Nadšenec upravil chladenie Radeon VII. Ten po OC „ničí“ RTX 2080

Dorob si sám (Radeon VII)

Ako už viete, Radeon VII sa potýka s vyššou hlučnosťou, respektíve má krivú základňu. S tým sa nezmieril hardvérový nadšenec, ktorý sa rozhodol pôvodný vzdušný chladič prerobiť na bezúdržbový kvapalinový variant. V súčasnosti je to jediný spôsob, ako si takéto chladenie zaobstarať a veruže, takýto zlepšovák má zmysel. Pozrite sa, čo môžete urobiť a o koľko to pomôže.

AMD pri vývoji Radeonu VII pravdepodobne množstvo vecí nedomyslelo tak, ako chcelo. Či už ide o potrebu flashovať BIOS karty kvôli podpore UEFI alebo o krivú základňu. Nedorobenej práce sa nedávno ujal maniak s prezývkou CarbonFireOC, ktorému sa nepáčili teploty na jeho karte. Rozhodol sa preto nahradiť chladič bezúdržbovým vodným chladením, konkrétne EVGA CLC 280. Grafika ani chladič na takéto použitie však nie sú konštruované, a bolo ich treba prispôsobiť. Tento dobrodruh celý postup opisuje na Reditte.

Na obrázku je na prvý pohľad vidieť zmeny, ktoré musel urobiť, aby dokázal na kartu napasovať chladič. Zaujímavosťou je, že čip Radeonu má na zaoblený tvar, pravdepodobne aby sa zabránilo prenosu tepla z jadra na pamäte HBM. Preto musela byť upravená aj základňa vodníka, ktorá bola zbrúsená, tak aby na čip presne sadla. Pasív úplne zmizol a jeho kryt bol takisto obrezaný. Skrátka všetko, čo nie je potrebné, išlo preč. Nakoniec vymenil ventilátory EVGA za štyri Noctuy NF-A14, a k tomu pridal ešte jeden ventilátor Noctua proti prehrievaniu VRM.

Pri taktovaní mal CarbonFireOC spočiatku veľké ambície. Frekvenciu jadra zdvihol na 2270 MHz, čo je oproti pôvodným 1400 MHz naozaj slušný nárast. A pamäte zdvihol na 1252 MHz. Toto nastavenie získalo v benchmarku FireStrike grafické skóre približne 33 300 bodov. Na porovnanie nereferenčná MSI RTX 2080 dosiala približne o 5 000 menej a EVGA RTX 2080 o 1500 menej bodov. Tieto hodnoty však neboli príliš stabilné. Problémom bolo nedostatočné napätie. Sám vysvetľuje, že ak lokálne najvyššia teplota/hotspot (kus od kusa môže byť na rôznom mieste) prekročila 70 °C, karta potrebovala viac šťavy. Na stabilný chod napájacie napätie upravil na 1265 mV a frekvenciu jadra znížil na 2122 MHz. Pri týchto nastaveniach bolo skóre takmer 33 000 bodov. K tomu všetkému pridáva aj powerplay tabuľky, pomocou ktorých je možné kartu pretaktovať.

Herný výkon takto upravenej karty testoval v Battlefield V vo Full HD s výsledkom 200 – 240 fps, pričom textúry boli nastavené na vysoké. Ostatné detaily potom medzi nízkymi a strednými. Teploty hotspotu sa vtedy pohybovali okolo 40 °C.

Nastáva však otázka, či sa to celé oplatí. Výkon síce narástol znamenite, no ide o masívny zásah do karty, ktorý nemusí vždy skončiť happyendom. Tu sa ale ponúka kompromis. Spomínaný požívateľ už nejaké skúsenosti má a opisuje okrem iného aj to, ako vybrúsiť základňu pôvodného pasívu. Tento spôsob úpravy môže dávať pre mnohých používateľov väčší zmysel. Aj keď aj tu treba počítať so stratou záruky. Viac podrobností a živú diskusiu nájdete v zdrojovom vlákne na Reddite.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Obrázky desek MSI s čipsetem X570. PCIe 4.0 a větráky potvrzené

Minulý měsíc jsme tu měli zprávu o tom, že to s čipsetem X570 pro procesory Ryzen 3000 vypadá na vyšší TDP a situaci, kdy základní desky s ním typicky budou mít na čipsetu chladič s ventilátorem. Toto se zdá se naplnilo. Oficiální hodnota TDP pro čip X570 pořád není známá, ale vynořily se další desky a všechny jsou opatřené aktivním chlazením. Nejnověji jsou to rovnou dva modely, které ukazují, co s X570 chystá MSI. Celý článok „Obrázky desek MSI s čipsetem X570. PCIe 4.0 a větráky potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Slyšeli jste, že tekuté kovy ničí Threadripper? Není to pravda

Před časem jsme v redakci natrefili na překvapivou informaci: že totiž rozvaděč tepla u procesorů AMD Ryzen Threadripper údajně není z typicky používané poniklované mědi, ale z hliníku. To by byl docela průšvih: pokud by někdo neznalý na procesor aplikoval teplovodivou pastu z tekutého kovu, došlo by totiž ke zničení IHS. Naštěstí to vypadá, že tento problém nebyl skutečný a IHS je nakonec z bezpečného kovu. Celý článok „Slyšeli jste, že tekuté kovy ničí Threadripper? Není to pravda“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čipset AMD X570 má vyšší TDP, desky na něm budou mít větráky

Už před nějakou dobou se objevily informace, že nový čipset AMD X570, který bude letos v létě vypuštěn na trh s deskami pro procesory Ryzen 3000, by měl mít vyšší spotřebu než ty současné. Jde o jiný křemík a pokročilejší konektivita by snad měla znamenat i vyšší příkon. Teď pro to máme první doklad. Vypadá to, že desky s X570 budou na čipsetu mít aktivní chlazení, soudě podle prvního modelu, pro který máme fotku. Celý článok „Čipset AMD X570 má vyšší TDP, desky na něm budou mít větráky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Tie amd karty by mali zakazat ako tie 1000w vysavace ci dieslove motory v centrach miest, neefektivne, zerie to ako prasa a prispieva to akurat to globalnemu oteplovaniu. A este ked to clovek pretoci, po rokku mi pride taky ucet za elektriku, ze by si za to kupi 2 RTX 2080 Ti.

  Keby to bolo aspon vykonne, tak pochopim, Mercedes, Audinu ci BMW si kupim, lebo si potrpim na vykon a kvalitu, ale toto? Kupi to len hlupak, verejne by som sa k tejto kupe nepriznaval.

  1. No, zrovna pri Radeon VII je výkon na watt už celkom konkurencieschopný. Vega 56/64 sú na tom horšie, to je fakt. U nich ale pre zmenu začína byť dosť zaujímavý pomer cena/výkon. AMD koncom týždňa hovorilo niečo o 279-dolárovej cene Vega 56. Takáto akcia mala byť alebo ešte len bude? (zatiaľ ju nikde za tie peniaze nevidim) minimálne na Amazone a Neweggu.

   1. To bola len lokalna akcia v USA na Neweggu, zbavovali sa zasob kvoli prichodu 1660ti. 1660ti ma vyssi vykon, spotrebu do 130w, aj lepsi vykon pod dx12, lebo je to turing architektura, tak uz fakt nie je dovod kupovat AMD. Ako mal som Rx590, to zralo miestami aj 360w, taka 580 zere o 80w, to ako to co usetrim akoze pri kupe, zaplatim neskor na elektrine, ved to ani 2080ti pretaktovane verzie tolko nezeru 😀 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *