Site icon HWCooling.net

Recenzia skrinky Chieftronic M1: Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Záver

Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Základné parametre

ParametreChieftronic
M1
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX
Pozícia na zdrojATX
Chladič CPUdo 180 mm
Grafická kartado 320 mm
Ventilátor3× 120 mm / 3× 140 mm
Montáž radiátorov1× 280mm
2,5" pozície4
3,5" pozície2
DVD/BRnemá
Rozmery [V/D/Š] (a objem)345 × 400 × 270 mm (37 l)
Hmotnosť7,92 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita2× USB 3.1 gen 1 + 2× USB 2 + 2× 3,5mm jack
Orientačná cena90 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-329" as a base selector for example: #supsystic-table-329 { ... } #supsystic-table-329 tbody { ... } #supsystic-table-329 tbody tr { ... } */

Balenie a exteriér

Všetci sme asi zvyknutí, že pri skrinkách od škatule zázraky čakať nemusíme, takisto to platí aj tu. Zopár základných parametrov vypísaných na škatuli a bezpečne zabalená skrinka, čo je najpodstatnejšie. Milo ma prekvapil obal, z netkanej textílie v ktorom skrinka prichádza. Častejšie sa používajú obyčajné igelitové vrecká.

Všetko dodatočné príslušenstvo sa nachádza v skrinke, nič nie je bokom, takže nič neprehliadnete. Keď už sme pri tom príslušenstve, tak ho tvorí pomerne stručný manuál bez slovenčiny alebo češtiny, skrutky, gumové krúžky na montáž a pohltenie vibrácií mechanických diskov, a čo najviac zaujme, je diaľkový ovládač ku skrinke.

Väčšina exteriéru je tvorená z temperovaného skla, o hrúbke sa neodvážim písať, pretože ju nie je možné (s nástrojmi ktoré mám) odmerať, vďaka čomu je vidieť vnútro skrinky takmer z každej strany. To znamená, že či sa už pozriete na skrinku cez pravú alebo ľavú bočnicu či zvrchu, stále budete vidieť do vnútra. Má to ale aj svoju temnú stránku, každý jeden dotyk je zvečnený na tejto ploche až do najbližšieho leštenia. 

Jediné funkčne vybavené miesto je po pravej strane predného panela, kde sa nachádza panel s tlačidlami a portami. S tlačidlami na zapnutie a reset tu máme až štyri porty USB (2× 3.1 gen. 1, 2× 2.0) a 2× 3,5mm jack na slúchadlá a mikrofón. Dozaista si všetci vieme predstaviť, že by boli boli porty USB štandardu 3.2 gen. 1 pre väčšiu prenosovú rýchlosť. Nevýhodou bočného umiestnenia ovládacieho panela môže byť ťažší prístup k nemu, ak je umiestnená skrinka na zemi. Zato pri umiestnení skrinky na stôl, čo rozmery aj umožňujú, zo správnej strany (používateľ sedí po pravej strane skrinky), je prístupnosť tohto panela výborná.

Po oboch bokoch predného panela sa nachádzajú prieduchy pre nasávanie chladného vzduchu, ale i tak sú chladiace vlastnosti tejto skrinky pomerne sporné a ani po pridaní intake ventilátorov sa situácia príliš nemení, čo si v rámci testov ukážeme. V strede sa potom nachádza vertikálny výrez, ktorý rozdeľuje predný panel na pravú a ľavú časť. Obidve tieto strany majú vo výreze vertikálne umiestnené osvetlenie LED RGB. A nakoniec zo zospodu sa pýši logo „hernej“ divízie firmy Chiefte – Chieftronic.

Na zadnom paneli je otvor pre I/O základnej dosky a takisto záslepky pre rozširujúce karty, ktoré sú oproti bežnej orientácii vo vežovitých skrinkách, otočené o 90 stupňov. To ihneď napovedá, že do skrinky sa základná doska inštaluje horizontálne a nie vertikálne. Nemožno prehliadnuť ani kruhové výrezy s gumičkou na prestrčenie a hadíc a vyvedenie externého radiátora kvapalinového chladenia, ktorému možnosti vnútri skrinky príliš neprajú. A nakoniec je na výduchu 120mm ventilátor.

Skrinka stojí na gumených nožičkách, ktoré sú trochu kus od kusa viac či menej vysunuté. Je to síce detail, no pôsobí to neesteticky, keď pri pohľade zvrchu jedna nožička vytŕča viac než druhá. Samozrejme, treba sa na to zamerať, pretože to zase až tak do ocí nebije, takže by som to ako nejaký katastrofálny nedostatok nebral. Naspodku sú i dva efektívne prachové filtre s jemným sitom, jeden je priamo pod zdrojom k lepšiemu chladeniu zdroja a druhý pod pozíciami pre disky.


Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Interiér zblízka

Hlavnú časť interiéru tvorí plechový podnos, kde sa inštaluje základná doska vo veľkostiach microATX alebo miniITX. K týmto formátom sú prispôsobené aj otvory pre káblový manažment, dva z nich majú gumové krytky otvorov. Pod ním, v druhej komore, sa nachádza už spomínané miesto pre zdroj až do veľkosti 180 mm, ktorý podopierajú štyri gumové podložky pre čo najväčšie odizolovanie nechcených vibrácií. Za zdrojom je miesto pre káble, ktoré sa na moje počudovanie lepšie schovávali a bola s nimi menšia robota ako pri väčších skrinkách. Nasleduje šuplík s dvoma výsuvnými priečinkami pre dva 3,5″ alebo 2,5″ disky. Šuplík sa dá zo skrinky úplne vybrať, čo môže vyhovovať niekomu, kto potrebuje viac miesta v skrinke. Priečinky šuplíka majú v príslušenstve dodávané gumené podložky, ktoré sú priamo určené k inštalácii mechanických diskov k minimalizácií ďalších neželaných vibrácií. Po bokoch sú odizolované podložky už z výroby. 

Tu som sa dostal do konfliktu so samotným šuplíkom, kde som osadil 3,5″ disk Seagate Barracuda a následne som ho nemohol už dostať von. Problém je v tom, že po vsunutí a zaklapnutí priečinku do šuplíku, nie je možné dostatočne stlačiť priečinok k uvoľnení z drážok. Našťastie sa dá šuplík zo skrinky vybrať štyrmi šróbmi (dva na spodnej strane skrinky a dva na kostre). A po odskrutkovaní bola už hračka disk vyslobodiť.

Na opačnej strane je s tromi magnetmi uchytený ovládač na 6× 12V ventilátor s LED RGB, ku ktorému je dodávaný v príslušenstve spomínaný diaľkový ovládač. Napájanie je cez redukciu SATA, ktorá je dodávaná s príslušenstvom. Takisto je možné, no nie nutné, zapojiť ovládač do základnej dosky, ktorá má podporu pre 5V adresovatelný konektor LED. Je certifikovaný pre všetky známe varianty ovládania osvetlenia RGB od značiek ako ASUS, ASRock, MSI či Gigabyte. Kontrolér DF-908 má možnosť meniť farebné osvetlenie LED RGB, ktoré je v ňom priamo zapojené, v rôznych prednastavených módoch. To je prvé tlačidlo z ľavej strany ovládača. Dalšie dve, smerom doprava, slúžia k ovládaniu rýchlostných režimov samotných ventilátorov v ňom zapojených, jedno pridá otáčky a druhé uberie. Bohužiaľ sa kvôli tomu nedajú otáčky regulovať presnejšie cez základnú dosku, ale iba v troch prednastavených režimoch. 

Za mňa je hlavnou výhodou ovládača samotná možnosť ho regulovať diaľkovo, čo dodá používateľovi obrovskú voľnosť a nie je odkázaný na interný ovládač. Navyše je na tom i funkčne lepšie: možnosť zapnúť a vypnúť osvetlenie, ovládanie rôznych režimov osvetlenia prepínaním dopredu a späť, zmena režimu rýchlosti ventilátorov, samotná rýchlosť priechodu efektu RGB s možnosťou statického nastavenia ľubovoľného odtieňu.

Po odňatí predného panela sa naskytne pohľad na montážne otvory, pre dva 120 alebo 140mm dodatočné ventilátory k nasávaniu chladného vzduchu. Je škoda, že sa skrinka dodáva iba s jedným ventilátorom na výduchu, takže pre lepšie teploty v skrinke bude treba rátať s ďalšou investíciou.

 

Predný panel ukrýva po krajoch dva odnímateľné prachové filtre. Nešťastne riešený je prachový filter na ľavej strane, je umiestnený priamo pod nainštalovaným ovládacím panelom, čo môže skomplikovať pritom tak jednoduchú činnosť ako čistenie prachu v skrinke. 

   

Na zadnej stene skrinky je osadený ventilátor s modelovým označením CF-1225RGB, alebo Tornado, ako ho označuje výrobca pre verejnosť. Ten je tvorený siedmimi lopatkami, ktoré sú tvarované pre maximálny prietok vzduchu (53 CFM) skĺbený s nízkou hlučnosťou (16 dBA) pri maximálnych otáčkach (1200 ot./min.). Samozrejme je kompatibilný so spomínaným ovládačom a zapája sa 6pinovým konektorom.



Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Metodika testovania

Nakoľko má skrinka z výroby iba jeden ventilátor na výduchu, je dobré si porovnať, ako veľmi a či vôbec dokážu pomôcť ochladzovaniu skrinky ďalšie dva ventilátory na nasávaní pri prednom paneli. Na pomoc som si zobral ďalšie dve „tornáda“od Chieftecu.

Od výrobcu som dostal tip pre lepší airflow, ten som samozrejme aj využil. Konkrétne sa jedná o odňatie predného krycieho panelu, ktorý bráni osvetlovaniu skrinky z predného panela, kde sa nachádzajú dva pásy LED RGB. Nevidím dôvod ho tam mať len kvôli tomuto účelu, ak použijem pre nasávanie vzduchu dva ventilátory, ktoré osvetlovať vnútro budú či tam krycí panel bude alebo nie. Ešte dodám, že do budúcna výrobca plánuje pridať nálepku s upozornením, že pre lepší airflow je treba dať dole krycí panel, ktorý je upevnený na troch skrutkách.

Počas testovania je súbežne spustene spustený Prime95 (Small FFTs) a FurMark, aby sme dosiahli maximálneho zaťaženia, ktoré môže napodobňovať hranie hier alebo inú náročnú činnosť pre procesor a grafickú kartu. Trvanie testov je 10 minút, do ktorých sa už teploty ustabilizujú a merania prebiehajú v predvolených rýchlostiach ventilátora, ktoré je možné prepínať podľa potreby. Na úplnosť doplním, že testy prebiehajú v miestnosti s teplotou 23 stupňov Celzia, v ktorej spodná hranica hlučnosti je 32,8 dBA.

Hlučnosť pri použití jedného ventilátora (0+1):

Hlučnosť pri použití troch ventilátorov (2+1):

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 5 1600
Základná doskaASRock B450M Pro4
Chladič procesoraAMD Wraith
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaMSI GTX 1080 Aero
RAMG.Skill Aegis, 2× 8 GB, 3000 MHz/CL16
SSDKingston SSDNow UV400 240 GB
HDDSeagate BarraCuda 1 TB (ST1000DM010)
Napájací zdrojSeaSonic Focus Plus 550 Gold
SkrinkaChieftronic M1
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-330" as a base selector for example: #supsystic-table-330 { ... } #supsystic-table-330 tbody { ... } #supsystic-table-330 tbody tr { ... } */



Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Výsledky testov chladenia





Pozn.: Pri použití dvoch ventilátorov (1+1) vychádzali hodnoty totožne s hodnotami ako pri jednom použitom ventilátore na výduchu len s vyššou hlučnosťou.



Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču.

Záver

Všeobecne skrinka môže slúžiť ako pekná dekorácia izby vďaka širokému prispôsobeniu osvetlenia, ktoré svojmu uživateľovi vie ponuknúť. Takisto hlučnosť je veľmi ľahko prispôsobiteľná vďaka trom prednastaveným profilom, ktoré sa dajú obmienať podľa potreby diaľkovým ovládačom, takže nie je nutné softvérovo upravovať rýchlosti ventilátorov skrinky a tým prerušiť činnosť za počítačom.

Horšie je ale to, že výsledky aj pri najvyššom rýchlostnom stupni, ktorý je možný nastaviť, nezodpovedajú rozdielu pri vyprodukovanému hluku. Teplota procesora vykázala v M1-tke relatívne pekné hodnoty s boxovým chladičom, zato grafickej karte s chladičom typu blower sa nedostávalo toľko chladného vzduchu, koľko by potrebovala. Je dosť možné, že grafická karta s dvoj až trojvetrákovými chladičmi by sa správala inak. Ďalším sklamaním bol boj s uvolnením 3,5″ disku zo šuplíka, ktorý je pre tieto disky určený. Pocity zo skrinky mám rôzne, pri pohľade na skrinku ma pohladí na duši, pri záťaží mi zas nepomáha ani stláčanie ovládača pre rýchlejšie otáčky ventilátorov aby mi klesli teploty na komponentoch. Takže, ak chcete aby skrinka ponúkala po vizuálnej stánke širokú škálu možností, je to určite správna voľba, ale treba počítať s menším ladením aj po technickej stránke.

Chieftronic M1
+ väčšina strán presklenných
+ návykový diaľkový ovládač pre LED RGB a ventilátory
+ veľa priestoru pre káble
+ priestornosť vo všeobecnosti
+ menej časté uloženie základnej dosky
- slabší airflow
- problém so šuplíkom pre 3,5" disky
- žiadna detailná regulácia ventilátorov na úkor ovládača
- iba jeden predinštalovaný ventilátor (ďalšia investícia)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-331" as a base selector for example: #supsystic-table-331 { ... } #supsystic-table-331 tbody { ... } #supsystic-table-331 tbody tr { ... } */