MSI MPG Velox 100P Airflow: Chladenie na prvom mieste?

Trochu zmiešané pocity z exteriéru...

Velox 100P sú jedny z najnovších skriniek MSI. Vo variante Airflow (Velox 100P Airflow) má výrazne perforovaný predok, čo je niečo, čo nás na HWCoolingu zaujíma. Skrinka sa radí k drahším midi-towerom a nechýba jej ani temperované sklo či osvetlenie ARGB. V rámci testov sme ale, prirodzene, zohľadňovali najmä konštrukčné vyhotovenie, výbavu a chladenie, keď už má táto Velox v názve Airflow.

Základné parametre

Trochu zmiešané pocity z exteriéru…

Príslušenstvo je skromné, obsahuje len drobný spojovací materiál (skrutky, sťahovacie pásky, roztrojku na ventilátory) a držiak na vertikálnu montáž grafickej karty. Prvý dojem zo skrinky je zmiešaný. Nemám pocit, že by som vytiahol zo škatule niečo, čo stojí 185 eur. Na svedomí to má predný panel, vrchný kryt ventilátorov a určite aj vzhlad – to je ale, samozrejme, subjektívny pocit.

Ľavá bočnica je, ako už býva zvykom z temperovaného skla s hrúbkou 3 mm. Ku konštrukcii je upevnená pomocou dvoch pantov a o skrinku je istená silnými magnetmi. Vďaka tomu máte rýchly prístup ku komponentom, ak je treba spraviť nejaké menšie úpravy. Pri väčších zásahoch ako aj pri prvom osádzaní je možné pre pohodlnú prácu bočnicu aj vytiahnuť z pántov, hoci to ide pomerne ťažko.

Veľká časť predného panela je perforovaná, čo je jeden z hlavných rozdielov oproti dvojičke MSI Velox 100R. Vďaka tomu má skrinka väčší prístup chladného vzduchu. Logo MSI umiestnené na vrchnej časti panela nemusíme predstavovať. Spodné logo „MPG“ značí sériu skriniek, z ktorej pochádza. Jediné, čo sa mi na prednom paneli nepáči, sú plastové časti, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie. Mriežka v strede je síce už plechová, no wow efekt vám asi nespôsobí.

Mriežka je zvrchu a zospodu decentne podsvietená

Predný panel sa dá plne odňať od konštrukcie skrinky aj vďaka dotykovým pinom, ktoré napájajú podsvietenie.

Filter prachu na nasávaní je z jemného nylonového pletiva. Odnímanie je jednoduché, cez dve západky zospodu a vrchnú časť držia dva magnety. 

Za tým všetkým na vás čakajú tri 120 mm ventilátory, ktoré výrobca bližšie nešpecifikuje. To je pri skrinke za takmer 200 eur škoda. Ak by vám náhodou nevyhovovali, viete ich vymeniť za tri 140 mm alebo za radiátor vodného chladenia do veľkosti 360 mm.

Ani pravá bočnica neostane bez povšimnutia. Aj keď má štandardný úchyt cez dve skrutky, tak zaujímavá je skôr pre jej perforáciu. Tá poslúži najmä ako výduch pre radiátor vodného chladenia. Pred prachom vás tu bude chrániť iba sito s väčšími otvormi. Nakoľko je ale umiestnené na výduchu, tak v tom nevidím žiadnu chybu. Sito na bočnici drží cez magnety, ktoré má po celom obvode. 

   

Vrchná časť skrinky ponúka slušnú konektivitu v podobe dvoch portov USB typu A, aktuálne najrýchlejšieho portu USB typu C s rýchlosťou 20 Gb/s a 2× 3,5mm jack pre mikrofón a slúchadlá. Samozrejme nemôže na I/O paneli chýbať tlačidlo na zapnutie, reštart a ako bonus jedno tlačidlo pre zmenu režimov osvetlenia skrinky. To ponúka 18 možností prispôsobiť skrinku podľa vlastných predstáv.

Hneď vedľa si môžete všimnúť hrubú perforáciu, kde by mal byť ešte jeden prachový filter – chýba, predvádzací kus. Ani samotný plech na magnetoch nedodáva skrinke pocit exkluzivity. Ten sa pri odnímaní dobre že neprehne do 90 stupňov. Pod ním je možné umiestniť ďalšie ventilátory v počte troch 120 mm, dvoch 140 mm alebo radiátor na vodné chladenie do veľkosti 360 mm.

   

Zadná strana skrinky ničím nevyčnieva z davu. Máme tu otvor pre I/O panel základnej dosky, výduch pre 120 mm ventilátor, krytky rozširujúcich kariet a otvor pre zdroj. Do tunela sa zmestí zdroj do dĺžky 220 mm bez použitia priečinku pre 3,5″ HDD.

Celá skrinka stojí na štyroch nožičkách, na ktorých je umiestnená protišmyková guma. Prachový filter pod zdrojom je z nylonu, čo zaručuje kvalitnú ochranu proti prachu. Ak je ho treba vyčistiť, tak sa ľahko zozadu skrinky vytiahne.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené

Tento týden firma AMD představila na Computexu novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 a jejich platformu AM5. Spolu s tím se objevily také první desky pro tuto platformu, která s sebou přinese paměti DDR5, PCIe Express 5.0 a dost nezvyklé nové čipsety. Máme fotografie desek, které výrobci představili, ale objevily se i fotky reálných vzorků procesorů a čipsetu X670E potvrzující, že je složen ze dvou čipů zapojených za sebe. Celý článok „Ryzen 7000, čipset AMD X670/X670E a první AM5 desky vyfocené“ »

 •  
 •  
 •  

Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4

Druhá najlacnejšia doska MSI s čipsetom Intel Z690 stojí v porovnaní s Tomahawk DDR4 z vyššieho radu výrazne menej. Rozdiel vo výbave je pritom malý. A možno až príliš malý, keďže špecifikácie umelo degradujú niektoré súčiastky. Napájacia kaskáda má síce nižšiu efektivitu a aj chladiče sú skromnejšie, no ušetrených zhruba 80 eur predstavuje takmer doplatok z Core i5-12600K na Core i7-12700K(F). Celý článok „Lepšia než na papieri. „Lacná“ OC doska MSI Pro Z690-A DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *