Site icon HWCooling.net

Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080

AMD Radeon VII

Dorob si sám (Radeon VII)

Ako už viete, Radeon VII sa potýka s vyššou hlučnosťou, respektíve má krivú základňu. S tým sa nezmieril hardvérový nadšenec, ktorý sa rozhodol pôvodný vzdušný chladič prerobiť na bezúdržbový kvapalinový variant. V súčasnosti je to jediný spôsob, ako si takéto chladenie zaobstarať a veruže, takýto zlepšovák má zmysel. Pozrite sa, čo môžete urobiť a o koľko to pomôže.

AMD pri vývoji Radeonu VII pravdepodobne množstvo vecí nedomyslelo tak, ako chcelo. Či už ide o potrebu flashovať BIOS karty kvôli podpore UEFI alebo o krivú základňu. Nedorobenej práce sa nedávno ujal maniak s prezývkou CarbonFireOC, ktorému sa nepáčili teploty na jeho karte. Rozhodol sa preto nahradiť chladič bezúdržbovým vodným chladením, konkrétne EVGA CLC 280. Grafika ani chladič na takéto použitie však nie sú konštruované, a bolo ich treba prispôsobiť. Tento dobrodruh celý postup opisuje na Reditte.

Na obrázku je na prvý pohľad vidieť zmeny, ktoré musel urobiť, aby dokázal na kartu napasovať chladič. Zaujímavosťou je, že čip Radeonu má na zaoblený tvar, pravdepodobne aby sa zabránilo prenosu tepla z jadra na pamäte HBM. Preto musela byť upravená aj základňa vodníka, ktorá bola zbrúsená, tak aby na čip presne sadla. Pasív úplne zmizol a jeho kryt bol takisto obrezaný. Skrátka všetko, čo nie je potrebné, išlo preč. Nakoniec vymenil ventilátory EVGA za štyri Noctuy NF-A14, a k tomu pridal ešte jeden ventilátor Noctua proti prehrievaniu VRM.

Pri taktovaní mal CarbonFireOC spočiatku veľké ambície. Frekvenciu jadra zdvihol na 2270 MHz, čo je oproti pôvodným 1400 MHz naozaj slušný nárast. A pamäte zdvihol na 1252 MHz. Toto nastavenie získalo v benchmarku FireStrike grafické skóre približne 33 300 bodov. Na porovnanie nereferenčná MSI RTX 2080 dosiala približne o 5 000 menej a EVGA RTX 2080 o 1500 menej bodov. Tieto hodnoty však neboli príliš stabilné. Problémom bolo nedostatočné napätie. Sám vysvetľuje, že ak lokálne najvyššia teplota/hotspot (kus od kusa môže byť na rôznom mieste) prekročila 70 °C, karta potrebovala viac šťavy. Na stabilný chod napájacie napätie upravil na 1265 mV a frekvenciu jadra znížil na 2122 MHz. Pri týchto nastaveniach bolo skóre takmer 33 000 bodov. K tomu všetkému pridáva aj powerplay tabuľky, pomocou ktorých je možné kartu pretaktovať.

Herný výkon takto upravenej karty testoval v Battlefield V vo Full HD s výsledkom 200 – 240 fps, pričom textúry boli nastavené na vysoké. Ostatné detaily potom medzi nízkymi a strednými. Teploty hotspotu sa vtedy pohybovali okolo 40 °C.

Nastáva však otázka, či sa to celé oplatí. Výkon síce narástol znamenite, no ide o masívny zásah do karty, ktorý nemusí vždy skončiť happyendom. Tu sa ale ponúka kompromis. Spomínaný požívateľ už nejaké skúsenosti má a opisuje okrem iného aj to, ako vybrúsiť základňu pôvodného pasívu. Tento spôsob úpravy môže dávať pre mnohých používateľov väčší zmysel. Aj keď aj tu treba počítať so stratou záruky. Viac podrobností a živú diskusiu nájdete v zdrojovom vlákne na Reddite.