Niečo pre fanúšikov Asus: komplet zostava ROG v skrinke Z11

Blender – pohľad na CPU

Do redakcie nám prišla veľmi netradičná a pomerne unikátna skrinka. Ide o ROG Z11, ktorú výrobca predstavil už na začiatku roka na CES 2020. Skrinka ukrýva niekoľko špecialít, ako napríklad možnosť vertikálnej aj horizontálnej orientácie či mierne nahnutý motherboard tray. Aby toho nebolo málo, skrinku sme osadili viac-menej výlučne komponentami ROG, čím sme vytvorili akýsi full on Asus build.

Blender – pohľad na CPU

Na prvý pohľad priebehu výkonu využijeme náš tradičný test Blender (v2.9) BMW. Budeme sledovať takty, spotrebu a teplotu procesora pri použití vzduchového aj vodného chladenia pri vertikálnej aj horizontálnej polohe skrinky.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Vzduchové chladenie má nižšie takty ako vodné. Hoci sú výsledky tesné, vyzerá to tak, že najnižšie takty má vzduch horizontálne a najlepšie voda vertikálne.

Podobná situácia je aj pri spotrebe, kde opäť vzduch ukazuje najnižšiu hodnotu, čo bude spôsobené práve nižšími taktami. Naopak voda vertikálne má spotrebu najvyššiu, vďaka najvyšším taktom.

Teploty procesora viac-menej potvrdzujú predpoklady z predchádzajúcich grafov a teda sú oproti vzduchu vyššie, hoci len o 2–3 stupne Celzia. Horizontálna poloha na vzduchu sa ukázala ako najhoršia, voda v rovnakej polohe ako najlepšia. Vidíte však, že na voda vertikálne sú dosahované vyššie takty a rozdiel v teplote nie je vysoký, preto toto vyzerá ako najoptimálnejšie riešenie.

Praktické výsledky ukazujú len minimálny rozdiel. Čas renderu na vzduchu bol 2:50, na vode o 1–2 sekundy pomalší.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *