Site icon HWCooling.net

Pravá čierna na rýchlom kinoformáte – MSI MEG 342C QD-OLED

Detaily

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Základné parametre

ParametreMSI
MEG 342C QD-OLED
Parametre27E1N5600HE
Displej34" OLED, 21:9, zahnutý 1800R, matný
Rozlíšenie3440 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia175 Hz
Panel10-bit
FreeSyncáno, Premium Pro
Doba odozvy0.03 ms GTG
Jas250 - 1000 nitov
Kontrast1 000 000 : 1
Farebné režimysRGB: 139 %, Adobe RGB: 97 %, DCI-P3: 99 %
Vstupy2× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB-C
USB hubáno, 4×
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktorynie
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena1620 €/38 600 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2521" as a base selector for example: #supsystic-table-2521 { ... } #supsystic-table-2521 tbody { ... } #supsystic-table-2521 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa nám nedošla práve v najlepšom stave, no stále z nej vieme prečítať základné údaje o monitore a vidieť aj jeho vyobrazenie.

Vnútri balenia nájdete kábel na napájanie aj video, doplnené o káble USB-C a audio. Zaujímavosťou je krytka na zadnú časť monitora či držiak na kábel myši. V o vrecúšku tiež nájdete skrutky, ktoré si ešte spomenieme.

Stojan sa už tradične skladá z dvoch častí. Dolná časť má dvojfarebné prevedenie, pričom jej spodok je zlatý.

Druhá časť stojana má masívny trojuholníkový tvar a aj tu vidíme zlaté prvky.

Pripojenie stojana k telu monitora je pomerne rýchle a stačí stojan len zachytiť do otvoru VESA, kde sú už pripravné úchytky. To však nie je všetko.

Monitor prekvapivo vyžaduje aj priskrutkovanie stojana k telu monitora, čo samozrejme predlžuje inštaláciu a už sa nezaobídete bez nástrojov. Veľký otvor na zadnej strane viete následne prekryť plastovým krytom, ktorý je súčasťou balenia.

Na zadnej strane sa tiež nachádza väčšina portovej výbavy a to konkrétne dvojica HDMI 2.1, jeden DisplayPort 1.4a, USB-C s podporou obrazu aj 65 W nabíjania, USB typu B pre pripojenie k PC s dvojicou USB-A pre príslušenstvo a nakoniec combo audio jack.

Keď už sme na zadnej strane je čas sa pozrieť na konektivitu. Tá sa delí na dve časti. Spodná ponúka dvojicu HDMI 2.1 a jeden DisplayPort 1.4, USB typu B pre pripojenie k PC a dvojicu USB-A pre pripojenie príslušenstva. Zboku je potom dvojica portov HDMI 2.0 a 3,5 mm audio konektor.

   

Tam to ale nekončí. Naľavo je ešte napájací konektor pre integrovaný zdroj ale hlavne na bočnej strane je ďalšia dvojica konektorov USB typu A na príslušenstvo aj dvojica 3.5 mm audio konektorov pre slúchadlá a mikrofón.

   

Ďalší detailom vhodným pozornosti je možnosť pripevniť na spodnú časť monitora držiak na kábel od myši, vďaka čomu bude jej ovládanie pohodlnejšie. Výrobca pritom myslel na pravákov aj ľavákov a držiak je možné umiestniť na oba okraje.

Po zapnutí monitora vidieť displej QD-OLED v plnej kráse. Mierne ma prekvapili hrubšie bočné rámčeky a spodná brada vzhľadom na prítomnosť senzora, mikrofónov a RGB podsvietenia tiež nie je najtenšia.

Stojan umožňuje výškové polohovanie v rozsahu 10 cm, otáčanie ani pivot nečakajte.

Náklon je možný v rozsahu od -5 až +20 stupňov, čo je pomerne úctyhodné na takýto veľký panel. Pri menších monitoroch je to však štandardom.

Už sme si spomenuli, že v brade nájdeme senzor a mikrofóny. Konkrétne ide o svetelný senzor, ktorý spolus AI a funkciou Smart Brightness dokáže prispôsobiť podsvietenie aktuálnym svetelným podmienkam vo vašej domácnosti. Vďaka mikrofónom dokáže monitor potlačiť okolitý ruch pri hovoroch vďaka použitiu funkcie Sound tune, ktorá opäť využíva AI.

   

Pri pohľade z boku na panel si tiež všimnity minimálny odlesk z lightboxu, čo je rozhodne jednou z veľkých výhod MEG 342C. Antireflexná úprava nie je nijako agresívna no funguje viac než dobre.

MEG 342C nie je vhodný len ako PC monitor ale nebudete mať problém k nemu pripojiť ani next-gen konzoly. Podobne ako pri testoch televízorov sme vyskúšali pripojiť PS5, ktorá fungovala bez problémov. Podporované sú všetky formy výstupov aj technológii ako VRR, ALLM či 120 Hz.

   

Azda jediným problémom je, že PS5 natívne nepodporuje širokouhlé zobrazenie a ak sa budete musieť pozerať na čierne okraje po stranách. Takisto monitor neponúka reproduktory a budete sa tak musieť spoľahnúť na headset.

   

Kompatibilita pre PC hráčov je zabezpečná vďaka FreeSync Premium Pro a nechýba ani podpora HDR, ktoré pri OLED monitoroch konečne dáva zmysel.

Ani hráči zo zeleného tímu nemusia mať hlavu v smútku, vďaka G-Sync compatible si aj oni užijú hranie bez trhania v obraze. Správne funovanie G-Sync som samozrejme preveril.

Kvalitné zobrazenie čierne je pri OLED monitore samozrejmosťou, o čom svedčí aj certifikácia VESA DisplayHDR True Black 400. V porovnaní s WRGB OLEDmi však QD-OLED nemá biele sub-pixely, vďaka čomu sú farby ešte živšie. V ďalšej kapitole sa pozrieme na ponuku menu OSD a rôzne funkcie monitor.



Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Možnosti nastavení

Na ovládanie menu OSD slúži jednak 5-smerový joystick na zadnej strane monitora. Tiež je tu napájacie tlačidlo..

G.I. alebo Gaming Intelligence ponúka niekoľko vychytávok vrátane inteligentného zameriavača a možnosti jeho priblíženia či už spomínaný automatický jas a rušenie okolitého ruchu pri hovoroch.

V Gaming sekcii nájdete ďalšie pomôcky ako rôzne herné režimy, nočné videnie, zobrazenie FPS a časovača alebo ovládanie Adaptive-Sync.

Monitor tiež ponúka aj profesionálne režimy na prácu či filter modrého svetla.

Nastavenie obrazu ponúkajú zmenu jasu, kontrastu, ostrosti, teplory farieb, pomeru strán a režimu HDR.

Samozrejme si viete vybrať z dostupných vstupov, zapnúť režimy PBP a PIP, ktoré si ukážeme o chvíľu, a taktiež prispôsobiť rýchle joysticku podľa vašich potrieb.

Menu ponúka dokonca aj slovenčinu a češtinu.

V nastaveniach vás potom čakajú možnosti prispôsobenia priehľadnosti a času zobrazenia samotného menu, výber audio vstupu, ovládanie RGB podsvietenia či nastavenia HDMI.

Ponuku uzatvárajú ochranné funkcie panelu OLED, ktoré si viete tiež prispôsobiť.

Samostatnou kapitolou sú režimy Picture by Picture a Picture in Picture, ktoré pri širokouhlej obrazovke dávajú zmysel.

Režim PiP tradične zobrazuje miniatúru jedného zdroja, a to v troch veľkostiach. Aj najväčší rozmer je však pomerne malý a privítal by som možnosť individuálnej veľkosti.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov a taktiež ľubovoľne umiestniť hocikde na obrazovke. A samozrejme prepnúť medzi hlavným a sekundárnym oknom.

Dostupný režim PbP pre na zobrazuje zase dva obrazy vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Vzhľadom na to, že nepoužívané pixely sú vypnuté a úplne čierne dáva takéto použitie zmysel napríklad pri kompetitívnom hraní pri ktorom by veľká obrazovka bola nevýhodou. Navyše na rozdiel od displejov LCD nebudete rušený sivým pozadím či bloomingom okolo hrán zobrazovanej plochy.



Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu QD-OLED s uhlopriečkou 34″ a širokouhlým pomerom strán 21:9, rozlíšenie má 3440 × 1440 px a antireflexnú úpravu. Panel ponúka 175 Hz a nechýba ani podpora Adaptive-Sync s overeným G-Sync compatible režimom. Typický jas má byť 250 nitov, zobrazuje 1.7 mld farieb vďaka 10 bitovému panelu a kontrast dosahuje skvelých 1 000 000 : 1. Nechýba ani ultrarýchla 0.03 ms odozva či podpora HDR.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 96 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 94 % NTSC, čo jedny z najlepších výsledkov, aké sme namerali. Maximálny jas bol 233 nitov, čo je výrazne takmer zhodné s hodnotou udávanou výrobcom. Taktiež je to viac, ako sme namerali OLED modelu ROG. Na rozdiel od herného panelu od Asus však vidíme rozvnomerný jas aj pri meraní uniformity. Tá tiež dosahuje perfektné výsledky, čo je opäť dôkazom, že OLED netrpí neduhmi LCD podsvietenia. Jediné meranie, ktoré nebolo úplne podľa predstáv, bola priemerná farebná odchýlka Delta E.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch obrazu no nijako zásadne sa nelíšil. Monitor neponúka žiadne režimy Overdrive a pod, takže hodnoty sú naprieč režimami takmer zhodné.

Input lag sa však správal mierne zvláštne nakoľko pomaličky rástol až k 24 ms a následne sa vrátil na 19 čo opakoval dokolečka. Rovnaké správanie mal aj ROG OLED.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 0.03 ms response time v GTG. Pri teste UFO som mal problém voľným okom zbadať nejakú formu ghostingu a kamerou sa mi podarilo zachytiť len maličký ghosting pri zmene stavu pixelov, ktoré je ale naozaj minimálny. OLEDy sú všeobecne známe svojou veľmi rýchlou dobou odozvy a sú tak výborné pre kompetitívne hranie.

Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Prevádzková spotreba

Spotrebu meriame za pomoci multimetra UNI-T UT71E, podobne ako pri metodike na monitory. Pri televízoroch sa zameriame predovšetkým na spotrebu pri HDR obsahu, na čo sme vybrali dvojicu videí: Costa Rica a 2020 LG OLED. Videá ponúkajú rozmanitý obsah, ktorý preverí energetickú náročnosť pri sýtych farbách, ale aj zobrazení čiernej.

Podobne ako ROG OLED aj MEG 342C ponúka výrazne nižšiu spotrebu ako 65″ televízory. Monitor od MSI má pritom najnižšiu spotrebu so všetký doteraz meraných displejov, čo je vzhľadom na najmenšiu obrazovku aj očakávané.



Monitory s panelmi OLED sa pomaly dostávajú na trh v rôznych formátoch a rozmeroch. Po masívnom 42-palcovom modeli ROG sa nám do rúk dostal aj širokáč od MSI. Ten ponúka ešte rýchlejší panel so 175 Hz, ale čo je ešte zaujímavejšie, je použitie QD-OLED, ktoré bude mať u nás premiéru. A ako sa na prémiový monitor patrí, nechýba ani rozbočovač s USB-C či osvetlenie RGB LED.

Záver

MSI MEG 342C QD-OLED je naším druhým pohľadom na OLED monitor, pričom tentokrát už ide o tradičnejšiu 34″ uhlopriečku. Kvalita obrazu je priam ukážková, čo sa aj od Quantom Dot technológie dalo čakať. Zároveň poteší ale aj dobrá antireflexná úprava, ktorá si poradila aj priamym svetlom z lightboxu. 175 Hz obnovovacia frekvencia a ultrárýchle pixely zaručia skvelý herný zážitok, ktorý ešte umocnia herné funkcie a vychytávky z Gaming Intelligence.

Pri práci oceníte viacero farebných profilov či KVM prepínač a možnosti režimov PiP a PbP.  Veľmi dobrá je aj portová výbava, vďaka čomu si budete môcť aj nabiť notebook či pripojiť klávesnicu a myš. Jej kábel vám zase podrží pribalení držiak, ktorý nájdete v balení.

Nedostatky či negatíva sa hľadajú len ťažko. Možno bočné rámiky by mohli byť trochu užšie pre prípad použitia viacerých monitorov naraz, či nahradenie zastaraného USB typu B za druhé „céčko“, ako sme tu už raz pri inom monitore videli. Oproti prvému testovanému OLEDu od Asus (ROG) tu odpadajú aj problémy s manipuláciou pri veľkej obrazovke.

Čo sa ale nezmenilo je opäť astronomická cenovka na úrovni 1600 eur, ktorá ale občas kolíše aj k úrovni 1300 eur. Tak či onak za vrchol zobrazovacej technológie si poriadne priplatíte a pre väčšinu smrteľníkov ide zatiaľ o nedosiahnuteľnú métu. Pre tých šťastlivcov, ktorí si ale MEG 342C zaobstarajú určite nebudú sklamaní.

MSI MEG 342C QD-OLED
+ Výborný QD-OLED displej s nádhernými, presnými farbami...
+ ...a v matnej úprave, vhodný na hranie aj prácu
+ Konečne plnohodnotné HDR
+ Veľa herných aj iných užitočných funkcií vďaka Gaming Intelligence
+ Veľmi dobrá portová výbava vrátane USB-C a KVM prepínača
- Vysoká cena v porovnaní s OLED TV a aj s monitormi OLED od LG
- Kompatibilita s PS5 je limitovná na 16:9 a absenciu reproduktorov
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2522" as a base selector for example: #supsystic-table-2522 { ... } #supsystic-table-2522 tbody { ... } #supsystic-table-2522 tbody tr { ... } */