Site icon HWCooling.net

Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl

Obrazové vlastnosti

Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný?

Základné parametre

ParametrePhilips
27B1U5601
Parametre27E1N5600HE
Displej27" IPS, 16:9, rovný, matný
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia75 Hz
Panel8-bit
FreeSyncnie
Doba odozvy4 ms GTG
Jas350 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimysRGB: 101 %, NTSC: 89 %
Vstupy1× HDMI 1.4, 2× DisplayPort 1.4 (1× výstup), 2× USB-C (1× data)
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 5W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena439 €/10 400 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2086" as a base selector for example: #supsystic-table-2086 { ... } #supsystic-table-2086 tbody { ... } #supsystic-table-2086 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa má rovnaký dizajn ako väčší súrodenec, teda siluetu monitora a hlavné parametre zobrazuje v bielej. Otvára sa však ako škatuľa od topánok, nie odstredu. Napriek tomu ide o jeden z tých jednoduchších spôsobov otvárania.

Balenie je rovnako bohaté ako pri väčšom modeli, obsahuje teda káble HDMI, DisplayPort aj USB-C (s redukciou na typ A na jednom konci) a samozrejme aj napájací kábel. Nechýba ani dokumentácia no tentokrát sa tu nenachádza výsledok kalibrácie monitora, čo však bude asi len problém testovaného balenia, ktoré už má za sebou niekoľko zastávok v iných redakciách.

Štvorcová základňa je takmer zhodná a opäť ponúkne otáčanie do strán, čo je taká unikátna vlastnosť monitorov Philips, ktorú inde veľmi nevídame.

Druhá časť stojanu s možnosťou nastavenia výšky je prakticky totožná a nevidím žiadne zmeny.

Upevnenie podstavca k nohe je otázkou pár sekúnd a nevyžaduje žiadne nástroje.

V prípade potreby tiež môžete použiť úchyt VESA 100 × 100, napríklad ak by ste si chceli monitor upevniť na stenu alebo vlastné ramená.

Pripojenie stojana k telu monitora je otázkou jedného „kliku“. Vďaka už spomínanému otváraniu škatule uprostred viete toto zrealizovať ešte pred tým, ako monitor vyberiete z balenia.

Čo nás zaujíma asi najviac je portová výbava a či ostala rovnako dobrá ako v prípade zahnutého súrodenca. Konektory zľava začínajú s HDMI a DisplayPort, dvojicou USB-C a RJ-45 ethernetom. Potiaľto sú porty zhodné. Nasleduje ale ďalší DisplayPort, ktorý zahnutá 34B1U5600 nemala. Posledná je dvojica 5 Gb USB na pripojenie príslušenstva.

Druhý konektor DisplayPort slúži na video výstup a teda možnosť pripojenia druhého monitora. Na túto funkciu sa pozrieme v ďalšej kapitole. Prvý port USB-C zváda až 100 W nabíjanie ako aj video vstup a prenos dát. Druhý potom slúži na prenos dát. Na druhej strane spodnej časti sa nachádza ešte napájací konektor integrovaného zdroja a tlačidlo napájania.

S portami sme ešte neskončili a podobne ako 34B1U5600, aj 27 palcová verzia má na boku ďalšie USB-C s 15 W nabíjaním. Poto sú k dispozícii ešte dva konektory USB typu A, pričom jeden ponúka rýchle nabíjanie a taktiež 3,5 mm audio jack. Podobne ako väčšia verzia aj testovaný kús sa vyznačuje ultimátnou konektivitou, ktorej naozaj nič nechýba. Opäť tak chválim aj poslanie zastaraného konektoru USB typu B na smetisko dejín.

Monitor ponúka tiež dvojicu 5 W reproduktorov, ktoré využijete pri prehrávaní videí či videohovoroch, pre ktoré je tento monitor stavaný.

Dizajnová stránka monitora je veľmi jednoduchá a decentná. Tenké rámiky z troch strán dopĺňa hrubšia brada v sivom, akoby v dizajne brúseného hliníka. Nechýba ani typický senzor svetla a prítomnosti, ktorý zmení jas či vypne displej podľa okolitého svetla alebo podľa toho či monitor práve používate alebo nie. To je užitočná funkcia do kancelárie, kde od monitora odchádzate kvôli poradám či obedu. Monitor tak nemusíte ručne vypínať a zapínať.

Čo tiež chválim je umiestnenie ovládacích tlačidiel na prednú stranu brady. Philips ich totiž zvykne dávať zospodu či zo zadnej strany a vtedy sa stáva že nechtiac stlačíte nesprávne tlačidlo. Preto je oveľa lepšie, keď sú vpredu.

Novinka je taktiež doslova akrobat, nakoľko ponúka všetky možnosti polohovania. Na výšku je to v rozsahu 150 mm.

Okrem toho ponúka naklonenie v rozsahu -5 až +30 stupňov, čo je viac než je bežné.

Ako sme si už v pri rozbalení všimli, štvorcová základňa ponúka otáčanie do strán a to o 180 stupňov v každom smere. Prakticky tak viete otočiť monitor okolo svojej osi v plnom rozsahu ako je vidieť na obrázku hore. Nejde to však jedným ťahom, nakoľko pri otočení o polkruh narazíte na koniec a musíte sa vrátiť.

Na rozdiel od väčšieho súrodenca nechýba ani pivot a ten je možný do oboch strán, čo tiež nebýva štandardom. 27B1U5601 teda naozaj ponúka všetky možnosti otáčania a polohovania, aké si môžete priať.

Jednou z hlavných vecí monitora je 5 Mpx kamera s podporu Windows Hello, ktorú použijete na rýchle prihlasovanie aj videohovory. Pri tých poteší tiež funkcia filtrovania okolitého ruchu, ktorú ponúkajú vstavané mikrofóny.

Backlight bleed 27B1U5601 je naozaj minimálny a vidieť ho len mierne po okrajoch. Ide rozhodne o jeden z tých lepších výsledkov, aké si pri podsvietených paneloch môžete želať.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.



Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný?

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži pätica tlačidiel z prednej strany monitora. Vďaka ich umiestneniu je výrazne znížená šanca stlačenia nesprávneho tlačidla, ako to býva pri umiestnení zospodu alebo zozadu.

Rýchle akcie umožňujú prepnúť video vstup, zmeniť režim obrazu či prepnúť vstup prepínača KVM.

Prvá časť nastavení sa venuje snímačom svetla a prítomnosti, režimu LowBlue a opäť video vstupom.

Až na piatej pozícii nájdeme nastavenia obrazu, kde nechýba jas, gamma či response time a ďalšie možnosti prispôsobenia. Podporované režimy režimy PiP a PbP si o chvíľu ukážeme.

Nechýbajú ani nastavenia zvuku, farieb, jazyka či možnosť úpravy rýchleho tlačidla.

Nastavenia ďalej ponúkajú ovládanie portov USB a môžete si tiež prispôsobiť indikátor aktívnej webovej kamery. V poslednej položke nájdete tiež ovládanie výstup DisplayPort.

Režim PiP tradične zobrazuje miniatúru jedného zdroja, a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

A samozrejme prepnúť medzi hlavným a sekundárnym oknom.

Dostupný režim PbP zobrazuje zase dva obrazy vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Už sme si tiež spomenuli možnosť výstupu obrazu cez druhý port DisplayPort. V nastaveniach máte možnosť zrkadlenia alebo rozšírenia, druhý režim bude asi užitočnejší a ten sme si aj vyskúšali.

Výstup však fungoval len vtedy, keď primárny vstup monitor bol cez DisplayPort a desktopovú grafickú kartu. Pri teste USB-C na MacBook 14 Pro sa druhý monitor síce pripojil, ale žiaden obraz nezobrazil.



Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný?

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a klasickým pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Ponúka tiež o máličko vyššiu 75 Hz obnovovaciu frekvenciu, Adaptive Sync tu ale nenájdete. Kontrast dosahuje 1000:1, jas až 350 nitov a 8-bitový panel zobrazí 16,7 milióna farieb. HDR vzhľadom na nižší jas nehľadajte.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 81 % AdobeRGB, 89 % DCI-P3 a 80 % NTSC, čo sú mierne nižšie hodnoty než ponúkal 34B1U5600. Maximálny jas dosiahol v štandardnom režime 346 nitov a po prepnutí farebného profilu na natívny, sme namerali presne 350 nitov, čo je papierová hodnota. Testy uniformity potvrdili to, čo sme videli pri zobrazení farby, a to že monitor rozhodne patrí k tým lepším v tejto oblasti. Excelentná je aj priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 0,81, čo je o chlp lepšie ako 0,82 pri väčšom súrodencovi.

Ako trochu nepresné sa ukázali režimy gama, ktoré mali odchýlku 0,1 pri režimoch 1.8 a 2.0. Od 2.2 však ochýlka narástla na 0,2 a prakticky tak z nižšieho režimu robila ten vyšší. Na to si treba dať pozor, ak potrebujete pri práci nejakú konkrétnu hodnotu.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Smart Response.

SmartResponse už v základe ponúka pomerne solídnu hodnotu 10,9 ms, ktorá sa zníži na minimálnych 9,8, čo je dobré zlepšenie vzhľadom na to o akých nízkych hodnotách sa bavíme.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time v GTG. Režimy vypnutý, rýchly a rýchlejší sa ukázali ako použiteľné, naopak najrýchlejší už trpí inverse ghostingom a na použitie ho teda neodporúčam.



Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný?

Záver

Philips 27B1U5601 je ďalším zo série biznisovo orientovaných monitorov, rovnako ako väčší súrodenec Philips 34B1U5600. Napriek menšiemu telu si 27-palcová verzia zachovala všetky prednosti ako výbornú portovú výbavu, takmer nekonečné možnosti polohovania či veľmi dobrý panel na kancelársku prácu. Nechýbajú ani pokročilé funkcie ako PiP a PbP režimy, prepínač KVM, kamera s Windows Hello alebo snímač „Power a Light“, ktorý oceníte, nakoľko ušetríte čo to na energiách.

Menší a štandardnejší rozmer bude zrejme vhodnejší do kancelárskeho prostredia a možnosť pripojenia druhého monitora cez výstup DisplayPort je tiež viac než zaujímavá. Rovnako zaujímavá je aj cena, ktorá je zhruba o 200 eur nižšia ako pri väčšom 34-palcovom modeli. Vzhľadom na celkovo lepší dojem a prakticky absenciu akýchkoľvek nedostatkov by som siahol práve po menšom 27B1U5601, keby som si mal vybrať z dvojice biznisových monitorov Philips.

Philips 27B1U5601
+ Dobrý panel s presnými farbami aj uniformitou
+ Výborné možnosti polohovania
+ Režimy PiP a PbP + prepínač KVM a výstup DisplayPort sú atraktívna kombinácia
+ kamera Windows Hello vhodná aj pre videohovory
+ Bohatá konektivita pre video a aj pre USB
- Výstup DisplayPort nefunguje pri vstupe USB-C
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2087" as a base selector for example: #supsystic-table-2087 { ... } #supsystic-table-2087 tbody { ... } #supsystic-table-2087 tbody tr { ... } */