Site icon HWCooling.net

Niečo pre fanúšikov Asus: komplet zostava ROG v skrinke Z11

Konfigurácia

Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build.

Základné parametre

ParametreAsus ROG
Z11
Parametre
PodporaMini-ITX, Mini-DTX
Pozícia na zdrojATX, do 160 mm
Chladič CPUdo 130 mm
Grafická kartado 320 mm
Ventilátor5× 120 mm, 3× 140 mm
Montáž radiátorov2× 120 mm, 1× do 240mm
2,5" pozície4
3,5" pozície1
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)531 × 386 × 196 mm (40 l)
Hmotnosť8.7 kg
Materiályoceľ + hliník + temperované sklo + plast
Konektivita2× USB 3.1 gen 1 5 Gb typ A + 2× USB 3.1 gen 2 10 Gb typ C + 2× USB 2.0 typ A
Orientačná cena (czc.cz)6499 Kč/249 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-620" as a base selector for example: #supsystic-table-620 { ... } #supsystic-table-620 tbody { ... } #supsystic-table-620 tbody tr { ... } */

Detaily

Ako už býva pri produktoch Asus zvykom, škatuľa má prepracovanú grafiku a zobrazuje skrinku v oboch polohách (vo vertikálnej i horizontálnej).

   

Na bokoch škatule sú zase zobrazené špecifikácie aj základné funkcie a vychytávky.

Balenie je prepracované aj vo vnútri, kde nájdete škatuľku s príslušenstvom.

V príslušenstve celkovo nájdete okrem dokumentácie aj skrutkovač, skrutky, pásky na organizáciu kabeláže, adaptéry na SSD a zdroj či vymeniteľné logo.

Samotná skrinka je veľmi dobre chránená, aby počas prepravy nedošlo k poškodeniu.

Po odstránení všetkých obalov a penových výplní sa vám naskytne prvý pohľad na skrinku vo vertikálnej aj horizontálnej polohe.

   

Aby sme sa dostali do vnútra skrinky, je treba najskôr odobrať bočné kryty, ktoré sú uchytené klipom a pántom. Klip stlačíte a tým sa panel uvoľní a môžete ho odobrať.

 

Sklenená a kovová bočnica sú obe priskrutkované a navyše majú aj piny, ktoré sa zasekávajú do rámu skrinky. Pri zmene orientácie sa tak naozaj nemusíte obávať, že by vypadli.

Vnútri skrinky je pre limitovaný počet skriniek Z11 aj zberateľská postavička zabijáčky SE7EN. Uchytená je na motherboard tray pre mini-ITX a mini-DTX dosky.

   

Zo zadnej strany dosky môžete vidieť predpripravenú kabeláž a rozbočovač USB/RGB na ventilátory a podsvietenie.

Vedľa pozície na základnú dosku je aj kryt kabeláže, ktorý slúži aj ako slot pre SSD. Pri pohľade na pravý bok vidno dvojicu ventilátorov na výduchu.

   

V spodnej časti skrinky je perforácia na vetranie ako aj vyberateľný kryt s ďalšou pozíciou na SSD. Pohľad nahor zase ukazuje sklenenú bočnicu, ale aj kabeláž a vetranie grafickej karty.

   

Horná a spodná strana majú niekoľko zaujímavostí. Spodná má už spomínanú ventiláciu pod doskou, ale aj otvor na zdroj a vpravo zase otvor na kabeláž zo základnej dosky a grafiky. Horná časť je spojením skla a kovu, cez ktoré budete vidieť dovnútra skrinky a konkrétne na grafickú kartu v celej kráse.

Portová výbava je solídna so štvoricou USB typu A, z čoho sú dva USB 2.0 a dva 5 Gb USB 3.2 gen 1. Nechýba ani moderný 10 Gb USB-C. Samozrejmosťou sú tlačidlá napájania a reset, je tu ale aj tlačidlo na voľbu režimu podsvietenia RGB.

Spodné nožičky držia len klipy v štyroch rohoch a jedna skrutka. Na samotných nožičkách tak uvidíte upozornenie, že skrinku za ne nemáte prenášať, čo sa ľahko povie, ale horšie realizuje. Reálne je totiž manipulácia so skrinkou pomerne komplikovaná, keďže ju nie je kde a za čo uchopiť.

Kryt kabeláže slúžiaci aj ako pozícia SSD sa dá ľahko odmontovať na jednoduchšiu inštaláciu dosky.

V ďalšej časti sa pozrieme na proces inštalácie komponentov a výsledné zostavy so vzduchovým, ale aj kvapalinovým AIO chladičom.

Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build.

Základné parametre

Konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 9 3900X
Základná doskaAsus ROG STRIX X470-I GAMING
Grafická kartaAsus ROG STRIX RTX2080S O8G
Chladič procesoraAsus ROG RYUJIN 240
RAMCorsair Dominator Platinum RGB 16 GB (2x8GB) 3600 MHz
SSDADATA XPG Gammix S11 Pro 1TB
Napájací zdrojASUS ROG STRIX 650G
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-621" as a base selector for example: #supsystic-table-621 { ... } #supsystic-table-621 tbody { ... } #supsystic-table-621 tbody tr { ... } */

Detaily

Do skrinky sme nainštalovali výhradne komponenty Asus, aby sme dotvorili ideu kompletnej zostavy ROG.

   

Začíname zdrojom, ktorý sa pripevní k rámčeku a zasunie do skrinky. Ďalšie nasledujú základná doska a grafika spolu s príslušnou kabelážou. Ich inštalácia by bola obrázkovo nezáživná, preto sa rovno pozrime na hotový produkt.

Začíname vzduchovým chladičom procesora AMD Wraith Prism.

Vo vertikálnej pozícii je pekne vidieť grafiku, ktorá zaberá takmer celú prednú stranu. Takisto dobre vidno otvor v spodnom paneli, ktorý slúži na ventiláciu.

Po uložení do horizontálnej polohy v zostave dominuje predovšetkým chladič a pamäte (RAM), grafika v hornej časti nie je veľmi viditeľná.

Po vzduchovom chladení sme sa pozreli aj na možnosť vodného v podobe kvapalinového chladiča AIO Ryujin 240, ktorý je vybavený zaujímavou pumpou s RGB LED aj displejom OLED.

Orientácia pumpy a displeja je trochu komplikovanejšia a v našom prípade som zvolil prioritu v horizontálnej polohe, kde je dobre vidieť displej na pumpe. Hadice by bolo možné ťahať aj do druhej strany, tam však môžu kolidovať s kabelážou pripojenej k základnej doske a takisto s točiacimi sa ventilátormi.

Na dlhodobé používanie je potrebné sa zamyslieť, ako pumpu a radiátor umiestnite, aby sa vám v okruhu nehromadil vzduch v pumpe a cirkulácia kvapaliny prebiehala podľa očakávaní. Pri našom krátkodobom teste som sa však zameral skôr na estetiku a inštalácia je tak skôr ilustračná.

Dovnútra zostavy sa viete opäť pozrieť po odnímaní dvojice bočných panelov. Tým sa nám odhalia aj tri ventilátory v akcii spolu so zdrojom.

   

Po odňatí sklenenej aj kovovej bočnice sa môžete bližšie pozrieť na optimalizáciu priestoru a možnosti pre kabeláž.

Kabeláž v zadnej časti je jednoducho bordel. Samotná skrinka má až príliš veľa káblov, či už pre ovládanie RGB LED, ventilátorov alebo napojenie portov USB. Keď k tomu pridáte zdroj s hrubou kabelážou, ktorá nemá žiadne jasné kanály okrem spodného, vzniká pomerne veľká spleť káblov, ktoré nie je kam schovať a rastú na hrúbke, čo sťažuje zavretie kovovej bočnice.

Predná strana na druhej strane vyzerá veľmi čisto a uhladene, čo je aj cieľom pri presklenej bočnici a hlavne takejto reprezentačnej skrinke.

Zasúvací zdroj je dobre riešený, no akosi sa nemyslelo na to, kade ťahať káble z neho. Ešte kábel ku grafike ide priamo cez krty s logom, no na ostatné káble je málo miesta a nie je ich kam poriadne schovať.

Veľmi nešťastne je riešený prístup k I/O základnej doske a grafike. Minimálne kábel LAN a nejaké to USB to asi zapojiť budete chcieť, hoci skrinka ponúka päticu portov USB na prednom paneli. Problém ale je, že minimálne na testovanej doske nie sú všetky konektory na zapojenie predných I/O.

V praxi teda určite budete ťahať aspoň dva, tri káble zo základnej dosky a samozrejme aj grafiky. Na ich vyvedenie zo skrinky slúži len maličký otvor na obrázku dole a akákoľvek manipulácia a zapájanie je veľmi komplikované.

Aby sme si skrinku nepozerali len na vonok, určite vás zaujíma, ako sa správa v záťaži a hlavne či je lepšie vodné alebo vzduchové chladenie a v akej polohe.

Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build.

Blender – pohľad na CPU

Na prvý pohľad priebehu výkonu využijeme náš tradičný test Blender (v2.9) BMW. Budeme sledovať takty, spotrebu a teplotu procesora pri použití vzduchového aj vodného chladenia pri vertikálnej aj horizontálnej polohe skrinky.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Vzduchové chladenie má nižšie takty ako vodné. Hoci sú výsledky tesné, vyzerá to tak, že najnižšie takty má vzduch horizontálne a najlepšie voda vertikálne.

Podobná situácia je aj pri spotrebe, kde opäť vzduch ukazuje najnižšiu hodnotu, čo bude spôsobené práve nižšími taktami. Naopak voda vertikálne má spotrebu najvyššiu, vďaka najvyšším taktom.

Teploty procesora viac-menej potvrdzujú predpoklady z predchádzajúcich grafov a teda sú oproti vzduchu vyššie, hoci len o 2–3 stupne Celzia. Horizontálna poloha na vzduchu sa ukázala ako najhoršia, voda v rovnakej polohe ako najlepšia. Vidíte však, že na voda vertikálne sú dosahované vyššie takty a rozdiel v teplote nie je vysoký, preto toto vyzerá ako najoptimálnejšie riešenie.

Praktické výsledky ukazujú len minimálny rozdiel. Čas renderu na vzduchu bol 2:50, na vode o 1–2 sekundy pomalší.


Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build.

3DMark – kombinovaná záťaž

Vplyv na výkon CPU sme videli v Blenderi, ako to však vyzerá pri kombinovanej záťaži CPU aj GPU? Na to sa pozrite v teste 3DMarku (Fire Strike).

Takty procesora sú pri vodnom chladení opäť o trochu vyššie, čím sa potvrdzuje scenár z Blenderu.

Rozdiely v spotrebe sú minimálne.

Zatiaľ najväčšie rozdiely môžete vidieť pri teplotách CPU. Vzduch je zase horší, to žiadne prekvapenie nie je. Oproti Blenderu sa však zväčšil rozdiel a teraz to vyzerá už na 5 stupňov Celzia. Najlepšie vychádza voda vertikálne, najhoršie vzduch horizontálne hoci aj vzduch vertikálne má vysoké skoky.

Ako je na tom grafika? Žiadne rozdiely v záťaži ako pri Blenderi nevidieť, grafika teda pracuje vždy naplno.

Zaťaženie aj takty grafiky sú pri všetkých režimoch viac menej rovnaké, bez výrazných rozdielov.

Mierne väčšia fluktuácia je viditeľná pri spotrebe, no rozdiely sú stále pomerne malé.

Najzaujímavejší je tak graf vývoju teploty. Ten nám ukazuje, že pre grafiku je najlepšie riešenie vzduch horizontálne, ktorý ale dosahoval najhoršie výsledky CPU. Naopak najhorší výsledok vidíme pri vode vertikálne. Vzduch vertikálne a voda horizontálne sú takmer zhodné.

Zo všetkých testov teda vyzerá ako víťazné riešenie AIO a skrinka v horizontálnej polohe.

Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build.

Hodnotenie

Asus ROG Z11 je netradičná skrinka, ktorú uvidíte predovšetkým na výstavách (tento rok asi nie :/) a ďalej na stole ozajstných fanúšikov značky. Prináša niekoľko zaujímavých a netradičných riešení ako bočné panely na pántoch, nezvyčajnú orientáciu dosky a grafiky a predovšetkým možnosť dvojitej orientácie. Spracovanie, balenie aj prezentácia je na vysokej úrovni, no pri cene 249 eur by sa iné ani nedalo očakávať.

Osobne pokladám Z11 ako koncept a demonštráciu ROG dizajnu ako masový produkt, ktorý by mal byť v izbe každého hráča. Dôvodom je nielen cena ale aj viacero nedotiahnutých vecí pri návrhu skrinky. Asi najzásadnejším nedostatkom je komplikovaný  prístup ku konektorom dosky a hlavne grafiky a len minimálny otvor pre výstup káblov zo skrinky. Druhou komplikáciou pri skladaní bolo príliš veľa skrutiek a káblov a nutnosť skrinku „oholiť“ takmer na kosť, než môže človek konečne začať vkladať komponenty.

Skrutky v balení sú neoznačené a vyznať sa v asi v 6 typoch nie je úplne triviálne. Rovnako nedostatok miesta pre ťahanie kabeláže zo zdroja a jej upratanie v skrinke bez použitia ručne pletených a presne odmeraných káblov bolo pomerne komplikované. Celkový zážitok zo skladania by som teda označil ako náročný, čo nie je pri ITX skrinkách nič výnimočné, no práve dizajnové zameranie skrinky pomerne sťažovalo proces skladania.

ROG Z11 bude teda vhodným produktom pre naozaj zarytých fanúšikov značky, prípadne ako zberateľský kúsok, nakoľko výnimočnosť sa jej odoprieť nedá. Praktickosť však už až tak neohúri.

Asus ROG Z11
+ unikátny dizajn
+ kvalitné spracovanie
+ netradičné riešenie bočných panelov
+ až 5 USB na prednom panely
+ RGB podsvietnie
+ možnosť dvoch umiestnení
- zlý prístup k I/O dosky a grafiky
- málo miesta pre kabeláž
- komplikovaná manipulácia
- cena
- neoznačené skrutky v balení
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-622" as a base selector for example: #supsystic-table-622 { ... } #supsystic-table-622 tbody { ... } #supsystic-table-622 tbody tr { ... } */

Skrinku si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 6499 Kč/249 eur