a kôpky snehu, kde makro fotografie dávajú zmysel.  Makro režim umožňuje dostať sa oveľa bližšie k objektom ako pri ostatných senzoroch. Kvalita však nie je dychberúca, najmä pre nízke rozlíšenie 2 Mpix.

   

Medzi režimami nesmie chýbať ani panoráma.

Jedným zo zaujímavých režimov, ktoré Moto telefóny ponúkajú je Zvýraznená farba. V tomto režime si vyberiete ktorú farbu na fotografii chcete ponechať a ostatné sa prevedú do čiernobielej. Vznikajú tak zaujímavé a umelecké fotografie. Funguje to obzvlášť dobre na výrazných farbách.

   

   


   

   

G9 Plus prekvapivo neponúka teleobjektív, maximálne 8 Mpix rozlíšenie je teda čisto digitálne a teda výrez z celého obrazu. Kvalita je teda veľmi slabá a takéto priblíženie v praxi nemá význam používať.

   

   

V špecifických situáciách naopak dáva význam prepnúť na plné 64 Mpix rozlíšenie. Na fotografiách nižšie môžete vidieť rozdiel medzi klasickými 16 Mpix (vľavo) a 64 Mpix (vpravo) fotografiami pri výraznom priblížení na záberoch uvedených vyššie. 64 Mpix ponúkajú výrazne viac detailov a môžu teda poslúžiť ako istá forma teleobjektívu. Pozor však na ich veľkosť, bežne zaberajú 20–30 MB.

Selfie kamere sa neušla v posledných rokoch obľúbená funkcia rozmazania pozadia alebo teda efektu bokeh. Jeho intenzitu si viete nastaviť. Rovnako tu nájdete funkciu zvýraznenej farby, podobne ako pri hlavnom fotoaparáte.

      

Predná kamera dokonca ponúka aj akýsi širokouhlý režim vďaka natočeniu telefónu do strán.

K prednej selfie kamere nemám výhrady, na túto cenovú kategóriu je rozlíšenie vysoké a detaily dostatočné.

Na záver hodnotenia fotoaparátov na ostáva pozrieť sa na videá a to v 4K 30 FPS a oboch režimoch Full HD – 30 aj 60 FPS.

Dôležité je aj ako funguje stabilizácia pri chôdzi v jednotlivých režimoch.

Ďalšou oblasťou, ktorú v praxi určite budete potrebovať je rýchle ostrenie z blízkych na ďaleké objekty, čo sme tiež otestovali.

Pri teste priblíženia je výhoda vyššieho rozlíšenia v 4K výrazná, nakoľko umožňuje výrez z väčšieho počtu pixelov. Na dedikovaný teleobjektív to však pochopiteľne nemá.

V ďalšej kapitole sa pozrieme na funkcie systému.

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Android 10 a Moto funkcie

Motorola si prešla niekoľkými zmenami vlastníkov a renesanciu zažila pod krídlami Google. Po jej odkúpení Lenovom sa však dostala vďaka rozšíreniu do portfólia operátorov a hľadáčika bežných ľudí. Čo jej však od čias s Googlom ostalo je jedna skvelá vlastnosť. Tou je operačný systém Android bez akejkoľvek nadstavby a len s minimálnymi zmenami, ktoré sú navyše užitočné. Vďaka tomu je telefón rýchly a veľmi rýchlo dostáva nové aktualizácie. Moto G9 Plus na trh prichádza s Android 10 a očakávať môžete aj aktualizáciu na novú 11 verziu.

Dizajn Android 10 dostal mierne nový farebnejší kabát, čo zapadá do filozofie Moto a ich farebných aplikácií. Poteší prítomnosť ovládania gestami, tmavej témy či iný ďalších zmien, ktoré nový operačný systém prináša.

Nastavenie čítačky odtlačkov prstov je jednoduché a intuitívne. Nastaviť si môžete maximálne 5 odtlačkov a to aj toho istého prstu pre zlepšenú presnosť. To sa pri niektorých telefónoch nedá. Nechýba ani možnosť rozpoznania tváre, ktoré si navyše môžete prepojiť s detegovaním zdvihnutia telefónu. V praxi teda stačí smartfón zdvihnúť zo stola a hneď sa odomkne, keď rozpozná vašu tvár.

Hlavnou pridanou funkciou od Motoroly je aplikácia Moto, kde nájdete niekoľko užitočných nástrojov a nastavení. Dalo by sa povedať, že je tu to, čo v čistom Androide chýba a malo by byť.

Aplikácia Moto sa rozdeľuje na niekoľko častí a to hlavne Gestá, Obrazovka, Gametime či nové prispôsobenie. Najväčšiu pozornosť si zaslúžia Gestá, kde nájdete rôzne vychytávky, ktoré vám uľahčia život a prácu s telefónom. Motorola ponúka tieto funkcie už niekoľko rokov a vždy keď testujem nový Moto smartfón sa na teším. Vypichnem hlavné funkcie ako spustenie fotoaparátu otočením zápästia, spustenie baterky potrasením telefónu či nové funkcie ako poklepanie po tlačidle napájania alebo prejdenie prstom doprava a doľava pre zobrazenie multitaskingu.

Na poklepanie po čítačke odtlačkov sa zase spustí rýchle menu s možnosťou priradenia rôznych aplikácií a ich funkcii.

Ďalšie funkcie, na ktoré som sa pozrel je editovanie screenshotov ako aj vytváranie dlhých snímok obrazovky či spustenie multitaskingu gestom.

Jednou z nových funkcií, ktoré sme na predchádzajúcich modeloch nevideli je možnosť prispôsobenia dizajnu systému. Vybrať si môžete z trojice hotových tém alebo si vytvoriť vlastnú. Štýl pozostáva z typu písma farby akcentov, tvaru a počtu ikoniek na domácej ploche. Kedy to bývali veci, na ktoré ste si museli nainštalovať Launcher, no teraz sú súčasťou systému.

Obrazovke Moto venujeme odstavec nižšie. Gametime debutoval pri G8 Power. Slúži na správu upozornení, uzamknutie jasu či zobrazenia rýchlych nástrojov, keď sa na mobile hráte. Podobné režimy priniesli do telefónov hlavne herne zamerané smartfóny, no zjavne sa už dostávajú aj do bežných, akým je práve Moto G séria. Vďaka stereofónnym reproduktorom s podporou Dolby si môžete vybrať hudobný režim podľa toho, na čo práve telefón využívate. V detaile každého režimu tu navyše nájdete aj ekvalizér, na zvýraznenie výšok, basov, celkového zvuku či zapnutie priestorového efektu. Nechýba už ani spomínané FM rádio, ktoré sa zo smartfónov pomaly ale iste vytráca, no sám poznám niekoľko ľudí, ktorý rádio využívajú na dennej báze.

Asi najobľúbenejšou funkciou na telefónoch Moto je pre mňa obrazovka Moto. Vzhľadom na to, že telefón nemá displej OLED bolo by použitie AlwaysOn (stále zapnutého displeja) s hodinami a upozorneniami veľkým žrútom energie. Výrobca tak vymyslel veľmi inteligentné riešenie, ktoré už používa niekoľko rokov. Displej sa aktivuje, keď telefón chytíte do ruky. Následne môžete jednotlivé upozornenia zobraziť podržaním prsta na ich ikonke. Taktiež na Moto obrazovke vidíte aktuálny stav batérie, čas a dátum. Jednoducho všetko potrebné na rýchle dostanie sa do obrazu.

Moto telefóny ponúkajú hneď po Googli asi najčistejší zážitok z Androidu s miernym okorenením Moto aplikáciou, ktorá je však maximálne užitočná a prináša veľmi zaujímavé a hodnotné funkcie, ktoré budete radi a často využívať. Postupným vývojom výrobca ponúka čím ďalej viac možností prispôsobenia a je len na vás, ktoré funkcie využijete a ktoré nie.

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

O štvrtinu väčšia batéria

Moto telefóny vždy ponúkali nadštandardne veľké batérie a G9 Plus nie je výnimkou. Predchodca G8 Plus mal 4000 mAh a G8 Power zameraný na výdrž rovných 5000 mAh. G9 Plus dostalo rovnakých 5000 mAh z Power a ponúka teda o 1000 mAh viac ako predchodca. Takisto novinka dostala nový 8 nm čipset, ktorý by mal byť efektívnejší, na druhej strane je tu však väčší displej s viac pixelmi. Výdrž v praxi by mohla byť lepšia než u predchodcu, no na Power to asi stačiť nebude.

Aby sme toto tvrdenie potvrdili, spravili sme test výdrže batérie v Geekbench 4. V Geekbench 4 za 3 hodiny testu poklesla batéria zo 100 % na 82 %. Na porovnanie, G8 Power mal po rovnakom teste ešte 86 % batérie, OnePlus 7 Pro 72 %, Note 10 55 %.

Trochu ale pritvrdíme. Nastavíme jas na 100 % a tento istý test pustíme do úplného vybitia. G9 Plus v týchto náročných podmienkach vydržal 7 hod a 14 min.  G8 Plus mal v rovnakom teste 6 hod 19 min a G8 Power 8 hod a 36 min. Ide o nereálne podmienky, kedy celý čas svieti displej na maximálny jas a procesor je neustále vyťažený. Napriek tomu je jasne vidieť, že novinka má lepšiu výdrž ako predchodca, hoci má väčší displej, no kráľom výdrže je stále G8 Power, čo sme aj tak trochu očakávali. Dvojdenná výdrž pri 3-4 hodinách denne tak nie je nereálna.

Ďalšou kategóriou, ktorá sa týka batérie, je nabíjanie. Motorola je známa svojimi nabíjačkami Turbo Power, ktoré ponúkali rýchle nabíjanie v cenovo dostupných smartfónoch. Doba sa však zmenila a 18W nabíjanie je už skôr štandardom ako niečím prelomovým, keď konkurencia ponúka už aj 50 W či viac. G9 Plus preto dostala novú verziu Turbo nabíjačky, ktorá má výkon až 30 W a na rozdiel od predchodcov už má USB-C konektor. Rýchlejšie nabíjanie pri zväčšenej 5000 mAh batérii je viac než vítané.

Rýchlosť nabíjania sme preverili a tu je podrobný priebeh:

Čas (v minútach)% nabitia batérie
59
1019
1530
3057
6094
77100
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-740" as a base selector for example: #supsystic-table-740 { ... } #supsystic-table-740 tbody { ... } #supsystic-table-740 tbody tr { ... } */

Celkové nabitie trvá niečo málo cez hodinu a štvrť, čo je výrazne lepšie ako takmer dve a pol hodiny pri G8 Power s rovnako veľkou batériou. Nová rýchlejšia 30 W nabíjačka tak prináša reálne zlepšenie rýchlosti nabíjania, čo sa môže v prípade núdze hodiť. Naopak z dlhodobého hľadiska bude lepšie batériu nabíjať pomalšie, ak chcete telefón používať niekoľko rokov.

Stredná trieda smartfónov s cenou medzi 200–300 eurami je čím ďalej zaujímavejšia a Motorola ako jeden z lídrov na trhu má túto kategóriu dlhodobo dobre pokrytú. Aktuálny model G9 Plus prináša viacero vylepšení oproti predchodcovi, predovšetkým väčší displej a veľkú 5000 mAh batériu, ktorá bola kedysi výsadou modelov s označením Power. Prekvapivo bola znížená cena na 229 € a v týchto dňoch sa smartfón dá kúpiť už aj pod 200 eur.

Hodnotenie

Géčková séria Motoroly je na našom trhu veľmi populárna a niet sa čomu čudovať. Motorola Moto G9 Plus pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a v kritickej cenovej kategórií prináša opäť niekoľko vylepšení. Väčší 6,8-palcový displej si zamilujete a o dlhú výdrž sa postará veľká 5000 mAh batéria. Na rozdiel od G8 Power sa však nemusíte obávať dlhého nabíjania, vďaka novej 30 W TurboPower nabíjačke. Tradične rýchly systém s vylepšeniami v podobe Moto akcii dostal opäť niekoľko nových funkcií vrátane možností prispôsobenia si dizajnu prostredia.

Chválim aj prítomnosť NFC či bezproblémové fungovanie 5 GHz WiFi. Nový procesor prináša opäť o niečo lepší výkon na hranie hier aj každodenný multitasking. Trochu pozornosti si zaslúži aj rýchlejšie úložisko, čo je opäť krok k drahším smartfónom. Fotoaparáty pochválim za dobré fotografie počas dňa aj pri použití HDR. Rovnako solídne výsledky poskytuje nočný režim a milo ma prekvapili 4K videá. Výhrady nemám ani k selfie fotoaparátu a prostredie fotoaparátu patrí medzi tie lepšie. Čo však pochváliť nemôžem je Full HD 60 FPS video, ktoré má zjavný problém s ostrením a jeho kvalita je žalostná. Ani klasické Full HD 30 FPS videá zrovna neohúria, a preto by som hneď po spustení telefónu odporučil prepnúť práve na 4K, kde je kvalita až prekvapivo dobrá. Akoby ani nešlo o ten istý mobil. Zvláštnosťou je tiež veľký rozdiel pri použití farebného profilu, 4K používa úplne iný ako Full HD.  Širokouhlý snímač ma tiež kvalitou nezaujal a oproti hlavnému senzor ide o výrazný downgrade kvality, odporúčal by som sa preto vyhýbať jeho používaniu.

Celkovo hodnotím G9 Plus pozitívne, ide opäť o solídnu iteráciu obľúbeného smartfónu so zopár vylepšeniami a pozor si tak treba dať len na Full HD videá.

Motorola Moto G9 Plus
+ veľmi dobrá výdrž na jedno nabitie
+ veľký displej s moderným dizajnom a slušným jasom
+ solídne fotografie počas dňa aj v nočnom režime z primárneho fotoaparátu.
+ nový procesor je výkonný aj úsporný, výrazné zlepšenie v grafickom výkone, rýchlejšie úložisko
+ Android 10 a Moto funkcie
+ 64 Mpix režim poslúži na lepšie zachytenie detailov
+ audio jack, rádio
+ výhodná cena
- Full HD videá neohúria a 60 FPS režim má žalostnú kvalitu
- slabšia kvalita ultraširokého snímača
- stereofónne reproduktory sú skôr na oko, druhý nad displejom nie je takmer vôbec počuť
- vysoká hmotnosť
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-742" as a base selector for example: #supsystic-table-742 { ... } #supsystic-table-742 tbody { ... } #supsystic-table-742 tbody tr { ... } */