Site icon HWCooling.net

MSI Titan GT77: Na extrémny výkon už netreba lodný kufor

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Základné parametre

ParametreMSI GT77 Titan 12UHS-014CZ
Rozmery397 × 330 × 23 mm
Hmotnosť3,3 kg
Displej17,3", 16:9 4K 3840 × 2160 px, IPS, 120 Hz, 100 % DCI-P3, matný
ProcesorIntel Core i9-12900HX, 16C/24T, 55 W, 7nm
Grafická kartaNvidia GeForce GTX 3080 Ti 16 GB GDDR6 (175 W) / Intel UHD 12th gen, integrovaná
Operačná pamäťPriepustnosť zbernice64 GB DDR5 SODIMM (4000 MHz), vymeniteľné, až 128 GB
Úložiská1× 2 TB SSD M.2 PCIe Gen 4.0 NVMe, 3× voľný slot M.2 slot (1× Gen 5.0)
Porty2× USB-C Thunderbolt 4, 3× USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s typ A, 1× HDMI 2.1, 1× mini-Displayport 1.4, 1× RJ-45 2.5G Ethernet, 1× 3,5mm jack, 1× SD čítačka
Kapacita batérie99 Wh
Rozlíšenie kamery720p, IR
Reproduktory2× 2 W speaker, 2× 2 W woofer
Orientačná cena129 990 Kč/5250 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1797" as a base selector for example: #supsystic-table-1797 { ... } #supsystic-table-1797 tbody { ... } #supsystic-table-1797 tbody tr { ... } */

Detaily

Čo mi pamäť siaha, tak pod označením Titan od MSI si bolo potrebné predstaviť notebook o rozmeroch malej škatule naplnenej tehlami. Za tie roky sme sa však technologicky výrazne posunuli a preto prvým prekvapením je, že nový Titan má prekvapivo malé a ľahké balenie, azda na úrovni GE76, ktorú som naposledy od MSI testoval. Dizajn balenia je až prekvapivo decentný a hoci má hernú tematiku, nijako nekričí.

Ceny high-endových notebookov bez problémov atakujú 4–5-tisícovú hranicu a v tejto cenovej kategórii by malo byť bohatšie balenie samozrejmosťou. Keď však notebook rozbalíte a nájdete len nabíjačku a kopec papierov, môžete byť trochu sklamaní. Toto však nie je prípad nového Titanu.

Prvú pochvalu preto dávam za príslušenstvo, ktoré k notebooku dostanete. Ide pritom o užitočné veci, teda až na kľúčenku dráčika Luckyho.

Pamäťových kľúčov USB nikdy nie je dosť a mať jeden vždy so sebou sa určite zíde. Obzvlášť ak má 128 GB a ponúka klasické „Áčko“ aj nové „Céčko“.

   

Ďalšia vec, ktorá by som pri drahých herných notebookoch v balení uvítal častejšie, je určite herná myška. Pre výrobcov nejde o takú vysokú investíciu, aby pri niekoľkotisícovom notebooku kvôli tomu skrachovali a pre nového majiteľa ide prakticky o nevyhnutnosť, ak chce na notebooku hrať hry. Predsalen hrať na touchpade je nezmysel. Dalo by sa oponovať, že hráť určite už nejakú myš má, no čo ak ide o prvý herný notebook? A záložná myš na cesty, ktorá bude vždy v batohu sa tiež zíde…

   

Takže za mňa balenie nového Titanu hodnotím na jednotku s hviezdičkou a ostatní výrobcovia by si z MSI mali brať príklad.

   

Ako už bolo spomenuté, Titan predstavuje úplný vrchol v podaní MSI aj keď sme na novinku čakali pomerne dlho. Naposledy bol Titan dostupný s 10. generáciou Intel a RTX 20 Super sériou. Dá sa teda povedať, že GT77 preskočila dva cykly vďaka 12. generácii Intel a RTX 3080 Ti, ktorá je najnovším prírastkom do grafickej rodiny. GT77 ponúka úplný strop toho, čo si aktuálne viete v notebooku zakúpiť. Srdcom je 12900HX z 12. generácie Intelu so 16 jadrami P+E s archtektúrou Alder Lake, vďaka ktorému dostal notebook aj DDR5 pamäte či podporu PCIe 5.0 SSD. Testovaná konfigurácia dostala 64 GB operačnej pamäte a 2 TB SSD, pričom obe úložiská je možné si ďalej svojpomocne rozšíriť, na čo sa neskôr pozrieme. Ďalšia dôležitá súčasť notebooku je bezpochyby displej, pri ktorom výrobca siahol po 17,3″ paneli s 4K rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Testovaná konfigurácia sa cenovo pohybuje okolo 5250 eur. V ponuke je aj model 12UGS-016CZ, ktorý má 32 GB RAM a RTX 3070 Ti s cenovkou tesne nad 4000 eur. Top model dokáže celkovo dedikovať 250 W pre CPU+GPU, nižšia konfigurácia ponúkne „len“ 225 W.

   

Okrem aktualizácie hardvéru prináša nový Titan aj výrazné zlepšenie dizajnovej a praktickej stránky. Predchodcovia by sa vďaka svojim rozmerom a hmotnosti dali považovať za zbraň. Preto dizajn a rozmery, ktoré GT77 prináša sú až ťažko uveriteľné. Hrúbka sa zmenšila takmer na polovicu a o kilo nižšia hmotnosť je tiež veľký rozdiel. Po vybalení sa mi až nechcelo veriť, že toto je nový Titan? Rozdiel v rozmeroch proti GE76 je zanedbateľný, hoci 3,3 kg hmotnosť je stále cítiť. Celkovo však ide o obrovský krok vpred a dá sa povedať, že Titan sa už nijako výrazne nelíši od iných high end notebookov, čo je vzhľadom na výkon a výbavu doslova zázrak. Veľmi sa mi tiež páči decentné podsvietenie a svietiace logo takisto zaujme.

Na stránke výrobcu sa Titan chváli desktopovou konektivitou, čo nie je úplne nepravdivý výrok. Na ľavom boku máme napájací konektor, dvojicu 10 Gb USB A, čítačku SD kariet a audio konektor. Vpravo je ďalšie 10 Gb USB A, dvojica Thunderbolt 4 USB-C, mini Displayport 1.4, HDMI 2.1 a RJ-45 2.5 Gb Ethernet. Naozaj mi nenapadá, čo ďalšie by ste si mohli priať, keďže notebook ponúka všetko potrebné. Azda jediné, čo ma trochu zamrzelo, je premiestnenie portov na boky, vzhľadom na masívne chladenie v zadnej časti. Porty zo zadu notebokov som si obľúbil a o to zvlášť pri herných modeloch, kde vám na pravom boku budú káble pri používaní myši zavadzať.

Veko displeja je odsadené viac dopredu, čo dáva viac miesta pre chladenie. Na spodnej strane vidíme veľkú ventilačnú mriežku.

   

Demontáž spodného krytu je jednoduchá vďaka použitiu klasických krížových skrutiek, ktoré majú rovnakú dĺžku. Za to opäť dávam pochvalu a je vidieť, že si výrobca dáva záležať, aby bol notebook ľahko prístupný a servisovateľný.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vnútorné rozloženie predstavuje úplnú špičku toho, na čo sme sa doteraz mohli pozrieť. Chladiaci systém si musíme detailnejšie rozobrať, okrem toho vidíme množstvo miesta uprostred pre disky a dole veľkú batériu.

Titan Cooling, ako výrobca nazýva chladiaci systém, pozostáva zo 4 ventilátorov, 7 heatpipe a až 6 výstupov, ktoré sú po celej zadnej časti. Dokopy má GT77 ponúkať až 250 W pre CPU + GPU a samostatne 175 W pre GPU či 150 W pre CPU. Uvidíme, či tieto extrémne parametre chladenie zvládne, obzvlášť po drastickom schudnutí proti predchodcom.

Prejdime k možnostiam rozšírenia. Uprostred vidíme veľký strieborný kryt, pod ktorým nájdete sloty SO-DIMM pre operačnú pamäť. Napravo je nainštalované 2 TB PCIe 4.0 SSD

Zaujímavosťou je, že slot pre operačnú pamäť má dve „poschodia“, teda celkovo sa dajú nainštalovať až štyri moduly pre celkových 128 GB.

Na ľavej strane je ďalšia trojica M.2 slotov, pričom prvý ponúka podporu nového PCIe Gen 5.0, zvyšné sú Gen 4.0. Okrem M.2 slotov tu nájdeme aj Killer AX1675i WiFi 6E kartu, ktorá je takisto vymeniteľná.

   

Odsadenie pántov dopredu je výraznejšie ako pri GE76, ich tuhosť je dobrá.

Otvorenie veka je možné len do tupého uhla, priamy nie je možný vzhľadom na konštrukciu chladenia.

Ďalším skvostom, ktorý Titan ponúka je mechanická klávesnica MX Cherry. Zbožňujem nízkoprofilové mechanické spínače a písať na GT77 je radosť. Celkový dojem trochu kazí fakt, že mechanická je iba hlavná časť bez funkčných klávesov, numerickej časti aj smerových šípiek. Prechod z mechaniky na klasickú membránu je tak dosť cítiť a nie je to príjemné. Ide o zvláštny kompromis, ktorý by v tejto cenovej kategórii jednoducho nemal byť prítomný. A ako ma už poznáte, chýba mi dvojriadkový Enter.

Touchpad je pri herných notebookoch menej používaný ako pri ultrabookoch či pracovných modeloch, stále však predstavuje dôležitú súčasť dojmov z používania. Novinka prináša pomerne veľkú dotykovú plochu s integrovaným pravým a ľavým tlačidlom, gestá a bežné pohyby prsta zaznamenával touchpad bez problémov, nemám preto k nemu žiadne výhrady.

Slabou stránkou herných notebookov býva biometrické zabezpečenie, to však nie je prípad nového Titana, ktorý to zobral z úplne opačnej stránky. Ponúka totiž čítačku odtlačkov AJ infračervenú kameru s podporou Windows Hello. Inžinierom v MSI by som ruky bozkával za toto, a pritom to ani nebolelo že? Naozaj nerozumiem prečo je táto kombinácia tak výnimočná, hoci by som ju čakal v každom druhom notebooku. Čo sa týka samotnej kamery, ide o bežnú 720p HD verziu, ktorá ničím neprekvapí.

Notebook je vybavený 99,9 Wh batériou, čo je legálny limit pre prítomnosť na palube lietadla. Hoci by vnútro notebooku znieslo aj väčšiu batériu, práve regulácie sú dôvod prečo sme ešte nikdy nevideli 100+ Wh batériu.

K notebooku dostanete 330 W nabíjačku, ktorá je obrovská a ťažká. K notebooku si tak na cesty pripočítajte ďalší kilogram a USB-C vás veru nezachráni, keďže Titan nepodporuje nabíjanie cez USB-C. Nabíjanie je prekvapivo pomalé a na dosiahnutie 100 % potrebujete vyše 3 hodín. Už po hodine a pol batéria ale ukazuje nad 80 %, takže nie je to až také tragické. Výdrž v našom náročnom YouTube teste nijako neohúri, no Titan rozhodne nie je ultrabook na cesty. V Balanced režime som nameral 3 hodiny a 47 minút, v Super Battery o niečo lepších 4 hodiny a 23 minút. Rozhodne teda nejde o žiadneho rekordéra a notebooky s platformou AMD sú v tejto oblasti naďalej dominantné, napriek tomu je nameraná výdrž na pomery DTR (Desktop replacement) prekvapivo dobrá.


Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Metodika testovania

Notebook sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov.

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie výkonu procesora aj grafickej karty. Meriame tiež rýchlosť úložísk, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania a výkon v hrách. Cieľom je tak otestovať notebooky a desktopy v rôznych scenároch a spraviť si komplexný prehľad o ich výkone a prevádzkových vlastnostiach.

Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Gamut, jas a odchýlka

Obrazové vlastnosti displeja sme odmerali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je pri herných notebookoch jednou z kľúčových vlastností pre plnohodnotný zážitok na cestách. Nový Titan ponúka veľký 17,3″ 4K displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Výrobca je na stránke produktu pomerne skúpy na akékoľvek ďalšie detaily, takže sa trochu dá predpokladať, že žiadne ďalšie prémiové funkcie ako HDR nedostaneme.

Sondou sme namerali 100 % sRGB, 89 % AdobeRGB, 94 % DCI-P3 a 86 % NTSC, čo sú rozhodne nadpriemerné hodnoty. Gamma je na úrovni 2,2 s nulovou odchýlkou a jas 375 nitov nesklame ale ani neohúri. Veľmi dobrá je aj priemerná farebná odchýlka Delta E na úrovni 1,81.

Panel testovaného kusu trpel edge ligh bleedom, čo sa odzrkadlilo aj na testoch uniformity. Žiaľ, to je cena LCD panelov a tak trochu by som pri cene notebooku očakával OLED, ktorý už aj samotné MSI v iných modeloch ponúka.


Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Rendering, Geekbench















Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition
















Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Herné testy – dedikovaná grafika
























Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Šifrovanie, kódovanie




Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Testy pamätí a disku






Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Zahrievanie a výdrž na batériu



Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU postupne klesá zo 4 na 3,6 GHz. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime vidíme pomerne veľký prepad, ktorý nás bude aj ďalej zaujímať. Pri OptiX takty skáču všade možne, ale v tomto režim procesor ani nie je využívaný, takže tento výsledok nás nemusí trápiť.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení si dokáže zobrať až 180 W, táto hodnota však klesá na úroveň 140 W v priebehu testu. CUDA tiež dosiahne podobný hranicu no následne veľmi rýchlo padne na 80 W, z ktorých potom ešte mierne narastie, no nie výrazne. OptiX sa pohybuje na úrovni 30 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Maximálne zaťaženie procesora sa odráža v teplotách okolo 95 °C, čo nie je málo, no pokles taktov bol len mierny. Kombinovaná záťaž je opäť prezentovaná veľkým prepadom na 70 stupňov, a následný nárast k 95 °C. OptiX poskakuje okolo 60 stupňov, čo je len vedľajší efekt prepojeného chladenia s grafikou.

Zaťaženie grafiky v režime CPU je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie. Všimnite si, že v CUDA je len jeden vysoký skok, ktorý bude príčinou poklesov, ktoré sme videli pri grafoch CPU.

Takty v CPU sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidíme rovnú čiaru na hodnote 2000, CUDA sa tiež hýbe od 1400–200 MHz. Graf OptiX nám ukazuje výbornú stabilitu pri vysokých taktoch grafiky.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotrebe grafiky, kde OptiX sa hýbe okolo 145 W a CUDA má maximum 168 W. V režime CPU je spotreba prakticky nulová. Namerané hodnoty sú najvyššie, aké sme doteraz videli a to s veľkým odstupom.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara k 38 °C. V OptiX pracuje veľká časť čipu, napriek tomu teplota atakuje len 60 stupňov Celzia, čo je takisto maximum, ktoré bolo dosiahnuté v kombinovanom režime CUDA, pričom práve CUDA máva zvyčajne horšie výsledky. Notebook preto záťaž v teste zvláda ľavou zadnou.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je režim CPU. Treba poznamenať, že ide o doteraz najrýchlejší výsledok, aký sme v tomto režime nemarali. Legion 7 16 AMD stráca na Titan až 46 sekúnd, čiže je takmer 2-násobne pomalší. V CUDA režime je však už Titan rýchlejší len o dve sekundy a v OptiX náskok narástol na tri sekundy.


Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Režimy výkonu

Notebook ponúka v aplikácii MSI Center možnosť vybrať si z režimov výkonu Extreme Performance, Balanced, Silent a Super Battery.

Všetky testy boli robené v režime Extreme Performance, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Balanced a Extreme Performance sa výrazne nelíšia, naopak Silent už také vysoké takty nedosahuje a Super Battery výrazne limituje procesor a to na približne polovičné takty oproti zvyšným režimom.

Spotreba nám rozdiely medzi režimami ukazuje ešte podrobnejšie. Extreme Performance a Balanced sú stále takmer zhodné, no Silent sa už odlišuje očividnejšie, hlavne tým, že nemá také vysoké špičky. Super Battery nakreslil vodorovnú čiaru s minimálnymi odchýlkami, čo jasne ukazuje limitovanie výkonu procesora.

Prvý mierny rozdiel medzi Extreme Performance a Balanced vidíme pri teplotách, kde Performance vykazuje o pár jednotiek vyššie teploty. Silent má opäť o niečo nižšie špičky a Super Battery len pozvoľna rastie a žiadne špičky nemá.

Ako je na tom grafika? Opäť môžeme vidieť, že Extreme Performance a Balanced sú na tom veľmi podobne a ani Silent sa nejako extra nevymyká v záťaži. Výraznejšie odchýlky má len Super Battery.

Takty grafiky naznačujú ďalší rozdiel medzi Extreme Performance a Balanced. Kým prvý sa hýbe okolo 1800 MHz, Balanced túto hodnotu znižuje na 1600 MHz. Silent klesá ešte nižšie, na 1400 MHz a veľmi podobné čísla má aj Super Battery.

Ešte krajší rozdiel medzi jednotlivými režimami vidíme pri spotrebe GPU, kde Extreme Performance siaha k limitu 175 W, no zvyčajne sa pohybuje na úrovni 165 W. Balanced tesne podlieza 150 W hranicu a Silent so Super Battery klesajú ešte nižšie, na 120, repsektíve 115 W. Bude zaujímavé sledovať, ako škrtenie výkonu grafiky ovplyvní celkový výsledok.

Pri teplotách grafiky vidíme vzhľadom na vyššiu spotrebu v Extreme Performance o cca 4–5 °C vyššie teploty vo vrcholoch oproti Balanced. Vrcholy sa hýbu okolo 70–75 °C. Silent má o cca 10 °C nižšie teploty ako EP a Super Battery už posúva krivku doprava a v špičkách presiahne aj Balanced, čo je zrejme spôsobené limitovaným chladenia.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Extreme Performance a Balanced bude minimálny, naopak Silent bude strácať asi 30 %  a Super Battery bude mať možno len 30 % z výkonu Extreme Performance. To sa viac menej potvrdilo aj na výslednom skóre. Iba 3 % rozdiel medzi Balanced a Extreme Performance je zanedbateľný, na druhej strane Silent naozaj stráca 30 % na EP a Super Battery dosahuje len 26 % z EP, čiže moje odhady sa potvrdili.


Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

MSI Center

Na ovládanie nastavení slúži aplikácia MSI Center.

Nachádzajú sa tu základné informácie o notebooku, možnosti prispôsobenia nastavení, výkonnostných režimov či aktualizácie ovládačov.

Nechýba ani možnosť inštalácie ďalších rozšírení a funkcií či resetu zariadenia.

Aplikácia ponúka všetko potrebné na ovládanie notebooku a jeho prispôsobenie vašim potrebám.


Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Hodnotenie

MSI GT77 Titan 12UHS-014CZ je novým kráľom DTR (Desktop replacement), teda notebookov, ktoré majú nahradiť váš stolový počítač. Museli sme si síce dva roky počkať, no oplatilo sa. Titan už nie je ten veľký, hrubý a ťažký neohrabaný kus notebooku, s ktorým cestovať je peklo a nikde sa nezmestí. Dva roky na diete spravili svoje a polovičná hrúbka a o kilo nižšia hmotnosť z neho spravili atléta. Dá sa povedať, že rozdiel od 17″ palcového Raideru (napr. GE76) je už len minimálny. Po dizajnovej stránke ide tiež o výrazné zlepšenie, notebook pôsobí decentne, no zachováva si herného ducha. Neviem, či to bolo zámerom, ale dvojica podsvietených liniek za displejom silno pripomína brzdové svetlá Porsche 911 992. Chválim konektivitu aj dvojité zabezpečenie biometriou, ktoré je veľmi vzácne, a to obzvlášť pri hernom notebooku. Portová výbava je takisto excelentná a navonok tak nie je notebooku čo vytknúť.

Po zovňajšku sa nevyhli zmenám ani vnútornosti, ktoré sú doslova napratané tým najlepším, čo je momentálne dostupné a s 250 W celkovým výkonom ide naozaj o monštrum, o čom svedčí aj 330 W napájací adaptér. Hlavnou otázkou pri teste bolo, ako si chladenie poradí s takým výkonom a či Titan obstojí pri vysokých očakávaniach. Výkon procesora je doslova drtivý, v single core poráža AMD Ryzen 5900HX o 15 až 30 % a v multicore o 50 %. Pri porovnaní so spomínaným súrodencom GE76 s minulou generáciou Core i9-11980HK je výkon ešte priepastnejší a v multicore je Titan v priemere až o 120 % rýchlejší. Nová platforma tiež umožnila výrazné zrýchlenie operačnej pamäte na vysokovýkonnej platforme, čo donedávna bola výsada low voltage modelov v ultrabookoch a aj tu tak vidíme 30 % zlepšenie. Brutálny výkon sa potvrdil aj v syntetických testoch, kde je Titan najvýkonnejším notebookom aký sme u nás testovali. Rozdiely oproti konkurencií tu už nie sú také veľké a držiteľ ocenenia Top notch z minulého roka Legion 7 16 AMD zaostáva len o 10 %. V reálnych hrách sa však rozdiel zase navyšil a to až na 30 %.

Veľmi dobrá správa je, že MSI sa napriek výraznému zoštíhleniu tela podarilo udržať teploty na uzde a komponenty tak nie sú nijako výrazne obmedzované či škrtené, čo sa potvrdilo v testoch Blenderu aj pri porovnávaní režimov. Notebook je dokonca až prekvapivo tichý, testoval som aj oveľa hlučnejšie modely, preto si chladiaci systém zaslúži pochvalu. Hoci pri DTR nebýva výdrž na batériou prioritou, Titan si viedol prekvapivo dobre a v závislosti od režimu vydržal približne 4 hodiny, čo donedávna bola úplne bežná hodnota.

Nový Titan sa naozaj vydaril a pokiaľ hľadáte nekompromisný výkon na cesty, portová výbava a možnosti rozšírenia pamätí sú pre vás dôležité, len ťažko nájdete niečo lepšie. Kritika sa mi hľadá len ťažko, samozrejme cenovka bude pre väčšinu smrteľníkov dychberúca, no pre tých, ktorý takýto notebook využijú na prácu, je návratnosť otázkou pár mesiacov. Na záver si dovolím len trochu zasnívať o nástupcovi, pri ktorom by som privítal celomechanickú klávesnicu, OLED displej a ak to ďalšia generácia procesorov a grafík dovolí, mierne lepšia výdrž by nebola na zahodenie a keby sa ešte podarilo zhodiť zopár sto gramov z hmotnosti, bola by to chuťovka.

Vzhľadom na bezkonkurečné výsledky testov a absenciu zásadných nedostatkov udeľujem MSI GT77 Titan naše najvyššie redakčné ocenenie „Top Notch“.

MSI GT77 Titan 12UHS-014CZ
+ Výrazná zmena dizajnu, rozmerov a hmotnosti k lepšiemu
+ 250 W pre CPU a GPU ponúka najvyšší možný mobilný výkon
+ 120 Hz 4K displej je dobrý na prácu aj hry (prepnutie do 1080p)
+ Mechanická klávesnica so skvelou odozvou
+ Ultimátna portová konektivita
+ Duálne biometrické zabezpečenie – IR kamera aj čítačka odtlačkov
+ Dobre zvládnuté chladenie s prijateľnou akustikou
+ Bohaté balenie
- Pomalé nabíjanie
- Stále vyššia hmotnosť a veľmi ťažký napájací adaptér
- Klávesnica nie je mechanická v celom rozsahu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1798" as a base selector for example: #supsystic-table-1798 { ... } #supsystic-table-1798 tbody { ... } #supsystic-table-1798 tbody tr { ... } */

Testovacie hry máme z Jamy levovej