Site icon HWCooling.net

MSI MPG Velox 100P Airflow: Chladenie na prvom mieste?

Testy chladenia základnej dosky

Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Základné parametre

ParametreMSI
MPG Velox 100P Airflow
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 175 mm
Grafická kartado 380 mm
Ventilátor4× 120 mm
Montáž radiátorov2× do 360 mm + 1× do 240 mm + 1× 120 mm
2,5" pozície2
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)490 × 474 × 231 mm (54 l)
Hmotnosťneznáma
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.2 gen. 1 + 1× USB 3.2 gen. 2x2 Type C + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena185 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1115" as a base selector for example: #supsystic-table-1115 { ... } #supsystic-table-1115 tbody { ... } #supsystic-table-1115 tbody tr { ... } */

Trochu zmiešané pocity z exteriéru…

Príslušenstvo je skromné, obsahuje len drobný spojovací materiál (skrutky, sťahovacie pásky, roztrojku na ventilátory) a držiak na vertikálnu montáž grafickej karty. Prvý dojem zo skrinky je zmiešaný. Nemám pocit, že by som vytiahol zo škatule niečo, čo stojí 185 eur. Na svedomí to má predný panel, vrchný kryt ventilátorov a určite aj vzhlad – to je ale, samozrejme, subjektívny pocit.

Ľavá bočnica je, ako už býva zvykom z temperovaného skla s hrúbkou 3 mm. Ku konštrukcii je upevnená pomocou dvoch pantov a o skrinku je istená silnými magnetmi. Vďaka tomu máte rýchly prístup ku komponentom, ak je treba spraviť nejaké menšie úpravy. Pri väčších zásahoch ako aj pri prvom osádzaní je možné pre pohodlnú prácu bočnicu aj vytiahnuť z pántov, hoci to ide pomerne ťažko.

Veľká časť predného panela je perforovaná, čo je jeden z hlavných rozdielov oproti dvojičke MSI Velox 100R. Vďaka tomu má skrinka väčší prístup chladného vzduchu. Logo MSI umiestnené na vrchnej časti panela nemusíme predstavovať. Spodné logo „MPG“ značí sériu skriniek, z ktorej pochádza. Jediné, čo sa mi na prednom paneli nepáči, sú plastové časti, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie. Mriežka v strede je síce už plechová, no wow efekt vám asi nespôsobí.

Mriežka je zvrchu a zospodu decentne podsvietená

Predný panel sa dá plne odňať od konštrukcie skrinky aj vďaka dotykovým pinom, ktoré napájajú podsvietenie.

Filter prachu na nasávaní je z jemného nylonového pletiva. Odnímanie je jednoduché, cez dve západky zospodu a vrchnú časť držia dva magnety. 

Za tým všetkým na vás čakajú tri 120 mm ventilátory, ktoré výrobca bližšie nešpecifikuje. To je pri skrinke za takmer 200 eur škoda. Ak by vám náhodou nevyhovovali, viete ich vymeniť za tri 140 mm alebo za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

Ani pravá bočnica neostane bez povšimnutia. Aj keď má štandardný úchyt cez dve skrutky, tak zaujímavá je skôr pre jej perforáciu. Tá poslúži najmä ako výduch pre radiátor vodného chladenia. Pred prachom vás tu bude chrániť iba sito s väčšími otvormi. Nakoľko je ale umiestnené na výduchu, tak v tom nevidím žiadnu chybu. Sito na bočnici drží cez magnety, ktoré má po celom obvode. 

   

Vrchná časť skrinky ponúka slušnú konektivitu v podobe dvoch portov USB typu A, aktuálne najrýchlejšieho portu USB typu C s rýchlosťou 20 Gb/s a 2× 3,5mm jack pre mikrofón a slúchadlá. Samozrejme nemôže na I/O paneli chýbať tlačidlo na zapnutie, reštart a ako bonus jedno tlačidlo pre zmenu režimov osvetlenia skrinky. To ponúka 18 možností prispôsobiť skrinku podľa vlastných predstáv.

Hneď vedľa si môžete všimnúť hrubú perforáciu, kde by mal byť ešte jeden prachový filter – chýba, predvádzací kus. Ani samotný plech na magnetoch nedodáva skrinke pocit exkluzivity. Ten sa pri odnímaní dobre že neprehne do 90 stupňov. Pod ním je možné umiestniť ďalšie ventilátory v počte troch 120 mm, dvoch 140 mm alebo radiátor na vodné chladenie do veľkosti 360 mm.

   

Zadná strana skrinky ničím nevyčnieva z davu. Máme tu otvor pre I/O panel základnej dosky, výduch pre 120 mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a otvor pre zdroj. Do tunela sa zmestí zdroj do dĺžky 220 mm bez použitia priečinku pre 3,5″ HDD.

Celá skrinka stojí na štyroch nožičkách, na ktorých je umiestnená protišmyková guma. Prachový filter pod zdrojom je z nylonu, čo zaručuje kvalitnú ochranu proti prachu. Ak je ho treba vyčistiť, tak sa ľahko zozadu skrinky vytiahne.

Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

… vnútri už ale bez kompromisov

Skrinka je veľkostne aj objemovo pripravená na každý hardvér bez obmedzení, napríklad základné dosky osadíte aj o veľkosti E-ATX. Tie drží podnos o hrúbke 0,7 mm, čo je o niečo málo viac ako štandardný priemer 0,6 mm. Spolu s doskou podrží aj vežovitý chladič procesora do veľkosti 175 mm, čo vám dáva takmer neobmedzené možnosti vo výbere. Grafické karty skrinka pojme do dĺžky 380 mm, čo znamená, že ani pri kartách sa nebudete musiet obraciať. Vpravo na podnose môžete umiestniť už spomínaný radiátor vodného chladenia s veľkosťou 120/240 mm alebo dva 120mm ventilátory. Nevýhodou je nutnosť odinštalovať ventilátory vpredu na nasávaní, preto je táto pozícia skôr určená pre radiátor vodného chladenia než samotné ventilátory.

Všetky priechodky pre kabeláž sú osadené gumovými krytkami. Tie držia na svojom mieste stabilne. Vrchná časť tunela je perforovaná, čo v kombinácii spodného ventilátora na nasávaní dáva lepšiu možnosť „dýchať“ hlavne 3,5″ diskom a grafickej karte, ak ju máte umiestnenú v nižšom slote PCI Express. 

Ventilátor na výduchu je taktiež nešpecifikovaný, s rovnakými parametrami ako tie na nasávaní. Jediný rozdiel je v tom, že tento má podsvietenie RGB LED. Dosť mi oba typy pripomínajú tie zo skrinky MSI Forge 100Mkde mali ventilátory aj rebrovanie.

Zadná strana vnútra je na fotke ochudobnená o jeden úchyt pre 2,5″ úložiská z dvoch a taktiež o priečinok v tuneli pre dva 3,5″ HDD – je to z dôvodu, že sa jedná o predvádzací kus. Štandardne sú dodávané ku skrinke. Pre správu kabeláže máte k dispozícii tri kusy sťahovacích pások na suchý zips. Ďalších 10 pozícii je voľných pre dodatočné uchytenie kabeláže. Rozbočovač pre osvetlenie ARGB je uchytený tesne vedľa priechodky káblov, čo môže spôsobiť ťažšiu manipuláciu pri osadzovaní. Pri skrinke v cenovej kategórii high end mi ale chýba priamo v rozbočovači aj napájanie pre ventilátory.

Samotná správa kabeláže nebola nejaká náročná, priestoru bolo dostatok, konkrétne 23 mm. A to aj napriek dodatočným káblom pre podsvietenie predného panela, lemovanie tunela a ventilátora na výduchu. Celé je to napájane pomocou káblu SATA.

Takisto ako kabeláž, tak aj osadenie a zapojenie hardvéru bolo bezproblémové. Ani podsvietenie nevykúzlilo pocit prémiovejšej skrinky.

Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Metodika testovania

Skrinka ponúka až 7 pozícií pre 120mm ventilátory. Dali by sa vymyslieť rôzne kombinácie, kam tie štyri dodávané rozmiestniť. Roky testov a praxe nám vravia, že nie je najlepší nápad umiestniť ventilátory tri na nasávanie a jeden na výduch. Na testy však necháme pozície tak, ako nám ich rozmiesnil výrobca. Verím, že skrinka s dodatkom „Airflow“ dostojí svojmu menu.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaASRock X570 Taichi
Chladič procesoraScythe Fuma rev. 2 (single fan)
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDCrucial MX500 1TB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750X
SkrinkaMSI MPG Velox 100P Airflow
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1116" as a base selector for example: #supsystic-table-1116 { ... } #supsystic-table-1116 tbody { ... } #supsystic-table-1116 tbody tr { ... } */



Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Testy chladenia CPU a GPU








Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Testy chladenia základnej dosky











Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Testy chladenia SSD a zahrievanie pod stropom

 




Zahrievanie vzduchu pod stropom skrinky





Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Záver

Chladiací výkon podáva skrinka aj v základnom rozložení ventilátorov na slušnej úrovni. Síce oproti lacnejšej konkurencii zaostáva v chladení procesorových mosfetov a časti pod stropom, tak rozdiely týchto hodnôt sú prijateľné. Zmena pozícií ventilátorov by pravdepodobne vedela ešte posunúť teploty hardvéru o niečo nižšie.

Peknú pridanú hodnotu má skrinka v podobe praktického pántového uchytenia sklenenej bočnice. S tým sme sa už stretli pri  Sekira 500X, taktiež od MSI. Toto riešenie sa mi páči svojou jednoduchosťou a nenáročnosťou. Samozrejme môže niekto namietať, že mu pánty na skrinke ničia dojem celistvosti.

Na to že sa skrinka predáva za 185 eur som nemal pocit, že mám pod rukami niečo takej hodnoty. Cenu ale zvyšuje aj podpora USB 3.2 gen. 2. Toto rozhranie vyžaduje pre vysoké prenosové rýchlosti drahší kábel, ktorých sa sériovo zase toľko nevyrobí, aby išlo o lacnú záležitosť.  Pre fotografov či kameramanov môže byť ale rýchly, dobre dostupný port, pre kúpu tejto skrinky rozhodujúci.

Predný panel Velox 100P Airflow je z plechu a plastu (v pomere 50:50) a odolnosť povrchu je prinajlepšom priemerná. Môžeme to dedukovať z toho, že skrinku má už za sebou zopár testov, ktoré na nej zanechali, povedzme, nejaké drobné kozmetické stopy. Subtílnejší je aj plechový kryt na vrchu, ktorý sa pri odnímaní prehýba.

Vyššie uvedené ale nemení nič na tom, že si skrinka odnáša ocenenie „Approved“ za slušný, dobre dostupný prietor, pohodlnú správu kábeláže či solídnej podpory pre rozširujúce ventilátory alebo kvapalinové chladiče. Skrinka tak s prehľadom zvládne aj veľmi výkonné zostavy.

MSI MPG Velox 100P Airflow
+ efektívne chladenie
+ možnosť nainštalovať až sedem 120 mm ventilátor
+ až 4 pozície pre radiátor vodného chladenia
+ pohodlná inštalácia komponentov
+ rozbočovač pre osvetlenie ARGB LED
+ rýchly port USB 3.2 gen. 2×2. Na skrinkách je veľmi ojedinelý
- vyššia cena
- horsí pomer vyhotovenia niektorých častí k cene
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1117" as a base selector for example: #supsystic-table-1117 { ... } #supsystic-table-1117 tbody { ... } #supsystic-table-1117 tbody tr { ... } */