MSI MPG Velox 100P Airflow: Chladenie na prvom mieste?

Trochu zmiešané pocity z exteriéru...

Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Základné parametre

Trochu zmiešané pocity z exteriéru…

Príslušenstvo je skromné, obsahuje len drobný spojovací materiál (skrutky, sťahovacie pásky, roztrojku na ventilátory) a držiak na vertikálnu montáž grafickej karty. Prvý dojem zo skrinky je zmiešaný. Nemám pocit, že by som vytiahol zo škatule niečo, čo stojí 185 eur. Na svedomí to má predný panel, vrchný kryt ventilátorov a určite aj vzhlad – to je ale, samozrejme, subjektívny pocit.

Ľavá bočnica je, ako už býva zvykom z temperovaného skla s hrúbkou 3 mm. Ku konštrukcii je upevnená pomocou dvoch pantov a o skrinku je istená silnými magnetmi. Vďaka tomu máte rýchly prístup ku komponentom, ak je treba spraviť nejaké menšie úpravy. Pri väčších zásahoch ako aj pri prvom osádzaní je možné pre pohodlnú prácu bočnicu aj vytiahnuť z pántov, hoci to ide pomerne ťažko.

Veľká časť predného panela je perforovaná, čo je jeden z hlavných rozdielov oproti dvojičke MSI Velox 100R. Vďaka tomu má skrinka väčší prístup chladného vzduchu. Logo MSI umiestnené na vrchnej časti panela nemusíme predstavovať. Spodné logo „MPG“ značí sériu skriniek, z ktorej pochádza. Jediné, čo sa mi na prednom paneli nepáči, sú plastové časti, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie. Mriežka v strede je síce už plechová, no wow efekt vám asi nespôsobí.

Mriežka je zvrchu a zospodu decentne podsvietená

Predný panel sa dá plne odňať od konštrukcie skrinky aj vďaka dotykovým pinom, ktoré napájajú podsvietenie.

Filter prachu na nasávaní je z jemného nylonového pletiva. Odnímanie je jednoduché, cez dve západky zospodu a vrchnú časť držia dva magnety. 

Za tým všetkým na vás čakajú tri 120 mm ventilátory, ktoré výrobca bližšie nešpecifikuje. To je pri skrinke za takmer 200 eur škoda. Ak by vám náhodou nevyhovovali, viete ich vymeniť za tri 140 mm alebo za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

Ani pravá bočnica neostane bez povšimnutia. Aj keď má štandardný úchyt cez dve skrutky, tak zaujímavá je skôr pre jej perforáciu. Tá poslúži najmä ako výduch pre radiátor vodného chladenia. Pred prachom vás tu bude chrániť iba sito s väčšími otvormi. Nakoľko je ale umiestnené na výduchu, tak v tom nevidím žiadnu chybu. Sito na bočnici drží cez magnety, ktoré má po celom obvode. 

   

Vrchná časť skrinky ponúka slušnú konektivitu v podobe dvoch portov USB typu A, aktuálne najrýchlejšieho portu USB typu C s rýchlosťou 20 Gb/s a 2× 3,5mm jack pre mikrofón a slúchadlá. Samozrejme nemôže na I/O paneli chýbať tlačidlo na zapnutie, reštart a ako bonus jedno tlačidlo pre zmenu režimov osvetlenia skrinky. To ponúka 18 možností prispôsobiť skrinku podľa vlastných predstáv.

Hneď vedľa si môžete všimnúť hrubú perforáciu, kde by mal byť ešte jeden prachový filter – chýba, predvádzací kus. Ani samotný plech na magnetoch nedodáva skrinke pocit exkluzivity. Ten sa pri odnímaní dobre že neprehne do 90 stupňov. Pod ním je možné umiestniť ďalšie ventilátory v počte troch 120 mm, dvoch 140 mm alebo radiátor na vodné chladenie do veľkosti 360 mm.

   

Zadná strana skrinky ničím nevyčnieva z davu. Máme tu otvor pre I/O panel základnej dosky, výduch pre 120 mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a otvor pre zdroj. Do tunela sa zmestí zdroj do dĺžky 220 mm bez použitia priečinku pre 3,5″ HDD.

Celá skrinka stojí na štyroch nožičkách, na ktorých je umiestnená protišmyková guma. Prachový filter pod zdrojom je z nylonu, čo zaručuje kvalitnú ochranu proti prachu. Ak je ho treba vyčistiť, tak sa ľahko zozadu skrinky vytiahne.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *