Budou základní desky SuperMicro nová konkurence v desktopu?

PCI Express 4.0/5.0 a paměti DDR5 mají být šance porazit zavedené značky

Před 20 lety existovalo docela hodně výrobců základních desek. Dnes se v našich končinách prodávají hlavně čtyři velká jména: Asus, Gigabyte, ASRock a MSI (podle obejmu prodejů). Větší konkurenci a bohatší výběr by ale možná mohl přinést nový soutěžící: výrobce serverových desek SuperMicro. Tato firma chce využít nástup nových technologií jako je PCI Express 4.0 a DDR5 a zapustit kořeny i v desktopových počítačích.

Web KitGuru minulý týden pořídil interview z jedním z viceprezidentů firmy SuperMicro (Vikem Malyalou). Ten potvrdil, že SuperMicro má zájem prodávat i desky pro desktop, což je pro firmu možnost získat další nové trhy k těm stávajícím (což jsou servery a pracovní stanice). Supermicro už v oblasti PC desek vlastně je, vydalo modely pro procesory Intel generací Haswell, Skylake a následující na platformě LGA 1151, zaměřuje se na základní desky pro hráče. Těch modelů ale zatím nebylo zas tak mnoho.

SuperMicro by teď chtělo získat větší část trhu a významnější pozici v PC sektoru v příští vlně platforem pro nové generace procesorů. Podle Malyaly by příležitost k tomu mohlo dát to, že po LGA 1151 u Intelu a po AM4 od AMD přijdou s novými procesory desky, na nichž dojde k značným změnám v konektivitě. Místo pamětí DDR4 přijde technologie DDR5 (ta by se v počítačích mohla objevit v roce 2020 či 2021) a bude také nasazen PCI Express 4.0 a asi brzy i PCI Express 5.0 (dlužno ale říct, že PCIe 4.0 přijde u AMD už letos, a to na existujícím socketu AM4). A na něj budou navázány nová výkonná SSD nebo třeba síťové karty.

SuperMicro C7Z270-CG

Implementace těchto rychlejších rozhraní bude klást nové požadavky na design PCB a ostatních komponent, což by prý mohla být šance pro SuperMicro. To jako výrobce serverových desek má zkušenosti s 10Gb/s a rychlejším Ethernetem a přípravy nových generací PCI Express. Firma by teoreticky díky tomu mohla mít pro tyto novinky lepší startovní pozici a dostat je na trh mezi prvními a s nejlepší kvalitou. Tolik tedy aspoň přání viceprezidenta Malyaly. Je asi jasné, že hlavní výrobci desek pro PC (kteří přitom sami také vyrábějí i serverové modely) se nenechají tak snadno zaskočit a také budou mít zájem uvést takto vybavené desky včas k vydání nových procesorů. Zda se teda SuperMicru podaří šanci ve vlně nových technologií opravdu proměnit a víc se prosadit, zaručeno není.

Logo SuperMicro na desce C7Z170-OCE

Každopádně by ale SuperMicro chtělo během dvou nebo tří let při této budoucí generační obměně expandovat, hrát větší roli a získat víc zákazníků. Pro nás kupující by to mohlo přinést jako pozitivum další alternativy na výběr, které doufejme přinesou i něco, co zavedené značky nemají. Ideálně by to mohla být třeba stabilita a kvalitní zpracování na serverové úrovni, ale opět až čas ukáže, zda se toto podaří. Onen rozhovor s KitGuru je asi do značné míry propagační a marketingový, takže bychom ho zase neměli přeceňovat.

SuperMicro C9Z390-PGW

Desktopové desky SuperMicro jsou zatím jenom pro Intel Core

Malyala zmínil, že v serverech SuperMicro od začátku podporuje i platformu procesorů Epyc, ačkoliv většina jeho produktů je spojená s Intelem. Desktopové herní desky vyrábí čistě pro procesory Intel, takže bude zajímavé vidět, zda by se třeba teď s úspěchem Ryzenů nemohlo SuperMicro pustit i do AMD a  platformy AM4. Určitou naději by mohlo dávat právě ono zdůrazňování PCI Expressu 4.0, protože v Ryzenech 3000 má letos přijít na trh jako v prvních PC procesorech. Pokud tedy tuto konektivitu SuperMicro považuje za svoji silnou stránku, mohla by platforma X570 a Ryzen 3000 být dobrá příležitost, jak do soutěže desek pro procesory AMD vstoupit. Případně pokud ne AM4, mohla by firma uvést aspoň desky pro Threadrippery na platformě TR4. To by zase bylo blízko trhu s pracovními stanicemi a servery, kde je firma silná a zde by tedy asi mohla mít obzvlášť co nabídnout.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Netuším, jak na tom je u nich třeba UEFI v porovnání s ostatní produkcí. Ale teď je třeba SuperMicro snad jediná firma, která dělá desky s PCIe můstky PLX pro platformu LGA 1151, takže od nich můžete koupit desku s x16/x16 sloty pro GPU (nebo x8/x8/x8/x8).

      (Je to ten model C9Z390-PGW.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *