Site icon HWCooling.net

MSI Optix MAG274QRF-QD: herný monitor s profi vlastnosťami

Detaily

V poslednej dobe sme sa pozreli na viacero multimediálnych, dizajnových či pracovných monitorov, no väčšinu z vás budú asi najviac zaujímať herné modely. Do rúk sa nám dostala horúca novinka od MSI s komplikovaným názvom Optix MAG274QRF-QD. Má 27″ QHD 165 Hz displej s Quantum Dot a podporou G-Sync, čo sú naozaj solídne výhliadky. Pozeráme sa na nový go-to monitor pre zanietených hráčov?

Základné parametre

ParametreMSI
Optix MAG274QRF-QD
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" IPS, 16:9, rovný
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia165 Hz
Panel8-bit + FRC
Adaptive Syncáno, G-Sync Compatible, 48–165 Hz
Doba odozvy1 ms (GTG)
Jas300 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 147 %, DCI-P3: 97 %
Vstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2, 1× USB-C DP alt. mode
USB hubáno, 2× USB 2.0
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktorynie
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena575 €/14 990 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-703" as a base selector for example: #supsystic-table-703 { ... } #supsystic-table-703 tbody { ... } #supsystic-table-703 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Monitor prichádza s dvojitým balením, pričom vnútorná kartónová škatuľa s jednoduchou grafikou zobrazuje samotný monitor aj zopár jeho základných parametrov.

   

V balení okrem monitora nájdete napájací adaptér, dokumentáciu, káble HDMI, DisplayPort a USB typu B na pripojenie k PC. Nechýbajú ani skrutky.

Viacuholníkový stojan má najdlhšie rozmermy 30 × 20,5 cm a už na prvý pohľad ukazuje, že bude umožňovať otáčanie monitora do strán. Takisto môžete vidieť, že skrutka na uchytenie nohy nevyžaduje použitie skrutkovača.

Samotný stojan čiernej farby ponúka otvor/organizér na upratanie kabeláže.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje, tak sa mi to páči.

Zadná strana sa nesie v tradičnom duchu MSI, teda časť pripomína brúsený hliník, časť je lesklá a ukrýva podsvietenie ako aj akýsi vzor plošných spojov a zvyšok je matný. Nesmie chýbať ani červené logo výrobcu. Uprostred je tradičný úchyt VESA 100 × 100.

Montáž stojana k telu monitora je akási nedomyslená. Polovica inštalácie je ideálna, druhá už ale nie. Stojan do tela osadíte jednoduchým zasunutím, no na jeho upevnenie už potrebujete skrutky.

Spodná časť VESA úchytu teda vyžaduje upevnenie skrutkami z balenia, čo nie je úplne ideálne riešenie. Rovnaký spôsob inštalácie sme videli aj pri Optix MAG272CQR, ide teda o štandard tohto výrobcu. Uvítal by som však, keby celá inštalácia bola beznástrojová a nevyžadovala použitie žiadnych skrutiek. Keď to dokážu iný výrobcovia prečo nie MSI?

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Ponúka elegantný dizajn bez rámčekov na troch stranách a pomerne kompaktnú spodnú bradu. Dizajnu dominujú ostré hrany a línie, ktoré vidíme na stojane aj samotnej brade na spodku displeja.

Zadná strana rovnako ako pri iných monitoroch MSI sa vyznačuje agresívnym dizajnom, ktorý dopĺňa aj podsvietenie RGB, na ktoré sa pozrieme o chvíľu. Zaujímavé je, že na každom monitore je zadná časť trochu iná, no vždy je vidieť viac menej rovnakú kombináciu materiálov a dizajnových prvkov.

Konektivita monitora patrí medzi najlepšie, aké sme na hernom monitore doteraz videli. Nachádza sa tu DisplayPort 1.2 (165 Hz), dvojica HDMI 2.0b (144 Hz), USB-C s DP alt. mode, audio jack pre slúchadlá, dvojica USB typu A pre príslušenstvo a USB typu B na pripojenie k PC. Viac-menej nemám monitoru čo vytknúť, štyri video vstupy sú viac než dosť, teší ma hlavne prítomnosť USB-C a aj samotný rozbočovač USB je určite skvelý doplnok, najmä na pripojenie myši a klávesnice.

Keby som chcel byť veľmi kritický, vytkol by som, že USB sú len staršie 2.0 (a zrovna na tu myš a klávesnicu to nebude nijako obmedzovať) a mohli by byť 4 a nie len 2 ks. Ďalej by možno nebolo zlé, keby boli porty rozdelené na obe strany monitora a nie takto pokope, prípadne, keby aspoň porty USB boli niekde na strane pre ľahšiu dostupnosť. Naozaj však ide len o drobnosti a skôr ako negatívnu kritiku by tak mohlo ísť o nápady na zlepšenie pre budúci model.

Výrobcu som skritizoval za nutnosť použiť skrutkovač pri uchytení stojana, no teraz ho pochválim. Oceňujem, že MSI už dlhšie používa kombináciu tlačidla napájania a následne 5-smerového joysticku pre ovládanie pohybu v menu OSD. Myslím, že toto je momentálne najlepšia kombinácia pre prácu a ovládanie monitora, takže za to dávam palec hore.

Prejdime k možnostiam polohovania. Monitor netradične ponúka pomerne veľké možnosti otočenia do strán a to až o 75 stupňov. Zvyčajne monitory ponúkajú rozsah len okolo 30–35 stupňov, takže je zaujímavé vidieť väčší rozsah pohybu.

Nechýba ani možnosť naklonenia displeja a to o klasických -5 až + 20 stupňov či výškové nastavenie v rozsahu 100 mm. V najnižšom bode je 65 mm od podložky spodnou hranou a 432 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 165 mm a 532 mm pre vrch displeja.

Monitor ponúka aj pivot funkciu, teda otočenie do vertikálnej polohy. To je možné do oboch smerov a nie len do jedného, ako býva zvykom.

Nebol by to herný monitor bez podsvietenia RGB, ktoré nájdete tradične na zadnej strane.

Ovládať ho viete cez firemnú aplikáciu Mystic Light, kde máte na výber z viacerých režimov a nechýba ani možnosť synchronizácie alebo vypnutia podsvietenia.

Backlight bleed je možné vidieť prevažne okolo hrán displeja, nejde však o nič výnimočné a označil by som ho za pomerne v norme.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


V poslednej dobe sme sa pozreli na viacero multimediálnych, dizajnových či pracovných monitorov, no väčšinu z vás budú asi najviac zaujímať herné modely. Do rúk sa nám dostala horúca novinka od MSI s komplikovaným názvom Optix MAG274QRF-QD. Má 27″ QHD 165 Hz displej s Quantum Dot a podporou G-Sync, čo sú naozaj solídne výhliadky. Pozeráme sa na nový go-to monitor pre zanietených hráčov?

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži už spomínané tlačidlo napájania v kombinácii s 5-smerovým joystickom, ktorý môžete vidieť na fotke v záhlaví článku. Opäť konštatujem, že ide podľa mňa o najlepší spôsob ovládania monitora a nezostáva mi nič iné ako chváliť.

Pri pohybe joystickom do strán máte k dispozícii niekoľko rýchlych akcií, ktoré si navyše viete sami zvoliť.

Po stlačení stredného tlačidla joysticku sa dostanete do už známeho menu OSD, ktoré je prevažne herne orientované, čo by sa aj dalo očakávať od herného monitora. Hneď prvá položka je preto zameraná na čisto herné funkcie.

Nasledujú dve sekcie pre ovládanie obrazu.

A na záver už ostáva len ovládanie zdroja, prispôsobenie rýchlych akcií joysticku a nastavenia, kde nájdete jazyk, dĺžku a priehľadnosť zobrazenie menu OSD či priame ovládanie vypnutia a zapnutia RGB LED.

Okrem možnosti ovládať menu OSD cez joystick priamo na monitore si môžete stiahnuť aplikáciu Gaming OSD 2.0 a pomocou kábla USB pripojeného k PC ovládať funkcie monitora.

V aplikácii nájdete všetky možnosti z menu OSD a aj niekoľko ďalších. Za zmienku stoja macro tlačidlá a klávesové skratky. Vytvoriť si môžete vlastný profil ako aj upraviť parametre typu auto-vypnutia monitora či rozloženia programov na obrazovke. Azda najväčšou výhodou ale je, že všetky tieto funkcie môžete ovládať myšou a nemusíte sa načahovať za monitor a ovládať ich ručne joystickom.


V poslednej dobe sme sa pozreli na viacero multimediálnych, dizajnových či pracovných monitorov, no väčšinu z vás budú asi najviac zaujímať herné modely. Do rúk sa nám dostala horúca novinka od MSI s komplikovaným názvom Optix MAG274QRF-QD. Má 27″ QHD 165 Hz displej s Quantum Dot a podporou G-Sync, čo sú naozaj solídne výhliadky. Pozeráme sa na nový go-to monitor pre zanietených hráčov?

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a tradičným pomerom strán 16:9 a rovným panelom, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. 27-palcové monitory považujem momentálne za zlatý štandard hernej sféry, 24 sú už príliš malé a 32 zase veľké a drahé. Väčšina herných displejov má preto 27 palcov. Novinka od MSI zaujme 165 Hz obnovovacou frekvenciou a podporou G-Sync Comaptible s rozsahom 48-165 Hz. Výrobca panel označuje ako Rapid IPS a hovorí o 1 ms GTG odozve. Zaujímavosťou je určite použitie Quantum Dot a fakt, že monitor by mal ponúkať veľmi dobré farebné spektrum, až 97 % DCI-P3 a 147 % sRGB, čo pri herných monitorov vôbec nebýva zvykom. S jasom 300 nitov je označenie HDR Ready opäť len marketingový ťah, na to sme si však už zvykli.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. V tomto prípade ide o režim User/Používateľ. Sonda nám ukázala 100 % sRGB, 100 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 98 % NTSC. Ide o excelentné hodnoty a azda najlepšie, aké sme pri hernom monitore namerali. Samozrejme, ide o panel s 8bit + FRC, takže na plný 10-bitový grafický monitor to nemá, no v porovnaný s inými hernými aj nehernými monitormi ide naozaj o skvelé zobrazenie, ktoré by nejeden monitor závidel.

Čísla hovoria o tom, že monitor sa hodí nielen na hranie hier, ale nebude na ňom problém ani upravovať fotografie či videá. Veľmi dobrá je aj nízka farebná odchýlka Delta E s hodnotou len 0,82, čo je opäť špička a veľmi presná je aj gamma s hodnotou 2,1 bez akejkoľvek odchýlky. Keby som nevidel, že tieto hodnoty patria hernému monitoru, ani vo sne by ma nenapadlo, že nejde o monitor zameraný na grafiku. Maximálny nameraný jas bol 325 nitov, čo je o trochu viac ako udávajú špecifikácie. Na bežné používanie to viac než stačí, no na HDR obsah je to stále málo. Uniformita viac-menej potvrdzuje zistenia pri zobrazení čiernej farby a teda vidíme odchýlky v hornej časti displeja.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Základné nastavenie je Fast, teda Rýchly, kde je input lag na úrovni 8,7 ms. V normálnom režime je to potom 8,9 a v najrýchlejšom, teda Fastest len 8,5 ms. Opäť ide o nadpriemerné hodnoty a azda aj najlepšie namerané. Všetky sú pod úrovňou 9 ms, čo sme tu myslím ešte nevideli.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 1 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Response Time v základnom režime Fast sa zdá ako ideálna hodnota, v normal sa o niečo málo zviditeľnil ghosting a naopak pri Fastest sa začína objavovať inverse ghosting. Režim Response Time by som teda nechal na prednastavenej hodnote, kde podľa testov dosahuje panel najlepšie výsledky. Spomenúť treba ešte režim Anti Motion Blur, kde sa ghosting ešte viac eliminoval, no za cenu výrazného zníženia jasu kvôli blikaniu displeja – backlight strobing. To síce o niečo viac eliminuje ghosting no jas je pri tom výrazne znížený. Tento režim by som preto odporúčal používať len pri naozaj kompetetívnom hraní a ideálne asi v tmavej miestnosti.


V poslednej dobe sme sa pozreli na viacero multimediálnych, dizajnových či pracovných monitorov, no väčšinu z vás budú asi najviac zaujímať herné modely. Do rúk sa nám dostala horúca novinka od MSI s komplikovaným názvom Optix MAG274QRF-QD. Má 27″ QHD 165 Hz displej s Quantum Dot a podporou G-Sync, čo sú naozaj solídne výhliadky. Pozeráme sa na nový go-to monitor pre zanietených hráčov?

Záver

MSI Optix MAG274QRF-QD je naozaj vydarený herný monitor. Ponúka skvelé parametre ako 165 Hz, obľúbený 27″ QHD formát, solídny jas a prekvapivo dobré zobrazenie farieb, za ktoré by sa nehanbili ani grafické monitory.

Vyzdvihnúť môžem aj podporu G-Sync, jednoduché ovládanie joystickom alebo aplikáciou a široké možnosti polohovania. Zabudnúť nesmieme ani na veľmi dobrú konektivitu a už tradičný herný dizajn s podsvietením RGB. Parametre, namerané hodnoty aj výbava sú špičkové a negatíva sa tak hľadajú len ťažko.

V porovnaní s MAG272CQR, ktorý sme testovali minulý rok, ide rozhodne o krok vpred a vďaka dostupnejšej cene pôjde aj o lepšiu voľbu než Aorus FI27Q-P, ktorý bol doteraz v mojom oku jeden z top herných monitorov na trhu. V porovnaní s týmito dvomi kúskami môžem novinke vytknúť asi len dve veci.

Predchodca od MSI ponúkal držiak na slúchadlá, čo bol zaujímavý detail, ktorý na novinke nenájdete. Druhá vec je, že Aorus ponúkal viacero možností zobrazenia a nastavení, vrátane PiP či PbP, ktoré nový Optix nemá. Rovnako neponúka ani nejaký špecializovaný grafický režim, no hodnoty namerané v základnom profile User boli skvelé, čiže toto až takým problémom nie je.

Celkovo sa každopádne MSI Optix MAG274QRF-QD svojimi vlastnosťami radí k špičke. Tento monitor si tak od nás odnáša nové ocenenie Top-notch, ktoré je určené pre nekompromisné produkty.

MSI Optix MAG274QRF-QD
+ špičkové podanie farieb
+ veľké množstvo herných funkcií a 165 Hz + G-Sync
+ veľa vstupov a výstupov vrátane USB-C
+ rozbočovač USB a prepojenie s PC
+ praktický joystick a ovládanie aj cez aplikáciu
+ široké možnosti polohovania
- menej ne-herných funkcií v menu OSD
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-704" as a base selector for example: #supsystic-table-704 { ... } #supsystic-table-704 tbody { ... } #supsystic-table-704 tbody tr { ... } */

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 14 990 Kč/575 eur